czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Problemy dzieci z cukrzycą. Możesz im pomóc!
To smutna rzeczywistość: zdarza się, że dyrekcja przedszkola odmawia przyjęcia dziecka z cukrzycą. Obecność małego diabetyka w szkole to także problem dla grona pedagogicznego, które często po raz pierwszy spotyka się z cukrzycą i nie wie jak zaopiekować się chorym dzieckiem. Rodzice są bezradni, nauczyciele rozkładają ręce, a najwięcej tracą na tym najmłodsi.

Co można zrobić?

Podstawą jest szkolenie kadry pedagogicznej. Roche Diagnostics Polska 6 grudnia rozpoczęło akcję charytatywną, w wyniku której nawet 10 000zł może zostać przekazane na rzecz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, zajmującej się organizacją warsztatów dla pedagogów.

W wakacje u mojej córki (5 lat) zdiagnozowano cukrzycę typu 1, dziecko jest na pompie. Przed wakacjami córka uczęszczała do przedszkola. W przedszkolu nie mieli jednak dotychczas kontaktu z dzieckiem chorym na cukrzycę i nie chcą wyrazić zgody na powrót córki do przedszkola. - Takie listy przychodzą do Federacji zajmującej się pomocą dzieciom i młodzieży z cukrzycą.

Rodzice są bezradni wobec braku wiedzy, umiejętności i przede wszystkim świadomości nauczycieli oraz władz placówek na temat tego, czym jest cukrzyca. Problem ten może dotyczyć nawet kilku tysięcy dzieci rocznie. Oficjalnie placówki tłumaczą się brakiem miejsc lub brakiem pielęgniarki. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji podjęły działania by poprawić sytuację dzieci przewlekle chorych w placówkach oświatowych, wydano nawet broszurkę na ten temat. Wciąż jednak nie ma jednoznacznych przepisów regulujących status takich dzieci w przedszkolach i szkołach. Brakuje wiedzy, jak postępować w sytuacjach dnia codziennego, gdy cukier jest zbyt niski lub zbyt wysoki, jak dostrzec to, że z małym diabetykiem dzieje się coś niedobrego, jak pomóc. Kadra pedagogiczna nie chce brać na siebie odpowiedzialności za zdrowie podopiecznych, ponieważ po prostu nie wie, jak się nimi zająć i boi się ewentualnych konsekwencji.

Jestem wychowawcą w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. (…) 3 tygodnie temu do mojej grupy wychowawczej dołączyła 16-letnia Ania chora na cukrzycę insulinozależną. Jest to pierwsza wychowanka z takim schorzeniem w naszym Ośrodku i przyznaję, że spadło to na nas opiekunów jak przysłowiowy „grom z jasnego nieba”. Pomalutku staramy się sami zdobywać wiedzę na ten temat, często jednak decyzje podejmujemy instynktownie, choć mamy świadomość, że nasz błąd może kosztować nawet życie podopiecznej.(…) – to fragment innego listu, jaki wysłano do Federacji.

Jak to zmienić?

Ten stan rzeczy można poprawić poprzez szkolenia kadry pedagogicznej w zakresie zajmowania się dziećmi z cukrzycą. Jak pokazuje doświadczenie, po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, władze placówki zwykle przyjmują dziecko.

– Zapotrzebowanie na szkolenia jest bardzo duże. Rzadko spotykamy się z bezdusznością czy obojętnością – nauczyciele najczęściej chcą pomóc, tylko nie wiedzą jak. Dlatego właśnie szkolenia są tak ważne – mówi prezes Federacji Monika Zamarlik.

Roche Diagnostics Polska, dystrybutor glukometrów Accu-Chek, postanowił w tym roku zrobić nietypowy prezent Mikołajkowy dzieciom z cukrzycą. 6 grudnia ruszyła akcja charytatywna, w wyniku której może zostać przekazane nawet 10 000 zł na rzecz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, zajmującej się organizacją warsztatów dla pedagogów.

- Każdego roku odbieram przynajmniej kilkadziesiąt telefonów od rodziców z prośbą o szkolenie w przedszkolu czy szkole. Do tego dochodzą jeszcze prośby samych placówek - przyznaje Monika Zamarlik. - Zawsze staramy się pomóc. Nie zawsze się to jednak udaje, szczególnie jeśli chodzi o mniejsze miejscowości, gdzie z ograniczonymi środkami Federacji ciężko nam dotrzeć.

Każdy może pomóc!

Od 6 grudnia 2012 r. do 6 lutego 2013 r. na stronie widnieje http://www.accuchek.pl/pomozdzieciom zarys podstawowego urządzenia, jaki towarzyszy każdej osoby z cukrzycą - glukometru. Każde kliknięcie w niego to 20gr na rzecz Federacji, a więc i pomoc dla najmłodszych. Z jednego komputera można kliknąć tylko raz dziennie. Warto włączyć się w akcję i zachęcić do udziału w niej swoich znajomych – jedno kliknięcie może zdziałać tak wiele dobrego!

Małgorzata Kink

17 grudnia 2012 19:09, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wynajem Limuzyn

ul. Koniawska 18, Gorzów Wlkp.
tel. 603 930 093
branża: Samochody - wynajem, zarządzanie flotą <czytaj dalej>
Żylińska Mieczysława Hurtownia

ul. Małorolnych 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 75 64
branża: Owoce, warzywa - hurt <czytaj dalej>
Broda Marek Programy Komputerowe

ul. Okulickiego 56 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 88 16
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>

Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej