poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Brak kasy, nepotyzm i terror,
czyli o sytuacji szpitala w Gorzowie
eGorzowska - 2978_iOr3LEp6KR3oqd6Ws7Rm.jpgW czwartkowe południe gorzowscy dziennikarze zostali zaproszeni na konferencję prasową do dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Marka Twardowskiego. Jej tytuł brzmiał: „Ostatnia pełna wypłata już była” i jak się należało spodziewać, najważniejszy temat dotyczył trudnej sytuacji finansowej placówki.

W wypełnionym po brzegi gorzowskimi dziennikarzami gabinecie dyrektora Marka Twardowskiego – po raz pierwszy od czasu objęcia przez niego funkcji szefa SPSW – odbyła się konferencja prasowa. Dziennikarze usłyszeli, że obecny stan zadłużenia szpitala wynosi 257 mln zł. Niestety, z dnia na dzień sytuacja pogarsza się, bo – jak mówił dyrektor – rośnie liczba tzw. płatności wymagalnych, które wynoszą dziś 74,5 mln zł, podczas gdy przychody z NFZ-u oscylują na poziomie 14, 5 mln zł. Gdyby więc chcieć zapłacić wierzycielom należności, trzeba by wydać pięciomiesięczne zarobki. A to jest niemożliwe.

Jakie dyrektor widzi lekarstwo? O tym mówi tytuł konferencji. „Ostatnia pełna wypłata już była” oznacza, że pracownicy zatrudnieni na umowy cywilno-prawne dostaną 20 września 50 proc. należnych poborów. Taka jest decyzja dyrekcji, która woli zapłacić nie im, ale m.in. dostawcom leków czy środków opatrunkowych, gdyż w przeciwnym razie szpitalowi grozi paraliż, bo kasy po prostu nie ma.

– Ponad 300 wierzycieli domaga się spłaty swoich zobowiązań – mówił M. Twardowski.
Sytuację pogarsza fakt, że szpital nie jest klinicznym i w związku z tym nie może ubiegać się o pomoc z Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor uznał za słuszne przypomnieć, że właściciel szpitala, czyli Marszałek Województwa Lubuskiego, w ciągu minionych dziesięciu lat przekazał gorzowskiej lecznicy ok. 160 mln zł, a także teraz wsłuchuje się w nasze potrzeby i daje np. na wkład własny, którego nie mamy, by zakupić nowy tomograf komputerowy.

W rozwiązaniu problemów finansowych i gospodarnym zarządzaniu szpitalem dyrektor posiłkuje się firmą konsultingową, która skończyła swoją pracę i stworzyła dokument wyjściowy. Co w nim jest? Niestety: – Po konsultacji z Radą Ordynatorów uznaliśmy, że będzie miał on status poufny i nie zostanie upubliczniony – powiedział M. Twardowski.

W celu poprawy tragicznej sytuacji finansowej, dyrektor podjął negocjacje z wicedyrektorem ds. ekonomiczno-finansowych lubuskiego NFZ-u Piotrem Bromberem, w sprawie dodatkowych środków dla szpitala, jak również zdecydował o wystąpieniu na drogę sądową o zwrot kosztów tzw. nadwykonań za rok 2011.

Dyrektor nie ukrywał, że w związku z brakiem kasy będzie konieczna redukcja wśród personelu medycznego, co wzbudza silny sprzeciw zwłaszcza związków zawodowych, a głównie OM NSZZ „Solidarność” na czele z przewodniczącym Andrzejem Andrzejczakiem. I to on nie tylko nie zgadza się z decyzjami dyrektora szpitala, ale także 11 września wysłał do niego pismo – do wiadomości Wojewody Lubuskiego i Marszałek Województwa Lubuskiego – w którym w imieniu związku żąda m.in. zapłacenia zaległych należności za świadczenia socjalne za rok 2011 z odsetkami, respektowania i realizacji zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz przedstawienia planów reorganizacji w zakresie zatrudnienia, likwidacji oddziałów szpitalnych i komórek organizacyjnych szpitala, mających wpływ na zmiany warunków pracy i płacy pracowników.

Dyrektor Twardowski nazywa działania Andrzejczaka prowadzeniem terroru, ale twierdzi, że nie ma zamiaru mu się podporządkować i podkreśla, że decydować o losach SPSW będzie on i tylko on, bo został do tego powołany na mocy konkursu. Uważa też, że pismo, które otrzymał, zawiera hasła i slogany, które można wysłać do każdego dyrektora każdego przedsiębiorstwa w tym kraju.

W temacie Andrzeja Andrzejczaka dziennikarze usłyszeli coś o nepotyzmie, łącznie z jego definicją w odniesieniu do średniowiecza, jak i współczesności. – Ja przyszedłem do szpitala jako Marek Twardowski i nikt z mojej rodziny tu pracować nie będzie – podkreślił i pytał dalej:
– Ile dobrego Andrzej Andrzejczak zrobił jako przewodniczący dla pacjentów z naszego regionu? Przecież pracuje tutaj od kilkunastu lat na etacie związkowym. Został zwolniony dyscyplinarnie przez dyr. Szumną. Potem odbyła się sprawa sądowa, a następny dyrektor podpisał z nim ugodę. Wynagrodzenie, które otrzymał, jest niezgodne z układem zbiorowym, który mam na biurku, bo nie może posiadać – jako zatrudniony w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie ani żadnym innym przedsiębiorstwie w Polsce – umowy jako przewodniczący NSZZ Solidarność.

Oburzenie dyrektora budzi również 50-procentowy dodatek funkcyjny, przyznany Andrzejowi Andrzejczakowi przez byłego dyrektora Andrzeja Szmita.

Sytuacja w gorzowskim szpitalu nabrzmiewa. Dyrektor twardo argumentuje swoje posunięcia, a związkowcy nie odpuszczają. Odpowiedzi na pismo oczekują do 18 września. W przeciwnym wypadku wejdą z dyrektorem w spór zbiorowy.

Karolina Perska, Hanna Kaup
foto Michał Kapuściński

13 września 2012 22:58, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ile kasy dostały niemieckie fabryki autobusów Man w Poznaniu z budżetu państwa ??? A ile szpitale (Centrum Zdrowia Dziecka, w Gorzowie itd.).
Anonim_9772, 16.09.2012, 22:45, 62.152.147.137 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"JustFun"

ul. Myśliborska 21 /23a, Gorzów Wlkp.
tel. 513 145 451
branża: Zabawki - detal <czytaj dalej>
"Gwm Trans-Log" Sp.j. G.Strychanin

ul. Na Skarpie 49 D, Gorzów Wlkp.
tel. 600 919 323
branża: Przeprowadzki <czytaj dalej>
Miller Krystyna Pośrednictwo Ubezpieczeniowe

ul. Marcinkowskiego 12 c /7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 90 87
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - cud1.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej