środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Osiem lat gorzowskiej spółki szpitalnej
eGorzowska - 11070_xAgAolzgZyiKYBi3aMNx.jpgTo już osiem lat od przekształcenia Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w spółkę prawa handlowego. Przez ten czas z najbardziej zadłużonej lecznicy w kraju stał się prężnie rozwijającą się placówką z rekordowymi inwestycjami i ambitnymi planami na przyszłość.

6 września 2013 r. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie przestał istnieć. Miał ponad 270 mln zł długu. Na ich poczet komornicy miesięcznie zabierali z konta 4 mln zł. Coraz głośniej mówiło się o widmie likwidacji lecznicy. Ratunkiem stało się przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego.

- Dziś, dzięki podjętej wówczas trudnej decyzji i właściwemu zarządzaniu jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się szpitali w Polsce – mówi prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Jerzy Ostrouch. - Ostatnie lata to czas rozbudowy lecznicy, wymiany sprzętu i wprowadzenia niedostępnych do tej pory dla Lubuszan procedur medycznych. Naszych planów i działań nie spowolniła pandemia. W ciągu kolejnych 5 lat planujemy zainwestować w szpital blisko pół miliarda złotych.

Zmiany

Gdy spółka zaczynała działalność, w szpitalu pracowało 270 lekarzy. Dziś jest ich 379, w tym wielu doskonałych i uznanych - nie tylko w Polsce, ale i na świecie - specjalistów. W niespełna rok po przekształceniu w spółkę lecznica uzyskała certyfikat jakości zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2008. A w kolejnym roku – Akredytację Ministerstwa Zdrowia.


Dziś dzięki większej liczbie kadry lekarskiej szpital może wykonywać kilka razy więcej zabiegów. Skróciło to również czas oczekiwania na przyjęcie i porady specjalistyczne. Wprowadzono nowe usługi medyczne, a lekarze mają dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, jakim może się pochwalić niewiele lecznic w kraju.

- Naszą dumą jest robot chirurgiczny da Vinci, który umożliwia realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej – mówi wiceprezes Robert Surowiec. - Robot nie zastąpi człowieka, ale w szpitalu mamy już kilka zespołów medycznych, które z powodzeniem go wykorzystują, dając pacjentom szansę na całkowite wyleczenie i szybszy powrót do zdrowia.

W ciągu ostatnich 8 lat w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie przeprowadzono wiele remontów i inwestycji. Przebudowano Szpitalny Oddział Ratunkowy, wybudowano pawilon medyczny dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych. Powstały: nowy Pododdział Dziennej Chemioterapii, nowa poczekalnia Izby Przyjęć i osobne wejście do pediatrycznej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Na kolejne lata zarząd gorzowskiego szpitala ma nie mniej ambitne plany.

- W ciągu najbliższych 6 lat zamierzamy rozwinąć bazę wspomagającą leczenie chorób układu krążenia oraz opiekę geriatryczną i rehabilitację. Wszystkie inwestycje mają kosztować łącznie prawie pół miliarda złotych – mówi prezes Jerzy Ostrouch.

Najwięcej pieniędzy (210 mln zł) szpital planuje przeznaczyć na termomodernizację budynków przy ul. Dekerta. Zgodnie z projektem zmieni się układ głównego, ponad 30-letniego pawilonu. Remont umożliwi urządzenie centrum poradni ambulatoryjnych i nowoczesnego centrum diagnostyki. 80 mln zł lecznica zakłada wydać na wymianę zużytej i przestarzałej aparatury medycznej. 37 mln zł będzie kosztowało urządzenie Centrum Opieki nad Dzieckiem. Kolejne 30 mln zł zarząd szpitala zamierza przeznaczyć na unowocześnienie sześciu sal operacyjnych na bloku operacyjnym i utworzenie - z myślą o rozwoju chirurgii robotycznej - dwóch sal hybrydowych. Podobna kwota ma zostać przeznaczona na poprawę infrastruktury energetycznej, ciepłowniczej, przeciwpożarowej i gospodarkę odpadami. Dodatkowe 5 mln zł ma być zainwestowane w bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Zakładzie Leczniczym przy ul. Walczaka.

Kolejnych 20 mln zł ma kosztować utworzenie nowoczesnego centrum diagnostyki molekularnej, patomorfologicznej i laboratoryjnej, zaś budowa nowej Stacji Dializ z 36 stanowiskami do dializoterapii ma pochłonąć 17 mln zł; utworzenie Centrum Opieki Okulistycznej, które zajmie się diagnozowaniem i leczeniem (także operacyjnym) ma kosztować 8 mln zł.

W kompleksie szpitalnym przy ul. Walczaka ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, m.in. z oddziałem psychiatrycznym i dziennym. Koszt przygotowania jest szacowany na 12 mln zł.

Szpital stawia na rozwój telemedycyny. Przy ul. Walczaka ma powstać Centrum Telemedycyny zapewniające zdalną opiekę, pozwalającą na stałe monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie poza szpitalem badań kontrolnych i profilaktycznych.

Oprac. redakcja
Foto WSzW


8 września 2021 15:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Holka Irena Kiosk

ul. DobraGorzów Wlkp.,
tel. 95 728 04 02
branża: Kioski <czytaj dalej>
"PUM Polska" Sp. z o.o.

Al. 11 Listopada 91, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 85 76
branża: Ogrzewanie - urządzenia <czytaj dalej>
Maj Jarosław Gabinet Ginekologiczny

ul. Łużycka 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 11 97
branża: Lekarze - ginekolodzy, położnicy <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej