wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Prezydent wyjaśnia
W związku z pojawieniem się różnych doniesień medialnych, dotyczących zamiaru zakupu przez Miasto budynku zlokalizowanego przy ul. Wełniany Rynek 18, przesyłam informację prezydenta Jacka Wójcickiego w niniejszej sprawie.

Obecnie prowadzona jest wielopłaszczyznowa analiza możliwości, warunków i zasadności ewentualnego zakupu przez Miasto budynku po dawnej „Przemysłówce”. Jest wiele aspektów przemawiających za racjonalnością podjęcia tego rodzaju analizy. To lokalizacja - budynek może się stać ważnym elementem skupiającym aktywność mieszkańców oraz pobudzić czynniki centrotwórcze. Szukamy rozwiązania które spowoduje, że obiekt generowałby aktywność od rana do wieczora. W tym zakresie godnym uwagi rozwiązaniem jest wykorzystanie istniejącej przestrzeni, która daje duże możliwości adaptacji, np. na rzecz instytucji kultury (MCK, MOS) oraz wydziałów Urzędu Miasta tj. Wydział Edukacji czy Wydział Kultury i Sportu. Środki na wspomniane instytucje kultury zostały ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym z dofinansowaniem źródeł zewnętrznych. Dzięki temu budynek znacznie przyczyniłby się do poprawy funkcjonalności centrum miasta oraz jego otoczenia. Tym sposobem część niższa budynku byłaby wykorzystywana na funkcje kultury aktywne przez cały dzień z nasileniem w godzinach popołudniowych. Rozważana jest również możliwość adaptacji tzw. części wysokiej na funkcje biurowe. Dzięki temu w centrum miasta zyskamy budynek, który będzie służył mieszkańcom, a nie stanie się nieużytecznym pustostanem w prywatnych rękach.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż budynek posiada potencjał rozbudowy w kierunku wewnętrznego parkingu bankowego (działka jest przedmiotem oferty). Z punktu widzenia śródmiejskiej zabudowy zapełnienie luki w miejscu parkingu byłoby ważnym krokiem uzupełniającym brakującą tkankę urbanistyczną. Domknięcie kwartału wiązałoby się z likwidacją poczucia niespójności i chaosu przestrzeni publicznej. Ewentualna rozbudowa, pozwoliłaby na całkowite zaspokojenie potrzeb instytucji kultury z dodatkową możliwością wyjścia ze swoją ofertą poza własne mury do mieszkańców miasta w oparciu o potencjał skwerów przed dawnym EMPIK-iem i w okolicy fontanny od strony ulicy Jagiełły.

Często podnoszone są także kwestie związane ze stanem technicznym budynku. Trzeba wiedzieć, iż powstał on w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Inwestycja została zrealizowana przez duży kombinat budowlany na potrzeby własne. Przez bank był użytkowany jeszcze w lipcu br. Miasto zleciło rzeczoznawcy budowlanemu ocenę stanu technicznego z analizą stanu konstrukcji budynku, pod kątem jego przydatności dla przewidywanych potrzeb. Opracowanie to zostanie wykonane do końca sierpnia. Dopiero pozytywny wynik tej oceny da podstawę do podjęcia ostatecznych decyzji o ewentualnym zakupie.

Warto dodać, iż budynek jest przystosowany do warunków ochrony przeciwpożarowej. Ponadto posiada nowoczesny system klap dymowych oddymiających klatkę schodową,
a każda kondygnacja jest wyposażona w drzwi przeciwpożarowe.

Obecnie Miasto prowadzi negocjacje z właścicielem nieruchomości przy ul. Wełniany Rynek. Sam zakup jest bardzo korzystny. Około 6 mln złotych za 4600 m² powierzchni biurowej w centrum miasta (nieco ponad 1300 zł za m²).

Informacja dotycząca zamiaru utworzenia centrum usług wspólnych:


W kontekście doniesień medialnych dotyczących zamiaru utworzenia centrum usług wspólnych, informuję, że Miasto Gorzów Wlkp. rozważa taką możliwość w odniesieniu
do placówek oświatowych oraz żłobków.

Przepis art. 10a ustawy o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2016.446), który wszedł w życie 1 stycznia 2016 r., pozwala gminom zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną m.in. jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych. Korzyści wynikające z prowadzenia wspólnej obsługi, to przede wszystkim poprawa efektywności w obszarze obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, poprawa jakości usług i ich standaryzacja oraz rozwój kadry poprzez specjalizację stanowiskową. Wspólna obsługa ułatwi również centralizację podatku VAT i możliwości jego odliczeń. To także oszczędności uzyskane ze wspólnych zakupów towarów i usług oraz naturalnego spadku zatrudnienia, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu informatyzacji. Koncepcja realizacji wspólnej obsługi opiera się na sprawdzonych w praktyce gospodarczej rozwiązaniach, od lat stosowanych z powodzeniem w sektorze prywatnym, na zasadach zbliżonych do biura rachunkowego.

Miasto rozpoczęło prace nad przygotowaniem analizy zasadności utworzenia powyższej jednostki. W związku z trwającym okresem wakacyjnym zbieranie danych z placówek oświatowych i żłobków, niezbędnych do opracowania w/w analizy rozpocznie się z początkiem września. W tym okresie o wstępnych założeniach wspólnej obsługi w/w jednostek zostaną poinformowani właściwi Dyrektorzy oraz związki zawodowe. Propozycja pracy zostanie przedstawiona wszystkim pracownikom, których zakres czynności obejmie zadania przekazane do realizacji przez centrum usług wspólnych. Zostaną również zorganizowane spotkania z kierownikami jednostek oraz pracownikami obsługi administracyjno-księgowej w celu wyjaśnienia powstałych wątpliwości i pytań w zakresie utworzenia i funkcjonowania centrum usług wspólnych. Spotkania te będą okazją do zgłaszania uwag i propozycji do przedłożonych rozwiązań organizacyjnych przez zainteresowane strony.

Wynik przeprowadzonej analizy wraz z założeniami organizacyjno-finansowymi zorganizowania wspólnej obsługi w/w jednostek zostanie przedłożony Radnym Rady Miasta Gorzowa Wlkp. w celu wypracowania ostatecznego stanowiska do końca 2016 r.

Wstępnie prognozowany termin rozpoczęcia wspólnej obsługi w/w jednostek to najwcześniej druga połowa 2017 r.

Informacja dotycząca planów na zagospodarowanie/sprzedaż miejskich nieruchomości:


1. Dwa obiekty przy ul. Obotryckiej po komendzie policji – przebudowa na potrzeby Urzędu Miasta Gorzowa.
2. Budynek przy ul. Kos. Gdyńskich po szkole Gastronomicznej – nowa lokalizacja dla Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
3. Budynek przy ul. Łokietka – wydziały Urzędu Miasta: Straż Miejska, Wydział Audytu Wewnętrznego, Kontroli i Analiz, Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów i Spraw Mieszkańców, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Kancelaria Informacji Niejawnych, Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz siedziba Euroregionu ”Pro Europa Viadriana”.
4. Pałacyk po dawnym GDK przy ul. Wał Okrężny – budynek zabezpieczony, obecnie nieużytkowany, pozostaje w zasobach miasta. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami.
5. Willa Jahnego przy ul. Kazimierza Wielkiego– „Instytut Papuszy”.
6. Budynek po Sanepidzie przy ul. Borowskiego – nieruchomość przejęta od Skarbu Państwa na cele opiekuńcze dla seniorów – program Senior Vigor.
7. Dom Harcerza przy ul. Wyszyńskiego – zagospodarowany przez ZHP, ZNP oraz firmę Hercules.
8. Budynek przy ul. Szkolnej – w planach szkoły artystyczne.
9. MCK przy ul. Drzymały – aktualnie wykorzystywany na potrzeby jednostki.
10. Kamienica przy ul. Wyszyńskiego – budynek na sprzedaż (ogłoszony przetarg).

Z poważaniem
Ewa Sadowska-Cieślak


23 sierpnia 2016 07:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"8. Budynek przy ul. Szkolnej – w planach szkoły artystyczne."
Naprawdę? A miały być rozmowy,konsultacje,spotkania z fachowcami,sprawdzanie czy budynek na Szkolnej pomieści wszystkie szkoły artystyczne.Widać,że obiecywanie łatwo przychodzi.
Anonim_6464, 23.08.2016, 21:09, 89.228.150.232 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
A.J.P. "Marchand" Piotr Ślepowroński i Wspólnicy Sp.j.

ul. Dojazdowa 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 96 14
branża: Paliwa <czytaj dalej>
Wojewódzka i Miejska Biblioteka PublicznaFilia nr 11 dla Dzieci

ul. Chełmońskiego 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 07 46
branża: Biblioteki, czytelnie <czytaj dalej>
"Łasuch" Bar Stanisława Krakowska

ul. Pomorska 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 30 69
branża: Bary <czytaj dalej>

Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Certyfikacja WOT
Natychmiastowe stawiennictwo w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w nocy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2503.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej