niedziela 25 lutego 2024     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Stanowice to sukces czy porażka (3)

Punlikujemy trzecią część wypowiedzi Piotra Steblin-Kamińskiego w sprawie Stanowic.

Wcześniejsze teksty przeczytasz tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,7107,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,7110,

„Operacja na pamięci”. Artykuł w ostatniej Polityce pokazuje jak rządzący naszym krajem manipulują nie tylko faktami ale i odczuciami i poglądami. Pan Czyżewski, prezes miejskiej spółki Inneko i jego grupa wpisują się w ten powszechny ostatnio trend doskonale. To ich czasy.   

Rządząca partia krok po kroku przekonuje społeczeństwo o swojej wizji Smoleńska. Rządzący w Gorzowie pan Jacek Wójcicki nie ma takich wielkich aspiracji. O ile jednak chodzi o „grupę szczecińską” to ci już tak. Cykl artykułów pana Czyżewskiego zamieszczonych w „egorzowska.pl” to właśnie przykład tego typu manipulacji. Paskudnej.

Stanowice mogły stać się tą wyspą, tym centrum naukowym, o którym marzyła kiedyś radna Marta Bejnar-Bejnarowicz. Mogły być miejscem, gdzie zacierać się będzie czas, wiek pomiędzy studentami specjalizującej się w kierunkach technicznych uczelni gorzowskiej i uczniów szkół średnich. Tak jak widział to gorzowski polityk Marek Surmacz.

W 2014 i 2015 roku, gdy centrum było jeszcze nie do końca gotowe, infrastruktura w zarysach, w zajęciach przyrodniczych i technicznych wzięło udział ponad 10 tys. osób, a w samym tylko 2015 roku 6,5 tys. młodych ludzi. W 2016 roku do końca sierpnia w pełnopłatnych zajęciach wzięło udział 3,3 tys. uczestników.

Praktycznie dopiero w 2015 roku, za wyjątkiem paru prac wykończeniowych, zakończono rozbudowę kompleksu. Budynki laboratoryjne, hostel, układ komunikacyjny terenu, pełny węzeł energetyczny, jako część tzw. wyspy energetycznej, czyli niezależności energetycznej całego kompleksu – były gotowe. I jeszcze to i jeszcze tamto. Długo by wyliczać.

Rzucanie przez pana Prezesa w przestrzeń kwoty 60 mln złotych będących kosztami czteroletnich inwestycji, może szarego czytelnika przerazić. I o to chodziło panu Czyżewskiemu. Ubarwienie jeszcze grozy wizją 400 nowych lexusów miało ludzi dobić. Tych z którymi rozmawiałem raczej to rozbawiło.
Inwestycje „śmieciowe” praktycznie na dosyć długi okres były „załatwione”. Mieliśmy jedną z najlepszych w Polsce „fabryk śmieci”. Nie za darmo sypały się na ZUO i jego szefa nagrody. Można było ambitnie realizować plany Miasta.

Finansowanie kierunków badawczych w dziedzinie szeroko pojętej ekologii , w wykorzystania produktów z „Fabryki” itp., itp. miało sens. A do tego rozbudowa centrum nie była finansowana z pieniędzy spółki. Fakt, kosztowała ta rozbudowa spółkę ponad 1,5 mln złotych, ale nie były to środki finansowe. Za to dofinansowanie z zewnątrz wynosiło ponad 6,5 mln złotych. 85 % wartości. Pokażcie mi drugą taka firmę?

W 2016 roku Klub Młodego Wynalazcy nie otrzymał jeszcze grosza dotacji. Na pieniądze ze złożonych projektów czekają szkoły, miasto i inni beneficjenci. Weryfikacja projektów musi potrwać. Takie Dobre Czasy.

Laboratoria nie stoją jednak puste. Uczestnicy korzystają z zajęć za pełną odpłatnością. Władze spółki nie siedzą z założonymi rękami, nie huśtają się na wolnych huśtawkach i nie zjeżdżają do piaskownicy. Klub Młodych Wynalazców zarabia na siebie i na spłatę kredytu. Może gdyby Nowa Władza gorzowska nie motała i nie knuła na wzór Dobrej Zmiany, dałoby się przyspieszyć pełen rozruch finansowy KMW, może gdyby… Na pewno jednak hostel, który piękny, ale stoi pusty, dalej byłby pusty. Nie tak znowu dawno zakończyły się procedury odbiorowe hostelu, rejestracje i pozwolenia na użytkowanie. Czeka na zbiorowych gości, bo nie może zarabiać. Wszyscy to wiedzą. Niedługo się zapełni. To dlaczego pan Prezes mąci ludziom w głowach?

Można byłoby pisemną prezentację „Świata według Garpa” pana Czyżewskiego zbijać zdanie po zdaniu. Tylko po co? Nic to nie zmieni. Zmienić mogą tylko wybory nowych władz miejskich. Chyba że zrobi to wcześniej „grupa szczecińska”. Wtedy dalej nic się nie da zrobić. A może sprawdzi się porzekadło „że kto jaką bronią walczy, od takiej ginie”?

Jeden ci mam tylko problem. Problem, że mogę nie mieć racji. Że nieprawości i świństwa to tylko „wypadek przy pracy”, że autorska zmiana idei funkcjonowania spółki wymagała takich posunięć, że niezgodne z prawem działania były koniecznością. Pan Czyżewski bez wątpienia będzie miał jeszcze dużo wystąpień. Sztuka autokreacji jest przecież w tych czasach niezbędną umiejętnością, to bez wątpienia się dowiem.

Chciałbym zasygnalizować tylko ( bo opisać go szczegółowo wymaga czasu, a kto wie czy nie pomocy „organów”) problem SPÓŁEK MIEJSKICH Gorzowa całościowo. Jako zjawisko. No bo jak myślicie, kto rządzi Gorzowem? Prezydent. A kto rządzi prezydentem? No to do jutra….

Piotr Steblin-Kamiński


10 września 2016 09:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


nic nie kumam. wpompowali w klocek dziesiątki milionów z podatków i teraz sobie wygodnie żyją i mają płacone pensje
a kto to utrzymuje płaci za funkcjonowanie i czemu służy - zainteresowaniu nauką. nie lepszy sposób na zainteresowanie nauką pasek? ale teraz jest bezstresowe wychowanie i kształtuje się pokolenie lemmingów.
Anonim_4425, 10.09.2016, 19:36, 37.248.156.144 ##

Nie rozumiem dlaczego opinie bliżej nikomu nieznanej osoby w postaci nowego prezesa ZUO mają być jakimś wyznacznikiem dla mieszkańców Gorzowa. Nie rozumiem również dlaczego portal, który czytam od kilku lat zdecydował się na publikacje tego typu opinii o mieszkańcach Gorzowa pisanych właśnie przez tego, a nie innego prezesa miejskiej Spółki. Spółek miejskich mamy przecież w Gorzowie kilka. Sami wspieramy publikację dziwnych tekstów o Gorzowie. Kogo to interesuje?
Anonim_6357, 11.09.2016, 00:22, 195.57.117.112 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego

ul. Kosynierów Gdyńskich 75, Gorzów Wlkp.
tel. 95 711 54 63
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>
"Petro-Tank" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Fatima Markowska

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 11 77
branża: Paliwa <czytaj dalej>
"Audiofon" Wojciech Matyja

ul. Dekerta 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 75 21
branża: Aparaty słuchowe <czytaj dalej>

Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
admin ego:
Gontowiec nad Pucyfikiem
W piątek buszowaliśmy nad Pucyfikiem, jak niektórzy nazywają Zatokę Pucką, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła jako skansen historii myśli ludzkiej
Wojciech Eichelberger na pierwszym miejscu wśród przyczyn depresji dzieci i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej