poniedziałek 4 marca 2024     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W świątecznej atmosferze
eGorzowska - 3295_BfVL97Jx8H3VgefVwxtw.jpgGorzów - przystań przygotowuje się do świąt. Oto komunikat na temat planowanych imprez i wydarzeń.

1. Oświetlenie świąteczne w mieście
Montaż elementów oświetlenia świątecznego rozpoczął się 26 listopada i trwał do 5 grudnia. Okres iluminacji będzie trwał miesiąc, tj. od 6 grudnia 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. W związku z realizowanym przez miasto programem oszczędnościowym w tym roku okres iluminacji skrócono o dwa tygodnie. Zrezygnowano także z najbardziej energochłonnych, najstarszych elementów świątecznej iluminacji miasta, zakupiono natomiast nowe ozdoby - przewieszki świetlne naduliczne tzw. „sopelki świetlne” na słupy oświetleniowe na wysokości budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Jagiełły w kierunku ul. Wybickiego i dalej w stronę ronda przy ul. Kos. Gdyńskich (10 sztuk) oraz kurtyny świetlne w formie kielicha, które będą zamontowane na maszcie oświetleniowym na rondzie przy ul. Kos. Gdyńskich. Reszta to ozdoby z wcześniejszych lat m.in.: 15 transparentów świetlnych zostanie zamontowanych w rejonie staromiejskim (deptak – ul. Hawelańska, Wełniany Rynek), na wysokości 5 m (łączna ilość żarówek 1725 szt.). Udekorowane będą także drzewa - 4 obok katedry (łańcuchami świetlnymi ok.7.500 diod świetlnych), choinka na Starym Rynku (świerk srebrny o wysokości ok. 14 metrów - łańcuchami świetlnymi - ok.10.000 diod świetlnych), 1 drzewo na rondzie Ofiar Katynia (łańcuchami świetlnymi ok.20.000 diod świetlnych), 22 drzewka diodami świetlnymi przy ul. Sikorskiego na odcinku od katedry do TESCO, 2 drzewa przy Empiku (łańcuchy świetlne o długości ok. 500 metrów - diody świetlne), które dzięki projektorom będą miały także oświetlone konary. Ponadto 43 gwiazdki zostaną zamontowane na latarniach wzdłuż trasy Nadwarciańskiej – Most Lubuski, 38 gwiazdek pojawi się na latarniach wzdłuż ul. Sikorskiego po obu jej stronach od skrzyżowania z ul. Pionierów w kierunku ul. Młyńskiej i Parku 111 oraz 19 elementów świetlnych na bulwarze. Na dwóch rondach - Szczecińskim i Poznańskim zainstalowane zostaną drzewka świetlne. Wyłączenie i demontaż elementów oświetlenia świątecznego zaplanowano od 07 stycznia do 17 stycznia 2013 r. Koszt montażu, eksploatacji i demontażu elementów oświetlenia świątecznego oraz przechowywanie do następnego okresu świątecznego wyniesie 97.750 złotych. Koszt energii elektrycznej pobranej przez elementy oświetlenia świątecznego w okresie trwania iluminacji (06.12.2012-06.01.2013) wyniesie ok. 11.130 złotych.

2. Kampania świąteczna z Renetą Landsberską
Zaproś do stołu smaki z przeszłości
Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Z ciepłem domowego ogniska, rodzinną atmosferą, prezentami, choinką i pysznościami od których uginają się świąteczne stoły. W każdym z domów panują w tym zakresie różne zwyczaje. U jednych króluje zupa grzybowa, u innych barszcz – obowiązkowo z uszkami – czy zupa rybna, stałym punktem w wigilijnym menu jest zazwyczaj karp, ale i ten pojawia się w różnych postaciach – smażony, pieczony, po grecku, w galarecie. W tym roku mamy więc nową gorzowską propozycję – przepisy na świąteczne potrawy z Renetą Landsberską. Renetę Landsberską znają chyba wszyscy gorzowianie. To odmiana jabłoni wyhodowana przez Theodora Heinricha Otto Burchrdta, landsberskiego radcę i sadownika ok. 1840 roku. Historię renety przypomniał kilka lat temu Gorzowski Rynek Hurtowy z Ryszardem Broniszem na czele. Od tego czasu drzewka landsberskiej zostały posadzone przy gorzowskich przedszkolach, przekazane w prezencie naszym partnerom z niemieckiego Herfordu, sad jabłoni landsberskiej został utworzony przy Zespole Szkół Ogrodniczych, a samo jabłko już dwukrotnie stawało się bohaterem kulinarnych konkursów. Może nadszedł więc czas na świąteczne wykorzystanie naszej renety? Z tej okazji przygotowaliśmy przepisy na wigilijne potrawy udostępnione nam przez gorzowską restaurację „Pasja”. Poziom trudności wykonania tych smakołyków nie jest zbyt wysoki, więc mamy nadzieję, że zagoszczą one na świątecznych stołach gorzowian i być może staną się naszą tradycją. Okazją do zasmakowania w nich będzie Wigilia Narodów. Wśród takich przysmaków jak kutia, barszczyk, bliny, kulebiak i cepeliny pojawią się proponowane przez nas potrawy z landsberską. Ponieważ poszukiwania naszej renety w sklepach mogą okazać się skuteczne tylko dla najbardziej wytrwałych, podpowiadamy, że dobrym zamiennikiem mogą okazać się podobne odmiany jabłoni np. złota i szara reneta. Materiały promocyjne: Pięć miejskich billboardów, przepisy na stronie gorzow.pl, Facebook, ulotki z przepisami.

3. Ubieranie miejskiej choinki przez przedszkolaki 

7 GRUDNIA, godz. 10.00 – STARY RYNEK
Gorzowskie przedszkolaki ubiorą choinkę specjalnie przygotowanymi ozdobami. Akcję, w której weźmie udział około dwudziestu placówek przedszkolnych, po raz szósty przygotowały Przedszkola Miejskie nr 2 i nr 16. Choinka miejska – świerk srebrzysty 15 m – została zamontowana 1 grudnia. Na szczycie świerku zamontowano gwiazdkę LED-ową w kolorze ciepło-białym, pozostałą cześć drzewka udekorowano łańcuchem LED-owym w ilości 10.000 diod świetlnych w tym samym kolorze.

4. Wigilia Narodów – spotkania pokoleń
9 GRUDNIA, godz. 15.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy. Impreza dofinansowana z budżetu miasta.

Gorzów to miasto, w którym osiedlili się ludzie różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Cyganie, Tatarzy i Łemkowie oraz ci którzy swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich. Ideą wigilijnego spotkania jest ukazanie świątecznych zwyczajów poszczególnych kultur narodowych, przygotowanie i następnie degustowanie potraw wigilijnych. Każda z grup śpiewa tradycyjne kolędy oraz zastawia stół charakterystycznymi potrawami. Wraz z upływem lat ugruntował się trwały trzon uczestników złożony z Towarzystwa Miłośników Wilna, Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miłośników Polesia, Stowarzyszenia Kultury Dąbrowieckiej z Dąbrówki Wielkopolskiej, Związku Litwinów w Szczecinie, Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej w Gorzowie i Ługach. Są muzycznie i twórczo wspierani przez Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, zespół górali czadeckich „Wichowianki” z Brzeźnicy, bośniacki zespół „Jutrzenka” z Kruszyna koło Bolesławca oraz chór prawosławny „Sotiria”. Kilkakrotnie na Wigilię przybywali również członkowie żydowskiej diaspory ze Szczecina, a także Tatarzy i Chińczycy pracujący w Gorzowie. W tym roku w ramach spotkań pokoleń dołączą do tego grona dzieci z Domu Dziecka, które wystąpią z kolędami, a smaki z przeszłości w postaci dań z renetą landsberską zaserwuje Biuro Promocji Miasta.

5. Wigilia Miejska
14 GRUDNIA, godz. 16.00 – STARY RYNEK. Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji, współpraca Wydział Kultury Urzędu Miasta
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wigilijnego stołu, na którym pojawią się tradycyjne potrawy. Ponadto na scenie zaprezentują się - Zespół Tańca Ludowego "Gorzowiacy", Orkiestra Dęta OSP Siedlice oraz Chór Cantabile.

6. Sylwester Miejski
31 GRUDNIA, godz. 22.30 – BULWAR ZACHODNI. Organizator – Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gwiazdą tegorocznego Sylwestra będzie Patrycja Markowska, a o północy po wspólnym odliczaniu odbędzie się pokaz fajerwerków.

7. Wybrane imprezy o charakterze świątecznym przygotowane m.in. przez instytucje kultury: 6-8 grudnia: „Bajki-Mikołajki” w Teatrze

7 grudnia, godz. 19.00 „Dziadek do orzechów” w Filharmonii Gorzowskiej

9, 16, 23 grudnia (niedziele), godz. 15.00 - warsztaty "Tanie ozdabianie" w Muzeum

12 grudnia, godz. 17.00 "Muzyka na Boże Narodzenie" w Klubie Jedynka

13 grudnia, godz. 10.00 koncert "Na powitanie zimy" w Teatrze

16 grudnia, godz. 12.00
koncert familijny "Idą święta" w Filharmonii Gorzowskiej

16 grudnia, godz. 12.00 koncert charytatywny "Przystań - podziel się Wigilią" w Teatrze

19 grudnia, godz. 17.00 spotkanie "Jest w moim kraju zwyczaj..." w Klubie Jedynka

30 grudnia, godz. 15.00 „Kolęda płynie z wysokości” w Muzeum

31 grudnia, godz. 18.00 koncert w Filharmonii Gorzowskiej

31 grudnia, godz. 20.00
bal sylwestrowy dla seniorów w Miejskim Centrum Kultury

UM


5 grudnia 2012 20:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Zawarcia

ul. Spółdzielców 7 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 46 95
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"Pilkington Automotive Poland" Sp. z o.o.

ul. Zielona 33 /34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 27
branża: Samochody - szyby <czytaj dalej>
"Lider" Zakład Produkcyjno-Handlowy

ul. Sikorskiego 111, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 81 79
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej