środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jeszcze o celach strategicznych województwa
Publikujemy Uchwałę Zarządu powiatowego PiS w sprawie Strategii Województwa Lubuskiego.

Uchwała 3/III/17/XI/2012 Zarządu Powiatowego PiS Miasta Gorzów Wielkopolski z dnia 17 listopada 2012 r. w sprawie rekomendacji celów strategicznych Strategii Województwa Lubuskiego.

§ 1.
Zarząd Powiatowy PiS w Gorzowie Wielkopolskim zwraca się z prośbą do prezydium Zarządu Okręgowego Okręgu Nr 8 w Zielonej Górze, o rekomendowanie zgłoszenia Klubowi Radnych PiS Sejmiku Wojewódzkiego następujących celów strategicznych do Strategii Województwa Lubuskiego:
1.Elektryfikacja linii kolejowej nr 203 (uzupełnienie pkt. 14 obecnej wersji strategii województwa). 2. Modernizacja i rozbudowa linii oraz taboru tramwajowego w Gorzowie Wlkp. 3. Rozwój infrastruktury rekreacyjno – sportowej w okolicach Gorzowa Wlkp. 4. Renowacja i termomodernizacja zabytkowego zespołu kamienic z XIX i XX w. na Nowym Mieście w Gorzowie Wlkp.

§ 2.
Pomimo iż cele zawarte w punktach 5 i 6 (wymienione poniżej w § 2) nie dotyczą bezpośrednio terenu powiatu Grodzkiego Gorzów Wielkopolski, jednak pozytywne oddziaływanie ich realizacji znacząco poprawi marketingowo-infrastrukturalną sytuację miasta. W związku z tym Zarząd Powiatowy wnioskuje jak w § 1.
5. Budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich oraz Dobiegniewa w ramach modernizacji drogi krajowej nr 22 (uzupełnienie punktu nr 7)
6. Przejęcie Muzeum Oflagu II C Woldenberg w Dobiegniewie przez Zarząd Województwa Lubuskiego, jako elementu Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

1. Elektryfikacja linii kolejowej nr 203 (uzupełnienie pkt. 14 obecnej wersji strategii województwa.
Linia kolejowa nr 203, stanowiąca część Kolei Wschodniej (Ostbahnu), to jedna z najstarszych i najbardziej obłożonych linii kolejowych w zachodniej Polsce. Prócz olbrzymich walorów historycznych pełni rolę spoiwa pomiędzy Brandenburgią i Berlinem północną częścią województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Elektryfikacja jest koniecznością, by dostosować linię do warunków pozwalających w pełni skorzystać z jej potencjału. Elektryfikacja pozwoli również na poprawienie standardów ekologicznych. W tej chwili kładziony jest na to duży nacisk w Unii Europejskiej w związku z polityką ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Obecna wersja listy w pkt. 14 zakłada tylko modernizację i rozbudowę linii kolejowej nr 203, co jest zapisem zbyt ogólnym i nie gwarantuje, iż elektryfikacja zostanie zrealizowana w ramach jej modernizacji. Na inwestycje kolejowe istnieje możliwość uzyskania do 75 % dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.
Analogicznie do modernizacji linii kolejowej nr 273 zasadne jest również wymienienie zakładanych parametrów prędkości. Wnioski w sprawie elektryfikacji linii składane były już wielokrotnie przez rozmaite środowiska, a w kwietniu bieżącego roku list otwarty z apelem do władz o elektryfikację poparło 40 instytucji.

2. Modernizacja i rozbudowa linii oraz taboru tramwajowego w Gorzowie Wlkp.
Inwestycja szczególnie istotna dla Gorzowa Wlkp., który od wielu lat zmaga się z przestarzałym taborem tramwajowym i niedostosowaną do bieżących potrzeb siecią. Obecnie władze miasta są na etapie tworzenia projektu, który zakłada rozbudowę linii na największe osiedla.
Stworzenie parkingów typu park ride i integrację transportu szynowego z autobusami podmiejskimi. Wpisanie tego projektu będzie również doskonałym uzupełnieniem dla zrównoważonego rozwoju województwa w stosunku do uruchomienia Kolei Aglomeracyjnej mającej połączyć Sulechów-Zieloną Górę i Nową Sól na południu regionu. Przykładem podobnego dofinansowania może być wsparcie spółki Tramwaje Szczecińskie sp. z o. o. z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa zachodniopomorskiego, w którym Szczecin jest jedynym miastem w województwie posiadającym linie tramwajowe podobnie jak Gorzów w lubuskim.

3. Rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej w okolicach Gorzowa Wlkp.
Inwestycje w obiekty sportowe, szczególnie wielofunkcyjne to duży bodziec dla rozwoju wychowania fizycznego, sportu zawodowego oraz zwiększenia potencjału rozrywkowego miasta. Znakomitym przykładem korzyści wynikających z powstania hali jest Zielona Góra, która dzięki dofinansowaniu w wysokości 31 mln zł z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wybudowała taki obiekt kilka lat temu. Gorzów Wlkp. słynący z drużyn halowych m.in. w koszykówce kobiet, siatkówce, piłce ręcznej potrzebuje wielofunkcyjnego obiektu, który zaspokoiłby potrzeby organizacji imprez sportowych oraz rozrywkowych. Wpisanie do listy kluczowych inwestycji pozwoli w przyszłości na łatwiejsze pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gorzów słynie również ze znakomitych lekkoatletów, wioślarzy i kajakarzy, którzy z powodu braku odpowiedniej bazy sportowej zmuszeni są do trenowania w innych miastach bądź decydują się na zaprzestanie uprawiania sportu wyczynowego. Realizacja tego punktu jest zrównoważeniem planu inwestycyjnego dla Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, który również został zapisany, jako kluczowa inwestycja dla regionu. W ramach tego zadania zasadne jest stworzenie podobnych warunków, jak w WOSiR w Drzonkowie:
- budowa hali widowiskowo-sportowej,
- wyposażenie przystani wioślarskiej AWF,
- modernizacja stadionu lekkoatletycznego z budową nawierzchni tartanowej,
- modernizacja stadionu piłkarskiego OSiR,
- budowa boiska piłkarskiego o wymiarach FIFA (105 x 68m) o sztucznej nawierzchni, podgrzewanej ze sztucznym oświetleniem, w kompleksie boisko typu Orlik,
- budowa toru regatowego dla sportów wodnych (kajakarstwo i wioślarstwo) – jako potencjalne.

4. Renowacja i termomodernizacja zabytkowego zespołu kamienic z XIX i XX w. na Nowym Mieście w Gorzowie.
Cały kompleks Nowego Miasta w Gorzowie wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi jeden z największych walorów architektonicznych województwa lubuskiego. Jest to cenne dziedzictwo kulturowe i jeden z ważniejszych ośrodków sztuki secesyjnej w Polsce. Spuścizna architektury niemieckiego Landsberga na co dzień wpływa na tożsamość obecnego wielokulturowego Gorzowa. Kompleks Nowego Miasta został w 2012 został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie DesigNOWE Miasto. Od wielu lat kompleks popada w ruinę, a wraz ze starówka w Zielonej Górze, która w ubiegłych latach dostała znaczne dofinansowanie z budżetu województwa, ma szansę na promocję województwa poprzez walory architektoniczno-historyczne.

5. Budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich oraz Dobiegniewa w ramach modernizacji drogi krajowej nr 22 (uzupełnienie punktu nr 7).
Zasadne wydaje się uszczegółowienie o budowę wymienionych obwodnic, o które od wielu upominają się mieszkańcy powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Ponadto zasadne jest uszczegółowienie planowanych zadań na drogach nr 22 i 24, podobnie jak w przypadku budowy mostu w Milsku (pkt. Nr 11), gdzie wypisane są planowane zadania oraz zakładane rezultaty.

6. Przejęcie Muzeum Oflagu II C Woldenberg w Dobiegniewie przez Zarząd Województwa Lubuskiego, jako elementu Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
Obóz Oflag II C Woldenberg był niemieckim obozem jenieckim przeznaczonym dla oficerów Wojska Polskiego. Jest unikatowym przykładem świetnej organizacji, dyscypliny oraz racjonalnego wykorzystania intelektualnych zasobów żołnierzy, wśród których byli przedstawiciele wszystkich zawodów i stopni naukowych.
Przez ponad pięć lat istnienia obozu przetrzymywanych było w nim ponad 6 tys. polskich oficerów i podoficerów uczestniczących w kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim. Trafiło tu wielu wybitnych naukowców, aktorów, architektów, plastyków, muzyków, pisarzy oraz inżynierów.
Obóz w Woldenbergu, wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym mają potencjał by razem wytworzyć synergię, która stanie się prawdziwą wizytówką województwa w Polsce i na świecie. Przełoży się to wymiernie na liczbę osób odwiedzających region, co będzie czynnikiem wspierającym lokalną gospodarkę.

Rozwój muzeum ma szansę na zmianę opinii o Polakach, jako niepoprawnych romantykach, którzy potrafią bohatersko ginąć za ojczyznę, ale nie potrafią sumiennie dla niej pracować. Przejecie obozu w Woldenbergu byłoby znakomitym zrównoważeniem rozwoju turystyki w północnej części województwa w stosunku do rozbudowy Winnicy Lubuskiej w Zaborze, która została umieszczona na liście 23 kluczowych projektów.

Przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS
Miasto Gorzów Wielkopolski
Sebastian Pieńkowski

18 listopada 2012 08:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Margot Inwestycje" Sp. z o.o.

ul. Borowskiego 7 a/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 04 52
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
Nowicki Andrzej Autoserwis

ul. Kostrzyńska 35 a, Gorzów Wlkp.
tel. 605 409 340
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>
Black Red White Salon Meblowy Komers

ul. Niemcewicza 31 d, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 87
branża: Meble <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej