sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Już się nie zastanawiamy, czy ta metoda jest coś warta
eGorzowska - 11541_OQRksC6qqMoF4F7oTMWY.jpg

Rozmowa z ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Romanem Kołodziejczakiem.

Lek. med. Roman Kołodziejczak jest również prezesem Oddziału Gorzowskiego Towarzystwa Internistów Polskich, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz organizatorem konferencji i międzynarodowego szkolenia z ultrasonografii kontrastowej (CEUS), które przeprowadzono w gorzowskim szpitalu od 22 do 24 kwietnia.Pierwsza organizowana przez pana konferencja odbyła się trzy lata temu. Była jeszcze przedpandemiczna…

- Tak, była przedpandemiczna. Potem próbowaliśmy zrobić kolejną, ale musieliśmy odwołać ze względu na nasilenie pandemii. Teraz też niewiele brakowało, a byśmy odwoływali ze względu na wojnę, bo ludzie bali się, jak to się rozwinie. Ale na szczęście doszło do spotkania.

Jest sobota, dla szpitala wolna, a na parkingu wiele samochodów z niegorzowskimi rejestracjami. Ilu uczestników i skąd odpowiedziało na pana zaproszenie?

- Uczestnicy są dosłownie z całej Polski. Na miejscu mamy około 50 osób plus ci, którzy śledzą transmisję on-line.

Powiedzmy krótko, na czym polega metoda ultrasonografii kontrastowej (CEUS), której poświęcona jest konferencja?

- Metoda polega na tym, że w razie wątpliwości lub niewiadomej, czy zmiana jest złośliwa, czy łagodna, jeśli mamy, np. guza wątroby, w tejże ultrasonografii możemy uzupełnić badanie podaniem kontrastu. Sposób wychwytywania i wypłukiwania się tych zmian jest na tyle charakterystyczny, że możemy zadecydować, czy zmiana wymaga dalszego postępowania, jest ewidentnie łagodną czy złośliwą.

Ktoś jest wykluczony z takiej formy diagnozy, komu nie można by było podać kontrastu?
- Ten kontrast ma przewagę nad innymi radiologicznymi i trudno wyobrazić sobie takiego pacjenta, któremu nie można podać tego kontrastu. Powiedziałbym, że chyba w krytycznie ciężkim stanie, gdy badanie nie ma sensu. Nawet pacjent w ciężkim stanie może mieć ten kontrast podany. Nie ma tu ograniczenia w postaci jakiegoś zaburzenia funkcji nerek, bo kontrast nie jest wydalany przez nerki tak jak radiologiczny, a przez płuca i to bardzo szybko i nie stanowi obciążeń. Jak z każdym lekiem, ograniczeniem jest uczulenie. Reakcje alergiczne na lek się zdarzają, bardzo rzadko, ale mogą się wydarzyć.

Czym różni się tegoroczna konferencja od poprzedniej?
- Na tej przede wszystkim już nie zastanawiamy się, czy ta metoda jest coś warta. Przyjechała duża grupa ludzi zdecydowanych, że należy ją wdrożyć i stosować. Chcą się jej nauczyć. Zaprosiliśmy też wykładowców z Niemiec, którzy mają tu dużo większe doświadczenie i są autorytetami w tej dziedzinie. Oni prowadzą wykłady na miejscu i on-line.

Nie jest to nowa metoda, więc dlaczego dopiero zaczyna się jej czas?
- Rzeczywiście wisi nad nią pewne odium.

Próbuję znaleźć przyczynę braku popularności tej metody. Może chodzi o cenę?
- Cena kontrastu owszem, bowiem nie stosujemy leków czy kontrastów za darmo. Tu jedna ampułka o objętości 5 ml w naszych warunkach jest wykorzystywana dla dwóch, trzech pacjentów, a to kosztuje około 400 zł. To nie jest na dzisiejsze warunki rażąca cena, która ma powodować, że będziemy od razu robić rezonans, który też czasami może nie rozstrzygnąć sprawy.

Rozumiem, że to metoda, która daje lekarzom pewność diagnozy.

- Tak, generalnie daje czasami bardzo zdecydowaną odpowiedź pacjentowi: Tak, to jest ewidentnie łagodna zmiana. Można powiedzieć, że to np. naczyniak, nie trzeba się nim zbyt przejmować, a umrzeć trzeba będzie na co innego.

Akurat trwają wykłady. To część teoretyczna. Ci, którzy występują, dzielą się swoimi doświadczeniami. Przewidzieliście zajęcia praktyczne?

- Tak, codziennie je mamy. Namówiliśmy kilku szczególnych pacjentów, którzy mają zmiany, leżeli w ostatnim czasie u nas na oddziale, wykonywaliśmy im badania i nie do końca byliśmy pewni wniosków. Przyjechali eksperci wysokiej rangi i mamy okazję przedyskutować te trudniejsze przypadki.

Ilu takich pacjentów przebadacie?
- W sobotę mieliśmy sześciu, a dzisiaj około ośmiu, dziesięciu.

Jak długo trwa badanie?
- Poza standardowym wykonaniem USG, w dalszej kolejności to jest dodatkowo podanie kontrastu. Kilka minut przygotowuje się pacjenta, który musi usłyszeć, o co chodzi i zgodzić się na to. A samo badanie po podaniu kontrastu trwa pięć do siedmiu minut.

Szpital gorzowski wykonuje takie badanie?

- Tak, wykonujemy je realnie od czterech lat i dlatego jesteśmy przekonani, że warto. Mieszkamy blisko Berlina, jeździliśmy wielokrotnie na bardzo praktyczne spotkania, korzystaliśmy z różnych szkoleń w Niemczech i to nas zaraziło tą metodą.

Jak skończycie szkolenie w niedzielę, w poniedziałek można przyjść do pana i zamówić takie badanie?

- To jest badanie, które jest do wykonania ze wskazań, przeważnie w szpitalu. To lekarz decyduje, że wykonaniem tego badania problem u pacjenta będzie rozstrzygnięty i sprawa popchnięta. Także nie jest to badanie, które uzupełnimy sobie ot tak, jako przesiew i będziemy wszystkim robić badanie z kontrastem.

Jak pan podsumuje to szkolenie?

- Pierwszym sukcesem jest zainteresowanie, które konferencja wzbudziła oraz liczba uczestników i chętnych do stosowania tej metody, poszerzenia możliwości jej wykonywania. To głosy nie tylko uczestników, ale też telefony z Polski od lekarzy, którzy są zainteresowani poszerzaniem tych możliwości.

Co dalej po konferencji?

- Zobaczymy, bo koledzy z różnych regionów Polski odgrażają się, że teraz oni.

Oni niech się odgrażają, ale co dalej u nas w Gorzowie? Ma pan jakieś pomysły?
- Oczywiście, że mam różne pomysły w głowie, ale nie chcę się wyrywać, bo różnie może być. Konferencja ultrasonografii kontrastowej jak najbardziej, ale generalnie nasz oddział wewnętrzny ma szerokie spektrum chorych i schorzeń, więc zobaczymy, czym się zajmiemy w następnych spotkaniach.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/5

, zdjęcie 2/5

, zdjęcie 3/5

, zdjęcie 4/5

, zdjęcie 5/5
 


24 kwietnia 2022 20:42, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Na takie sprawy powinny iść pieniądze, nawet z "miasta". A nie, jak pan Kaczanowski, który dawno powinien siedzieć na ławeczce i wypoczywać i zobaczyć to co nie widzi przewodniczący RM, chcieć podwyżek dla radnych - bezradnych. Ich istnienie jest w Gorzowie zbędne. Po remontach za miliony wychodzą "kwiatki", oni tego nie widzą, bo ....nie chcą lub zlewają. I dlafego zero kasy, nawet powinni dopłacać, jak są efektywni, a pieniędzmi na podwyżki dla radnych wspierać szpital.
Ps. KIEDY KŁADKA NA ZAWARCIE? Kasa z Centrum Przesiadkowego moglaby wesprzeć potrzebną inicjatywę, a nie kolejny megalomański pomysł.
Anonim_7411, 28.04.2022, 06:12, 83.20.143.68 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Starke Wind Szczaniec" Sp. z o.o.

ul. Kosynierów Gdyńskich 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 06 66
branża: Energia - wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja <czytaj dalej>
Przedszkole Miejskie nr 33

ul. Walczaka 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 68 99
branża: Przedszkola - publiczne <czytaj dalej>
"Sukces" S.C.

ul. Małorolnych 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 75 08
branża: Mięso, wędliny, drób - hurt <czytaj dalej>

Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego:
W roli głównej wiolonczele
Na zakończenie sezonu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej, koncert o tytule ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
A ja dziękuję za przeczytanie i komentarz, jakże mile łechcący próżność autora... ):-) <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
Katarzyna Winkiewicz-Więcław :
Panie Marku, dziękujemy za piękne słowa :) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Natalia Ślizowska. Powróciła w nasze strony, objęła prestiżowy (po nieudacznych politykach) lokal w centrum miasta i się zaczęło. I trwa. Nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej