poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Więcej rozsądku przy kupowaniu suplementów diety!
eGorzowska - 2862_0Btov3gLVh5SXxw3hS25.jpgRozmowa z dyrektorem Narodowego Instytutu Leków w Warszawie prof. Zbigniewem Fijałkiem.

Czym jest Klaster Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety, nowy projekt firmowany przez Narodowy Instytut Leków?

– Jest to powiązanie kooperacyjne między wytwórcami produktów (ewentualnie surowców roślinnych) a instytucjami naukowo-badawczymi. Idea powstała w naszym Instytucie cztery lata temu, a trzy lata zajęło nam budowanie struktury. W październiku 2011 r. podpisana została umowa z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która finansuje projekt w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013).
Rynek produktów ziołowych i suplementów diety rozwija się niezwykle dynamicznie, ale jest praktycznie poza kontrolą. Ustawodawstwo unijne, a w związku z tym i polskie, pozostawia w tym względzie wiele do życzenia. Chcielibyśmy choć w pewnym zakresie uregulować tę kwestię i właśnie po to powstał Klaster.

Na czym polega problem z suplementami?

– W ciągu ostatnich lat pojawiło się na naszym rynku ponad 10 tys. suplementów diety. To ogromna grupa, zważywszy że leków mamy ok. 16 tys. Suplementy „wyszły” z leków. Najpierw były to preparaty wielowitaminowe i witaminowo-minerałowe oraz niektóre ziołowe. Obecnie są to produkty zawierające łącznie ponad 500 składników. Dla stosowania wielu z nich nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, to znaczy brak jest wiarygodnych informacji o ich niezbędności dla człowieka. A przecież suplementacja oznacza uzupełnianie tego, czego nam brakuje.

Jak funkcjonuje dziś ten rynek?

– Do tej pory producenci składali tzw. oświadczenia zdrowotne, w których deklarowali określone działanie swojego produktu (np. uspokajające, wzmacniające włosy). Nikt jednak tego nie sprawdzał. W końcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wziął się za porządkowanie tych oświadczeń i poddał je weryfikacji. Wyniki ogłoszono na początku tego roku. Okazało się, że trzy czwarte oświadczeń zdrowotnych zostało odrzuconych jako całkowicie nieuzasadnione. Wytwórcy ci będą mogli nadal sprzedawać swoje suplementy, ale nie będą mogli ich reklamować ani mówić o ich pozytywnym działaniu na konkretne funkcje czy narządy naszego organizmu.
Kolejny powód utworzenia Klastra to fałszowanie suplementów.

O czym Pan mówi?

– Większość ze wspomnianych 10 tys. produktów roślinnych, odżywek i suplementów diety nie jest badana jakościowo. Inspekcja sanitarna zajmuje się tylko trzema elementami: bada czystość mikrobiologiczną, obecność metali ciężkich i – jeżeli suplement zawiera rośliny – pestycydów. Sanepid zupełnie nie interesuje się tym, co naprawdę zawierają te produkty. I duża ich część, zwłaszcza z głównych grup ryzyka (środki na potencję i odchudzanie) jest sfałszowana. W 2010 r. zbadaliśmy 39 suplementów, w 2011 r. - 66, a w tym roku - 8 produktów. I tak w 2010 r. sfałszowanych lub niezgodnych z deklaracją było 80 proc. suplementów, w 2011 - 20 proc., a w tym roku - już 50 proc. Niepokoi fakt, że większość z nich pochodziła z aptek, a nie z Internetu czy bazaru. Mówimy więc o zagrożeniu, które istnieje przy legalnej sieci dystrybucji. Niestety, odpowiedzialność za ten proceder jest nadal znikoma.

Jak to się dzieje, że w takiej powodzi produktów Instytut Leków trafia niemal od razu na te sfałszowane?

– To bardzo proste. Wystarczy przejrzeć wskazania, skład, cenę i rzucić okiem na internetowe oceny użytkowników. Jeżeli są bardzo pochlebne czy entuzjastyczne, z reguły mamy do czynienia ze sfałszowanym suplementem. Bo jeśli jest tak skuteczny, to musi zawierać substancje farmakologicznie aktywne. Nie ma cudów. A jeżeli suplement zawiera substancję leczniczą, sprzedawaną na receptę, to nie jest już suplementem.

Na czym polega fałszerstwo?

– Środki na potencję fałszowane były głównie substancją aktywną z Viagry, czyli sildenafilem, tadalafilem lub ich analogami strukturalnymi. Natomiast odchudzające były i są fałszowane sybutraminą (pochodna amfetaminy, wycofana z lecznictwa 2 lata temu i jej analogami strukturalnymi). Jest ona rzeczywiście skuteczna, ale obciążona poważnymi działaniami ubocznymi - to związek psychotropowy działający poprzez blokowanie ośrodka głodu w mózgu. Powoduje m.in. kołatanie serca, skoki ciśnienia krwi, depresję, uzależnienie i głód narkotyczny. Do środków odchudzających coraz częściej dodawane są też leki przeciwcukrzycowe (przyspieszają metabolizm glukozy) i fenoloftaleina (związek silnie przeczyszczający). Mamy więc psychotrop, lek przeciwcukrzycowy i środek przeczyszczający, a klient myśli, że przyjmuje ziołowy suplement...

Czy preparaty te są groźne dla zdrowia?

– Tak. W ostatnich latach w krajach UE odnotowano ponad 20 przypadków udokumentowanych zgonów z powodu stosowania sfałszowanych produktów roślinnych i suplementów diety. Od pewnego czasu, aby utrudnić życie kontrolerom, prawnikom i policji, fałszerze zaczęli dodawać do tych produktów analogi strukturalne. Inaczej mówiąc, tworzą nowe związki chemiczne (dodając np. do cząsteczki syldenafilu jedną czy dwie grupy CH3 albo siarkę), które farmakologicznie działają bardzo podobnie. A nawet silniej, stąd jeszcze poważniejsze działania niepożądane. Ponieważ jednak nie jest to aktywna substancja lecznicza, nie podlega zasadom prawa farmaceutycznego.

Jakie korzyści będą miały firmy, które przystąpią do Klastra?

– Znak certyfikatu widoczny będzie na opakowaniu produktu i wytwórca będzie mógł się nim posługiwać w reklamie. Zasadnicza część grafiki będzie taka sama, natomiast inne będą napisy. Główny, merytoryczny trzon Klastra tworzy Narodowy Instytut Leków - odpowiadamy za wszystkie suplementy, odżywki i produkty ziołowe. Drugi trzon stanowi Instytut Sportu, w którego gestii będą odżywki i suplementy diety dla sportowców (głównie pod kątem dopingu). A trzeci (od niedawna) – Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, która zajmować się będzie kosmetykami. Gros środków z PARP przeznaczone zostało na zakup nowoczesnej aparatury badawczej. Będziemy to spłacać firmom, które przystąpiły do projektu, wykonując dla nich badania - najpierw nieodpłatnie, a potem po znacznie niższych cenach.

Na rynku farmaceutycznym istnieją już różne wyróżnienia. Czy potrzebne jest kolejne?

– Znak Klastra będzie się różnił od wszystkich dotychczasowych nagród i laurów tym, że one odnoszą się tylko do analizy dokumentacji papierowej, natomiast u nas najważniejszym elementem będzie badanie analityczne produktu lub surowca (dokumentacja też będzie przeglądana). Będziemy weryfikować, czy to, co deklaruje wytwórca lub importer jest zgodne z prawdą.
Wierzę, że Klaster będzie funkcjonował długo. Będzie to zależało przede wszystkim od tego, czy uda nam się wypromować ten znak i czy wytwórcy i importerzy będą zainteresowani tym, by sprzedawać klientom dobre produkty. Mam nadzieję, że będą one dostępne na rynku już w czwartym kwartale tego roku.

Na jakim etapie koncentrują się prace nad projektem?

– Ruszamy z certyfikacją surowców i suplementów. Budujemy też portal internetowy, na którym będziemy podawać informacje o suplementach certyfikowanych, a z drugiej strony ostrzegać przed zagrożeniami. Niektóre suplementy na pewno są potrzebne. Ekspansja tego rynku jest jednak związana głównie z chęcią zysku, a niewiele z tym, by skutecznie poprawić funkcjonowanie organizmu. Apeluję więc: więcej rozsądku przy kupowaniu suplementów! I odsyłam do naszego portalu: www.klasterzdrowia.pl

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”

10 sierpnia 2012 13:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej