wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Działania zgodne z prawem
Redakcja eGo otrzymała pismo dotyczące działań Powiatu Gorzowskiego w sprawie likwidacji
SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji.

Rzecznik prasowy Dawid Gierkowski informuje, że działania Powiatu są zgodne z prawem, a skarga kasacyjna Wojewody Lubuskiego została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Oto treść wyjaśnienia:

Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Wojewody Lubuskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na uchwałę Rady Powiatu Gorzowskiego z dnia 3 czerwca 2011 r. nr 38/VII/2011 w sprawie postawienia w stan likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą.

Przypomnijmy, że ówczesny wojewoda lubuski Marcin Jabłoński złożył skargę na uchwałę Rady Powiatu z dnia 3 czerwca 2011 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. zarzucając naruszenie prawa i żądając stwierdzenia jej nieważności. Wojewoda uzasadniał swoje działania tym, że dotychczas jako organ nadzoru nie podejmował żadnych czynności, ponieważ obowiązujące przepisy nie wprowadzały jakichkolwiek ograniczeń w kwestii ustalenia terminu zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, a to właśnie wyznaczony przez Radę Powiatu termin zakończenia czynności likwidacyjnych budzi wg wojewody lubuskiego wątpliwości. W ocenie wojewody lubuskiego, SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą nie wykonuje orzeczeń i ugod sądowych na rzecz swoich wierzycieli, w tym byłych pracowników szpitala, którzy nie mogą, zdaniem wojewody, wyegzekwować należnych im kwot, ponieważ obecnie prowadzona egzekucja wobec SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą jest bezskuteczna z uwagi na brak środków finansowych, a jej dalsze prowadzenie po 1 stycznia 2018 r. nie będzie możliwe z powodu przedawnienia się roszczeń. Z takim stanowiskiem wojewody lubuskiego nie zgodził się w całości Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp., który podzielając uzasadnienie uchwały Rady Powiatu Gorzowskiego jasno stwierdził, że przedłużenie terminu zakończenia likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą nie narusza interesu prawnego lub uprawnień jego wierzycieli, ponieważ nie pozbawia ich możliwości dochodzenia należnych wierzytelności z budżetu Powiatu Gorzowskiego, jeżeli w wyniku postępowania likwidacyjnego ich wierzytelności nie zostaną zaspokojone.

Z takim rozstrzygnięciem wojewoda lubuski się nie zgodził i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jako uzasadnienie przedmiotowej skargi, wojewoda lubuski podniósł zarzut, że Rada Powiatu Gorzowskiego swoją uchwałę opiera na przepisach ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a nie w oparciu o obowiązującą od dnia 1 lipca 2011 r. nową ustawę o działalności leczniczej.

Taka argumentacja została przez Naczelny Sąd Administracyjny odrzucona w całości. NSA w uzasadnieniu swojego wyroku wyraźnie zaznaczył, że kwestionowana przez wojewodę lubuskiego uchwała Rady Powiatu z dnia 3 czerwca 2011 r. została podjęta zanim zaczęła obowiązywać ustawa o działalności leczniczej, a więc Rada Powiatu nie mogła stosować przepisów, które jeszcze nie obowiązywały. Dlatego, z tych właśnie względów, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość podejmowanych przez Radę Powiatu Gorzowskiego czynności likwidacyjnych, a tym samym oddalił skargę wojewody lubuskiego w całości.

Jednocześnie uwagę należy zwrócić także na ostatnie informacje w sprawie procesu likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, które sugerują, że działania Powiatu Gorzowskiego prowadzą do dramatycznych w skutkach sytuacji. Trzeba pamiętać, że przyczyną obecnej sytuacji i powstania długu byłego szpitala w Kostrzynie nad Odrą jest jego złe zarządzanie i brak właściwego nadzoru w latach 1999-2006. Efektem takich działań była uchwała Rady Powiatu z roku 2007, która postawiła w stan likwidacji szpital w Kostrzynie nad Odrą.

Obecnie zarówno Zarząd Powiatu jak i Rada podejmują wszystkie możliwe czynności, aby doprowadzić do skutecznego zamknięcia procesu likwidacji szpitala, a które są dozwolone obowiązującymi przepisami prawa. Jednym z takich rozwiązań sytuacji jest uzyskanie przez Powiat Gorzowski pożyczki z budżetu państwa z przeznaczeniem na spłatę wszystkich zobowiązań byłego szpitala, w tym przede wszystkim tych wobec byłych pracowników. Powiat Gorzowski chciałby wziąć pożyczkę z budżetu państwa oprocentowaną w skali roku w wysokości 3%, natomiast nie jest to możliwe, ponieważ budżet Powiatu takiej pożyczki nie będzie w stanie obsłużyć, tzn. spłacać odsetek i kapitału głównego, a poza tym Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze takiego budżetu, uwzględniającego zaciągnięcie przedmiotowej pożyczki nie zaopiniuje pozytywnie. Stąd też, Powiat Gorzowski wystąpił do ministra finansów o ponowne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę argumentując, że jej poziom oprocentowania wynika z realnego planowania dochodów i wydatków, a każda jednostka samorządu terytorialnego, jako niezależny podmiot, powinna sama zaproponować dodatkowe działania ostrożnościowe, które przyniosą najlepsze efekty, a jednocześnie nie zagrożą wykonywaniu ustawowych zadań samorządu. Dlatego, zgodnie z prowadzonymi rozmowami w ministerstwie finansów, zostanie w najbliższym czasie złożony ponownie wniosek o pożyczkę, uwzględniający jej oprocentowanie na poziomie 0,8 % w skali roku, co daje Powiatowi realną szansę na jej spłatę. Czy taki wniosek spotka się z akceptacją? O tym zdecyduje ministerstwo finansów.

Poza tym, Powiat Gorzowski i szpital wystąpił do ZUS o umorzenie części zobowiązań, efektem czego byłoby zmniejszenie zadłużenia byłego szpitala do poziomu ok. 70 mln zł, a tym samym zmniejszenie wnioskowanej wysokości pożyczki i w efekcie możliwość jej zaciągnięcia na 3% oprocentowania. Takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe przy pozytywnej decyzji ZUS.

Jednocześnie Rada Powiatu Gorzowskiego przyjęła uchwałę o wprowadzeniu tzw. programu osłonowego, który kierowany jest do byłych pracowników szpitala, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Obecnie przedmiotowa uchwała podlega ocenie przez organ nadzoru (wojewodę lubuskiego) i tuż po jej pozytywnym zakończeniu, program osłonowy będzie realizowany, a pracownicy otrzymają oczekiwane wsparcie. W tym roku na realizację programu osłonowego, Rada Powiatu przeznaczyła 200 tys. zł.

Dawid Gierkowski
rzecznik prasowy

12 marca 2014 20:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Wamp" Studio Kosmetyczne

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 54 54
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
Gejgał Agnieszka Sklep AGD

ul. Cicha 9, Gorzów Wlkp.
tel. 609 030 107
branża: Artykuły gospodarstwa domowego - hurt <czytaj dalej>

Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Certyfikacja WOT
Natychmiastowe stawiennictwo w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w nocy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej