poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sprawa centrum onkologicznego nie padła
eGorzowska - 4322_eGyM49jMu6RvHa24Tu3R.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki.

Redakcja eGo przeprowadziła rozmowę z nowym prezesem. Będziemy ją publikować w częściach. Dziś pierwsza, w której m.in. mówimy o przyszłości centrum onkologicznego.

Jest taka piosenka, która zaczyna się pytaniem: Jak minął dzień? Ponieważ rozmawiamy 14 września, powinnam zacząć od słów: Jak minął tydzień i od razu zapytać też, czy sprawdziło się powiedzenie, że im dalej w las, tym więcej drzew?

– Czy ja wiem? Ja się spodziewałem tych wszystkich drzew. Są oczywiście jakieś nowe, których nie było kiedyś, ale w zasadzie można się było ich spodziewać. Sytuacja w wielu miejscach jest lepsza, w innych – trochę gorsza.

To proszę pochwalić te lepsze.

– Te lepsze, to np. przygotowanie finansowe całego procesu. Sytuacja jest stabilna i nie spędza mi snu z powiek, ale gorsza okazała się sytuacja kadrowa. Organizacja pracy ze względów oszczędnościowych została pozmieniana w wielu miejscach i efekt jest taki, że różne działania realizowane pod koniec dyrektury pana Twardowskiego teraz zaczynają być efektywne, bo przychodzi okres wypowiedzeń, dodatków, przejścia z systemu dyżurowego na zmianowy czy na równoważny i nagle okazuje się, że w niektórych miejscach są kłopoty. Trzeba to szybko wyprostować, ale robimy to na bieżąco.

Do tej pory w publicznym zakładzie załoga zatrudniona na umowę o pracę dziesiątego każdego miesiąca dostawała wypłatę. Jak było teraz? Wszyscy wypłaty dostali?

– A dlaczego mieliby nie dostać? Były jakieś drobne pomyłki techniczne, jeśli chodzi o kwestie kont. Ale my pieniądze na kontach mamy i wszyscy je dostali.

Także dostaną ci, którzy mają wypłaty do dwudziestego?
– Tak, choć tych z umowami cywilno-prawnymi jest naprawdę niewiele, około 10 proc. Wszystko regulujemy na bieżąco, płacimy za dostawy. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

A czego przed objęciem stanowiska obawiał się pan najbardziej?

– Najbardziej obawiałem się pierwszego okresu. Mimo że ten szpital dobrze znam, to jednak przez prawie cztery lata tutaj nie pracowałem i ogarnięcie wstępne jest takim momentem, kiedy człowiek nie do końca wie, co go czeka. Później już się wie, na czym polegają wszystkie sprawy i rozwiązuje się problemy. Ja tutaj przyszedłem sam, z wysuniętą szpicą, natomiast teraz doszedł do mnie mój szef z Drezdenka i od czwartku (12 września – przyp. red.) jest w szpitalu w Gorzowie. To kompletowanie zespołu postępuje. Musimy je jeszcze usankcjonować formalnie, bo w spółce funkcjonuje zasada, że decyzje są zagwarantowane dla właściciela czy dla rady nadzorczej, ale to na pewno zrobimy. Także ekipa nam się wzmacnia, myślę, że będzie fajna, nastawiona na sukces, młoda i dynamiczna. Pewnych ludzi już dało się poznać z bardzo dobrej strony i niedługo będę mógł powiedzieć o osobach, które będą bardzo blisko współpracować i to zapewne spotka się też z aprobatą. To są fajni i doświadczeni ludzie.

Stawia pan na to, na co nie postawił pana poprzednik. Nie jest tajemnicą, że miał problem w kontaktach interpersonalnych. Pan na fajnych ludziach opiera sukces.
– Pracę wykonują ludzie. Średni stopień menadżerski to jest podstawowy stopień w każdym zakładzie. Ja w odróżnieniu od pana dyrektora Twardowskiego jestem menadżerem praktykiem, a nie facetem, który z jakiegoś tam politycznego powodu został wiceministrem. W związku z tym wiem, jak powinno wyglądać zarządzanie każdej firmy, nie tylko w szpitalu. Średni stopień menadżerski to w szpitalu są ordynatorzy, kierownicy laboratoriów, rentgena, zakładów patomorfologii, kierownicy działów technicznych i administracyjnych. To są ludzie, którzy w tym szpitalu nie od dziś pracują. Ja mam uczyć ordynatora, jak się leczy? On zarządza swoim oddziałem często od wielu lat. Więc wie, jak należy to robić. Jemu, co najwyżej można pewne rzeczy wskazać, na które ma szczególnie zwrócić uwagę, które ma skorygować, ewentualnie zająć się jakimś ogólnym ustawieniem pracy w danej komórce w sensie liczby personelu, jaki tam ma być, czy pewnego podziału zadań, natomiast oni dalej już ciągną ten wózek. W tak dużym szpitalu jak gorzowski, ciężko nadzorować każdy oddział. Tak mogłem sobie robić w Drezdenku, gdzie oddziałów było siedem i kilka poradni, więc mogłem na bieżąco każdy oddział mieć pod lupą. Tutaj taka opcja się pewnie pojawi, ale dopiero, jak ten szpital zostanie dobrze zinformatyzowany, wszystko będzie latało po sieci i będzie można na bieżąco sprawdzać, jak wygląda wykonanie kontraktu, koszta, itd. Dzisiaj tego nie ma, dlatego trzeba mieć dobrych menadżerów i to jest podstawowy punkt. Natomiast top management, czyli zarząd – jest przede wszystkim od tego, by zajmować się problemami globalnymi, organizować pracę, nadawać impulsy, szukać rozwiązań, ale w skali samego zakładu.

Jest już jakiś plan, choćby zarys, schemat czy scenariusz działań na najbliższe pięć lat?
– Oczywiście, że nie ma. Są jakieś pomysły, ale od pomysłu do strategii, a od strategii do detalicznego planu działania to są dosyć duże odległości.

Zapytam więc o dwie rzeczy, o które pytają wszyscy. Najpierw o azbest.

– Problem azbestu jest nadmuchiwany w Gorzowie z bliżej nieokreślonych powodów. Ciężko się  temu dziwię. 2032 rok jest tak daleko, że w ogóle nie istnieje na dzisiaj. Są inne poważniejsze problemy i wymagające szybszego rozwiązania. A poza tym, ten azbest to nie są jakieś dachy czy miejsca, gdzie on mógłby pylić i powodować choroby. Jak ktoś nie wie, o czym pogadać, to mu się przypomina azbest. Jest technologia, dzięki której można go usunąć, bo on jest izolacją, a więc zamiast niego powinna być wełna mineralna. Już za czasów pani dyrektor Szumnej badała to firma. Technologia byłaby stosunkowo prosta. Okazało się, że można by pokusić się o zdjęcie tych szklanych okładzin z zewnątrz, zdjąć wszystkie ocieplenia azbestowe, założyć wełnę mineralną i pokryć na nowo, ale pokryć już nie szkłem, ale metalem i zrobić taki szpital, jak te ładnie wyglądające na zachodzie. Ale to nie jest kwestia pierwszej potrzeby. Kiedy już się ogarniemy w spółce, na pewno rozejrzymy się. Jest teraz bardzo dużo możliwości termomodernizacyjnych, są na to środki zewnętrzne, pewnie do tematu się przymierzymy.

Zapytam o rzecz, co do której pani marszałek Elżbieta Polak złożyła zobowiązanie chyba półtora roku temu. Ponieważ szpital jest spółką Urzędu Marszałkowskiego, myślę, że to słowo jest wiążące. Rzecz dotyczy centrum onkologicznego.

– Pani marszałek, jeżeli coś mówi, stara się potem to realizować. I to jest jej ogromny atut. Jeśli chodzi o te sprawy, przypuszczam, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy powinny pojawić się pieniądze na zrobienie projektu. Sprawa nie padła, jest cały czas procedowana. Około miliona, dwóch będzie kosztowało projektowanie, również centrum radioterapii, które będzie sercem ośrodka onkologicznego. Jest wpisane do strategii rozwoju Polski zachodniej, czyli sporządzonej przez marszałków trzech województw na ścianie zachodniej i z tego, co wiem, strategia została przedłożona rządowi, aby stała się strategią rządową. Kiedy się nią stanie, również finansowanie będzie zabezpieczone na budowę. Także pani marszałek absolutnie dużo tutaj zrobiła, by zrealizować swoją zapowiedź.

Cdn.
Rozmawiała Hanna Kaup


20 września 2013 23:12, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Oby prezes Dębicki nie zawiódł się na "przychylności" pani marszałek Polak.

B.M., 21.09.2013, 16:20, 81.190.167.168 ##

czekam na przywrócenie do pracy zwolnionego ordynatora - termin na taką operację w Szczecinie mam na 2015 r. a do tego czasu chyba nie wytrzymam :(
Anonim_1493, 21.09.2013, 21:36, 83.25.170.55 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Diecezjalna Księgarnia św. Antoniego

ul. Władysława Łokietka 26, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 28 61
branża: Księgarnie <czytaj dalej>

Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej