wtorek 27 lutego 2024     Anastazja, Wiktor, Gabriel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
- Dość chocholego tańca - odpowiada Marek Twardowski
Redakcja eGo otrzymała oświadczenie dyr. SPSW w Gorzowie Marka Twardowskiego.

W związku z materiałami, jakie pojawiły się po wtorkowym spotkaniu Społecznej Rady Szpitala z dyr. Twardowskim (materiał znajduje się tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,3431,_to_trzeba_robic_z_glowa__mowi_marcin_gucia_br_o_przeksztalceniu_gorzowskiego_szpitala,  )otrzymaliśmy oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej.

"Oświadczenie

Zgodnie ze statutem Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. rada społeczna jest organem powołanym do przedstawiania opinii organom województwa lubuskiego oraz dyrektorowi szpitala. Spotkanie rady społecznej w dniu 15 stycznia br., na którym był też obecny członek zarządu województwa Romuald Kreń, miało w punkcie dotyczącym podjęcia uchwały pozytywnej lub negatywnej odnośnie przekształcenia szpitala w spółkę wielce pouczający przebieg. W trakcie tego spotkania (szpital posiada nagranie z przebiegu posiedzenia rady) zarówno ja, jak i pan marszałek R. Kreń, jasno przedstawiliśmy konieczność przekształcenia szpitala w spółkę i odpowiadaliśmy na pytania. Jeśli ktoś chciał słuchać, to usłyszał. Jeśli ktoś nie chciał słuchać, to nie usłyszał, a jeśli ktoś czegoś nie zrozumiał, to nie mam na to wpływu.

Od samego początku bardzo źle oceniam funkcjonowanie rady społecznej szpitala. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że 31 maja 2012 roku, na dzień przed moim oczekiwanym objęciem stanowiska dyrektora szpitala w Gorzowie, członkowie rady społecznej przegłosowali wydatki szpitala na dodatkową kwotę 650 tys. zł. Pieniądze te miały być wydane na sprzęt, który nie był szpitalowi niezbędny. Do dziś nie został kupiony, mimo to pacjenci mają zabezpieczone świadczenia zgodnie z kontraktem z NFZ. Zdumiewa mnie fakt wybitnej dwulicowości wypowiadającej się w mediach przewodniczącej rady społecznej, która jest moim adwersarzem od momentu jej uczestnictwa w komisji konkursowej na dyrektora szpitala. Spośród obecnych członków rady społecznej darzę zaufaniem jedynie pana Michała Bajdzińskiego. Co do
reszty osób podtrzymuję w sposób zdecydowany swoje stanowisko, że szpital wojewódzki w Gorzowie zasługuje na członków rady posiadających w swoim dorobku zawodowym i osobistym doświadczenie mogące rzeczywiście przydać się szpitalowi. I takie osoby znajdują się w Gorzowie i wyraziły chęć pracy w radzie społecznej, ale ze względów proceduralnych oraz prawnych rada egzystuje w starym składzie.

Podczas spotkania 15 stycznia tylko głuchy nie słyszał, że poinformowałem, że po uzyskaniu przewidywanej dotacji ze strony Ministerstwa Zdrowia szpitalowi pozostanie dług w wysokości gotówkowej ok. 90 mln zł. Jako realista nie mogę liczyć na to, że Sejmik Województwa Lubuskiego podaruje szpitalowi 90 mln zł w prezencie. W związku z tym poinformowałem, że będę prosił zarząd i sejmik o przychylność w postaci udzielenia pożyczki na 20-25 lat w wysokości 90 mln zł spłacanej w wysokości 4-5 mln zł rocznie, co przy zamierzonym zysku rocznym naszego szpitala w wysokości ok. 30 mln zł spokojnie pozwoli spłacać tę pożyczkę oraz inwestować. Dla szpitala będzie bezpiecznie, jeśli po przekształceniu oraz po uzyskaniu dotacji z Ministerstwa Zdrowia, zostaną spłaceni wszyscy nasi zewnętrzni wierzyciele, natomiast dług szpitala wobec właściciela nigdy nie zagrozi funkcjonowaniu naszej jednostki.
Zadaję pytanie pani Halinie Kunickiej, członkowi rady społecznej ze strony wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego, dlaczego w czasie posiedzenia nie wzięła udziału w dyskusji, nie wyraziła swojego zdania oraz nie wzięła udziału w głosowaniu? Poprzez taką postawę nie dało się słyszeć głosu wojewody lubuskiego, czy jest za przekształceniem, czy przeciwko przekształceniu szpitala. I o to go publicznie pytam.

Wszystkowiedzący pan Marcin Gucia, mający problemy prawne, w głosowaniu również nie wziął udziału, gdyż wyszedł z sali przed głosowaniem, a wrócił po głosowaniu. Ale w jednym się z nim zgadzam – szpital nie będzie przekształcony 1 kwietnia, bo tego dnia wypada święto i Krajowy Rejestr Sądowy nie pracuje.

Również pani Grażyna Ćwiklińska nie słucha, co mówi dyrekcja i zarząd województwa, tylko słyszy, co chce. Szpital po przekształceniu będzie świadczył usługi na coraz wyższym poziomie. Pani Ćwiklińska nie wie lub nie chce wiedzieć, że pozyskałem rekordowy dla naszego szpitala kontrakt na 2013 rok. Regularnie spotykam się z dyrektorem NFZ Stanisławem Łobaczem w sprawach dotyczących zwiększenia kontraktu i rozliczeń dodatkowych za 2012 rok. W związku z tym zwracam się do opinii publicznej, aby wyciągała wnioski z tego, co ktoś robi, a nie z tego, co ktoś tylko mówi. Nie mam zwyczaju obiecywać niczego ponad to, co jestem w stanie zrobić. A to, co robię już widać w szpitalu. Od sierpnia 2012 roku szpital nie przynosi strat w działalności bieżącej i gdyby nie ogromny bagaż długu z przeszłości, to nie potrzebowalibyśmy żadnej pomocy, w tym wątpliwej pomocy obecnej rady społecznej. Jej członkowie powinni doradzać dyrektorowi, a nie przeszkadzać w naprawianiu tego, co trzeba naprawić. Dodać muszę, że pomysły niektórych członków rady, np., by zwrócić się do rządu o pokrycie długów, są irracjonalne. Aktualna sytuacja naszego państwa jasno pokazuje, że rząd nie ma 11 mld zł na kolejne oddłużenie szpitali w Polsce. Natomiast każdy dzień z długiem 266 mln zł rodzi groźbę, że w którymś momencie szpital przestanie świadczyć usługi dla pacjentów, bo obsługa długu kosztuje horrendalne pieniądze. I to wreszcie musi się skończyć. Dosyć chocholego tańca!"

Marek Twardowski
dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.


17 stycznia 2013 15:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem przerażona poziomem agresji wyzierającym z tego listu pisanego w oparach wściekłości. To tak się w tych ministerstwach ze sobą porozumiewają? Dno Panie Twardowski
Lucyna z Górczyna, 17.01.2013, 17:31, 91.226.7.215 ##

Nie rozumiem. I dyrektor szpitala wysłał te wypociny do publicznej wiadomości? Czy on jest zdrowy psychicznie? "Zdumiewa mnie fakt wybitnej dwulicowości wypowiadającej się w mediach przewodniczącej rady społecznej...", "Podczas spotkania 15 stycznia tylko głuchy nie słyszał, że poinformowałem,..." "Wszystkowiedzący pan Marcin Gucia, mający problemy prawne..."itd. Aż chce się zapytać: I kto to mówi? Były wiceminister? Nie ma sie co dziwic, że komornicy spadli na szpital jak nigdy dotąd. Arogancja, buta, wręcz bezczelność. A Zarząd milczy? Co jeszcze ma się zdarzyć, żeby wreszcie ktoś z marszałkostwa w tej sprawie zadziałał? Mnie poraża to, co czytam. Niestety, od dawna mówiło się o tym człowieku złe rzeczy. Nic nie zrobił w ministerstwie, a w Gorzowie jedynie powywalał ludzi. Niektórych pewnie słusznie, ale co to za sztuka zarządzania? I co dalej? Jeśli dyrektor wskazał drogę wyjścia na spotkaniu z radą szpitala, to dlaczego nie napisał odpowiedzi na ich pytania w swoim oświadczeniu. "...zwracam się do opinii publicznej, aby wyciągała wnioski z tego, co ktoś robi..." właśnie wyciągam wnioski. Temu panu należy podziękować.
Tragedia, 17.01.2013, 17:57, 89.228.146.5 ##

Zastanawia mnie dlaczego ktoś czyta i nie bardzo rozumie tekst.Nie jestem ani przychylna p.dyrektorowi ani jemu ptrzeciwną ale ktoś kto podejmuje tak duże ryzyko zawiadowania zadłużoną jednostką musiał się liczyć ,że nie będzie łatwo.Wydaje mnie się , że on to rozumie ale niestety nie wszyscy.Trzeba wiele uporu i siły aby walczyc z tymi,którzy traktują szpital jako jedyne żródło utrzymania swoje i swojej i mają na uwadze jedynie utrzymanie stanowiska za wszelką cenę nie zważając na cele wyższe -jak rentowność danego stanowiska,potrzeby szpiala...,a gdzie służba(zdrowia)-dziś liczy się przede wszystkim rachunek ekonomiczny!Mam wrażenie ,że p.dyr. jest na cenzurowanym bo-zwalnia, tnie wydatki,kontroluje-aby zawsze nie zważając na opcje polityczne.
Anonim_2797, 19.01.2013, 14:05, 89.228.129.58 ##

Arogancja i brak wychowania dyr. Twardowskiego jest absolutnie nie do zniesienia. Człowiek na tym stanowisku powinien wykazywać się zrównoważeniem i stoickim spokojem, którego brakuje panu dyrektorowi. Atakowanie w mediach każdego kto ma odmienne zdanie inne spojrzenie na sposób lub cel przekształcenia gorzowskiego szpitala nie powinno mieć miejsca. Wszelkie obawy z tym związane powinny być argumentowane przez pana Twardowskiego, rzeczowo i precyzyjnie bez zbędnych emocji. I nie ma co się dziwić, że rada szpitala nie przyklaskuje wszystkim pomysłom pana dyrektora, gdyż nie jest ona od klaskania. Rada musi wsłuchiwać się w potrzeby obu stron, pacjentów i dyrekcji. Natomiast wszyscy muszą zdać sobie sprawę i zrozumieć, że szpital to nie przedsiębiorstwo nastawione na przynoszenie zysków a instytucja świadcząca usługi medyczne dla ludzi chorych. I nie ma co się dziwić, że ludzie boją się tego przekształcenia, które stanowi ogromne zagrożenie w postaci ogłoszenia upadłości szpitala lub jego likwidacji. Dlatego też szanowny panie dyrektorze Twardowski. Radzę zaaplikować sobie delikatny środek na powstrzymanie niezdrowych emocji i przedstawić Radzie Szpitala i nam mieszkańcom północnej części naszego województwa więcej precyzyjnych i oficjalnych informacji na temat pańskich poczynań w naszym szpitalu. Transparentność a nie arogancja i buta, powinna być podstawą pańskich działań.
B.M, 20.01.2013, 12:07, 83.23.64.86 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Zabawki Dmuchane Do Skakania" Ewa Czech

pl. Słoneczny 21 e lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 600 269 185
branża: Cyrki, wesołe miasteczka <czytaj dalej>
Tucholska Aleksandra Handel

ul. Popławskiego 32, Gorzów Wlkp.
tel. 693 857 281
branża: Komisy <czytaj dalej>
"Pod Temidą" Apteka Halina Śmigasiewicz

ul. Mieszka I 45, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 26 56
branża: Apteki <czytaj dalej>

Wysoka woda
Wysoka woda uniemożliwia wjazd na działki przy Warcie od strony ... <czytaj dalej>
Tu wybudują Dirt Park
Przetarg na wybór wykonawcy budowy Dirt Parku rozstrzygnięty. Firma PUMPIT z ... <czytaj dalej>
Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
admin ego:
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gonty w Gontach
Wierząc porzekadłu mówiącemu, że wszystkie drogi prowadzą do domu, ruszyliśmy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
Pod hasłem odchudzenia rzekomo przeładowanego programu szkolnego, a w konsekwencji ulżenia doli ucznia i nauczyciela, dokonywany jest zamach na to, <czytaj dalej>
Anonim_1513:
):-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej