niedziela 3 marca 2024     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Będą nowe pociągi
Urząd Marszałkowski informuje o zakupie nowych pociągów, które wyjadą na regionalne trasy.

Lubuskie wzbogaci się o nowoczesne pociągi, które będą obsługiwać trasę Poznań-Zielona Góra-Nowa Sól, zwiększając liczbę połączeń w obszarze Lubuskiego Trójmiasta.
W Szczecinie właśnie podpisano umowę na dostawę pociągów dla Lubuskiego i Zachodniopomorskiego.
Oprócz tego, do Lubuskiego trafił pierwszy z szynobusów, zakupionych z funduszy LRPO w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania, czyli bonusa za sprawne wykorzystanie unijnych dotacji. – Zawsze uważałam, że ważne są nie tylko remonty linii kolejowych, które wykonujemy, ale i zakup nowego taboru. Teraz dotrzymujemy słowa i realizujemy te plany – mówi marszałek Elżbieta Polak.

Zamówione przez Zachodnią Grupę Zakupową (Lubuskie i Zachodniopomorskie) pociągi z rodziny "Impuls" będą czteroczłonowe i niskopodłogowe. Są przystosowane do prędkości 160 km/h. Pomieszczą do 436 pasażerów, w tym 208 na miejscach siedzących.

Impulsy 31WE wyposażone będą w klimatyzację, monitoring, gniazdka pozwalające podłączyć zasilacz do laptopa lub telefonu komórkowego, toalety w systemie zamkniętym, przystosowane dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz matek z dziećmi (pojawią się przewijaki dla niemowląt). Nowe pociągi wyposażone będą w fotele wykończone ekoskórą, automaty biletowe, wbudowany zostanie system informacji pasażerskiej, obejmujący zliczanie pasażerów, pomiar punktualności, dynamiczną informację pasażerską wewnętrzną i zewnętrzną oraz informację głosową oraz system komunikacji maszynista - pasażer.

Kontrakt realizowany jest w ramach wspólnego przedsięwzięcia województw: Zachodniopomorskiego i Lubuskiego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska 2007-2013 „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: Lubuskie i Zachodniopomorskie”.

Termin realizacji zamówienia to 30 kwietnia 2015 roku. Pierwsze trzy pojazdy przekazane zostaną już w grudniu tego roku, siedem kolejnych w 2014 roku, a pozostałe cztery w 2015 roku.

Dostawę dwóch sztuk dla województwa lubuskiego zaplanowano na koniec 2014 i na początku 2015 roku. Wartość jednego pojazdu to ok. 21,5 mln zł. Pierwotnie zakładano dofinansowanie ze środków unijnych na poziomie 50 proc., jednak pod koniec września br. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowało o zwiększeniu dofinansowania do 70 proc. Oznacza to oszczędności rzędu 6,9 mln zł na wkładzie własnym, które Zarząd Województwa zamierza przeznaczyć na naprawy i modernizacje posiadanego już taboru.

Jednocześnie, w ostatnim dniu października, do Lubuskiego trafił pierwszy pojazd w ramach projektu LRPO zakupu czterech autobusów szynowych. Pieniądze pochodzą z tzw. bonusa (51 mln euro) za sprawne wykorzystywanie funduszy unijnych, jakie Lubuskie otrzymało z Krajowej Rezerwy Wykonania. Wartość całego projektu zakupu szynobusów to 49,2 mln zł, a kwota dofinansowania – 41,8 mln zł.

Kolejne pojazdy będą dostarczane sukcesywnie w nieprzekraczalnym terminie do 13 grudnia br. Dwa z nich obsłużą połączenia Zielona Góra – Gorzów Wlkp. już od 15 grudnia br. W okresie przejściowym, tj. do czasu uzyskania świadectwa homologacji umożliwiającego eksploatację taboru na terenie Niemiec, dwa składy obsłużą linię Kostrzyn – Krzyż. Po tym terminie jeden szynobus skierowany zostanie na linię (Krzyż) Gorzów Wlkp. – Kostrzyn (Berlin), drugi – na trasę Zielona Góra – Frankfurt (Oder).Pojazdy te będą spełniać wszystkie wymagania uwarunkowane prawem polskim i wspólnotowym. Pojazd będzie posiadać od 130 do 150 miejsc siedzących, w tym minimum 130 stałych miejsc siedzących. Standard wyposażenia – 2 klasa. Każdy pojazd będzie przystosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych - co najmniej 2 osób na wózkach inwalidzkich. Maksymalna prędkość eksploatacyjna nie będzie mniejsza od 120 km/h.

LUM


7 listopada 2013 18:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ciesiul-Tracz Elżbieta Gabinet Lekarza Rodzinnego

ul. Obrońców Pokoju 74 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 42 74
branża: Lekarze - rodzinni <czytaj dalej>

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
Ukryli je w żywności
KAS zatrzymała narkotyki. Były ukryte w pojemnikach z żywnością. Funkcjonariusze z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Bo nie krzyczała...
Bo nie krzyczała… nikt nie pomógł Lizie zgwałconej i zaduszonej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej