środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jest reakcja na zaproszenie Tadeusza Jędrzejczaka

Mamy pierwszy głos w dyskusji, do której Prezydent Gorzowa zaprasza mieszkańców.

Prezydent Gorzowa zaprasza zainteresowanych do dyskusji na temat transportu zbiorowego. Czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,4544,

Dziś publikujemy tekst Patryka Nisiewicza i Witka Dopierały:

Gorzowski ZIT - Centrum Przesiadkowe
Tramwaj na Zawarcie – problem techniczny, czy polityczny ?


Z aktywnego w ostatnim czasie kręgu stowarzyszenia ZOPR wychodzą kolejne głosy w dyskusji dotyczące ważnych projektów w mieście. Tematy, które budzą namiętności, ujawniają chęci i konfrontują z możliwościami. Ten głos dotyczy wycinku tematów w toczącej się dyskusji o gorzowskich tramwajach, zapowiadanych przez władze miasta projektach ZIT, budowy centrum przesiadkowego i uzupełniającego go drogowego układu komunikacyjnego. W załączeniu przejrzysta mapka z koncepcją rozplanowania centrum przesiadkowego, a w jego otoczeniu zmiany w układzie komunikacyjnym z sentymentalnym dla wielu mieszkańców Gorzowa powrotem tramwaju na Zawarcie. Na pierwszy rzut oka widać, że nasza koncepcja łączy wiele elementów już proponowanych, np. w zwycięskim, konkursowym projekcie zagospodarowania centrum Gorzowa, tak bardzo popieranym przez radnych miasta oraz pomysłów naszego prezydenta. Może da się ich pogodzić ?

Mam nadzieję, że wymienione tu nazwiska tylko przyciągną uwagę, może wesprą i będą współdziałać. A po mapce czytelnika oprowadzą idący na spotkanie z przyjaciółmi student, wychodzący z budynków jednego z wydziałów Akademii Gorzowskiej (dawnej AWF) oraz jeżdżący autem, pracujący w międzynarodowej firmie outsourcingowej młody prawnik.
Dla nich i wszystkich gorzowian łatwy dostęp w rejon przebudowanego Centrum Przesiadkowego zapewnia uzupełniony w kierunku północ-południe drogowy układ komunikacyjny. Na ul. Estkowskiego u wylotu ul. Moniuszki powstało nowe Rondo Moniuszki, które łączy ruch wschód-zachód, wreszcie pozwala studentom z Chopina, prokuratorom z Moniuszki włączyć się do miejskiego ruchu oraz skierować się na południe w dwupasmową Aleję Moniuszki. Jadąc z prawej prawnik minie Skwer Wolności i naszego studenta idącego sobie alejką z zamorską roślinnością. Z lewej obaj miną Centrum Sztuki Nowoczesnej i Bibliotekę Wojewódzką.
Auto prawnika zatrzyma się na światłach przed ul. Sikorskiego. Tam z prawej w trakt pieszo-tramwajowy w stronę katedry przejedzie tramwaj, a od katedry przepuści pieszych, rowerzystów a za chwilę tramwaj skręcający właśnie w lewo.
Student zatrzymał się na przejściu dla pieszych. Po przekroczeniu ul. Sikorskiego może udać się na przystanek „Enea” i jeśli zechce, może dojechać wybraną linią tramwajową praktycznie we wszystkie rejony miasta.
W Gorzowie cała komunikacja publiczna oparta jest na wygodnej, cichej i ekologicznej sieci tramwajowej.
O, jest zielone światło – ruszają.
Prawnik jedzie dwupasmową, dwukierunkową, z torowiskiem nową Aleją Tadeusza Jędrzejczaka.
Student też idzie prosto chodnikiem. Obok niego jest wydzielona ścieżka rowerowa. Po drodze zajada bułę z cebulą i pieczarkami – taki „tradycyjny” gorzowski fast-food. Ogląda wystawy i sunące na rowerach wysportowane gorzowianki.
Po lewej obaj mijają zagospodarowane, urocze Planty z rekonstruowanym młynem nad Kłodawką, a z prawej zaś nowe kamienice redakcji eGazety Gorzowskiej, sklepów, barów, biur i śródmiejskich apartamentów.
Samochód prawnika dojeżdża na nowe Rondo Roberta Surowca. Tu prawnik zdecyduje, czy pojechać, ul. Składową w lewo objeżdżając Stare Centrum i na Most Staromiejski, albo na prawo do dworców PKP, PKS z dwupoziomowym parkingiem przy ul. Edwarda Jancarza, gdzie może zostawić samochód i udać się z niego bezpośrednio na peron, gdzie będzie miał pociąg do Frankfurtu n/O. Jest bardzo zadowolony, że nie musi jeździć samochodem do Słubic i Frankfurtu n/O, drugiego co do wielkości miasta wspólnego dla nas euroregionu ProEuropa-Viadrina, ma tam niemieckich przyjaciół i interesy. Mieszkają, pracują i uczą się tam też Polacy. Jego rewir to również Kostrzyn i dalej Berlin.
Odbudowane powiązania komunikacyjne Gorzowa obustronnie procentują bogactwem relacji gospodarczych, turystycznych i kulturalnych. Transgraniczne wspólne projekty ożywiły pogranicze i odniosły sukces.
Na Rondzie Surowca nasz prawnik jednak zdecydował, że najpierw podjedzie do siedziby swojego biura. Przed nim prosta, jednopasmowa, dwukierunkowa ulica z wydzieloną ścieżką rowerową i trakcją tramwajową, która wchodzi pod kolejowy wiadukt z peronami. Przejeżdżając obserwuje jak z tramwajowego przystanku „Pod Peronem CP” pasażerowie szybciutko przechodzą na cztery dworcowe perony, każda minuta jest cenna. Tu po wyjściu z tramwaju podróżnym na głowę nie spadnie choć jedna kropla deszczu. Na osłonięty wybrany peron łagodnie wejdą również rodzice z pociechami w wózeczkach, rowerzyści czy niepełnosprawni. „Koniec peronu – przejścia nie ma” bezpowrotnie przeszło do lamusa.
Gorzów, staraniem swych posłów Witolda Pahla, Elżbiety Rafalskiej, trwale odbudował pozycję węzła kolejowego. Są połączenia dalekobieżne z Berlina przez Kostrzyn, Krzyż do Gdańska i Królewca, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Też są połączenia lokalne do Frankfurtu nad Odrą przez Kostrzyn-Lebus lub Sulęcin-Rzepin, do Międzyrzecza-Zbąszynka czy Międzychodu przez Skwierzynę i do Stargardu przez Myślibórz.
W przelotowej, z obu kierunków, obok dworca linii tramwajowej potok ludzi jest ciągły i zapewniony.
Większość podróżnych, tak jak nasz student, są stałymi klientami zintegrowanej komunikacji publicznej, a cyfrowy bilet (atrakcyjny gadżet dla wszystkich), nie zmusza ich do wizyty w holu głównym dworca. Jednak robią to często, dla przyjemności, by spotkać znajomych, zobaczyć coś (może jakiś happening), dowiedzieć się czegoś, zjeść coś – jednym słowem prawdziwy Tygiel Różności. Natomiast spieszący się podróżni mają pod bokiem perony autobusowe uzupełniającej komunikacji miejskiej i dalekobieżnych transbusów. Jest też postój TAXI.
Student spotkał przyjaciół i postanawia jeszcze pozostać w Gorzowie na weekend. W tym mieście po prostu dużo się dzieje. Na przystanku „Pod Peronem CP” wsiada w tramwaj. Jadą na Zawarcie. (…)


A nasz prawnik jedzie pod wiaduktem kolejowym prosto na Most Krystyny Sibińskiej, od wschodu przyklejony niejako do mostu kolejowego. Początkowo na osobnych, później na przedłużonych przęsłach mostu kolejowego mamy wygodną nową przeprawę na Zamoście drogowo-tramwajową z ciągiem pieszo-rowerowym.
Problem sypiącej się kładki jest ,,zadziałany” z nawiązką, a to już historia, którą pokonał nauczyciel wielu, Stefan Sejwa – brawo.
Linia tramwajowa idąca równolegle do torów kolejowych przechodzi nad ul. Fabryczną. Ciąg drogowy osuwa się niżej i tworzy z ul. Fabryczną węzeł - Rondo Mirosława Rawy, z którego dalej dzięki umiejętności negocjacji z przedsiębiorcami nasz gorzowski prezydent uzgodnił przebieg ulicy o optymistycznej nazwie Zręb Przyszłości. Jest tu pierwszy na Zawarciu przystanek „Zamoście” służy mieszkańcom, pracownikom okolicznych firm i szkoły. Ulica Zręb Przyszłości dochodzi do ulicy Śląskiej. Przed nią przystanek „Zremb” i rozjazd w prawo pod nowo wybudowanym wiaduktem kolejowym w ul. Śląską. Ulica jest przebudowana, jednopasmowa, dwukierunkowa z ciągiem pieszo-rowerowym i po jej południowej stronie linią tramwajową z przystankami „Towarowa-Bracka” (dla mieszkańców os. Budowlanych), „Kwiatowa” (pracowników KWP, os. Ułańskiego i miłośników speedwaya).
Nasz student jadący tramwajem pragnie odwiedzić Stadion im. Edwarda Jancarza i zobaczyć trening żużlowców przed GP. Potem dwa przystanki dalej pojedzie na golfa, odwiedzi koleżanki praktykujące w Centrum Rehabilitacji i Odnowy, które mają tam pełne ręce roboty z gośćmi z całej Europy. Zaliczy jeszcze Park Rozrywki z rollercoasterem i zerkną na statki w przystani ,,Juta”. Przed południem w tym kierunku jeżdżą emeryci, po południu - dzieciaczki, wieczorem i w nocy tacy jak oni. Ech… młodość...
Z powrotem do akademika nie ma problemu. Na tramwajowej pętli „18 dołek” na nocny krótki tramwaj zawsze mogą liczyć.
A co z naszym statecznym prawnikiem ?
Właśnie postanawia, że w tak świetnie skomunikowanym wewnętrznie i ze światem, mieście jak Gorzów, ograniczy jazdę samochodem. Będzie korzystał z dogodnej komunikacji publicznej, a auto zostawiać będzie, za okazaniem cyfrowego biletu, na darmowym parkingu w Centrum Przesiadkowym. A do swojego biura pojedzie tramwajem, którego linia na Zawarciu ulicami Zręb Przyszłości idzie dalej i pobliżu przystanku kolejowego „Zamoście” łagodnie zakręca w ul. Kolejową. Tu jest przystanek „Wawrzyniaka”. Mieszkańcy, pracownicy okolicznych firm i instytucji nigdy nie mieli tak blisko do przystanku komunikacji miejskiej, wszystko się dla nich przybliżyło. Dwupasmowa, dwukierunkowa z torowiskiem w środku ul. Kolejowa przekracza ul. Przemysłową. Przystanek „Ursus” obsłuży GRH, NovaPark, MCK. Odpowiednio do pory dnia podrzuca uczniów pobliskiego LO, zakupowiczów, koncertowiczów, młodych i doświadczonych przedsiębiorców oraz zabiera ich z powrotem we wszystkie rejony miasta. Również zmęczonych spacerowiczów, którzy dotarli tu rowerem i piechotą z Centrum przez Most Staromiejski, dominantę, galerię i rynek.
Ulica i linia tramwajowa prowadzą dalej i przez ul. Woskową prawnik nasz dojeżdża do Grobli. Dalszą jego jazdę regulują światła. Na początku ul. Zielonej kolejny ważny przystanek „GlobCity”. Tu wysiada pracownik biurowy, księgowy, makler, klient, prezes, interesant oraz urzędnik i prezydent, którzy Zielonym Traktem dojdą do swojego biura, Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego. To nie pomyłka. Mając na względzie wieloletnie, niezmienne dyskryminujące Gorzów traktowanie w województwie lubuskim, po burzliwej, acz krótkiej politycznej wojnie secesyjnej, doszło do podzielenia się marszałkowską władzą, a subregion gorzowski uzyskał polityczną autonomię i własny budżet, również ten z UE.
Nasz prawnik, by załatwić swoje sprawy, zajeżdża na wygodny, płatny parking. GlobCity po prostu jest światowe, bogate i drogie ale on sam świetnie sobie radzi w biznesie i przejazd tramwajem oraz spacer w tym ciekawym mieście to przyjemność. Bardzo chce bliżej poznać okolice, sprawdzić dalszą trasę tramwajową. Polityką się nie zajmuje, ale od kolegów słyszał, że ten fragment linii nazywają zakrętem Heleny Hatki, która bardzo pomogła, w ramach rehabilitacji za odchylenia południowo-poddańcze, w finansowaniu tego odcinka, a podobno tylko dlatego, bo idzie na południe, a dokąd …
Tramwaj jedzie Pod Trasą Nadwarciańską. Za solidnym Wałem Okrężnym mamy magiczną Dzielnicę Portową. Macierzysty port „Kuny” i „Kormorana” przyjmuje gościnnie statki rzeczne z całej Europy, czasem „Zefira” i „Lagunę”, cóż też chcą zarobić, bo Gorzów jest bardzo atrakcyjny turystycznie i warto go odwiedzać.
Techniczna obsługa portu i stocznia to też bezpieczne Zakanale. Przerzucona kładka tramwajowa z przejściem dla pieszych i rowerów doskonale je komunikuje i prowadzi do ul. Kobylogórskiej z przystankami „Krótka” i „Wiatraczna”, które zapewniają mieszkańcom Zakanala wygodny i szybki dojazd do Centrum Przesiadkowego i Śródmieścia. Ciche tramwaje mkną jeszcze po wschodniej stronie Kobylogórskiej do ul. Zagrodowej, z pętlą „Krowi Gród” docierają do mieszkańców Siedlic. Skanalizowana i odwodniona dzielnica przyciąga wielu nowych inwestorów.
To nie może być koniec….- snuje wizje nasz prawnik.
Tak, tak, Jacek Wójcicki w końcu zbuduje swoje Podmiejskie Centrum Handlowe. Trzy tysiące zatrudnionych i klienci będą chcieli tam przecież dojechać. Dobrze, że zaplanowana jest do niego trasa Karnin-Deszczno-PCH.

Acha… - problem techniczny czy polityczny?
Jeśli ktoś nam zarzuci, że jednak ekonomiczny, odpowiemy, że ekonomia zaczyna i kończy się w głowach polityków-decydentów, by zadanie postawić, a techników, by je wykonać.
Już wszystko jasne – oczywiście, że polityczny. Nie traćmy już czasu.

Pozdrawiamy wszystkich czytelników
Patryk Nisiewicz
Witek Dopierała


13 listopada 2013 08:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


co to za nudna i przydługa epistoła?
Anonim_1656, 13.11.2013, 09:18, 83.13.138.138 ##

Nie złe. Podoba mi się.
Anonim_5367, 13.11.2013, 09:40, 79.190.249.18 ##

Przecież to jest bez sensu! Wszyscy mieszkańcy będą wyrażać swoje pomysły??!!!
Przecież do usranej śmierci będą niezadowoleni!
Prezio i tak zrobi jak sobie wymyślił. A ta oferta "dyskusji" to pic na wodę fotomontaż!
W razie jakichś pomyłek - Prezio rzeknie - "... to wymyślili dyskutanci!"
No a do wyborów coraz bliżej - elektorat trzeba nakręcić - inaczej "pajacyki" gotowe zagłosować przeciwko!
ignorant, 13.11.2013, 12:05, 78.8.22.154 ##

No i jest to temat dla fachowców! Ten słowotok zaprezentowany powyżej - to dla mnie bełkot... równie dobrze mógłby napisać zupełnie odwrotnie... i również byłoby to niezrozumiale...
ignorant, 13.11.2013, 12:08, 78.8.22.154 ##

O co ci chodzi "ignorant"? Prezio chciał, prezio ma. Ludziska lubią gadać, pisać...
Anonim_9943, 13.11.2013, 12:21, 81.190.167.191 ##

pendolino na pole golfowe brakuje.
Anonim_4947, 16.11.2013, 13:34, 178.183.183.197 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Elear" Sp. z o.o.

ul. Myśliborska 66, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 20 18
branża: Opony - serwis <czytaj dalej>
"Kopak" Sp.j. Zenon Olko Czesław Kolesiński

ul. Cicha 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 80 39
branża: Opakowania <czytaj dalej>
"Amicus" Andrzej Hruszowiec

ul. Nadbrzeżna 17 /49, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 15 50
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej