czwartek 29 lutego 2024     Lutosław, Roman, Teofil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oświadczenie na jubileusz 755-lecia Gorzowa
Publikujemy oświadczenie poseł Krystyny Sibińskiej wygłoszone z okazji 755-rocznicy Gorzowa na XVII posiedzeniu Sejmu.

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie!
W Polsce jest wiele godnych uwagi miast i miejscowości. Chcę, bo jest ku temu szczególna okazja, by Wysoka Izba, skupiła się dzisiaj na mieście bliskim mojemu sercu. Bo jest to miasto niezwykłe.

Gorzów Wielkopolski właśnie kończy 755 lat i prawa miejskie otrzymał w tym samym czasie, co Kraków czy Kalisz, ale znacznie wcześniej niż Gdańsk, Wieliczka, czy Warszawa - o Zielonej Górze nie wspominając, bo to młokos.

Ten jubileusz Gorzowa jest okazją, by właśnie wspomnieć o jego niezwykłości. Kraina położona w pradolinie Warty, w otoczeniu czterech rzek -€“ Warty, Odry, Noteci i Drawy zwana jest przez przyrodników Krainą Zórz Wieczornych. Nie ma piękniejszego miejsca do oglądania zachodów słońca, różowe łuny zawsze towarzyszą długim wieczorom gorzowian, bo słońce zachodzi tutaj 45 minut później, niż na wschodzie.

Wysoka Izbo!
Kotlina Gorzowska i rezerwaty Ujście Warty i Zakole Santockie, to kraina wspaniałych ptaków, równie zachwycająca, jak te znad Biebrzy, ale to miejsce życia wspaniałych, mądrych i otwartych na innych ludzi.

Położony przy granicy z Niemcami Gorzów Wielkopolski jest miastem polsko-niemieckiego pojednania, miastem poszanowania przeszłości.

Symbolem tego pojednania jest Dzwon Pokoju, który uświetni 755-lecie Gorzowa, tak jak uświetnia najważniejsze miejskie i państwowe uroczystości - wyzwolenie miasta, Święto Konstytucji Trzeciego Maja czy Święto Niepodległości Rzeczpospolitej.

Na przedniej części dzwonu widnieje hasło Pokój w językach - polskim, niemieckim i łacińskim. I pokój i tolerancja przyświeca mieszkańcom, czego przykładem jest liczna społeczność romska, która organizuje w Gorzowie, największe w Europie Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - Romane Dyvesa.

Dzwon Pokoju wspólnie ufundowali Niemcy i Polacy. Byli i obecni mieszkańcy miasta. I oni, przy ważnych okazjach, wspólnie ożywiają jego serce. Bo dawni mieszkańcy miasta, Landsberga, zawsze mają tutaj swoje miejsce, swój czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Wspólnota dawnych i obecnych mieszkańców Landsberga i Gorzowa jest wzorem dla innych miast i krajów.

Pięć lat temu, podczas wcześniejszych urodzin miasta, przedstawicielka Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Miasta Ursula Hasse-Dresing, tak mówiła o naszej wspólnocie: „My, byli mieszkańcy, kochamy to miasto, ponieważ w nim leży nasza przeszłość, nasze ukochane dzieciństwo i młodość, z pewnością ubarwione w naszej pamięci. Szukamy ich śladów i odnajdujemy je w mieście i jego okolicach. Jednak odnajdujemy coś jeszcze: nowe życie, postęp, rozwój, starania o ukształtowanie tego miasta. I ten fakt, że dawny, żywy nowoczesny Landsberg pozostał tym, czym był -€“ ukochanym przez swych mieszkańców, żywym, nowoczesnym Gorzowem -€“ pozwala nam kochać go dalej. To, że możemy okazywać tę naszą miłość w tym miejscu, jest dla nas powodem do radości i za to pragniemy podziękować.”

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie!
Gorzów, jest największym miastem województwa lubuskiego i największym ośrodkiem gospodarczym. Dobry klimat dla regionu tworzy gorzowska podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To tutaj z coraz większymi sukcesami lokuje się m.in. chiński, niemiecki czy francuski kapitał. Mieszkańcy tego regionu, swoją ambicją, chęcią zmieniania na lepsze, imponują nawet bogatszym sąsiadom zza granicy.

To miasto przyszłości, bliskie gospodarczym potęgom Berlina, Poznania i Wrocławia, miejsce dobrych inwestycji, ale również miasto parków, które łącznie zajmują trzecią jego część, miasto rekreacji i rehabilitacji z profesjonalnymi basenami, kortami, centrami odnowy i lodowiskiem, miejsce położone we wspaniałym krajobrazie, pośród jezior i lasów.

I co najważniejsze, to miasto ambitnych i tolerancyjnych ludzi, którzy w swojej 755-letniej historii łączą najlepsze doświadczenia jej dawnych i obecnych mieszkańców.

Pani Marszałek, Wysoki Sejmie, życzmy Gorzowowi Wielkopolskiemu, mojej Małej Ojczyźnie, kolejnych najpiękniejszych lat, we wspólnej Europie! Dziękuję.

Oświadczenie z XVII Posiedzenia Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej VII Kadencji

Krystyna Sibińska

2 lipca 2012 11:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Przemówienie poseł Sibińskiej podoba mi się. Nie wiem czy nie byłoby dobrze wspomnieć na brak pieniędzy na niezbędne usprawnienia, jak choćby na przestarzałą ekologiczną komunikację tramwajową, na jej rozszerzenie, na uregulowanie Warty, na odnowienie starych domów i innych zabytkowych obiektów. Przecież centrum Gorzowa było całkowicie zniszczone.
Vit, 03.07.2012, 23:43, 81.190.162.166 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Kiga" Iwona Czechowska

ul. Koniawska 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 90 69
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Akso" Kancelaria Radcy Prawnego Andrzej Ksokowski

ul. Janockiego 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 20 24
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
Kinal Paweł Neohome-Nieruchomości

ul. Mieszka I 48 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 97 32
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
Półpasiec pozostawia długotrwałe dolegliwości
Półpasiec oczami pacjentów: ból i brak informacji o chorobie oraz ... <czytaj dalej>
Ukraina też walczy o Polskę
„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska. Pozwolę sobie przypomnieć ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8351aaaa.jpg
admin ego:
E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dziewiąty cud świata
Wracamy na ścieżki Bohuslänu położonego nad cieśniną Skagerrak w północno-zachodniej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_8262:
Słowo " Wielkopolski" kojarzy się z terenami gdzie szanuje się pracę, chce się bogacić, postępować wg pewnych zasad i bycia zdyscyp <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim i w Wielkopolskim chciałbym umrzeć. Tak do wczoraj myślałem. Ale skoro mogłem zmienić nazwisko, to i na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej