
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się spotkanie związane z tematem wypalenia zawodowego. Coraz częściej odczuwają je osoby działające aktywnie w środowiskach lokalnych.
Działacze i osoby aktywne w sprawach publicznych lokalnie coraz częściej czują się wypaleni zawodowo. Postanowili o tym porozmawiać i poszukać rozwiązań.
Spotkanie odbędzie się 6 lutego od 10.00 do 13.00 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i będzie transmitowane online na stronach: www.rpo.gov.pl i www.ngo.pl
Działacze są potrzebni na wsiach i w aglomeracjach, do zastopowania nielegalnego wysypiska śmieci w pobliskim lasku i obrony demokracji. Nie zawsze jednak ich praca jest doceniana, a nawet dostrzegana, co może wywoływać zniechęcenie i frustrację. Od kilku lat działacze organizacji pozarządowych i aktywiści coraz częściej też stają się ofiarami różnego rodzaju presji, nacisków, a nawet hejtu i przemocy słownej i fizycznej związanej z tym, co robią. Broniąc demokracji, praw człowieka, przyrody, stają się często ofiarami przemocy werbalnej i zorganizowanej nagonki w przestrzeni publicznej. Osoby wierzące głęboko w ideały dobra wspólnego i działające na jego rzecz, czasem płacą za to cenę, np. w postaci obniżenia nastroju czy stanów lękowych.
• Tak było z Katarzyną czołową działaczką organizacji ekologicznej w Polsce, która nagle poczuła, że nie daje rady działać, występować publicznie, że czuje ataki paniki.
• Ktoś inny został wyrzucony z pracy za udział w manifestacjach w obronie wolnych sądów lub został wyszydzony przez lokalną prasę.
• Przeciwko działaczom wytaczane są coraz cięższe działa (ostatnio agencja PR przeciwko organizacji WWF).
• Działacze często długo nie zdają sobie sprawy z tego, co się z nimi dzieje. Przestają działać, bo tracą zapał lub odczuwają lęk.
• Ich macierzyste organizacje skupione często na pozyskiwaniu funduszy i papierologii nie wypracowały procedur pomocowych, nie wiedzą kiedy i jak pomóc.
Nie działa także publiczny system w zakresie ochrony zdrowia/wsparcia psychicznego dla osób w kryzysie psychicznym.
Więcej na temat problemu przeczytacie tu:
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kryzys-psychiczny-u-aktywistow-konferencja-u-rpo
My zachęcamy do oglądania transmisji. Przypominamy: 6 lutego od 10.00 do 13.00.
redakcja
rys. A. Krupa: Wypalenie
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>