środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Leczenie astmy w dobie pandemii
eGorzowska - 10821_nXu9USK4KCsjVfecsI0h.jpgRozmowa z dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim, z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

Jakie są aktualne standardy leczenia astmy według GINA?

- W 2019 roku GINA (ang. Global Initiative for Asthma) znowelizowała zasady leczenia astmy. Obecnie leczymy ją przyczynowo. Oznacza to, że pacjent, który ma objawy choroby (niezależnie od ich częstotliwości), dostaje steryd wziewny jako podstawę terapii od początku rozpoznania. Gdy to nie pomaga, dodajemy kolejne leki, rozszerzające oskrzela, długo działające b2-mimetyki lub leki antycholinergiczne, najlepiej z jednego inhalatora. Taki zestaw wystarcza do leczenia astmy umiarkowanej. W przypadku astmy ciężkiej podajemy leki biologiczne. Są one dostępne w ramach programów lekowych. Wcześniej zaczynaliśmy leczyć astmę objawowo, stosując krótkodziałające leki rozszerzające oskrzela, to prowadziło do progresji choroby i rozwoju trudniejszych do leczenia postaci astmy.

Praktyka nadąża za wytycznymi GINA?
- Niestety, nie. Ostatnie badania ujawniły, że tylko 25 procent lekarzy rodzinnych zna aktualne standardy GINA. Pozostali leczą pacjentów zgodnie z poprzednimi wytycznymi. Konsekwencją tego jest fakt, że około 8,8 procent osób z astmą stosuje tylko krótkodziałające leki rozszerzające oskrzela, co zwiększa ryzyko zaostrzeń, a 6 procent przyjmuje rocznie ponad 12 opakowań tych leków, co może prowadzić do zgonu.
W przypadku specjalistów odsetek lekarzy znających aktualne wytyczne GINA wynosi ponad 50 procent. Koledzy często jednak przeszacowują stopień kontroli i nie zmieniają leczenia. Tymczasem zastosowanie specyficznych testów oceny astmy, np. ACT (Asthma Control Test) czy ACQ (Asthma Control Questionnaire) pokazałoby, że wielu chorych wymaga zmiany terapii, choć na pytanie lekarza: „Jak się pan/pani czuje?”, odpowiadają: „Dobrze”.

Czy w dobie pandemii można prowadzić terapię astmy ciężkiej w domu?

- Można. W trakcie „wojny” z wirusem pojawiły się nowe rozwiązania, które służą do opieki zdalnej. Jednym z takich rozwiązań jest wydawanie pacjentowi leku do domu w celu samopodania podskórnego. W ramach terapii domowej dostępne są trzy leki biologiczne – omalizumab, mepolizumab i benralizumab. Lek może być wydany po 3-4 wizytach w ambulatorium lub w szpitalu. Chodzi nam o to, żeby pacjent dobrze wiedział, jak stosować ten lek. Kolejne wizyty stacjonarne są potrzebne co 3-4 miesiące.

Czy czas terapii astmy ciężkiej jest dostosowany do potrzeb pacjentów?
- Ma swoje ograniczenia z przyczyn finansowych. Płatnik, czyli NFZ, ustalił tzw. twardy punkt kontrolny. Po 2 latach lekarz musi wyłączyć pacjenta z programu lekowego, niezależnie od tego, czy uważa, że powinien on kontynuować terapię, czy nie. Jeżeli pacjent nie ma nawrotu objawów astmy ciężkiej, to pozostaje poza programem. Żeby mógł nadal z niego korzystać, objawy choroby muszą powrócić. Jest to sytuacja bardzo niekomfortowa dla pacjenta. Lepiej by było, gdyby decyzja co do kontynuowania leczenia należała do lekarza.
Drugim elementem, który można by poprawić, jest zbyt długi czas oczekiwania na włączenie pacjenta do programu leczenia astmy ciężkiej. Są pacjenci, którzy nawet przez kilka lat mają zaostrzenia, nadużywają krótko działających leków rozszerzających oskrzela i sterydów doustnych. A powinni jak najszybciej trafić do ośrodka leczenia astmy ciężkiej. Jest ich w Polsce 54.

Pacjentom z astmą ciężką może pomóc rehabilitacja oddechowa?
- Jak najbardziej. Jest ona wskazana dla wszystkich pacjentów z chorobami obturacyjnymi (obturacja – zwężenie oskrzeli), takimi jak astma czy POChP. Zmniejszenie uczucia duszności, zwiększenie aktywności fizycznej, poprawa efektywności działania leków, szybszy powrót do zdrowia – to wszystko można osiągnąć dzięki rehabilitacji oddechowej. Ta forma terapii jest też wskazana dla pacjentów, którzy przeszli covid, niezależnie od tego, czy mają astmę lub POChP, czy nie.

Co pacjentom pocovidowym daje rehabilitacja oddechowa?

- Infekcja SARS-Cov-2 uszkadza miąższ płucny. U większości pacjentów leczonych szpitalnie pojawia się zwiększona męczliwość i nasilenie duszności w trakcie wysiłku fizycznego. Takie osoby powinny być kierowane na rehabilitację oddechową. Składa się ona z ćwiczeń aktywizujących układ oddechowy i wzmacniających cały organizm. Sprawdza się najlepiej w formie codziennych ćwiczeń trwających 30–60 minut lub w formie intensywnych, rozpisanych indywidualnie ćwiczeń, wykonywanych 3 razy w tygodniu. Pacjenci uczestniczący w stacjonarnych kursach rehabilitacji oddechowej szybko wracają do zdrowia. Ci, którzy ćwiczą sami w domu, trochę wolniej, ale zdecydowanie szybciej niż pozostali, którzy nic nie
robią i tylko czekają na poprawę. Dotyczy to zarówno pacjentów pocovidowych, jak i tych z chorobami obturacyjnymi.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się na stacjonarną wizytę, a kiedy wystarczy teleporada?

- Teleporada nie sprawdza się jako pierwsza wizyta. Taka wizyta powinna się odbyć stacjonarnie w gabinecie lekarza, w przeciwnym wypadku ryzyko popełnienia błędu jest zbyt duże. Sam wywiad to nie wszystko. Jako lekarz muszę zobaczyć pacjenta osobiście, przyłożyć słuchawkę do jego płuc, ocenić możliwości percepcyjne, przeszkolić w zasadach aerozoloterapii. Kolejne wizyty mogą już odbywać się online, zwłaszcza że możliwości techniczne w zakresie monitorowania stanu zdrowia pacjenta są coraz większe.
Kolejna wizyta stacjonarna jest potrzebna wtedy, gdy po leczeniu online pacjent nie odczuwa poprawy.

A co ze spirometrią. Kiedy jest ona konieczna? Można ja wykonywać w czasie pandemii?

- Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Oddechowego, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, spirometrię można wykonywać w niezbędnych przypadkach, zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, w tym przy zastosowaniu specjalnych filtrów do spirometrów. Badanie jest konieczne u chorych na POChP, żeby rozpoznać tę chorobę, oraz u pacjentów kwalifikowanych do programu leczenia biologicznego astmy ciężkiej. W pozostałych przypadkach wystarczy np. pikflometr (Peak Flow Meter, PFM), czyli urządzenie do pomiaru szczytowego przepływu wydechowego, wydane pacjentowi do domu. A jeżeli zależy nam na spirometrii, ją również można wykonać w domu. Możliwość ta istnieje od września 2020 r. Urządzenie pacjent odbiera w paczkomacie, podczas badania łączy się z technikiem spirometrycznym online, a potem odsyła sprzęt tą samą drogą. Jest to forma dobra dla pacjentów, którzy wykonywali już to badanie i mają rozpoznaną astmę lub POChP.

Jak na stan zdrowia pacjentów z astmą i POChP wpływają zanieczyszczenia powietrza?

- Szkodzą one wszystkim, nie tylko chorym na astmę czy POChP. Z powodu tych zanieczyszczeń żyjemy o 11,6 miesiąca krócej. Pod tym względem w krajach UE wyprzedzają nas jedynie Grecy (12,5 miesiąca). Osoby z astmą i POChP cierpią jednak szczególnie, bo w ich układzie oddechowym istnieje już stan zapalny spowodowany chorobą. Wnikające do ich organizmu szkodliwe związki nasilają go. Liczne badania naukowe pokazują niezbicie, że wzrost poziomu zanieczyszczeń powietrza nasila intensywność i częstotliwość zaostrzeń astmy. I tak na przykład w trakcie incydentu smogowego w styczniu 2017 roku do szpitali w Warszawie trafiło o 17 procent więcej pacjentów z zaostrzeniem astmy, 35 procent więcej pacjentów z dusznością i 64 procent więcej pacjentów z kaszlem niż w latach poprzednich. Z powodu astmy w Polsce umiera co roku kilkaset osób i często ma to związek właśnie z zanieczyszczeniami powietrza.

Mamy czas pandemii. Jak w tych warunkach odbywa się – tak ważna w chorobach obturacyjnych – edukacja pacjentów?

- Nie możemy z niej zrezygnować. Im więcej chory wie, tym lepiej i dłużej żyje. Edukujemy pacjentów indywidualnie podczas wizyt stacjonarnych w poradniach specjalistycznych oraz w formie wykładów internetowych. I to się sprawdza! Wyedukowani pacjenci lepiej współpracują z lekarzem specjalistą i mogą bardziej niż inni skorzystać z możliwości, jakie daje medycyna XXI wieku.

Autoryzowany wywiad prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia w związku z XXVII edycją warsztatów z cyklu Quo Vadis Medicina, pt. Jak leczyć astmę w dobie pandemii COVID-19, zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Astmy, maj 2021.

foto pixabay


5 maja 2021 18:52, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Biuro Usług Rzeczoznawczych Jan Michalczewski

ul. Młyńska 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 68 01
branża: Rzeczoznawcy <czytaj dalej>
Lidia Wiśniewska-Falińska Studio CD

ul. Czereśniowa 6/20, Gorzów Wlkp.
tel. 601698957
branża: Druk - drukarnie, poligrafia <czytaj dalej>
"And-Mar" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Piotr Drzazga

ul. Popławskiego 10 l. 13, Gorzów Wlkp.
tel. 669 972 153
branża: Doradztwo personalne <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej