środa 19 czerwca 2024     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Udręczyć chorego
Pacjenci boją się kolejnych oszczędności Ministerstwa Zdrowia.

Wbrew podpisanej przez prezydenta RP w 2012 r. konwencji ONZ* w sprawie osób niepełnosprawnych, w której mowa o wspieraniu ich praw i dokładaniu szczególnych starań, by mogły jak najpełniej funkcjonować w społeczeństwie, polscy urzędnicy nadal nie widzą problemu. Zamiast iść z duchem konwencji, planują kolejne ograniczenia i utrudnienia w dostępie do niezbędnych wyrobów medycznych. Grupami, które obawiając się o swoją przyszłość apelują o zmiany są m.in. chorzy cierpiący na poważne problemy urologiczne, wymagający cewnikowania oraz pacjenci w wyłonioną stomią.

Zła procedura opróżniania pęcherza może doprowadzać do uszkodzeń nerek, a nawet zgonu. We współczesnej Europie już tylko polscy pacjenci używają cewników starej generacji zamiast jednorazowych hydrofilowych powlekanych cewników urologicznych. Prosty rachunek ekonomiczny dla całego systemu opieki zdrowotnej dowodzi, iż stosowanie nowoczesnych cewników jest tańsze dla pacjentów i państwa od obecnie stosowanej metody, biorąc pod uwagę m.in. częstą konieczność hospitalizacji, gdyż przestarzałe cewniki są powodem groźnych stanów zapalnych.
Z powodu niedostatecznego dostępu do produktów medycznych (materiałów pomocniczych) cierpią pacjenci z wyłonioną stomią. W Polsce żyje ich około 35 tys. Brak odpowiedniego sprzętu skazuje te osoby na wykluczenie z życia społecznego i zawodowego. Tymczasem limity finansowania, które przysługują chorym, nie zmieniły się od 10 lat, mimo drastycznego wzrostu kosztów życia. Co więcej, zamiast urealnienia świadczeń planuje się ich ograniczanie, poprzez m.in. wykreślenie z list refundacyjnych akcesoriów stomijnych i pozbawienie pacjentów możliwości wyboru właściwych worków.

W debacie o problemach polskich pacjentów zbyt często zapomina się o tych chorych, dla których przeżycie każdego dnia zależne jest od dostępu do sprzętu medycznego. Grupą, która apeluje o zmiany i boi się o swoją przyszłość, są m.in. chorzy cierpiący na problemy urologiczne z zatrzymaniem moczu, wymagający cewnikowania.

Samocewnikowanie
Cewnikowanie przerywane polega na wprowadzeniu aseptycznej rurki do cewki moczowej. Jest niezbędne do opróżniania pęcherza u osób, u których z różnych przyczyn nie funkcjonują drogi moczowe i pęcherz (wady wrodzone, uszkodzenia neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego, choroby pęcherza i dróg moczowych, rozrost prostaty). Na wzór zdrowego człowieka, który od czterech do szęściu razy dziennie odwiedza toaletę, pacjent
z problemami urologicznymi wymaga cewnikowania tyle samo razy.

W Polsce refundowane są tylko cewniki jednorazowe niepowlekane, do których, by przeprowadzić cewnikowanie, pacjent musi dokupić sterylny żel nawilżający. Cewniki niepowlekane za każdym razem muszą być pokrywane nawilżającym żelem w warunkach jak najbardziej aseptycznych – jednak ich utrzymanie jest wyjątkowo trudne, np. dla osób niepełnosprawnych z niedowładem rąk.

Prosty rachunek ekonomiczny dla całego systemu opieki zdrowotnej dowodzi, iż stosowanie nowoczesnych cewników jest tańsze dla pacjentów i państwa od obecnie stosowanej metody (cewnik niepowlekany + żel + dodatkowe akcesoria albo cewnik zakładany na stałe).
Dziś w Europie już tylko polscy pacjenci używają przestarzałych cewników niepowlekanych, które powodują zakażenia w układzie moczowym i uszkodzenia cewki moczowej. Finalnie, zła procedura opróżniania pęcherza może doprowadzać do uszkodzeń nerek, a nawet zgonu.

Stowarzyszenia pacjentów i lekarze wnioskują o wprowadzenie do wykazu refundowanych wyrobów medycznych jednorazowych hydrofilowych powlekanych cewników urologicznych, tak by ulżyć pacjentom w ich codziennych zmaganiach z utrzymaniem zdrowia i wspomagać powracanie do aktywnego życia.

Stomia
W Polsce żyje około 30-45 tys. osób ze stomią (wyprowadzeniem światła jelita grubego na powierzchnię skóry brzucha). Ci pacjenci są uzależnieni od produktów medycznych (materiałów pomocniczych), środków higienicznych i różnych akcesoriów. Brak odpowiedniego sprzętu w odpowiedniej ilości skazuje te osoby na niewyobrażalny dyskomfort oraz wykluczenie z życia społecznego i zawodowego.

Chorzy ze stomią codziennie korzystają ze specjalnych worków, które przyklejają do skóry na brzuchu. Niezbędne są też specjalne środki do higieny i pielęgnacji ujścia jelita na powłoce brzusznej, która łatwo ulega podrażnieniu.

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO obawia się najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w którym planuje się ograniczenie limitów ilościowych sprzętu jednoczęściowego, który jest używany przez większość osób ze stomią w Polsce. Może to spowodować konieczność dopłat pacjenta.
Są także obawy dotyczące zaprzestania refundowania środków pielęgnacyjnych, które zabezpieczają skórę przed zakażeniami, odparzeniami czy ranami. Limity finansowania, które przysługują chorym, nie zmieniły się od dziesięciu lat, pomimo ogromnego wzrostu kosztów życia.
Niestety, zamiast urealnienia świadczeń planuje się ich ograniczanie poprzez wprowadzenie limitów ilościowych dla worków stomijnych oraz zawężanie listy refundowanych akcesoriów stomijnych, co w konsekwencji oznacza zmniejszanie dostępu do nowoczesnych produktów oraz wzrost powikłań!

Sen z powiek stomików spędza też zapis projektu Rozporządzenia z dn. 16 lipca 2012
w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne…(2), z którego wynika, że osoby ze stomią (również dotyczy to innych rodzajów zaopatrzenia cyklicznego) prawdopodobnie będą zmuszone do wypełniania i składania dokumentów niezbędnych do otrzymywania sprzętu co miesiąc, a nie jak do tej pory od lat – co trzy miesiące. Cel? Udręczyć chorego? Jeszcze zwiększyć biurokrację i kolejki? Stomia nie jest wygórowaną ceną za życie, jednak życie normalne (komfort, samodzielność i aktywność) uzależnione jest od właściwego zaopatrzenia w sprzęt medyczny. To tylko tyle i – jak się okazuje – aż tyle…

Chorzy ze stomią i pacjenci wymagający cewnikowania liczą na dostrzeżenie ich potrzeb.
W przeciwnym razie sytuacja wielu osób stanie się dramatyczna, a Polska pogłębi pozycję skansenu Europy jeżeli chodzi o zaopatrzenie medyczne.

1. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych,
http://www.mpips.gov.pl/spoleczne-prawa-czlowieka/konwencja-o-prawach-osob-niepelnosprawnych/
2. Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy z dn. 16.07.2012

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia


29 lipca 2013 09:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wrzos

ul. Borowskiego 35 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 03 33
branża: Pogrzebowe usługi <czytaj dalej>
Fundacja dla Solidarności

ul. Borowskiego 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 49 08
branża: Fundacje, charytatywne instytucje <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego:
O przyszłości polskiej edukacji
Zbliża się koniec roku szkolnego. Koniec roku szkolnego za pasem. Skończył ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej