poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Rodzic nauczycielem dobrych nawyków higienicznych
eGorzowska - 4702_oxA99HB2RKWMIoLUDEgo.jpgCzym skorupka za młodu nasiąknie… Jak mówi stare polskie przysłowie, to okres dzieciństwa w największy sposób wpływa na nasze dorosłe życie. Odnosi się to zarówno do charakteru, jak i nawyków w zakresie higieny osobistej. Jak pomóc naszemu dziecku, by nauczyło się przestrzegać zasad higieny osobistej? Jak przekonać je tym, że pewne działania pozwalają ustrzec przed niebezpiecznymi zachorowaniami? I w końcu jak wspierać malucha, gdy już choruje? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu „Zdrowa ONA” psycholog Adriana Klos.

Wypracowanie u dziecka dobrych nawyków higienicznych wymaga przede wszystkim systematyczności i konsekwencji. Nie może się to kojarzyć z przymusem i złem koniecznym. Codzienne kąpiele, mycie zębów i zmiana bielizny wchodzą w krew szybciej, jeśli rodzic potrafi wytłumaczyć dziecku, dlaczego się je wykonuje. Z własnego doświadczenia wiem, że rozmowa z maluchem musi być stanowcza, ale zarazem nie może budzić w nim lęku. Poza tym dzieci często nieświadomie przejmują zachowania rodziców. Dlatego tak ważne jest bycie dla nich wzorem do naśladowania w tej kwestii – mówi psycholog Adriana Klos.

Metoda małych kroków

Aby nauczyć nasze dziecko zasad właściwej higieny, należy zastosować metodę małych kroków. Przede wszystkim nie powinniśmy na siłę wdrażać wszystkiego na raz, bo może to zrazić malucha do higieny. Poza tym kupmy dziecku ręcznik i szczoteczkę do zębów z ulubioną postacią z bajki, tak by po części traktowało higienę jako element zabawy.

• Myjemy ręce przed każdym posiłkiem. Po powrocie z podwórka czy nawet wtedy, gdy dziecko bawiło się w domu, przypominajmy mu o koniecznej wizycie w łazience i umyciu dłoni przed posiłkiem. Najlepiej, gdyby ta czynność była wykonywana wspólnie. Warto tłumaczyć to dziecku: „Jeśli nie umyjemy rączek, a będziemy nimi coś jeść, może nas rozboleć brzuch i możemy zachorować”.

• Codziennie zmieniamy bieliznę. Dzieci zwykle nie stawiają oporu przed codzienną zmianą bielizny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przeciwstawiają się oddaniu część garderoby z ulubionym bohaterem z bajki. Warto wówczas rozplanować grafik na poszczególne dni tygodnia, w którym ustalone zostaną ubrania na każdy dzień. Dziecko będzie wówczas czuło, że ma wpływ na to, co zakłada i będzie rozumieć, że tak lubiana część garderoby musi zostać uprana, by móc ją znów założyć.

• Myjemy owoce i warzywa przed spożyciem. Zdarza się, że zakupione w supermarkecie winogrona czy śliwki zjadane są już w trakcie zakupów. Jeśli dziecko widzi takie zachowanie u rodziców, samo również będzie chciało tak postępować. Tymczasem na nieumytych warzywach znajduje się wiele niebezpiecznych bakterii, które mogą doprowadzić do zarażenia pasożytami, takimi jak na przykład owsiki czy glisty. Zmodyfikujmy nasze postępowanie i wytłumaczmy dziecku konsekwencje takich zachowań.

• Nie obgryzamy paznokci. Ten niosący wiele negatywnych konsekwencji nawyk może być wynikiem potrzeby rozładowania emocji, niepokoju czy samotności dziecka. Niestety niełatwo się go pozbyć. Warto porozmawiać z dzieckiem o takim zachowaniu i znaleźć jego przyczynę. Ważne jest okazywanie aprobaty, chwalenie, wspólne gry i zabawy, by wzmocnić w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie wolno ośmieszać, grozić i karać za obgryzanie paznokci. Koniecznie jest ich regularne przycinanie, czasem warto zastosować specjalny, nie dający połysku lakier, który po naniesieniu na płytkę paznokcia daje kwaśny smak, co zniechęca dziecko do wkładania palców do buzi.

• Uczymy właściwych zachowań w toalecie. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że nieumycie rąk po wykonaniu czynności fizjologicznych sprzyja przedostawaniu się bakterii do układu pokarmowego (wkładanie rąk do buzi). Podobnie czynność podcierania się u dziewczynek wymaga dużej uwagi, ponieważ bakterie z okolic odbytu mogą przenosić się z papieru toaletowego do układu moczowego i rozrodczego. Jeśli dziecko odpowiednio wcześnie nauczy się właściwego zachowania pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Mamo, tato… pomocy!
Niestety nie zawsze udaje się uniknąć zachorowania. Okres dzieciństwa obfituje w różne dolegliwości, takie jak różyczka, ospa, świnka i choroby pasożytnicze, problemy z układem moczowym i wiele innych. Dziecko potrzebuje wówczas jeszcze większego zaangażowania ze strony rodziców. Przy wspomnianych chorobach istotne jest zachowanie właściwej higieny, co pozwala szybciej uporać się z problemem.

Przy chorobach takich jak ospa czy owsiki ważne jest dbanie o kosmetykę paznokci, tak by nie były one zbyt długie. W przypadku ospy pozwoli to nie rozdrapywać krostek, a w owsicy zapobiegnie przenoszeniu się robaków do ust. Przy chorobach układu moczowego ogromną rolę pełni właściwa higiena w toalecie i nie przetrzymywanie moczu, na co warto uczulić malucha. Przy wdrażaniu każdego z zaleceń rozmawiajmy z dzieckiem o korzyściach, jakie może to przynieść, o skróceniu czasu choroby i złagodzeniu jej skutków – dodaje psycholog Adriana Klos, ekspert programu”Zdrowa ONA”.

ZdrowaONA


27 grudnia 2013 21:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa 3212 Ul.Sikorskiego 121 w Gorzowie Wlkp.

ul. Armii Polskiej 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 68 39
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Czogori" Zakład Prac Wysokościowych Jan Palejczyk

ul. Drzewicka 4, Gorzów Wlkp.
tel. 602 444 692
branża: Wysokościowe prace <czytaj dalej>
Gorski Szymon Gabinet Stomatologiczny

ul. Dekerta 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 92 79
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>

Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej