poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jest reakcja na zaproszenie Tadeusza Jędrzejczaka

Mamy pierwszy głos w dyskusji, do której Prezydent Gorzowa zaprasza mieszkańców.

Prezydent Gorzowa zaprasza zainteresowanych do dyskusji na temat transportu zbiorowego. Czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,4544,

Dziś publikujemy tekst Patryka Nisiewicza i Witka Dopierały:

Gorzowski ZIT - Centrum Przesiadkowe
Tramwaj na Zawarcie – problem techniczny, czy polityczny ?


Z aktywnego w ostatnim czasie kręgu stowarzyszenia ZOPR wychodzą kolejne głosy w dyskusji dotyczące ważnych projektów w mieście. Tematy, które budzą namiętności, ujawniają chęci i konfrontują z możliwościami. Ten głos dotyczy wycinku tematów w toczącej się dyskusji o gorzowskich tramwajach, zapowiadanych przez władze miasta projektach ZIT, budowy centrum przesiadkowego i uzupełniającego go drogowego układu komunikacyjnego. W załączeniu przejrzysta mapka z koncepcją rozplanowania centrum przesiadkowego, a w jego otoczeniu zmiany w układzie komunikacyjnym z sentymentalnym dla wielu mieszkańców Gorzowa powrotem tramwaju na Zawarcie. Na pierwszy rzut oka widać, że nasza koncepcja łączy wiele elementów już proponowanych, np. w zwycięskim, konkursowym projekcie zagospodarowania centrum Gorzowa, tak bardzo popieranym przez radnych miasta oraz pomysłów naszego prezydenta. Może da się ich pogodzić ?

Mam nadzieję, że wymienione tu nazwiska tylko przyciągną uwagę, może wesprą i będą współdziałać. A po mapce czytelnika oprowadzą idący na spotkanie z przyjaciółmi student, wychodzący z budynków jednego z wydziałów Akademii Gorzowskiej (dawnej AWF) oraz jeżdżący autem, pracujący w międzynarodowej firmie outsourcingowej młody prawnik.
Dla nich i wszystkich gorzowian łatwy dostęp w rejon przebudowanego Centrum Przesiadkowego zapewnia uzupełniony w kierunku północ-południe drogowy układ komunikacyjny. Na ul. Estkowskiego u wylotu ul. Moniuszki powstało nowe Rondo Moniuszki, które łączy ruch wschód-zachód, wreszcie pozwala studentom z Chopina, prokuratorom z Moniuszki włączyć się do miejskiego ruchu oraz skierować się na południe w dwupasmową Aleję Moniuszki. Jadąc z prawej prawnik minie Skwer Wolności i naszego studenta idącego sobie alejką z zamorską roślinnością. Z lewej obaj miną Centrum Sztuki Nowoczesnej i Bibliotekę Wojewódzką.
Auto prawnika zatrzyma się na światłach przed ul. Sikorskiego. Tam z prawej w trakt pieszo-tramwajowy w stronę katedry przejedzie tramwaj, a od katedry przepuści pieszych, rowerzystów a za chwilę tramwaj skręcający właśnie w lewo.
Student zatrzymał się na przejściu dla pieszych. Po przekroczeniu ul. Sikorskiego może udać się na przystanek „Enea” i jeśli zechce, może dojechać wybraną linią tramwajową praktycznie we wszystkie rejony miasta.
W Gorzowie cała komunikacja publiczna oparta jest na wygodnej, cichej i ekologicznej sieci tramwajowej.
O, jest zielone światło – ruszają.
Prawnik jedzie dwupasmową, dwukierunkową, z torowiskiem nową Aleją Tadeusza Jędrzejczaka.
Student też idzie prosto chodnikiem. Obok niego jest wydzielona ścieżka rowerowa. Po drodze zajada bułę z cebulą i pieczarkami – taki „tradycyjny” gorzowski fast-food. Ogląda wystawy i sunące na rowerach wysportowane gorzowianki.
Po lewej obaj mijają zagospodarowane, urocze Planty z rekonstruowanym młynem nad Kłodawką, a z prawej zaś nowe kamienice redakcji eGazety Gorzowskiej, sklepów, barów, biur i śródmiejskich apartamentów.
Samochód prawnika dojeżdża na nowe Rondo Roberta Surowca. Tu prawnik zdecyduje, czy pojechać, ul. Składową w lewo objeżdżając Stare Centrum i na Most Staromiejski, albo na prawo do dworców PKP, PKS z dwupoziomowym parkingiem przy ul. Edwarda Jancarza, gdzie może zostawić samochód i udać się z niego bezpośrednio na peron, gdzie będzie miał pociąg do Frankfurtu n/O. Jest bardzo zadowolony, że nie musi jeździć samochodem do Słubic i Frankfurtu n/O, drugiego co do wielkości miasta wspólnego dla nas euroregionu ProEuropa-Viadrina, ma tam niemieckich przyjaciół i interesy. Mieszkają, pracują i uczą się tam też Polacy. Jego rewir to również Kostrzyn i dalej Berlin.
Odbudowane powiązania komunikacyjne Gorzowa obustronnie procentują bogactwem relacji gospodarczych, turystycznych i kulturalnych. Transgraniczne wspólne projekty ożywiły pogranicze i odniosły sukces.
Na Rondzie Surowca nasz prawnik jednak zdecydował, że najpierw podjedzie do siedziby swojego biura. Przed nim prosta, jednopasmowa, dwukierunkowa ulica z wydzieloną ścieżką rowerową i trakcją tramwajową, która wchodzi pod kolejowy wiadukt z peronami. Przejeżdżając obserwuje jak z tramwajowego przystanku „Pod Peronem CP” pasażerowie szybciutko przechodzą na cztery dworcowe perony, każda minuta jest cenna. Tu po wyjściu z tramwaju podróżnym na głowę nie spadnie choć jedna kropla deszczu. Na osłonięty wybrany peron łagodnie wejdą również rodzice z pociechami w wózeczkach, rowerzyści czy niepełnosprawni. „Koniec peronu – przejścia nie ma” bezpowrotnie przeszło do lamusa.
Gorzów, staraniem swych posłów Witolda Pahla, Elżbiety Rafalskiej, trwale odbudował pozycję węzła kolejowego. Są połączenia dalekobieżne z Berlina przez Kostrzyn, Krzyż do Gdańska i Królewca, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Też są połączenia lokalne do Frankfurtu nad Odrą przez Kostrzyn-Lebus lub Sulęcin-Rzepin, do Międzyrzecza-Zbąszynka czy Międzychodu przez Skwierzynę i do Stargardu przez Myślibórz.
W przelotowej, z obu kierunków, obok dworca linii tramwajowej potok ludzi jest ciągły i zapewniony.
Większość podróżnych, tak jak nasz student, są stałymi klientami zintegrowanej komunikacji publicznej, a cyfrowy bilet (atrakcyjny gadżet dla wszystkich), nie zmusza ich do wizyty w holu głównym dworca. Jednak robią to często, dla przyjemności, by spotkać znajomych, zobaczyć coś (może jakiś happening), dowiedzieć się czegoś, zjeść coś – jednym słowem prawdziwy Tygiel Różności. Natomiast spieszący się podróżni mają pod bokiem perony autobusowe uzupełniającej komunikacji miejskiej i dalekobieżnych transbusów. Jest też postój TAXI.
Student spotkał przyjaciół i postanawia jeszcze pozostać w Gorzowie na weekend. W tym mieście po prostu dużo się dzieje. Na przystanku „Pod Peronem CP” wsiada w tramwaj. Jadą na Zawarcie. (…)


A nasz prawnik jedzie pod wiaduktem kolejowym prosto na Most Krystyny Sibińskiej, od wschodu przyklejony niejako do mostu kolejowego. Początkowo na osobnych, później na przedłużonych przęsłach mostu kolejowego mamy wygodną nową przeprawę na Zamoście drogowo-tramwajową z ciągiem pieszo-rowerowym.
Problem sypiącej się kładki jest ,,zadziałany” z nawiązką, a to już historia, którą pokonał nauczyciel wielu, Stefan Sejwa – brawo.
Linia tramwajowa idąca równolegle do torów kolejowych przechodzi nad ul. Fabryczną. Ciąg drogowy osuwa się niżej i tworzy z ul. Fabryczną węzeł - Rondo Mirosława Rawy, z którego dalej dzięki umiejętności negocjacji z przedsiębiorcami nasz gorzowski prezydent uzgodnił przebieg ulicy o optymistycznej nazwie Zręb Przyszłości. Jest tu pierwszy na Zawarciu przystanek „Zamoście” służy mieszkańcom, pracownikom okolicznych firm i szkoły. Ulica Zręb Przyszłości dochodzi do ulicy Śląskiej. Przed nią przystanek „Zremb” i rozjazd w prawo pod nowo wybudowanym wiaduktem kolejowym w ul. Śląską. Ulica jest przebudowana, jednopasmowa, dwukierunkowa z ciągiem pieszo-rowerowym i po jej południowej stronie linią tramwajową z przystankami „Towarowa-Bracka” (dla mieszkańców os. Budowlanych), „Kwiatowa” (pracowników KWP, os. Ułańskiego i miłośników speedwaya).
Nasz student jadący tramwajem pragnie odwiedzić Stadion im. Edwarda Jancarza i zobaczyć trening żużlowców przed GP. Potem dwa przystanki dalej pojedzie na golfa, odwiedzi koleżanki praktykujące w Centrum Rehabilitacji i Odnowy, które mają tam pełne ręce roboty z gośćmi z całej Europy. Zaliczy jeszcze Park Rozrywki z rollercoasterem i zerkną na statki w przystani ,,Juta”. Przed południem w tym kierunku jeżdżą emeryci, po południu - dzieciaczki, wieczorem i w nocy tacy jak oni. Ech… młodość...
Z powrotem do akademika nie ma problemu. Na tramwajowej pętli „18 dołek” na nocny krótki tramwaj zawsze mogą liczyć.
A co z naszym statecznym prawnikiem ?
Właśnie postanawia, że w tak świetnie skomunikowanym wewnętrznie i ze światem, mieście jak Gorzów, ograniczy jazdę samochodem. Będzie korzystał z dogodnej komunikacji publicznej, a auto zostawiać będzie, za okazaniem cyfrowego biletu, na darmowym parkingu w Centrum Przesiadkowym. A do swojego biura pojedzie tramwajem, którego linia na Zawarciu ulicami Zręb Przyszłości idzie dalej i pobliżu przystanku kolejowego „Zamoście” łagodnie zakręca w ul. Kolejową. Tu jest przystanek „Wawrzyniaka”. Mieszkańcy, pracownicy okolicznych firm i instytucji nigdy nie mieli tak blisko do przystanku komunikacji miejskiej, wszystko się dla nich przybliżyło. Dwupasmowa, dwukierunkowa z torowiskiem w środku ul. Kolejowa przekracza ul. Przemysłową. Przystanek „Ursus” obsłuży GRH, NovaPark, MCK. Odpowiednio do pory dnia podrzuca uczniów pobliskiego LO, zakupowiczów, koncertowiczów, młodych i doświadczonych przedsiębiorców oraz zabiera ich z powrotem we wszystkie rejony miasta. Również zmęczonych spacerowiczów, którzy dotarli tu rowerem i piechotą z Centrum przez Most Staromiejski, dominantę, galerię i rynek.
Ulica i linia tramwajowa prowadzą dalej i przez ul. Woskową prawnik nasz dojeżdża do Grobli. Dalszą jego jazdę regulują światła. Na początku ul. Zielonej kolejny ważny przystanek „GlobCity”. Tu wysiada pracownik biurowy, księgowy, makler, klient, prezes, interesant oraz urzędnik i prezydent, którzy Zielonym Traktem dojdą do swojego biura, Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego. To nie pomyłka. Mając na względzie wieloletnie, niezmienne dyskryminujące Gorzów traktowanie w województwie lubuskim, po burzliwej, acz krótkiej politycznej wojnie secesyjnej, doszło do podzielenia się marszałkowską władzą, a subregion gorzowski uzyskał polityczną autonomię i własny budżet, również ten z UE.
Nasz prawnik, by załatwić swoje sprawy, zajeżdża na wygodny, płatny parking. GlobCity po prostu jest światowe, bogate i drogie ale on sam świetnie sobie radzi w biznesie i przejazd tramwajem oraz spacer w tym ciekawym mieście to przyjemność. Bardzo chce bliżej poznać okolice, sprawdzić dalszą trasę tramwajową. Polityką się nie zajmuje, ale od kolegów słyszał, że ten fragment linii nazywają zakrętem Heleny Hatki, która bardzo pomogła, w ramach rehabilitacji za odchylenia południowo-poddańcze, w finansowaniu tego odcinka, a podobno tylko dlatego, bo idzie na południe, a dokąd …
Tramwaj jedzie Pod Trasą Nadwarciańską. Za solidnym Wałem Okrężnym mamy magiczną Dzielnicę Portową. Macierzysty port „Kuny” i „Kormorana” przyjmuje gościnnie statki rzeczne z całej Europy, czasem „Zefira” i „Lagunę”, cóż też chcą zarobić, bo Gorzów jest bardzo atrakcyjny turystycznie i warto go odwiedzać.
Techniczna obsługa portu i stocznia to też bezpieczne Zakanale. Przerzucona kładka tramwajowa z przejściem dla pieszych i rowerów doskonale je komunikuje i prowadzi do ul. Kobylogórskiej z przystankami „Krótka” i „Wiatraczna”, które zapewniają mieszkańcom Zakanala wygodny i szybki dojazd do Centrum Przesiadkowego i Śródmieścia. Ciche tramwaje mkną jeszcze po wschodniej stronie Kobylogórskiej do ul. Zagrodowej, z pętlą „Krowi Gród” docierają do mieszkańców Siedlic. Skanalizowana i odwodniona dzielnica przyciąga wielu nowych inwestorów.
To nie może być koniec….- snuje wizje nasz prawnik.
Tak, tak, Jacek Wójcicki w końcu zbuduje swoje Podmiejskie Centrum Handlowe. Trzy tysiące zatrudnionych i klienci będą chcieli tam przecież dojechać. Dobrze, że zaplanowana jest do niego trasa Karnin-Deszczno-PCH.

Acha… - problem techniczny czy polityczny?
Jeśli ktoś nam zarzuci, że jednak ekonomiczny, odpowiemy, że ekonomia zaczyna i kończy się w głowach polityków-decydentów, by zadanie postawić, a techników, by je wykonać.
Już wszystko jasne – oczywiście, że polityczny. Nie traćmy już czasu.

Pozdrawiamy wszystkich czytelników
Patryk Nisiewicz
Witek Dopierała


13 listopada 2013 08:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


co to za nudna i przydługa epistoła?
Anonim_1656, 13.11.2013, 09:18, 83.13.138.138 ##

Nie złe. Podoba mi się.
Anonim_5367, 13.11.2013, 09:40, 79.190.249.18 ##

Przecież to jest bez sensu! Wszyscy mieszkańcy będą wyrażać swoje pomysły??!!!
Przecież do usranej śmierci będą niezadowoleni!
Prezio i tak zrobi jak sobie wymyślił. A ta oferta "dyskusji" to pic na wodę fotomontaż!
W razie jakichś pomyłek - Prezio rzeknie - "... to wymyślili dyskutanci!"
No a do wyborów coraz bliżej - elektorat trzeba nakręcić - inaczej "pajacyki" gotowe zagłosować przeciwko!
ignorant, 13.11.2013, 12:05, 78.8.22.154 ##

No i jest to temat dla fachowców! Ten słowotok zaprezentowany powyżej - to dla mnie bełkot... równie dobrze mógłby napisać zupełnie odwrotnie... i również byłoby to niezrozumiale...
ignorant, 13.11.2013, 12:08, 78.8.22.154 ##

O co ci chodzi "ignorant"? Prezio chciał, prezio ma. Ludziska lubią gadać, pisać...
Anonim_9943, 13.11.2013, 12:21, 81.190.167.191 ##

pendolino na pole golfowe brakuje.
Anonim_4947, 16.11.2013, 13:34, 178.183.183.197 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Hades" Usługi Pogrzebowe Małgorzata Figaj

ul. Żwirowa 57, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 18 09
branża: Pogrzebowe usługi <czytaj dalej>
"Top" Sp. z o.o. Biuro Podróży

ul. Mostowa 13 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 90 00
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>

Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0572a.jpg
admin ego:
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Ludie:
порно <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5156:
Zaraz emigranci, którzy zostali wpuszczeni "biedni ludzie według T..." zaczną zabijać policję. <czytaj dalej>
Anonim_4638:
Takie dni, takie wydarzenia sprawiają, że doceniam jeszcze bardziej nasze miasto. Super, że włączają się w NSK nawet takie placówki jak Zachod <czytaj dalej>
Maria :
Haniu.Piękne podsumowanie Szlaku.Dla mnie ważne bo mało widziałam. Wczoraj tylko Filharmonia bo tańczyła moja Hania.. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej