piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Radioterapia dla Gorzowa
eGorzowska - 7201_LEdWCyMWY7YgJHXVLkqk.jpgGorzowska radioterapia nabiera realnych kształtów. 17 października zaprezentowana została wizualizacja oraz projekt budowalny Ośrodka. Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnego Program Operacyjnego L-2020 w trybie pozakonkursowym.

- Budowa radioterapii to priorytet w regionie lubuskim. Na potrzebę realizacji projektu wskazują najgorsza dostępność do usług onkologicznych w kraju oraz cała diagnoza – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Ważne projekty
Budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie jest niezwykle ważna dla mieszkańców północnej części regionu. Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała, jak wyglądała droga ku radioterapii w Gorzowie.

Projekt najpierw został wpisany do Strategii Promocji Ochrony Zdrowia. Następnie w styczniu budowa radioterapii i zakup akceleratorów zostały wpisane do mapy potrzeb, ponieważ to minister zdrowia koordynuje wszystkie inwestycje w ochronie zdrowia.

- Zarząd województwa nie czekając na dalsze procedowanie, podjął uchwałę w sprawie wykonania dokumentacji i polecił zarządowi spółki jej przygotowanie. Rozpoczęły się przetargi i prace nad dokumentacją. Wiemy, że jest już ona zakończona – wyjaśniła marszałek.

Następnie zarząd województwa podjął decyzję o zakontraktowaniu tej inwestycji częściowo w ramach RPO w trybie pozakonkursowym. - Wszystko to po to, żeby przyśpieszyć – tłumaczy E.Polak. Projekt otrzymał także pozytywną opinię wojewody. 5 października Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia przyjął lubuski plan działań na rok 2016, który zawiera założenia projektu budowy Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp.

- Teraz wracamy więc do działań, do naszego Regionalnego Programu. Na początku listopada odbędzie się komitet monitorujący. Po przyjęciu przez komitet monitorujący trybu pozakonkursowego i zatwierdzonego przez ministerstwo zdrowia planu działań, następnego dnia możemy podpisać umowę. Czyli na początku listopada będzie już podpisana umowa, zwłaszcza, że nie straciliśmy tego czasu – wyjaśniła marszałek E.Polak. – Mogliśmy dopiero teraz zlecać przygotowanie dokumentacji, ale podjęliśmy to ryzyko, jak widać słusznie – dodała.

Marszałek zaprezentowała także plan finansowy projektu. Inwestycja ma kosztować 65 mln zł. Wydatki kwalifikowane - 30 mln zł. Część infrastrukturalna będzie wykonana w ramach RPO Lubuskie-2020. Jej koszt szacowany jest na 21 mln zł.
- O kwotę 35 mln będziemy się ubiegać z ministerstwa zdrowia. To będą środki na akceleratory, tomograf i pozostały sprzęt, który jest potrzebny do uruchomienia radioterapii. W ramach radioterapii powstaną również przychodnie: onkologiczna, hematologiczna, psychologiczna – te, które są niezbędne w takim obiekcie – wyjaśniła marszałek.

Zarząd województwa już w tegorocznym budżecie zabezpieczył 4 mln zł na rozpoczęcie prac związanych z realizacją projektu. Taka sama kwota znajdzie się także w budżecie na rok 2017. Po stronie szpitala zostaje tylko milion złotych.

O postępach prac związanych z inwestycją mówił prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch.
- Chcę poinformować, że w ostatni piątek został złożony formalny wniosek o pozwolenie na budowę. To kończy pierwszy, podstawowy etap. Mamy dokumentację, złożyliśmy wniosek do urzędu miasta o zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji. W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem dokumentacji, na wyłonienie wykonawcy. W moim przekonaniu, jeśli wszystko ułoży się w sposób prawidłowy, taki jak byśmy jako zarząd chcieli, to przełom grudnia i stycznia przyszłego roku będzie momentem w którym rozpoczniemy fizycznie inwestycję – wyjaśnił.

Gorzów potrzebuje radioterapii
Projekt „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o Ośrodek Radioterapii w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie chorób nowotworowych” ma zmniejszyć proporcje w zakresie zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w województwie lubuskim w porównaniu z Polską i krajami Unii Europejskiej. Istotą projektu jest utworzenie specjalistycznego, ponadregionalnego Ośrodka Radioterapii przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp z o.o. W Ośrodku planuje się poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego, zakład radioterapii z dwoma akceleratorami, oddział radioterapii na 25 łóżek, hostel na 26 łóżek. Ośrodek Radioterapii będzie połączony z pozostałymi, już funkcjonującymi komórkami organizacyjnymi szpitala, udzielającymi świadczeń medycznych w zakresie leczenia onkologicznego. Według modelu optymalizacyjnego opracowanego w mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa lubuskiego, do 2025 roku w Gorzowie Wlkp. powinien powstać nowy podmiot wyposażony w 2 przyspieszacze liniowe. Całość nakładów na inwestycję planowana jest na kwotę ok. 66 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków RPO Lubuskie 2020, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 oraz ze środków własnych. Wkład własny Spółki będzie wynosił ok. 10.000.000–12.000.000 zł.

Radioterapia w pigułce
Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. - struktura:
- poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego (radioterapeuttyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu)
- zakład radioterapii z dwoma akceleratorami
- oddział radioterapii na 25 łóżek
- hostel na 26 łóżek

Montaż finansowy
- planowany koszt całkowity - 65 980 160 zł
- planowany koszt kwalifikowalny - 30 130 600 zł
- dofinansowanie RPO - 21 611 010 zł
- zakup sprzętu (Narod. Progr. Zwalczania Chorób Nowotworowych lub środki własne jednostki) - 35 000 135 zł

Sprzęt medyczny:
- 2 akcelaratory
- tomograf z opcją wirtualnej symulacji
- systemy planowania leczenia
- wyposażenie dozymetryczne
- wyposażenie modelarni
- usztywnienia
czas realizacji - grudzień 2016 - listopad 2018

Kalendarium działań:
Mapy potrzeb w zakresie onkologii - styczeń 2016
Uchwała Zgromadzenia Wspólników w spr. wykonania dokumentacji - 23 lutego 2016 r.
Wniosek do budżetu woj na 4 mln zł dla radioterapii (na Zarządzie) - 14 czerwca 2016 r.
Uchwała zarządu w sprawie trybu pozakonkursowego - 7 lipca 2016 r.
Opinia wojewody- 26.08.2016
Plany działań KS MZ- 5.10.2016
Komitet Monitorujący - 9 listopad 2016
Nabór wniosków i podpisanie umowy - do końca 2016 roku

LUM

17 października 2016 21:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gozamet" S.A.

ul. Wawrzyniaka 37, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 83 11
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
"Piotr i Paweł" Supermarket

ul. Walczaka 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 29 47
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Agro-Handel" Ireneusz Idkowiak

ul. Sikorskiego 22 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 11 66
branża: Nawozy <czytaj dalej>

Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej