wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do radnych i polityków: Gorzów nie tylko żużlem stoi
Publikujemy list gorzowianina Jerzego Jurdzińskiego w sprawie Filharmonii Gorzowskiej.

Do napisania moich rozważań skłoniło mnie wystąpienie Jarosława Porwicha w audycji prowadzonej przez Romana Błaszczaka w Teletopie, a także Marka Surmacza oraz nawoływań mec. Jerzego Synowca, które pojawiają się publicznie na tyle często, że wywołały moje oburzenie.

Żal mi mieszkańców i ich miasta, w którym panoszy się partyjniactwo i skrajny populizm.
Po studiach wróciłem do Gorzowa tylko dlatego, iż w owym czasie zapowiadano szumnie budowę sali koncertowej przy szkole muzycznej i tworzenie orkiestry zawodowej na bazie istniejącego Odeonu. Zawirowania polityczne i historyczne sprawiły, że już nie miałem nadziei na doczekanie chwili, w której będzie mi dane słuchać muzyki w dobrych warunkach i w równie dobrym wykonaniu.

Na szczęście, Prezydent naszego miasta dotrzymał w tym zakresie danej obietnicy i mimo pewnych perturbacji mamy naszą dumę Filharmonię Gorzowską i własną świetną orkiestrę. To, że muzycy są doskonali, nie jest tylko moim skromnym zdaniem, ale takich znakomitości jak Maxim Vengerov, Krzysztof Penderecki i ostatnio Kazimierz Kord. Nikt ich nie zmuszał do chwalenia tak młodej orkiestry. Są to muzycy, którzy odmówiliby występu z kiepskim zespołem.

Gorzów był do tej pory chyba jedynym miastem tej wielkości i w dodatku miastem będącym stolicą województwa, które nie posiadało filharmonii, a koledzy z miasta, którego nazwę przemilczę, uporczywie koncertowania w naszym grodzie unikali od lat, zwłaszcza pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. Kto pamięta te czasy, gdy ww. orkiestra bywała u nas cyklicznie? Nie gościły tu również orkiestry ze Szczecina, Poznania i Frankfurtu.

Mam znajomych w USA, Australii, Anglii, Niemczech i we Włoszech, którzy są byłymi naszymi mieszkańcami i cieszą się z tego, że mamy taki piękny obiekt. Wiadomo, że na całym świecie kultura jest dotowana i oburza mnie fakt, że ani Urząd Marszałkowski, ani Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie widzą potrzeby i obowiązku w finansowaniu filharmonii w Gorzowie, tym bardziej że powstała ona wysiłkiem finansowym naszego miasta przy pomocy UE.

Jakie po nas zostanie dziedzictwo, skoro dbać będziemy o kiepską edukację młodzieży i nie będziemy uwrażliwiać jej na piękno? Skutki tego nie dają na siebie długo czekać. Ostatnie ekscesy „kibiców” w czasie meczu piłkarskiego wyraźnie o tym świadczą.

Ogólnie wiadomym jest, że nie samym chlebem się żyje. Człowiek różni się tym od pozostałych człekokształtnych, że na ogół posiada jeszcze inne wyższe potrzeby do zaspokojenia.

Najbardziej boli mnie to, że na temat potrzeby FG wypowiadają się osoby, które same takich potrzeb nie mają i nie są widywane w czasie koncertów, a głoszą powszechnie swoje opinie. Bulwersuje również sposób traktowania FG przez naszych radnych. Decydując się na realizację tego zadania, wiadomo było, że koszt funkcjonowania FG będzie wynosił około 6 mln zł rocznie i radni doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Dziwi więc fakt niedopuszczalnego i karygodnego majstrowania w budżecie miasta. Filharmonia to nie piekarnia ani fabryka przysłowiowych śrubek, gdzie wielkością produkcji i kosztami z nią związanymi można do woli manipulować. Plan koncertowy musi być ustalany często z kilkuletnim wyprzedzeniem z uwagi na to, że soliści i dyrygenci mają często swój kalendarz ustalony na rok lub nawet kilka lat i nie można wymagać, aby do nas na występ przyjechali bez uprzedniego uzgodnienia terminów. Nie wiedzą o tym wszyscy ci, którzy życiem muzycznym się nie interesują.

Należy wykorzystać szansę, jaką daje FG na polu krzewienia kultury i szeroko pojętej promocji miasta. Gorzów nie tylko żużlem stoi.

Jerzy Jurdziński


8 marca 2014 07:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"Ostatnie ekscesy „kibiców” w czasie meczu piłkarskiego wyraźnie o tym świadczą." - cóż - wszyscy chcieli grać pierwsze skrzypce!!!
Anonim_4994, 08.03.2014, 11:38, 78.8.29.16 ##

"szeroko pojętej promocji miasta" - w jakim celu? Zwiedzanie Filharmonii i katedry nie stanowi aż takiej atrakcji! O niedogodnościach lepiej milczeć.
Anonim_4994, 08.03.2014, 13:51, 78.8.29.16 ##

Chorobliwa potrzeba promocji Gorzowa od lat dominuje w działaniach Magistratu. Jednak jak do tej pory nie napisano po co Miastu ta promocja? Atutem Miasta i okolic jest czysta natura. Promocja powinna sprowadzić rzesze turystów tak więc atut zniknie. Nie wiem czy zawitają ponownie - stan infrastruktury Miasta i okolic woła o remont.
To i dobrze - przynajmniej miejscowi odetchną. Cisza i grzyby w lasach...
Promocja najbardziej zainteresowani są urzędnicy Magistratu - dla większości to jedyna racja istnienia ich stanowisk.
Anonim_4994, 08.03.2014, 15:40, 78.8.29.16 ##

Gorzow przystań. Gorzow przestań. Miasto chciało mieć filharmonie to ją ma. O jej status trzeba było zawalczyc przed a nie po wybudowaniu. W kazdym miescie woj jest filharmonia. Czy to oznacza ze minister lub marszalek ma doplacac do kazdej instytucji co ma w nazwie filharmonia? W Gorsowie to nie jest instytucja dziedzictwa narodowego. To jest sala gdzie dopiero muzyka raczkuje. I to nie jest sklad co gral z Vengerovem. Dużo lat ciężkiej pracy i może może.... Tej orkiestrze ptrzebny jest dyregent rezydent co popchnie ją mocno do przodu. Pani Wolińska uzupełniła swoje cv o wpis ze jest (za chwile była) dyrygentem orkiestry a Pani Pera uczy się co znaczy praca w kulturze. Eksperymenty kadrowe w takiej instytucji to nie jest dobry pomysł. To wszystko.
Anonim_5786, 08.03.2014, 19:11, 83.21.235.22 ##

List ok, ale tytuł bije zupełnie niepotrzebnie w czarny sport. Bo skoro autor widzi szerzej promocję miasta przez kulturę to musi wiedzieć jedno. Najszybsza i najskuteczniejsza metoda wypromowania miasta (zwłaszcza małego i niezbyt znanego w Polsce, a co dopiero w Europie, nie mówiąc o świecie) jest poprzez sport, o czym świadczą badania. Oczywiście stadion i GP nie kosztuje łącznie tyle ile wybudowanie FG, ale co najważniejsze sam stadio i GP nie wypromują miasta, potrzebni są do tego ludzie z pomysłem i chęcią. A tacy w żużlu się znaleźli i robią dobrą robotę, spłacając dług wobec miasta, które wybudowało stadion i ma GP. A jeśli jakiś malkontent będzie miał "ale" to niech zajrzy do badania z zeszłego roku wykonanego przez niezależna agencją, która postawiła pytanie mieszkańcom największych miast w Polsce (jedno z wielu) : Z czym kojarzysz miasto Gorzów Wlkp. Pierwsze miejsce : rzeka Warta, druga w kolejność odpowiedź : żużel. Sorry, ale bijesz autorze listu w coś czego ruszać nie powinieneś. To ludzie muszą podjąć pracę by coś ruszyło, samo wybudowanie nie wystarczy. This is the point !
Anonim_2812, 08.03.2014, 21:37, 81.190.162.60 ##

" sam stadion i GP nie wypromują miasta" - nadal nie wiem po co? .
Anonim_4994, 08.03.2014, 22:10, 78.8.29.16 ##

Bo promocja to kasa. Znany Gorzow = inwestorzy, turysci, usługi, praca i kasa. Bo do niej wszystko sie sprowadza.
Anonim_5786, 09.03.2014, 11:32, 83.21.54.205 ##

"inwestorzy, turysci, usługi, praca" - inwestorzy? w co? W ruiny Nowego Miasta? Turyści? Miasto z 4 zabytkami na krzyż? Jakie usługi? Bułka z pieczarkami na zaśmieconym skwerku w okolicy Qubusa?
Co do pracy - szkoda gadać! Mogłaby być - przy remontach kamienic, naprawie nawierzchni itd - A Miasto wydaje kasę na iluzoryczną "promocję"!
Trzeba mieć co promować! Rządzi w Mieście układ - dojenie kasy budżetu do kieszeni znajomych królika - przez kilkanaście lat "jednowładztwa" układ rodzinno-partyjny się umocnił! Nawet "sądy nierychliwe" ...
Anonim_4994, 09.03.2014, 11:41, 78.8.21.245 ##

Filharmonia Gorzowska obniżyła swoje artystyczne loty – takie zdanie Pana Marka Surmacza, odczytałem na jednym z portali internetowych Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Od kiedy jest filharmonia w moim mieście, nazywam ją swoją. Przez zasiedzenie. Chyba nie opuściłem więcej niż cztery, pięć piątkowych koncertów symfonicznych – a to tylko te, w czas których prezentowane były tzw. hity operowe. Nie moja bajka. Z tego też powodu nie byłem na gali sylwestrowej.
Może nie powinienem tego pisać ale – szczerość i prawda są ważnymi, kiedy mamy powiedzieć swoją rację. Ale nie neguję potrzeby słuchania takiej Muzyki
przez innych. Wszak o gustach się nie dyskutuje! A za takim układaniem repertuaru przemawiają bezspornie pełna widownia, owacje na stojąco dla prezentacji śpiewaków, śpiewaczek operowych, miłe recenzje osób które były w F.G.. Pan Marek Surmacz był widziany na tych, z obniżonym poziomem koncertach? Zapytam znajomych.

Co tydzień, w piątek, koncert symfoniczny. Nasza, młoda a już z dorobkiem orkiestra (tutaj wspomnę Transatlatyk w Poznaniu i słowa pochwał Pana J.P. Kaczmarka) co tydzień z nowym repertuarem wielkich kompozytorów. Od Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Jana Sibeliusa, Piotra Czajkowskiego, Feliksa Mendelssohna, Jana Sebastiana Bacha, Witolda Lutosławskiego, Eugeniusza Morawskiego, Johannesa Brahmsa, Andrzeja Panufnika, Henryka Mikołaja Góreckiego po Franciszka Schuberta, żeby tylko najważniejszych wymienić. Wielokrotnie grano pod zapraszanymi sławami polskiej dyrygentury – był Pan Krzysztof Penderecki, Marcin Sompoliński, Tadeusz Strugała, Kazimierz Kord. Jakiż to prestiż dla Muzyków grać pod takimi batutami! Myślę, że każdy z nich w swoim życiorysie wpisze ten fakt! A nasza Dyrygenta – Pani Monika Wolińska? Nie dalej, jak przedwczoraj poprowadziła
Koncert, w którym na zakończenie zagrano Symfonię V D –dur op. 107 Feliksa Mendelssohna - tutaj odsyłam do swoich „wyimków”, gdzie zdań kilka o tym wykonaniu. A Sibeliusową e – moll op. 39 ostatniego dnia stycznia? To było wykonanie, które pamięta się latami.
Pan Marek Surmacz był widziany na tych, z obniżonym poziomem, koncertach?
Ja nie wiedziałem. Zapytam znajomych.

Niech sobie Pan Marek Surmacz przyjdzie do Filharmonii Gorzowskiej w dzień powszedni, w różnych godzinach tego dnia. Na audycje dla dzieci, młodzieży szkolnej, na posłuchanie ćwiczących Muzyków, na ten „rozgardiasz”, o którym pisałem na tym forum kilka tygodni wstecz. I niech nie mówi, nie pisze o niesprawdzonych przez siebie osobiście doznaniach. Niech wyda opinię bazując na swoim odbiorze Muzyki, obserwacji pracy w Filharmonii Gorzowskiej.
Chętnie z Panem porozmawiam o konkretnym koncercie symfonicznym czy kameralnym. O jego jakości, wartościach artystycznych, przekazie emocji które niósł.
Oprócz Muzyki, jak zauważam, wiele innych „rzeczy” dzieje się w F.G. Spotkania władz, biznesowe, różnych grup społecznych. Wczoraj, impreza dla kobiet z okazji Ich święta i.t.d. Budynek nie stoi pusty i nie straszy echem pustelni!

Z. Marek Piechocki

Anonim_8696, 09.03.2014, 23:49, 81.190.171.113 ##

Jan A. P. Kaczmarek...
proszę zachować poziom...
Anonim_4643, 10.03.2014, 09:41, 78.8.223.113 ##

Noo, fakt! Błąd. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Miałem sprawdzić i zapomniałem.
Z.M.P.
Anonim_8696, 10.03.2014, 10:10, 81.190.204.59 ##

był Pan Krzysztof Penderecki, Marcin Sompoliński, Tadeusz Strugała, Kazimierz Kord..... wzięli takie pieniądze, że tylko chwalić i cmokać. Inaczej nie wypada i po co mosty palić. To nie są opinie obiektywne, że super sala itd. Co innego mówią prywatnie. Niestety.
róża, 10.03.2014, 21:59, 83.21.118.119 ##

To fakt! Za darmo nikt nie rozjeżdża się po Polsce i świecie. A jak jeszcze ma się taką renomę, jak wymienieni...
Tylko, że ja Pani Różo nie napisałem o ich opiniach zarówno o Orkiestrze, jak i budynku, sali tylko o tym że byli, dyrygowali i były to wybitne prezentacje.
A zapomniałem o Maxymie Vengerovie - tamten wieczór to chyba najjaśniejszy "punkt" w całej historii naszej F.G. Niezapomniane kreacje koncertów skrzypcowych Piotra Czajkowskiego i Jeana Sibeliusa - to są wartości, które przyniosła nam nasza filharmonia. Ja nie napisałem, że Sala Koncertowa jest idealna. Bo nie jest. Składy kameralne nie brzmią, trzeba by opuszczać ekrany a ich konstrukcja jest marna i się z nich nie korzysta. Może z czasem uda się to załatwić? Zrobić na pilota? Nie, jak dotąd na korbkę.
Poza tym jestem ciekaw gdzie to pani słyszała prywatne wypowiedzi dyrygentów, no te prywatne. Jeśli, tak sądzę, ktoś wypowiada się do mediów to nie kłamie. W każdym bądź razie taki jest mój standard. A Panowie Goście wypowiadali się. Pozytywnie. Więc?
Mi, tak prywatnie, chodzi tylko o Muzykę!
I by ta była jak najlepiej graną. Jak np.
ostatniego piątku V Symfonia Feliksa Mendelssohna - cudnie!
Chętnie o Muzyce porozmawiam. O ścinach, schodach, oknach i garażu - nie!
Z.M.P.
Anonim_8696, 10.03.2014, 22:34, 81.190.184.193 ##

"Chętnie o Muzyce porozmawiam"
muzyki się słucha a nie rozmawia o niej (zwłaszcza podczas koncertu)... bo jej odbiór to sprawa indywidualna i trudno się słucha i rozumie cudze opinie na ten temat.
Anonim_5682, 10.03.2014, 23:46, 78.10.53.12 ##

Takt trzymać , doskonały dobór repertuaru ukazujący umiejętności i kunszt dyrygenta i orkiestry . Wiele wspaniałych doznań które mogą zaspokoić gust każdego melomana. Życzę sukcesów i dalszego rozwojunaszej Filharmonii Gorzowskiej ps z Kulturą się nie dyskutuje to jest to co po nas pozostaje i daje nadzieję
Charles, 16.03.2014, 11:32, 79.184.76.157 ##

Do 5682
MUZYKĘ się pisze, o Niej się pisze, mówi, komentuje, recenzuje, podziwia, chwali, gani, interpretuje i.t.d.
Owszem, słuchać należy w milczeniu!

Anonim_8696, 16.03.2014, 14:06, 81.190.203.139 ##

Jak najbardziej podzielam opinie p.J.Jurdzinskiego.Byłam na prawie wszystkich koncertach od otwarcia filharmonii,niestety "nie udało" mi sie zobaczyc ani razu M.Surmacza,czy J.Synowca,który swego czasu na łamach prasy wypowiadał się, że do filharmonii chodzi tylko kilkadziesiąt osób(?).W obecnym sezonie mam karnet na koncerty,gdyz wczesniej juz kilka razy siedzialam na tzw.dostawkach.Na koncerty do Gorzowa regularnie przyjezdzają moje siostry(z Zielonej Góry i Świebodzina),oraz kolezanki z Miedzyrzecza.Jestem dumna,ze mamy wspaniała filharmonię,ze znakomitym zespołem i wybitna dyrygentką p.Moniką Wolińską.
melomanka, 18.03.2014, 11:10, 89.228.146.189 ##

Uważam się za wyjątkowo szczęśliwą osobę od czasu,gdy Filharmonia Gorzowska istnieje w naszym mieście. Spełniło się moje wielkie marzenie. Nie muszę nocami wracać,pociągiem,z koncertów w Poznaniu.

Zawsze zazdrościłam melomanom z Zielonej Góry. Bywałam kiedyś na koncertach jakie odbywały się u nas w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej.

A teraz,ku memu ukontentowaniu,nasza wspaniała,młoda orkiestra, co tydzień, w piątek uszczęśliwia mnie koncertem symfonicznym,za każdym razem prezentując dorobek innego świetnego kompozytora.
Jestem dumna z naszej orkiestry,prowadzonej przez młodą i bardzo utalentowaną Panią Monikę Wolińską.
Powodem do dumy jest także to,że orkiestra miała szansę koncertować pod batutą wielu polskiej i światowej sławy dyrygentów. Wymienił już te wielkie nazwiska Pan Marek Piechocki.To niech świadczy o poziomie naszej orkiestry.
To dyrygenci z taką renomą,że za żadne pieniądze nie zgodziliby się ,tak sądzę, dyrygować orkiestrą o niskich umiejętnościach. Nie muszą za wszelką cenę chwytać każdej,byle jakiej okazji,mają mnóstwo świetnych propozycji.
A tak na marginesie ,ciekawi mnie gdzie to Pani Różą (opinia z 10.03.2014) słyszała te niepochlebne zdania takich sław, bywa w Ich gronie? Tylko pozazdrościć.
Jestem stałym bywalcem Filharmonii, a Pana Marka Surmacza nie zauważyłam,występuje w czapce niewidce?
Filharmonia to miejsce,gdzie odbywają się koncerty uczniów Szkoły Muzycznej,bywam na nich,a Pan marek Surmacz?
Nasz młodzież może zaprezentować swoje umiejętności i "zakosztować" występu przed dużą publicznością na deskach prawdziwej Filharmonii. To dla tych dzieci wspaniałe doznanie.
Zatem, niech na temat istnienia naszej,wspaniałej Filharmonii,tego co się tam dzieje oraz poziomu naszej,właśnie wspaniałej orkiestry,wypowiadają się osoby,które na koncertach bywają.
Słowem, jedni kochają żużel,drugim szczęście daje muzyka. Pozwólmy jednym i drugim cieszyć się możliwościami jakie oferuje nasze miasto,bo - faktycznie nie samym chlebem człowiek żyje.
Maria Sowińska

Maria Sowińska, 20.03.2014, 11:45, 89.228.130.47 ##

Wraca pani wiarę w ludzi. Komentarz pełen kultury. To rzadko spotykane. Brawo!
Do Marii Sowińskiej, 20.03.2014, 12:02, 89.228.136.161 ##

"Słowem, jedni kochają żużel, drugim szczęście daje muzyka" - a co z większością mieszkańców? Kibice i melomani przejadają cały budżet na kulturę?
Anonim_5874, 20.03.2014, 13:16, 78.8.209.5 ##

Podpisuję sie dwiema rękami pod tym co napisał p.J.Jurdzinski. Większość moich znajomych ma takie same zdanie.
Marta, 20.03.2014, 20:50, 89.228.135.138 ##

Takich melomanów jak p.J.Jurdzinski i p.M.Sowinska jest duzo wiecej. My tez sie do nich zaliczamy...
Hania i Mariusz, 20.03.2014, 20:54, 89.228.135.138 ##

...jest duzo wiecej.... w porywach 120 osób...
Anonim_8394, 21.03.2014, 12:25, 78.8.25.149 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jrw Consulting" Jarosław Wochowski

ul. Sikorskiego 32 l. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 14 05
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>
RTV-EURO-AGD

ul. Myśliborska 19, Gorzów Wlkp.
tel. 22 862 10 10
branża: RTV - detal <czytaj dalej>
"Ad-Thea"

ul. Ściegiennego 1 A/2, Gorzów Wlkp.
tel. 668 440 235
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Certyfikacja WOT
Natychmiastowe stawiennictwo w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w nocy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej