piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Stanowice, to sukces czy porażka? (2)
Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo Przemysłowy Sp. z o.o. Tak brzmi pełna nazwa z lekka obśmianego, a już na pewno zlekceważonego przez pana Czyżewskiego ośrodka w Stanowicach. GOTECHNOLOGI. Tak w skrócie można nazwać tę firmę pomyślaną jako samodzielną spółkę. Jej wpływ na wywóz śmieci z miasta jest więc żaden. A i takie głosy z inspiracji „szczecińskiej grupy” było słychać. Spółka spełniała oczekiwania władz miejskich Gorzowa.

Wpisywała się też w cały, śmiały, ale realny plan Tadeusza Jędrzejczaka zrobienia z Gorzowa dużego, prężnego miasta. Że jednocześnie zapomniał pan Tadeusz o chodnikach i bałaganu narobił w kulturze – też prawda.

Ta - niemająca nic wspólnego z wywozem śmieci spółka - była gorzowską odpowiedzią na nowy trend w szkolnictwie naszego kraju. Jest to „udział zakładów pracy i struktur miejskich w edukacji młodzieży.” „W Polsce wszyscy na wzór krajów rozwiniętych przemysłowo powinni wspierać rozwój edukacji”. To teza naszego rządu jeszcze z czasów Platformy Obywatelskiej, potwierdzona tak niedawno przez Annę Zalewska, minister edukacji.

No więc powstało GOTECHNOLOGI. Z początkowych czterech założycielskich podmiotów liczba udziałowców wzrosła w krótkim czasie do 27. Spółka stworzyła unikalny w Polsce system szkolenia zwany LED - Lubuska Edukacja Dualna. W ramach tejże spółki powstał Klub Młodych Wynalazców. Praktyczne zajęcia z dziećmi prowadzone są przez doświadczonych chemików, fizyków biologów głównie z Centrum Badawczo-Wdrożeniowego „Eko-Innowacje” należącego także do Inneko.

Żal pana prezesa Czyżewskiego „do świata”, że w Stanowicach po południu pusto, nawet zasadny. Na deptaku w Gorzowie też. Na Chrobrego takoż. Przed dworcem, przed AWF, przed magistratem. We wszystkich wsiach okolicznych pusto, panie prezesie. No, może są ludzie w ZOO w pobliskim Świerkocinie. Sprawdziłem po południu, było paru (!) zwiedzających. Trudno jednak wypełnić plac w Stanowicach lwami lub żyrafami. Demagogiczna teza prezesa dla upupienia Marka Wróblewskiego. Pomniejszanie zasług z jednoczesną, pozorną akceptacją, to wyjątkowy podły sposób przekonywania opinii publicznej. Krytyka nietrafiona.

Pan prezes Czyżewski nie bywa często w Stanowicach. To zwykłe łgarstwo. Pytałem wielu ludzi, od kobiety mieszkającej w pobliżu, po pracowników ośrodka. No, chyba że po południu, gdy wszędzie pustka, skrycie przemyka się poprzez chaszcze i zarośla. Nie widzieli tam pana prezesa od dawna. Prezydenta Wójcickiego chyba raz.

Na rozpoczęcie tegorocznych Dni Chleba zjawił się pan prezes w odpowiedniej godzinie na scenie i otworzył uroczyście imprezę wspólnie z panią wójt. Byłem, widziałem. To też jedna z metod. Być tam, gdzie flesze. Pokazać się i tak mimochodem cichaczem niszczyć niewygodnych. Szeptem deprecjonować ich sukcesy. „No wiecie, rozumiecie…”

„Czy place zabaw na gorzowskim Manhattanie są równie opustoszałe jak te w Stanowicach?” Pytanie pana prezesa rozczula. Bo przecież nie rozśmiesza. Nie bardzo wiem, ile ludności ma Manhattan gorzowski, ale to w sumie duże miasteczko. Stanowice nie mają nawet 400 mieszkańców.
Jutro zajmiemy się cyframi. To ulubiona metoda wykazywania swoich kompetencji przez pana prezesa.
A dzisiaj już tylko moje refleksje szerszej natury. Wieś Stanowice była jedną z najbardziej zapyziałych wsi gminy. Przyznaje to sama pani wójt Bogdańca. Pan Marek Wróblewski swoją pasją, zaangażowaniem, wiedzą i uporem zrobił z tego zabitego dechami sioła WIEŚ. Wieś, z której mieszkańcy zaczynają być dumni. Pan Wróblewski zmienił ich sposób patrzenia na świat, pokazał im nowoczesność w zasięgu ręki. To, co mogli oglądać tylko w TV, może być u nich. W ich wsi.
Nie chciałem wchodzić w polemiki z panem Czyżewskim. Bałem się. Bałem się jego bezwzględności i nieliczenia się z nikim i niczym. Tak się rodzi okrucieństwo.

Jutro pożegnam na zawsze mojego dobrego kolegę. Przed paroma laty grupa młodych stosunkowo ludzi z Gorzowa w tzw. „zamachu stanu” pozbawiła go wszystkiego, co stworzył. Co stworzył dla dobra i sławy Gorzowa. I trochę dla siebie także. Pozbawiła go Kuny. Zabrano mu ją pod „dętym” pretekstem, zabrano mu, bo „grupa zamachowców” miała inną koncepcję działania. Powaliła tego silnego mężczyznę na kolana. Już się nie podniósł.

Nie chciałem z panem Czyżewskim ani z jego kolegami rozmawiać, bo mam wrażenie że pragną „sprawować swoją władzę” za wszelką cenę. Nie chciałem ich prowokować. Ale ugiąłem się. Tamta śmierć mnie ugięła.

Piotr Steblin-Kamiński

9 września 2016 00:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Prawidłowa nazwa to GOTECHNOLOGY. Byliśmy dumni, że w końcu miastu i p. Wróblewskiemu udało się po wielu latach uruchomienie w końcu w Gorzowie parku technologicznego. Teraz próbuje się nam (Gorzowianom) wmawiać, że to przekręt. Wstrętne to smutne i słabe...
Anonim_1314, 10.09.2016, 00:29, 195.57.117.112 ##

Chodzą słuchy że Pan pprezes chce zpryzatyzowac Chruscik
Anonim_3395, 10.09.2016, 11:08, 91.226.7.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gorem" Sp. z o.o.

ul. Spichrzowa 4 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 30 40
branża: Wysokościowe prace <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa

ul. Stilonowa 4 m. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 42 40
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej