poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jestem twardym zawodnikiem
eGorzowska - 4416_D3GaQAaA5iPq8EWaNB2r.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki. Dziś wywiadu część czwarta, ostatnia.

Wcześniejsze części rozmowy przeczytasz tu:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4322,
tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4352,
i tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4374,

Ostatnio udzielił pan wielu wywiadów. Czy jest coś, co chciałby pan podkreślić szczególnie?

– Myślę, że najważniejszy przekaz udało mi się zawrzeć w tych różnych rozmowach, bo pytania rzeczywiście były różne, bardzo szerokie, tak jak i w naszej rozmowie. Najważniejsza informacja jest taka, że: z samego faktu zmiany formy prawnej dla pacjenta nic nie wynika. Druga: my nie zamierzamy tu nic zamykać, nie zamierzamy degradować placówki w jakimkolwiek stopniu do lecznicy powiatowej, wręcz przeciwnie. Idea jest taka, że ma to być szpital o charakterze regionalnym, w miarę możliwości świadczącym usługi na poziomie klinicznym tam, gdzie to się da zrobić, gdzie będzie kadra i sprzęt do tego. Szpital ma się rozwijać. To jest naturalne, bo tu i w okolicy nic takiego nie ma. I mrzonkami można nazwać mówienie, że ktoś będzie rozwijał nasz bratni szpital w Zielonej Górze, a tu zwijał, żeby pacjenci z Gorzowa jeździli do Zielonej. To jest bzdura kompletna, to przecież każdy rozsądnie myślący człowiek, rozsądnie myślący w Zielonej Górze, w NFZ-ecie, w urzędzie marszałkowskim, doskonale sobie zdaje sprawę, że gorzowianin, jeżeli będzie już musiał wyjechać poza Gorzów, to nie pojedzie do Zielonej Góry, tylko do Szczecina czy Poznania. Bo jak już ma stąd wyjechać, to niech go leczy profesor, doktor hab., nauk med., itd. Więc te obawy są nieuzasadnione. Ale żeby się rozwijać, to trzeba mieć stabilną sytuację finansową. Za mrzonki trzeba też uznać mówienie, że szpital, który miał 270 mln długu, wybuduje ośrodek radioterapii. Trzeba by wierzyć w cuda, że pociągnie stumilionową inwestycję, nawet zakładając, że większość pieniędzy będzie z zewnątrz, bo na te pieniądze w każdej chwili mógłby wejść komornik.

Mężczyźni są chyba większymi realistami niż kobiety, ale zapytam, jakie jest pana marzenie odnośnie szpitala, w którym został pan prezesem? Zapytam także w kontekście pana doświadczeń w świecie.
– Wiem, jak wyglądają te szpitale w świecie, ale chciałbym, żeby się spełniło realne zwiększenie finansowania usług medycznych w Polsce. Bo my żyjemy w takiej schizie. Z jednej strony mówimy, że pacjentowi wszystko się należy, dalej, że wszystko jest za darmo i powinno być jeszcze szybko, a z drugiej strony chcemy finansowania jak na zachodzie. Ale co to znaczy na zachodzie? Nie mówimy o Portugalii czy Grecji, ale Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.

I raczej nie znamy konkretów.

– Tak, ale mamy jakieś wyobrażenie na podstawie seriali, które stamtąd do nas przychodzą. Myślimy, że tam jest świetnie i pięknie. A przecież prawda jest taka, że finansowanie mamy jak w trzecim świecie. I nawet jak porównujemy siebie do krajów obok – Niemicy składka 14 proc., Czechy składka 14 proc. – to trzeba sobie powiedzieć, że medycyna jest bardzo kosztowna wszędzie. Kadra jest kosztowna. U nas w większości przypadków tyle samo kosztują leki, rezonanse, tomografy, nawet jednorazowy sprzęt. W związku z tym, jeżeli chcemy mieć naprawdę na poziomie zachodu opiekę medyczną, musimy trochę więcej do systemu wlać pieniędzy. Takie jakieś slogany typu szukanie kozłów ofiarnych, robienie szołu, bo gdzieś karetka nie dojechała. No nie dojechała, bo jej nie ma. Jak była jedna, to nie dojechała, a pewnie muszą być ze dwie, trzy, a ich nie ma. Na to wszystko potrzebne są pieniądze. Tak samo na kadrę. Trzeba ją wykształcić, spowodować, by nie uciekała za granicę i to nie dotyczy takko lekarzy, choć zaraz usłyszymy „pokaż lekarzu, co masz garażu”. Jeśli chodzi o kadrę lekarską, to te płace zostały podwyższone o tyle, że dla specjalisty ten wyjazd nie jest już taki atrakcyjny. Dla lekarza młodego po studiach jeszcze tak, bo on tam się łatwiej wyszkoli. Jemu będą otwierać te drzwi sami, a u nas jeszcze będzie trzeba się z systemem mocować. Poza tym, coraz większy problem jest w kadrze pielęgniarskiej. Średnia wieku się podwyższa, nie ma chętnych do uprawiania tego zawodu, także za chwilę będziemy mieli problem z pielęgniarkami. Trzeba było już wcześniej coś robić. A nie jak zacznie ten problem być nabrzmiały, to ktoś się obudzi z ręką w nocniku, choć tego problemu nie rozwiążemy na poziomie gorzowskim. Taki szpital jak nasz, widziałem w Niemczech, ale tam finansowanie było prawie na poziomie miliarda euro rocznie, a my mamy 50 mln euro. Gdyby chociaż o 50 proc. zwiększyło się finansowanie za to, co robimy, to naprawdę można byłoby wszystko poukładać, by nikt złego słowa nie powiedział.

Ale świetnie może być od razu, pod warunkiem, że pacjent dostanie to od pracownika szpitala. Mam na myśli kulturę obsługi.

– Tak, ale ten pracownik musi działać w dobrze zorganizowanym środowisku. To zrobiliśmy w Drezdenku. Trzeba poukładać wszystko na swoje miejsce, by wiedział, że działa w oprocedurowanym szpitalu, gdzie sprzęt jest sprawny, gdzie odpowiednia liczba personelu jest w odpowiednim miejscu, dostosowanym do realnej sytuacji tego, co się w szpitalu dzieje. Ten pracownik musi wiedzieć, że jest pełna stabilność pracy i płacy, szpital nie jest szarpany konwulsjami. Wtedy się spokojniej pracuje i człowiek jest ogólnie życzliwie nastawiony do wszystkiego wokoło, nie tylko do pacjentów, ale i do swoich kolegów, do przełożonych, żyje mu się lepiej i to się przekłada na jego kontakt z pacjentem.

Ale pracownik musi pamiętać, że pacjent zależy od niego i zawsze jest w gorszej niż on sytuacji.
– Tak, ale to jest wiedza deklaratywna. On to wie, ale diabeł tkwi w szczegółach i trzeba czasami pracownikowi pomóc, by on wiedział, jak pewne sytuacje rozwiązywać. Musi być taka sytuacja, która naturalnie nie będzie powodowała konfliktów, bo jeżeli mamy dzisiaj w oddziale X sytuację, że jest cały obłożony i lekarz przychodzi na SOR do pacjenta, wiedząc, że nie ma go gdzie położyć, bo nie ma wolnych łóżek, pacjent jest w sytuacji na dwoje babka wróżyła. Lekarz może go odesłać, więc od razu wytwarza się sytuacja napięcia, bo stara się podjąć działania w kierunku odmowy przyjęcia. Takie komunikowanie i organizacja szpitala musi być przystosowana do tego, jakie ma spełniać potrzeby. Poza tym jest jeszcze problem w dużej mierze rozwiązywany przez moich poprzedników, bo chodzi o remontowanie oddziałów. Przecież inaczej leży się w czystej sali po remoncie i to też są rzeczy, które powodują, że ta relacja jest lepsza lub gorsza.

Ale w kontekście przyszłości możemy złożyć jedną ważną deklarację. Chyba musi być jakość, nie jakoś.
– Oczywiście. Jakość musi być. I jakość będzie na różnych etapach. ISO, akredytacja, to są cele, które będziemy realizować w szpitalu, ale skala zapóźnień, żeby nie powiedzieć zaniedbań jest tu duża. Patrzę na wiele rzeczy, które powinny być już zrobione, lub być w toku realizacji, niestety, nie są. Więc w ciągu kilku miesięcy tego wszystkiego nie zrobimy, tu potrzeba półtora do dwóch lat. Wtedy większość tych tematów będzie opanowana w takim samym stopniu, jak to robiliśmy w Drezdenku, choć skala jest większa, ale i więcej ludzi do pracy. Najważniejsze, że widzę, że tu jest chęć w pracownikach, żeby zrobić porządki, żeby postawić to wszystko na nogi, żeby działało tak, jak należy. To jest największy kapitał tak naprawdę.

Jestem przekonana, że pan wstaje i budzi się z myślą o szpitalu.

– Przez najbliższy czas tak jeszcze będzie.

Jak się pan resetuje?
– No, na przykład gram w tenisa. Zaraz też jadę pograć. Tam mogę wyładować emocje. Ale jestem twardym zawodnikiem, trochę różnych rzeczy przeżyłem i z tym też sobie dam radę.

Zdrowia życzę.

– Dziękuję.

Hanna Kaup


12 października 2013 21:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ta krowa co dużo ryczy, mało mleka daje. Mniej ryczenia, więcej mleka!
Anonim_2134, 13.10.2013, 07:56, 31.0.29.191 ##

Piotr Ty nie rzadzisz rzadzi rysio
Anonim_7837, 14.10.2013, 17:54, 89.228.138.76 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Irenka" Irena Karasiova

ul. Ściegiennego 21, Gorzów Wlkp.
tel. 510 907 272
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
"Aspirynka" Sp.j. Regina Horodko Anna Frąckowiak

ul. Piłsudskiego 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 52 36
branża: Apteki <czytaj dalej>
"Jubiler-Piaskowski" Sklep

ul. Sikorskiego 119, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 23 47
branża: Jubilerstwo - detal <czytaj dalej>

Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej