sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Twój Ruch pyta. Starosta odpowiada
eGorzowska - 4623_hBvp2Jn6dYoBPeyQBTC7.jpgPublikujemy list otwarty skierowany przez Twój Ruch do Starosty Powiatowego w Gorzowie w sprawie zaległych wynagrodzeń dla pracowników po byłym SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą.

„Szanowny Panie Starosto.
Od czasu naszej ostatniej interwencji w sprawie zaległych wynagrodzeń, które Starostwo Powiatowe jest winne byłym pracownikom SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą minął rok.
Rok kolejnego zwodzenia, czczych obietnic i zapewnień.

W ciągu poprzednich lat pomysłów było wiele, był ,,Plan B’’, były zapewnienia, że wielokrotnie wydłużana likwidacja szpitala wiązać się będzie ze stopniową spłatą pracowników.
W tym roku powstał kolejny pomysł: pożyczka w wysokości 97 mln zł. na spłatę zadłużenia szpitala, z czego 7 mln zł. miałoby pójść na spłatę długu wobec pracowników.

Pożyczka niepewna i jak powiedział Pan na ostatniej sesji Rady Powiatu do końca roku nie dowiemy się czy jest ona realna.

Co to oznacza dla byłych pracowników kostrzyńskiego szpitala?
Kolejne święta z kartoflanką, kolejne karne odsetki od zaciągniętych kredytów, kolejne zaległości w opłatach.

Dla Pana i większości członków Rady Powiatu problem ten zda się nie jest istotny, Pan i Pana współpracownicy swoje wynagrodzenie macie.

Panie Starosto. Byliśmy na pamiętnej sesji rady powiatu w dniu 29 stycznia 2013 roku, pamiętamy, że kilku radnych opozycji próbowało wnieść pod porządek obrad punkt dotyczący stworzenia rezerwy celowej, czyli wypłaty miliona złotych dla byłych pracowników kostrzyńskiego szpitala. Niestety wtedy Przewodniczący rady wywierając nacisk na radnych, zdecydował o odrzuceniu wniosku.

Może warto jednak do tej koncepcji powrócić? Ratować tych ludzi?
Jest to bardziej realne niż ta obiecywana pożyczka, która bardziej przypomina gruszki na wierzbie niż faktyczną możliwość pomocy byłym pracownikom SPZOZ w Kostrzynie.”

TWÓJ RUCH Gorzów

A oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Gorzowie.

„W sprawie listu Twojego Ruchu dotyczącego spłaty długów SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji.

W odpowiedzi na list adresowany do starosty gorzowskiego Józefa Kruczkowskiego w sprawie wypłaty zobowiązań dla byłych pracowników SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji, który zawiera nieprawdziwe informacje w sprawie, uprzejmie wyjaśniam, że:

1. Powiat Gorzowski oraz Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. nigdy dotąd nie było i nie jest dłużnikiem wobec byłych pracowników likwidowanego szpitala w Kostrzynie nad Odrą, ponieważ jedynym dłużnikiem w świetle obowiązującego prawa jest obecnie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji.

2. Istniejące długi SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, których efektem jest obecnie zaistniała sytuacja, zostały wygenerowane przez SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w latach 1999-2007 i były skutkiem ówcześnie prowadzonej działalności i gospodarki finansowej przez szpital w Kostrzynie nad Odrą oraz Zarząd Powiatu Gorzowskiego, który w tamtym okresie sprawował funkcję nadzorcze nad działalnością szpitala.

3. W 2007 r. Rada Powiatu Gorzowskiego, mając na celu dalsze utrzymanie i funkcjonowanie szpitala w Kostrzynie nad Odrą, podjęła uchwałę o postawieniu w stan likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, dzięki czemu możliwe było szybkie uruchomienie działalności nowego szpitala, funkcjonującego w formie spółki prawa handlowego, czyli Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Nowy Szpital” w Kostrzynie nad Odrą (NZOZ Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą). Takie działanie pozwoliło uratować szpital przed definitywnym zamknięciem, a tym samym zabezpieczyć świadczenia medyczne i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców samego Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.

4. Zarząd Powiatu Gorzowskiego od 2007r. podejmuje usilne działania w celu możliwie najszybszego spłacenia długów SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji (należy jeszcze raz podkreślić, że Powiat Gorzowski nie jest obecnie dłużnikiem wobec wierzycieli SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji), w szczególności tych wobec byłych pracowników szpitala.

5. W chwili obecnej uzyskanie pożyczki z budżetu państwa na spłatę istniejących zobowiązań wydaje się jedynym możliwym i załatwiającym sprawę rozwiązaniem. Należy podkreślić, że Zarząd Powiatu musi podejmować takie działania, które są zgodne z literą obowiązującego prawa, i które nie niosą za sobą niebezpieczeństwa dla ciągłości realizowanych przez Powiat Gorzowski oraz podległe mu jednostki zadań.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Zarząd Powiatu Gorzowskiego wielokrotnie informował parlamentarzystów lubuskich i przedstawicieli rządu o sytuacji związanej ze spłatą długów SP ZOZ
w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji, zwracając się tym samym z prośbą o wsparcie podejmowanych działań.

Stąd też niewątpliwie ważna jest aktywność różnych środowisk, dla których rozwiązanie istniejącego problemu jest warte zainteresowania. Tym bardziej cenne jest każde wsparcie ze strony środowisk politycznych, mających swoich przedstawicieli w naszym Sejmie, ponieważ nie ulega wątpliwości, że uruchomienie procesu legislacyjnego oraz niezbędnych środków w budżecie państwa może doprowadzić do zakończenia procesu likwidacji szpitala w Kostrzynie nad Odrą i skutecznego spłacenia wszystkich wierzytelności, szczególnie tych wobec byłych pracowników szpitala."

Z poważaniem
Dawid Gierkowski
rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Gorzowie

2 grudnia 2013 22:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Sąd może za zaległe wynagrodzenia narzucić 13% odsetek na skarb państwa. Gorąco polecam taką możliwość. Trzeba się tylko upomnieć o klauzulę wykonalności, bo z tym idzie się od razu do komornika. Komornik dopilnuje reszty. Można wystąpić z wolnej stopy (samodzielnie), lub poprosić o darmowego adwokata, również ze środków budżetowych.
Anonim_2768, 03.12.2013, 11:46, 178.183.170.115 ##

Rozprawa sądowa również na rachunek partii rządzącej.
Anonim_2768, 03.12.2013, 11:48, 178.183.170.115 ##

Na zaległe wynagrodzenia również jest przedawnienie i tutaj trzeba uważać.
Anonim_2768, 03.12.2013, 14:05, 178.183.170.115 ##

No przepraszam, ale czegoś tu nie rozumiem. To Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji jest winny swoim pracownikom pieniądze? Ja myślałam, że właściciel tegoż czyli Starostwo. Czuję się jak blondynka. Nie obrażając blondynek.

Monika Twarogal, 03.12.2013, 18:48, 37.47.179.51 ##

Nie zajmuję się plastikowymi penisami.
Anonim_2768, 04.12.2013, 09:48, 178.183.170.115 ##

To krętacz z PSL-u sprzedał szpital za psie grosze i zapomniał o swoich zobowiązaniach.Po tym takim ...synu długi jego działalności spłacają zwykli ludzie w Gminie Kłodawa za jego bezprawny handel ziemią mieszkańcy Gminy spłacili tylko 3,5 mil.żł.Dlaczego te fakty są ukrywane a ten p...syn dalej krzywdzi ludzi.?????
Anonim_4544, 02.10.2014, 19:04, 81.190.185.123 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Techcom" Sylwia Pietrzak

ul. "Bora" Komorowskiego 41 m. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 506 733 991
branża: Biura - zaopatrzenie, sprzęt, serwis <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Kopernika 39 w Skwierzynie

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 67
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
Hel poza sezonem
Helu nie odwiedzaliśmy już dawno, skoro więc nadarzyła się okazja ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej