środa 19 czerwca 2024     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie lekceważ objawów
eGorzowska - 7365_2sWMFUjPQOJRNT9HK59Z.jpgLaryngolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przeprowadzili skomplikowane operacje onkologiczne. Polegały one na usunięciu nowotworu raka krtani i gardła. Wszystkie zakończyły się sukcesem. Pierwszą pacjentką była 65-letnia gorzowianka.

Pani Krystyna na bóle w okolicach szyi i gardła uskarżała się od siedmiu miesięcy. Przyznała, że trochę go zlekceważyła. Do lekarza przyszła dopiero, gdy pojawiły się problemy z oddychaniem. Wtedy czasu na długie rozważania już nie było.

- Gdy usłyszałam diagnozę, byłam przerażona. Nie bardzo chciałam wierzyć w to, co mi mówili lekarze. Pojechałam na konsultację do Poznania. Tam diagnoza się potwierdziła. Jedynym wyjściem było usunięcie krtani. Nie miałam wątpliwości, gdzie poddać się zabiegowi – opowiada pani Krystyna. - Jeszcze z samochodu, w drodze powrotnej z Poznania, dzwoniłam do dr. Matyi i informowałam go o swojej decyzji.

- To była bardzo rozległa operacja. Niezbędne było usuniecie węzłów chłonnych, krtani i części gardła, a w dalszej kolejności rekonstrukcja gardła i wytworzenie możliwości oddychania i połykania – mówi ordynator Oddziału Laryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej dr Grzegorz Matyja. - Teraz pacjentka ma się dobrze.

Stosunkowo najszybciej po zabiegu udaje się uzyskać dwie z trzech podstawowych funkcji krtani: oddychanie i połykanie. Największą dolegliwością są jednak problemy z mówieniem. Na początku pacjenci zazwyczaj muszą korzystać z niewerbalnych środków komunikacji. Niezbędny staje się długopis i zeszyt. Z czasem jednak mowa jest coraz bardziej zrozumiała.

- Na początku zwykły głos bardziej przypomina szept, ale to wydaje się być niewielką niedogodnością w sytuacji, gdy w grę wchodziła utrata życia. Często tzw. mowa przełykowa jest wystarczająca do komunikowania się z otoczeniem. Jeśli jednak pacjent ma z tym problem, można się wspomóc tzw. sztuczną krtanią – wyjaśnia dr Matyja.

Do niedawna pacjenci z północy województwa lubuskiego na tego typu operacje wyjeżdżali do innych ośrodków, musieli się liczyć z rozłąką z domem rodzinnymi i sporymi kosztami. Teraz z powiedzeniem mogą być leczeni na miejscu. A już kilka dni po zabiegu mogą wrócić do domu, choć zwykle czekają ich jeszcze naświetlania i radioterapia.

Z nowotworami głowy i szyi jest bardzo podobnie jak z innymi chorobami. Im szybciej pacjent zgłosi się do lekarza, tym szanse na wyleczenie są większe.

- Niestety, ta zasada często jest lekceważona. Pacjenci nie chodzą do lekarza, bo się boją, że ten „coś znajdzie”, a przecież to jedyna droga, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie i dać sobie szansę na powrót do zdrowia – zauważa ordynator Matyja.

Na co zwrócić uwagę? Pierwszym sygnałem są: ból gardła, chrypka, uczucie ciała obcego w gardle, czasem guz na szyi. Wtedy trzeba się zwrócić do lekarza.

Już kilka dni po zauważeniu pierwszych objawów choroby do gorzowskiego szpitala zgłosił się pan Piotr ze Słubic. W jego przypadku niezbędna stała się skomplikowana operacja wewnątrznosowego otwarcia zatoki czołowej. Dzięki temu udało się uratować oko.

- To była chwila. Nagle zaczęły mnie boleć zatoki. Później spuchło oko. Ból był okropny. Żadne leki nie pomagały. Wytrzymałem trzy dni, później zgłosiłem się do szpitala i po wykonaniu niezbędnych badań niemal natychmiast trafiłem na stół operacyjny. Po paru godzinach poprawa była znacząca – mówi pan Piotr.

- Pacjent trafił do nas z dość poważnymi powikłaniami. Oko było bardzo zagrożone. Tego typu operacje zwykle wykonuje się, nacinając skórę i robiąc otwór w czole pacjenta. My dostaliśmy się do zatoki szczękowej i czołowej przez nos. Po operacji nie ma śladu – zdradza szczegóły dr Matyja. - Jesteśmy dumni, bo to była pierwsza tego typu operacja w naszym szpitalu. Co najważniejsze, zakończona powodzeniem. Pacjent niebawem wróci do domu.

Tego typu operacje w Polsce do tej pory wykonywały tylko większe ośrodki laryngologiczne. Pacjenci byli kierowani do Poznania, Szczecina, a nawet Bydgoszczy czy Warszawy.

oprac. redakcja wg Agnieszka Wiśniewska
foto Wikipedia


18 grudnia 2016 22:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Screen" S.C.

ul. Sikorskiego 8 -9, Gorzów Wlkp.
tel. 507 026 018
branża: Okna <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej