piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Budżet województwa na rok 2020
Radni województwa lubuskiego przyjęli budżet na 2020 rok. 233 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje, co stanowi 39 proc. ogółu planowanych wydatków. Dochody regionu zaplanowano na poziome 547,1 mln zł, a wydatki na poziomie 604,9 mln zł, co daje deficyt na poziomie 57,8 mln zł. Najwięcej środków samorząd województwa przeznaczyć zamierza na inwestycje infrastrukturalne, ochronę zdrowia oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw było 10. Jeden radny wstrzymał się od głosu.
W strukturze dochodów województwa wpływy z udziału w podatku CIT wynoszą 103 mln zł, a wpływy z udziału w podatku PIT - 40 mln zł. Projekt zakłada, że subwencje wyniosą 158 mln zł (w tym subwencja na drogi - 37 mln zł), a dotacje celowe z budżetu państwa 29 mln zł. Natomiast dotacje celowe na finansowanie zadań unijnych to 195 mln zł. Pozostałe dochody w kwocie 22 mln zł będą stanowiły m.in. wpływy z usług oraz ze sprzedaży mienia. Rezerwa ogólna została określona na 6 mln zł, a celowa na 9,7 mln zł. Planowany poziom zadłużenia województwa na koniec 2020 r. założono na 42,13 proc. dochodów, co stanowi kwotę ok. 230,5 mln zł. Na zadania majątkowe współfinansowane ze środków unijnych planuje się przeznaczyć 177 mln zł, z tego 59 mln zł na tzw. wkład własny do projektów unijnych; 118 mln zł stanowić będą środki unijne.

Przygotowany przez zarząd województwa projekt budżetu zakłada 57,8 mln zł deficytu, który zostanie pokryty kredytem długoterminowym zaciągniętym w banku na rynku krajowym w kwocie 24,8 mln zł oraz wolnymi środkami w kwocie 33 mln zł.

Lubuskie w 2020 roku postawi na trzy obszary: poprawę dostępności transportowej, ochronę zdrowia oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Lwia część budżetu, bo aż 60% przeznaczone zostanie na inwestycje infrastrukturalne. - Konsekwentnie będziemy realizować zadania zapisane w Wojewódzkim Planie Budowy i Modernizacji Dróg – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Modernizacji i rozbudowy doczekają się m.in. drogi: nr 29 w miejscowości Debrznica, nr 278 Sulechów-Konotop, nr 137 Słubice, Sulęcin, Międzyrzecz, czy nr 158 Drezdenko-Gorzów. Województwo lubuskie dofinansowywać będzie nadal połączenia lotnicze oraz dopłacać będzie do Przewozów Regionalnych. Kwota dopłaty do połączeń kolejowych wzrośnie, co jak wyjaśnia marszałek skutkować będzie większą liczbą połączeń. E. Polak dodała jednocześnie, że dotacja z rządowego funduszu kolejowego od kilku lat nie ulega zmianie.

Dużą część środków jak co roku trafi na zadania związane z ochroną zdrowia. - W regionie lubuskim numerem jeden od wielu lat jest ochrona zdrowia i to się nie zmieni. W budżecie na 2020 rok zaplanowaliśmy na ten cel 42,2 mln zł. To są środki na bardzo ważne i oczekiwane przez mieszkańców w inwestycje. Kontynuowana będzie budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Rozpocznie się termomodernizacja Szpitala Uniwersyteckiego oraz budowa Centrum Onkologii w Zielonej Górze – wyjaśnia marszałek Polak.

Na trzecim miejscu podium pod względem wydatków uplasowały się zadania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu. - W przyszłorocznym budżecie stawiamy na inicjatywy obywatelskie: budżet dla młodych, seniorów oraz obszarów wiejskich. Będziemy także wspierać powstawanie dziennych i całodobowych domów opieki dla seniorów oraz kontynuować program In Vitro – poinformowała E. Polak.

Priorytetem samorządu województwa nadal będzie dbałość o środowisko i dziedzictwo naturalne.

Podczas swojego wystąpienia marszałek podziękowała radnym za dobrą, konstruktywną i merytoryczną debatę. - Dziękuję za wasze uwagi i wnioski, nie wszystkie zostały uwzględnione, ale znajdują się w naszej pamięci. W ciągu roku, jeżeli tylko pojawią się takie możliwości, będziemy te zadania realizować - zaznaczyła.

Grzegorz Potęga w imieniu klubu radnych KO podkreślił, że budżet 2020 będzie jeszcze bardziej proinwestycyjny niż obecny. W bieżącym roku na inwestycje przeznaczone była kwota 216 mln zł, a w projekcie na 2020 r. 233 mln zł. Największą pozycją budżetową (43 mln zł) jest zakup trójczłonowych pojazdów szynowych, co jest wynikiem umowy zawartej w 2018 r. z wyłonioną w przetargu firmą NEWAG SA. Pociągi będą dostarczone w 2020 roku. Zakup poprzedziło studium wykonalności, którego rezultatem było ustalenie trasy, na której będzie on najlepiej wykorzystany tj. na linii nr 203: Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań. Ta linia cieszy się największym obłożeniem pasażerskim. - Naszym zdaniem należy stawiać na rozwój publicznego transportu kolejowego. Elementem tych działań jest m.in. reaktywowanie po ośmiu latach połączenia międzywojewódzkiego Leszno - Wschowa - Głogów, o co zabiegali radni województwa a także pasażerowie - podkreślił radny.

W imieniu klubu PiS radny Kazimierz Łatwiński, stwierdził, że budżet województwa jest o 400 mln zł mniejszy niż budżety Zielonej Góry i Gorzowa. - Odczuwamy więc negatywne skutki decyzji politycznych z lat 90. Należy stawiać na przemysł wydobywczy. Czas jaki dali nam wyborcy nie jest nieograniczony. Pojawia się pytanie o zdolność współpracy administracji wojewódzkiej z rządową - mówił. Zwrócił uwagę na zadłużenie województwa i wyraził obawy, że wzrost zadłużenia może mieć stałą tendencję, podobnie jak i koszty obsługi zadłużenia. Podkreślił, że klub radnych PiS będzie przeciw przyjęciu budżetu.

Radny Zbigniew Kołodziej w imieniu radnych PSL skoncentrował się na ocenie wydatków budżetowych na rolnictwo. Pochwalił kontynuację programu Lubuska Odnowa Wsi, oczekiwanego przez mieszkańców wsi. - Po raz pierwszy została umieszczona kwota 100 tys. zł na węzy pszczelarskie, na wniosek PSL, co jest wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu pszczelarzy. Kontynuacja programu Bezpieczny Strażak też jest oczekiwana. Natomiast program Lubuskie Talenty po raz pierwszy wystartował, a ilość wniosków jakie trafiły, najlepiej świadczą o słuszności tego kierunku - powiedział podkreślając, że PSL będzie głosować za przyjęciem budżetu. Natomiast w imieniu klubu Bezpartyjnych Samorządowców, radny Łukasz Mejza skrytykował budżet, odwołując się do porównań filmowych.

LUM

22 grudnia 2019 21:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Słomiński Wojciech Zakład Tapicerski

ul. Lambora 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 74 29
branża: Tapicerskie usługi <czytaj dalej>
Mechanika Pojazdowa Mariusz Zwierzchowski

ul. Kostrzyńska 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 06 99
branża: Samochody - stacje obsługi <czytaj dalej>

Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej