wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gorzów we wrześniu wyglądał gorzej niż w 1945
Stowarzyszenie Pokolenia pisze do Tadeusza Jędrzejczaka z prośbą o interwencję w sprawie śmieci.

Nie każdy wie, że Stowarzyszenie Pokolenia istnieje już 23 lata. Zostało zarejestrowane przez Sąd Wojewódzki w Warszawie (RST 892 z 5.12.1990), a zainicjowała go grupa byłych działaczy lewicowego ruchu młodzieżowego. Władze wojewódzkie oddziału lubuskiego pracują w Gorzowie przy ul. Łokietka 29. W prezydium zarządu zasiadają: przewodniczący Roman Bukartyk, jego zastępcy: Jan Kaczanowski i Jerzy Kułaczkowski, sekretarz Ewa Mazur i skarbnik Józef Matuszek. To w ich imieniu przewodniczący Roman Bukartyk przysłał do redakcji List otwarty do Prezydenta Gorzowa. Oto jego treść:

LIST OTWARTY DO PANA PREZYDENTA TADEUSZA JĘDRZEJCZAKA
Szanowny Panie Prezydencie !

Zwracają się do Pana mieszkańcy Gorzowa Wlkp. – członkowie Stowarzyszenia Pokolenia, ludzie którym na sercu zawsze leżało dobro naszego miasta, co niejednokrotnie udowadniali swoją pracą i zaangażowaniem. Zdecydowaliśmy się na to by właśnie w formie listu otwartego podnieść problem nękający wielu gorzowian mając nadzieję, że w ten właśnie sposób rozpoczniemy szerszą debatę na ten temat.

Minęło już kilka tygodni od momentu kiedy w Gorzowie Wlkp. zostały wdrożone zasady ustawy śmieciowej, zwane też przez niektórych z niewątpliwą przesadą rewolucją śmieciową.
Początek funkcjonowania nowego systemu odbioru śmieci w powszechnym odczuciu został oceniony jako kompletnie nieudany. Ci spośród naszych członków, którzy są pionierami Gorzowa twierdzą, że nasze miasto we wrześniu bieżącego roku wyglądało gorzej niż wówczas, gdy w 1945 roku przyjeżdżali tu by rozpocząć nowe życie.

Obecnie po dłuższym już czasie funkcjonowania nowej ustawy sytuacja uległa jedynie nieznacznemu polepszeniu, a co gorsze nie widać kompletnie działań, które pozwoliłyby mieć nadzieję na zdecydowaną poprawę. Nasze zaniepokojenie tym stanem rzeczy jest tym większe, że z ust przedstawicieli władz miast, również i Pańskich słyszymy opinie wyrażające zadowolenie z osiągniętego poziomu organizacji odbioru śmieci, co stoi w jawnej sprzeczności z odczuciami większości mieszkańców.

Nie jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego musimy płacić więcej za gorzej wykonaną usługę.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że w znacznym stopniu jest to skutek zlej ustawy uchwalonej przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie usprawiedliwia to wykazywanej przez realizatorów tej ustawy w naszym mieście braku kompetencji i kreatywności oraz przyjętej taktyki pójścia po najmniejszej linii oporu. Za tym poszły działania firmy TEV, która także najmniejszym kosztem i wysiłkiem stara się wykonywać zadania wynikające z zawartej umowy.

Efekt jest taki, że ulice i osiedla naszego miasta zostały przekształcone w jedno wielkie śmieciowisko, wszędzie stoją pojemniki na śmieci w sposób absolutnie negatywny wpływając na pogorszenie ich estetyki i warunków życia mieszkańców.

Nie może też dziwić, że przy tym systemie nie osiągnięto podstawowego celu rewolucji śmieciowej, czyli segregowania śmieci na ustalone frakcje.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko niski stopień wyedukowania naszej miejskiej społeczności w tym względzie, ale także brak kolorowych pojemników przeznaczonych na określony gatunek odpadów oraz w naszej opinii niewłaściwy podział odpadów znacznie odbiegający od tego, do którego mieszkańcy zdążyli się już wcześniej przyzwyczaić. Wielu gorzowian selekcjonowało bowiem odpady nie czekając na postanowienia nowej ustawy i dyrektywy Unii Europejskiej.

Dlatego zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o to, by podległe Panu służby zintensyfikowały swoje działania dla poprawy sytuacji w tym zakresie. W pierwszej kolejności chodzi o wprowadzenie kolorowych pojemników na poszczególne rodzaje odpadów, po drugie spowodowanie usunięcia ich z tzw. widoku co niewątpliwie przywróci piękno naszemu miastu. Czekanie na to, że Sejm dokona nowelizacji ustawy i wprowadzi powszechnie oczekiwane poprawki nie może usprawiedliwiać bezczynności i inercji służb powołanych do utrzymania czystości w naszym mieście.

Z wyrazami szacunku
Roman Bukartyk
przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Pokolenia

3 grudnia 2013 23:01, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...twierdzą, że nasze miasto we wrześniu bieżącego roku wyglądało gorzej niż wówczas, gdy w 1945 roku przyjeżdżali tu by rozpocząć nowe życie..."
Cóż "lewico młodzieżowa" - do czynu społecznego czas się wziąć! Jako była przewodnia siła...
Anonim_3589, 04.12.2013, 15:36, 78.8.223.231 ##

A tak właściwie o co chodzi tym panom? Przypomina to marudzenie Starych Tetryków z Muppet Show. Raz, ze śmietniki szpecą, potem, że postawić więcej tylko kolorowych. Weźcie panowie pedzle do rąk i pomalujcie je, może jakieś hasła, które w młodości Was kręciły, typu "Partia przewodnią siłą narodu" Tak to już jest, że z wiekiem zanika racjonalne myślenie a pozostaje upór.

Anonim_1186, 06.12.2013, 19:42, 95.178.74.143 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4f.jpg
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej