wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Guru polskiej hematologii w Gorzowie
eGorzowska - 5176_a0n3Uts7nl3cRMCgqmLz.jpg– Potwierdzam, że w Gorzowie na oddziale hematologii pacjenci są leczeni zgodnie z najlepszymi współczesnymi standardami – powiedział profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak w czasie konferencji prasowej.

Profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak, konsultant krajowy, guru polskiej hematologii, 13 maja odwiedził gorzowski szpital. Na oddziale, którym kieruje dr Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, uczestniczył w lekarskim obchodzie pacjentów.

– Potwierdzam, że w Gorzowie na oddziale hematologii pacjenci są leczeni zgodnie z najlepszymi współczesnymi standardami – powiedział w czasie konferencji prasowej. – Oddział na tle innych w Polsce prezentuje się bardzo dobrze. Część kadry jest nowa, dlatego trzeba dać jej jeszcze trochę czasu, aby móc ocenić ich pracę. Natomiast sprzęt, możliwości diagnostyczne i nowe dziecko, czyli pododdział dziennej chemioterapii, są na wysokim poziomie. Do pełnego rozwoju hematologii niewątpliwie potrzebna jest tzw. cystometria przepływowa, która pomaga w diagnozowaniu wszelkich odmian białaczek – zapewnił profesor, który w 1984 wykonał pierwszy udany zabieg przeszczepienia szpiku w Polsce.

Krajowy konsultant do spraw hematologii prof. Jędrzejczak, na co dzień kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, będzie wspierał rozwój oddziału w gorzowskim szpitalu.

– Duży ukłon należy się panu profesorowi z naszej strony, że zgodził się tu przyjechać, spędzić z nami cały dzień i służyć wsparciem w naszych rozwojowych planach. Profesor Jędrzejczak w życiu już wszystko udowodnił. Tym bardziej należy mu się podziękowanie, że chce pomagać w realizacji naszych ambitnych planów, także – co jest szczególnie ważne – w kwestii szkolenia lekarzy – powiedział prezes szpitala Piotr Dębicki, który szuka naturalnych sprzymierzeńców u specjalistów najwyższej klasy. Poza prof. Jędrzejczakiem uzyskał również wsparcie prof. Mariusza Ratajczaka, specjalisty hematologii eksperymentalnej.

– Choroby hematologiczne spadają na ludzi nagle, bez udziału z ich strony – mówił w Gorzowie prof. Jędrzejczak. – To straszny dopust Boży. One grożą śmiercią w krótszym lub dłuższym okresie, dlatego lekarze tej specjalizacji mają szczególną misję ratowania życia w sensie dosłownym. Jako hematolog żyję dziś w szczęśliwym czasie. Kiedy zaczynałem pracę, ta choroba kończyła się po tygodniu, dwóch lub trzech od zdiagnozowania. Dziś wiele z jej odmian można całkowicie wyleczyć.

Niestety, jak przyznaje profesor, nie istnieje właściwie żadna prewencja w przypadku tych chorób.
– Natomiast w odniesieniu do niektórych chorób krwi ma znaczenie wczesna diagnostyka oraz prewencja wtórna i trzeciorzędowa, czyli zapobieganie powikłaniom leczenia. To jest ważne również z tego względu, że oprócz niebagatelnych kosztów leczenia przeciwnowotworowego u chorych, bardzo znaczną część kosztów stanowią koszty leczenia wspomagającego – uzupełnił.

Choć konferencja prasowa była poświęcona rozwojowi Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w kontekście rozszerzania usług onkologicznych świadczonych przez gorzowską lecznicę, profesor Jędrzejczak odpowiedział również na pytanie dotyczące coraz bardziej popularnego w ostatnich latach pobierania krwi pępowinowej, jej przechowywania i wykorzystywania.

– To jest działalność biznesowa, która nie ma żadnego praktycznego znaczenia z punktu widzenia niesienia pomocy chorym – powiedział z pełnym przekonaniem. – Praktycznie – poza pojedynczymi przypadkami – ta krew nie jest wykorzystywana, choć przez firmy, które się tym zajmują, traktowana jak polisa na życie. Zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy jest bankowana krew jednego dziecka, natomiast w rodzinie drugie zachoruje na białaczkę w momencie, gdy tamto, zgodne tkankowo, nie może oddać szpiku czy komórek krwi obwodowej. I nie kwestionuję tych przypadków. Jednakże nie ma medycznego uzasadnienia do bankowania własnej krwi pępowinowej, aczkolwiek marketing firm zajmujących się tym biznesem, jest bardzo agresywny. Sam się z tym zetknąłem, gdy prawie siedem lat temu zostałem tatą. Mojej żonie przebywającej w szpitalu mówiono, że jest w Warszawie taki głupi profesor Jędrzejczak, który twierdzi, że pobieranie krwi pępowinowej nie ma sensu. Prawda jest taka, że nie ma takiego uzasadnienia, by pobierać krew pępowinową. To nie jest tylko moja prywatna opinia. Na ten temat jest wiele oficjalnych dokumentów, łącznie z opinią Europejskiej Rady do Spraw Etyki w Nauce i Technologii.

Tekst i foto Hanna Kaup
Foto szpital

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 1/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 2/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 3/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 4/4


13 maja 2014 23:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


OPINIE PACJENTÓW KIEROWANYCH NA DZIENNĄ CHEMIOTERAPIĘ SĄ ZGOŁA INNE- WYSTARCZY PODŁUCHAĆ NA PSEUDO POCZEKALNI WYODRĘBNIONEJ Z HOLU GŁÓWNEGO SZPITALA.ZGOŁA WSZYSCY MAJĄ DOŚĆ TRAKTOWANIA ICH W SPOSÓW PRZEDMIOTOWY, WIELOGODZINNEGO OCZEKIWANIA NA NIE WIADOMO CO, BO PRZYJMUJE TAM PANI LEKARZ , KTÓREJ OPIECE BYŁO BY ŻAL POWIERZYĆ KAMIENIE, A NIE CHORYCH SŁABYCH LUDZI.PANI ORDYNATOR WINNA ZMIENIĆ SWOJE PARCIE NA MEDIA I SWOJĄ KARIERĘ NA ORGANIZACJĘ PRACY PODOODZIAŁU.KILKAKROTNY TAM WIELOGODZINNY POBYT BEZ ŻADNYCH EFEKTÓW I LECZENIA PODDAJE W WĄTPLIWOŚĆ SKUTECZNOŚĆ LECZENIA.W TAKIM TEMPIE TO CAŁKIEM ZDROWEGO MOŻNA UŚMIERCIĆ.
Anonim_6629, 29.05.2014, 12:12, 150.254.196.114 ##

Def. Pani Brzeźniakiewicz : bizneswoman, ordynator no i wreszcie lekarz ..
Może warto przypomnieć szanownej Pani doktor definicje jej zawodu, który wierzę, ze robiła z powołania.
Na tę chwilę oddział hemiologii nie spełnia żadnych standardów oprócz ładnych kolorów ścian. Nie sugerujcie się Państwo wypowiedzią Pana profesora z Warszawy, ponieważ wśród lekarzy każdy sobie ręce myje. Taki zawód... oczywiście z całym szacunkiem do profesora. Pozdrawiam i ci którzy mogą nie pozwólcie się leczyć w tym szpitalu.
Anonim_2924, 14.08.2017, 11:17, 188.22.72.153 ##

Pani która żądzi prezesem jak ona mu zagra tak prezes tańczy żądzi szpitalem ludzi najniszego poziomu ma zanic mobiguje
Anonim_8191, 10.07.2020, 11:28, 31.0.67.198 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
admin ego:
Ciekawostka ze Szwecji
Taka przydrożna ciekawostka ze Szwecji. Zwykły parking przy drodze, tylko ... <czytaj dalej>
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej