niedziela 1 października 2023     Danuta, Igor, Remigiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dziękujemy panu, panie doktorze!
eGorzowska - 7599_kBekG9YzBTxclZSX3AUA.jpgOkuliści kontra jaskra, to ogólnopolska akcja profilaktyczna, w którą włączył się również Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie. W sobotę 18 marca od 9.00 do 11.00 dr Franciszek Weryszko przebadał około 50 osób.

W minioną sobotę w Gorzowie, tak jak i w całym kraju lekarze okuliści wykonywali przesiewowe badania w kierunku jaskry. Z tym że w Gorzowie tylko przez dwie godziny, podczas gdy w innych miastach - przez sześć.

W gabinecie Wojewódzkiej Poradni Okulistycznej przy ul. Dekerta badania przesiewowe wykonywał sam ordynator okulistyki lek. med. Franciszek Weryszko, który wyjaśnił, dlaczego w Gorzowie badania trwały tak krótko: - Na oddziale mamy pięciu lekarzy, jeden jest chory, a ja jestem drugi dzień na dyżurze. Każdy chciałby mieć wolną sobotę.

Ludzie, którzy w sobotnie przedpołudnie przyszli na badanie zwabieni informacjami medialnymi, byli niezadowoleni, że gabinet był czynny tylko przez dwie godziny i zaniepokojeni, czy zostaną przyjęci.
- Nie ma żadnej rejestracji, a pan doktor zastrzegł, że będzie pracował do 11.00, a potem koniec przyjęć, więc ludzie odejdą z kwitkiem. Ja przyszłam o 10.00, ale państwo czekają dłużej - powiedziała pani Teresa. - Pacjenci wchodzą co parę minut. Stoję, więc mam nadzieję, że będę przyjęta - dodała.

Podobnie zaniepokojony był pan Andrzej. - W większości miast akcja jest do 15.00. Gorzów zalicza się do tych większych, więc to, że tu tylko dwie godziny, to jesteśmy tym zbulwersowani - mówił. - Powinno być tak, jak jest w całej Polsce. To mi się bardzo, bardzo nie podoba. Nie wiem, czy się dostaniemy.

- Jak jest możliwość, by w szpitalu, w wojewódzkim mieście przebadać w dwie godziny tylu chętnych? A jak jest tylu chętnych, to powinno się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, skoro się ich tu zwabiło - uzasadniał pan Zygmunt. - No tak, to jest bądź co bądź duże miasto, jakby nie było - dodała pani Teresa.

- Taka dzisiaj pogoda, że pewnie dużo ludzi zrezygnowało. Ja jechałam ze Staszica prawie godzinę. To dla mnie szansa, by dowiedzieć się, czy nie grozi mi jaskra - powiedziała pani Jola, która podkreśla, że takie badania powinny być organizowane częściej.

Wszyscy pacjenci, a było ich około 50, uważali podobnie. - Jak się dostać do lekarza, kiedy człowiek tyle musi czekać, a rodzinni nie zawsze chcą wypisywać skierowania? - pytała inna gorzowianka.

Zdenerwowanie oczekujących nasiliło się około 10.30, gdy na korytarzu pozostawało jeszcze prawie 20 osób, a inne, widząc sytuację, rezygnowały. Około 10.45 dr Franciszek Weryszko wyszedł i zapowiedział, że przyjmie wszystkich, którzy jeszcze są. Sytuacja uspokoiła się.

- Trzeba dodać, że pan doktor robi kilkanaście operacji zaćmy oka dziennie od poniedziałku do piątku. I że jeszcze dzisiaj znalazł czas dla nas, to jest naprawdę bardzo dużo - powiedziała pani Stanisława z Gorzowa, która chwaliła doktora za spokój i pomoc, jakiej jej udzielił. Pozostali rozmówcy również odetchnęli. - Dziękujemy panu, panie doktorze - powiedzieli gremialnie.

18 marca Franciszek Weryszko przyjął około 50 osób, z czego około jedna dziesiąta powinna wykonać kolejne badania, by całkowicie wykluczyć chorobę lub podjąć dalsze leczenie.

Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób oczu. Prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną. Na świecie na jaskrę choruje około 70 milionów ludzi. W Polsce - około 800 tys.

Komentarz

Kto tu zawinił? Takiego obrotu sprawy się spodziewałam. A kiedy zobaczyłam, że w sobotnie przedpołudnie przed poradnią okulistyczną - pośród kilkudziesięciu oczekujących osób - nie ma nikogo ze szpitala, upewniłam się, że słodko nie będzie. Do przewidzenia było również to, że akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry ściągnie wielu chętnych i że oni wszyscy będą chcieli zostać przebadani. Około 10.00 okazało się, że obecni tej pewności nie mieli. A jak człowiek o czymś nie wie, czegoś nie rozumie, to próbuje stawiać własne diagnozy, w których - z tej niewiedzy - wiesza psy na Bogu ducha winnych. Nietrudno się domyślać, że w sobotę w poczekalni szpitala wojewódzkiego padały gorzkie słowa pod adresem... No właśnie? Kto tu zawinił?

Na to pytanie może odpowie Zarząd szpitala. Mnie wciąż zastanawia, dlaczego przy podpisaniu każdej umowy, przy kolejnej wizycie jakiegoś oficjela, przy zakupie nowego sprzętu organizowana jest specjalna konferencja, zwoływane media i zarząd pięknie uśmiecha się do kamer i aparatów, a kiedy pojawia się sprawa, w której do przewidzenia będzie niezadowolenie pacjenta, tych samych uśmiechniętych twarzy brakuje? Dlaczego, szanowny Zarządzie, nie zadbał Zarząd o obecność kogokolwiek, by ten ktoś uspokoił pacjentów, by im wytłumaczył i wyjaśnił, skąd decyzja o dwóch, a nie sześciu godzinach badań? Dlaczego nie wygraliście wizerunkowo uczestnictwem w tej akcji? Dlaczego musiałam występować w roli Waszego adwokata? Dlaczego - znając potrzeby ludzi i możliwości szpitala - nie przeciwdziałaliście napiętej sytuacji? Doskonale znacie zasadę, że lepsza jest profilaktyka od leczenia. Mogliście oszczędzić ludziom zdenerwowania i naprawdę zyskać w ich oczach. Nie widzieliście ich zadowolenia, gdy doktor Weryszko jednak zdecydował się przyjąć wszystkich oczekujących. Ja widziałam. Warto było.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 1/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 2/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 3/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 4/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 5/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 6/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 7/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 8/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 9/10

dziekujemy panu panie doktorze, zdjęcie 10/10


19 marca 2017 19:52, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ... <czytaj dalej>
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bank Zachodni WBK S.A. Bankomat

ul. Sikorskiego 24, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
"Sawa" Przedsiębiorstwo Handlowe

ul. Bolesława Krzywoustego 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 79 91
branża: Zabawki - detal <czytaj dalej>
"Fawal" Sp. z o.o.

ul. Kobylogórska 16 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 43 30
branża: Drogi - budowa, sprzęt, usługi <czytaj dalej>

Singiel zapowiadający spektakl
WERTER.pl to monodramatyczna adaptacja znanych „Cierpień młodego Wertera” J. W. ... <czytaj dalej>
Zagroda Młyńska w Bogdańcu na następne 200 lat (2)
W najbliższy piątek o 12.00 odbędzie się otwarcie Muzeum Zagroda ... <czytaj dalej>
Gorzowski "przedsionek nieba"
Pamiątkowe zdjęcia z czasów, kiedy byliśmy młodsi o 10, 20 ... <czytaj dalej>
Łowca muzycznych kadrów
Mało kto tak łowi kadry jak Igor Andruch. Gdy pojawia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8183.jpg
admin ego:
Ogród Biskupi
Castelo Branco jest oddalone od Monsanto o jakieś 50 km. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najbardziej portugalska wioska Portugalii
Za opisywaną wczoraj wędrówkę w czasie zapłaciliśmy po 1,5 euro. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
ExVDN kolo:
Super info. Dobrze, ze powstają takie placówki, Może nie będzie się fam farbować historii i mowić o czasie po 1945, nie wspominając o tych, kt <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Byliśmy na "Zielonej Granicy" !-dramat,ale trzeba zobaczyć.Szczególnie zachęcam sympatyków Polskiej Zjednoczonej PRawicy /PZPRu/- zobac <czytaj dalej>
Anonim_6328:
Jak taki dobry to czemu kancelaria synowca go wywalila <czytaj dalej>
Anonim_7495:
Czlowiek ten jest prawnikiem i ma sie za wielkiego prawnika. Wielkie ma tez ego. I to jest jego przekleństwem. <czytaj dalej>
Anonim_8297:
Jutro idziemy do kina "60 krzeseł"...
Marek z Rybakowa <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej