wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ten sam szpital, ale nie taki sam
eGorzowska - 5521_bNaAfKcMUdJ28kXkTWBQ.jpg- Cieszy nas, że coraz częściej pacjenci polecają nas swoim bliskim. To ten sam szpital, co przed rokiem, ale nie taki sam - powiedział w rocznicę przekształcenia gorzowskiej placówki w spółkę prawa handlowego dyr. ds. medycznych Adam Ostrowski.

Szpital w Gorzowie zamknął pierwszy rok działalności w formie spółki. Stał się nią 6 września 2013 r. po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego jako Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki. Dzień wcześniej miał na swoim koncie 270 mln zł długu - dziś ok. 80 mln zł (to pożyczka na 15 lat od zarządu województwa; pierwszą ratę spłaci w grudniu tego roku), zatrudniał 270 lekarzy - dziś 306. Po roku pracy zgromadził na swoim koncie 23 mln zł, które pozwalają na myślenie o poważnych i wielomilionowych inwestycjach, do których potrzebny jest wkład własny. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydał 6,6 mln zł na nowy sprzęt medyczny.

O procesie przekształcenia i osiągniętych w minionym roku sukcesach na rocznicowej konferencji prasowej zorganizowanej 15 września mówił prezes spółki Piotr Dębicki.
- Od kilkunastu lat szpital borykał się z problemami. Rok temu dostał nową szansę. Postaraliśmy się jej nie zaprzepaścić. Nie tylko się bilansujemy, ale jesteśmy w stanie wypracować zysk. Jeśli chodzi o przychody, to w historii szpitala osiągnęliśmy wynik nienotowany, bo 206 mln zł - mówił.

Podkreślił również zadowolenie z pozyskania kadry, a co najważniejsze - dobrej i merytorycznej rady nadzorczej, w której zasiadają nie tylko fachowcy od zarządzania, ale też prawnicy i ekonomiści. Szefostwo szpitala jest zadowolone z podwyższenia jakości usług oraz obsługi personelu, ale także planów inwestycyjnych.

Przed 6 września 2013 r. każdego miesiąca komornicy zabierali z kont szpitala 4 mln zł. Dług rósł i nie było mowy o rozwoju. Ale już w pierwszym kwartale po przekształceniu spółka wygenerowała około 12 mln zł zysku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zainwestowała w nowy sprzęt ponad 6,6 mln zł. Dzięki temu szpital wzbogacił się o 150 różnych aparatów i urządzeń medycznych, w tym RTG z ramieniem C, myjnie endoskopowe, tory wizyjne. Wkrótce będzie wykonywać badania na nowym aparacie ESWL, rezonansie magnetycznym czy tomografie komputerowym SPECT-CT. Warto dodać, że oczekiwanie na badanie NMR skróciło się z trzech miesięcy do miesiąca, gdyż pracownia działa sześć dni w tygodniu od 7.30 do 22.00.

Zarząd spółki zrealizował nałożone przed rokiem przez Urząd Marszałkowski zadania. Teraz pracuje nad rozbudową szpitala o pawilon wielofunkcyjny. Będą w nim: Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Oddział Reumatologii i Chorób Płuc, pomieszczenia do chemioterapii dziennej i jednodniowej, Centralna Pracownia Leków Cytostatycznych i Zespół Poradni Onkologicznych z gabinetami: poradni onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologicznej, radioterapeutycznej, psychoonkologii i leczenia bólu oraz ginekologicznym. Szacuje się, że wybudowanie Gorzowskiego Centrum Onkologii będzie kosztowało ok. 30 mln zł.

- To sukces na skalę krajową - tak o procesie przekształcenia gorzowskiego szpitala w spółkę prawa handlowego powiedziała marszałek Elżbieta Polak. - Spółka nie tylko się bilansuje, ale przede wszystkim ma zysk. Planowaliśmy rozwój tego szpitala i tak się stało. Teraz szpital jest w dobrych rękach i jest mądrze zarządzany - dodała.

Prezes Dębicki zdradził, że plany na najbliższe lata zakładają realizację inwestycji na ok. 155 mln zł. Jeśli konieczny byłby tylko 15-procentowy wkład własny, trzeba mieć na koncie co najmniej 23 mln zł. Zysk, jaki udało się wypracować w minionym roku, pozwala myśleć optymistycznie. Obecnie najważniejsze jest utworzenie Gorzowskiego Centrum Onkologii z ośrodkiem radioterapii. Inwestycja znalazła się w Strategii Polski Zachodniej oraz Kontrakcie Terytorialnym i znajdzie zewnętrzne finansowanie również z programu onkologicznego (na wyposażenie).

W najbliższym czasie szpital wymieni osiem wind w głównym budynku. Stare i wysłużone zostaną zastąpione nowymi ze stali nierdzewnej i automatycznym sterowaniem lepszym od obecnego. Sama stolarka przeciwpożarowa będzie kosztowała ok. 3 mln zł. Poza tym, do końca roku ma być wyremontowany Oddział Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej. Zarząd twierdzi, że za rok szpital zyska nowy budynek, w którym znajdzie się zespół poradni onkologicznych.
- Za pediatrią, tam gdzie dziś jeszcze straszą stare fundamenty, powstanie nowe ramię szpitala. A potem przyjdzie czas na kolejne plany, których dziś jeszcze nie zdradzimy - powiedzieli prezesi Piotr Dębicki i Ryszard Hatała.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 1/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 2/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 3/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 4/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 5/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 6/6


16 września 2014 08:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


19 marca w Gorzowie:
"Cały szpital będzie musiał być przygotowany do opieki nad pacjentem z chorobą nowotworową. Mam tu na myśli zabiegi chirurgiczne na wysokim poziomie. Operacje raka: szyjki macicy, piersi, trzustki, krtani i inne."
I co się udało?
Duży zysk Szpitala, 16.09.2014, 16:10, 83.20.92.170 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Janwierz Janusz Wierzbicki

ul. Fredry 13 a m. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 07 55
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image075.jpg
admin ego:
Ciekawostka ze Szwecji
Taka przydrożna ciekawostka ze Szwecji. Zwykły parking przy drodze, tylko ... <czytaj dalej>
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej