
Gorzowski szpital przy ul. Walczaka otacza starodrzew, który nastraja optymistycznie, pozwala odpocząć i chroni przed sÅ‚oÅ„cem. Z gÅ‚ównej alejki prowadzÄ…cej od ulicy skrÄ™camy w prawo, gdzie umiejscowione sÄ… rejestracje, a znów po prawej od wejÅ›cia – Poradnia Zdrowia Psychicznego, OddziaÅ‚ Dzienny Psychiatryczny, natomiast po lewej – OÅ›rodek Åšrodowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i MÅ‚odzieży. CaÅ‚ość to Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie.
W piÄ…tek, 5 maja nie byÅ‚o przecinania wstÄ™g, ale zaproszono na spotkanie osoby, które zaangażowaÅ‚y siÄ™ i pomogÅ‚y w powstaniu w Gorzowie Centrum Zdrowia Psychicznego. Takiego miejsca brakowaÅ‚o na mapie województwa lubuskiego, które do tej pory byÅ‚o białą plamÄ…, jeÅ›li chodzi o leczenie psychiki dzieci i mÅ‚odzieży. Od 1 maja w ramach bezpÅ‚atnych Å›wiadczeÅ„ ruszyÅ‚a poradnia i oddziaÅ‚ dzienny przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.
W zespole terapeutycznym pracuje trzech lekarzy psychiatrów, psychologowie (w tym psycholog kliniczny) oraz psychoterapeuci. ZespóÅ‚ liczy 12 osób, docelowo bÄ™dzie to 18 lekarzy specjalistów. UdzielajÄ… oni pomocy okoÅ‚o 200 mÅ‚odym pacjentom. PrzestrzeÅ„ jest dostosowana do potrzeb dzieci. W gabinecie dla najmÅ‚odszych, oprócz zabawek, znajdujÄ… siÄ™ narzÄ™dzia terapeutyczne.
– PracÄ™ zaczynamy od 8.00, koÅ„czymy o 20.00. Spotkania z pacjentami trwajÄ… generalnie godzinÄ™ – informuje psycholog, psychoterapeuta
Elżbieta Wieczorek. – Część z nas specjalizuje siÄ™ w pracy z maÅ‚ymi dziećmi, inni opiekujÄ… siÄ™ starszymi (10-12 lat) i mÅ‚odzieżą. Poza tym pracujemy też z dorosÅ‚ymi, z rodzicami.
Starania o otwarcie oddziaÅ‚u trwaÅ‚y 3 lata. –Ten pomysÅ‚ narodziÅ‚ siÄ™ chyba w 2021 r. – mówi poseÅ‚
Krystyna SibiÅ„ska. – Razem z MartÄ… KrupÄ… w listopadzie 2021 r. organizowaÅ‚yÅ›my pierwszÄ… konferencjÄ™, na którÄ… zaprosiÅ‚yÅ›my kilka osób: Janusza Szrettnera, który napisaÅ‚ piÄ™knÄ… książkÄ™ o problemach psychicznych dzieci i mÅ‚odzieży, MajÄ™ Herman, ale też ambasadora tego projektu – Dawida Kwiatkowskiego, który zgodziÅ‚ siÄ™ opowiedzieć o sobie i to byÅ‚o bardzo ważne wydarzenie. Później mieliÅ›my cykl kolejnych konferencji, rozmawialiÅ›my z dziećmi, byÅ‚a kolacja charytatywna, w tej chwili trwajÄ… warsztaty dla rodziców na temat budowania relacji z dzieckiem.
Zgodnie z trójpoziomowym modelem opieki psychiatrycznej nad dziećmi i mÅ‚odzieżą kolejnym etapem rozwoju lecznictwa psychiatrycznego w Gorzowie bÄ™dzie caÅ‚odobowy oddziaÅ‚ stacjonarny.
SpecjaliÅ›ci uważajÄ…, że zwiÄ™kszona liczba prób targniÄ™cia siÄ™ na życie, przejawów depresji u dzieci i mÅ‚odzieży wynika nie tylko z warunków w domu czy szkole. Ma na to wpÅ‚yw również sytuacja w kraju, wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny, pogubienie siÄ™ dorosÅ‚ych. To wszystko mocno odbija siÄ™ na kondycji psychicznej dzieci i mÅ‚odzieży. Ich problemy, dotyczÄ…ce nie tylko depresji, ale uzależnieÅ„ od dopalaczy czy narkotyków, bÄ™dzie można leczyć w Gorzowie.
Marta Krupa, prezes Fundacji Today Tomorrow Together/ Dzisiaj Jutro Razem podkreÅ›la, że wczeÅ›niej trzeba byÅ‚o pacjentów wieźć do Zaboru, szukać miejsc w szpitalach, ale tam ich nie byÅ‚o.
– Szpitale sÄ… przepeÅ‚nione, a można byÅ‚oby tak robić, jak to bÄ™dzie w Gorzowie, zapewnić im na miejscu wsparcie i pomoc specjalistów: psychiatry, psychoterapeuty, psychologów, by mieli blisko siebie rodziny, bo dobrze o tym wiem, że najlepsze wsparcie mÅ‚ody czÅ‚owiek może dostać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy bÄ™dzie włączone leczenie psychiatryczne, psychoterapeutyczne, ale również rodzinne. My po to jesteÅ›my, by nadal prowadzić profilaktykÄ™. Rodzice tego potrzebujÄ…, bo czÄ™sto ich po prostu nie stać na prywatne wizyty i objeżdżanie caÅ‚ego kraju, by dowiedzieć siÄ™, że nadal nigdzie nie ma miejsca – mówiÅ‚a.
– Czas pandemii, wszechobecnego hejtu w mediach spoÅ‚eczoÅ›ciowych, wÅ›ród dzieci, mÅ‚odzieży, na ulicy, pogłębia problemy mÅ‚odych i powoduje, że czÄ™sto nie wiedzÄ…, gdzie szukać pomocy. Ale też czÄ™sto rodzice nie wiedzÄ…, jak sobie radzić. Opowiadamy, że depresja jest zwykłą chorobÄ… i jak ktoÅ› choruje, powinien szukać pomocy – dodaje poseÅ‚ Krystyna SibiÅ„ska czÅ‚onkini Parlamentarnego ZespoÅ‚u ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i MÅ‚odzieży.
Gdzie szukać pomocy? Poniżej podajemy telefony, adresy stron internetowych ogólnopolskich i lokalnych:
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży:
tel. 116 111 + strona internetowa z pytaniami i odpowiedziami i livechat'em https://116111.pl/
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
tel. 800 12 12 12 + strona internetowa z pytaniami i odpowiedziami i livechat'em https://800121212.pl/
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia"
tel. 800 120 002 + https://www.niebieskalinia.info/index.php/strona-glowna
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gorzowie Wlkp.
tel: 95 721 41 60; http://www.sow.com.pl/
Centrum Wsparcia dla Osób DorosÅ‚ych w Kryzysie Psychicznym
tel. 800 702 222; https://centrumwsparcia.pl/
Ośrodek Interwencji Kryzysowej Gorzowie Wlkp.
tel. 95 7214 215; http://oik.pl/kontakt
Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie
tel. 95 715 13 60; https://gcprgorzow.pl/
Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie w Gorzowie Wlkp.
tel. 95 733 04 58; https://gorzowwlkp.naszepcpr.pl/kontakt-i-kadra
Kontakt z Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie Wlkp. jest możliwy m.in. poprzez Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, tel. 95 782 78 76.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>