niedziela 25 lutego 2024     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
List otwarty w sprawie przyjęcia Stilonu Gorzów
w poczet drużyn IV ligi lubuskiej
Redakcja eGo otrzymała List otwarty w sprawie przyjęcia Stilonu Gorzów w poczet drużyn IV ligi lubuskiej. Oto jego treść.

Z uwagi na pojawiające się w mediach informacje na temat przystąpienia do rozgrywek Stilonu Gorzów i wynikające z tego powodu nieuzasadnione kontrowersyjne sądy, postanowiliśmy jako Stowarzyszenie „Niebiesko-Biali” jak i KS Stilon Gorzów wystąpić z listem otwartym. Uważamy, że niektóre oceny członków Zarządu Lubuskiego Związku Piłki Nożnej są niesprawiedliwe i nieuzasadnione, a wygłaszanie ich publicznie jest po prostu krzywdzące dla gorzowskiego środowiska piłkarskiego skupionego wokół nowo powstałego klubu KS Stilon Gorzów. Listem tym pragniemy zwrócić uwagę, że w żaden sposób nie uzurpujemy sobie prawa do krzewienia prawdy, ale chcemy zademonstrować swoją otwartość i wskazać te pozytywne aspekty, które niewątpliwie są naszą mocną stroną. Oto kilka mitów, które docierają do opinii publicznej poprzez media :

MIT nr 1

Nie można pozwolić zagrać Stilonowi Gorzów w IV lidze, bo stworzyłoby to precedens, a klub nie jest na tyle zasłużony, żeby mógł powoływać się na dokonania swoich poprzedników.

Pierwszy z kilku nieprawdziwych sądów. Stilon Gorzów jest klubem, który jeśli zostałby dopuszczony do gry w IV lidze nie stwarzałby sytuacji nowej. Kilkukrotnie w najnowszej historii Polski Związek Piłki Nożnej dopuszczał do rozgrywek w wyższych ligach zespoły, które z różnych przyczyn upadały, a potem odradzały. Mazowiecki OZPN dopuścił w ten sposób do rozgrywek zespół Radomiaka Radom, a Małopolski OZPN zezwolił na start w wyższej lidze Nowemu Hutnikowi Kraków. To tylko wybrane dwa przykłady, ale pokazujące, że nie jest to precedensem, a wręcz normą, bo rodzimy związek wręcz zezwala na grę w ligach wyższych zasłużonym dla polskiego futbolu klubom, które dzięki tytanicznej pracy często młodych pasjonatów piłki stają na nogi i wkrótce mogą okazać się na powrót istotnymi klubami w polskiej piłce nożnej. Jeśli natomiast chcielibyśmy dyskontować dokonania Stilonu Gorzów jako klubu to moglibyśmy zadać sobie również pytanie: Czy na ziemi lubuskiej czyli w całym LZPN znajdujemy klub, który jest bardziej zasłużony dla piłkarstwa regionu niż Stilon Gorzów ? To Stilon przez kilkadziesiąt sezonów występował na zapleczu ekstraklasy, a przez gorzowski zespół przewinęło się mnóstwo wyśmienitych graczy, że wymienimy choćby Zenona Burzawę, Jacka Sieranta, Tadeusza Babija, Ryszarda Szpakowskiego, Sławomira Twardygrosza, Artura Andruszczaka czy Pawła Kaczorowskiego (przepraszamy wszystkich, których obszerność tego listu nie pozwoliła nam wymienić). To Stilon Gorzów jest marką odzwierciedlającą sukcesy lubuskiej piłki nożnej. Środowisko piłkarskie w Gorzowie i regionie gorzowskim pracowało kilkadziesiąt lat na sukcesy Stilonu Gorzów, który w chwili obecnej ma szansę nawiązać do tych minionych czasów, ale jakże realnych do urzeczywistnienia na nowo.

MIT nr 2
Kibice Stilonu są niebezpieczni, a klubów nie stać na organizowanie meczów podwyższonego ryzyka

Nigdy nie twierdziliśmy, nie twierdzimy i nie będziemy twierdzić, że Stilon Gorzów i jego kibice to klub pozbawiony tradycji. Te tradycje są bogate, zarówno w sferze sportowej jak i sferze szeroko pojętego kibicowania. Fani naszej drużyny od lat dopingują swoją drużynę w meczach u siebie jak i na wyjeździe. Nie ważne czy mecz rozgrywany był w Szczecinie oddalonym o 100 km czy Nowym Sączu do którego jedzie się ponad dwanaście godzin. Nie odżegnujemy się również od ich fanatycznego dopingu, który jest nieodłącznym elementem spektaklu piłkarskiego w naszym mieście na meczach Stilonu, a wcześniej GKP (choć dla kibiców był to zawsze jeden klub). Nie godzimy się jednak z tak jednoznacznie sformułowanym zarzutem pod adresem kibiców Stilonu Gorzów. Przypomnijmy tylko, że ostatni sezon GKP był zawsze oceniany przez służby mundurowe oraz obserwatorów z ramienia PZPN jako bezpieczny, a dobre bądź bardzo dobre noty były regułą. Nie zdarzył się żaden (!) niebezpieczny incydent zarówno w Gorzowie jak i (co istotne z punktu widzenia zarzutu) na meczach poza Gorzowem. Doskonała współpraca ze służbami zabezpieczającymi mecz oraz kierownikiem ds. bezpieczeństwa w GKP była normą, więc argument o niebezpiecznych fanatykach Stilonu jest nadużyciem. Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie meczów to Stowarzyszenie „Niebiesko-biali” jak i Klub Sportowy Stilon Gorzów był, jest i będzie otwarty na uwagi i podpowiedzi ze strony władz związku oraz na sugestie odpowiednich organów, aby nie zdarzyło się nic co mogłoby szkodzić wizerunkowi klubu, kibiców i związku. Jeśli pojawiają się zarzuty o incydenty z przeszłości to trudno się do nich ustosunkowywać gdy autorzy nie kierują ich w naszą stronę (Stowarzyszenie) czy nie występują z imienia, a swoje wątpliwości wygłaszają na łamach prasy. Jesteśmy Stowarzyszeniem, które zawsze stawiało sobie jako cel nadrzędny transparentność w działaniach i odpowiadanie na wszystkie pytania i wątpliwości bez zbędnego „owijania w bawełnę”.

MIT nr 3
Powiększenie ligi byłoby błędem, bo generowałoby niepotrzebne koszty, a przyjęcie Stilonu mogłoby spowodować lawinę zgłoszeń od innych zasłużonych klubów np. Zastalu Zielona Góra.

W tym micie dochodzi do paradoksów. Z jednej strony dba się o kondycję klubów, a z drugiej nie można pozwolić na zubożanie Związku. Jeśli już dziś wiemy o kłopotach finansowych drużyn z wyższych lig oraz o nie spełnianiu warunków licencyjnych przez drużyny w ligach niższych to pojawienie się nowego transparentnego klubu jest dla federacji dobrym i pożądanym czynnikiem. Jeśli natomiast pojawia się obawa o dodatkowe koszty związane z pojawieniem się 17-tej drużyny to zadajmy sobie pytanie chyba retoryczne w tym przypadku: Czy chcemy klubu o ambicjach i możliwościach funkcjonowania w przyszłości na szczeblu rozgrywek centralnych czy chcemy zezwolić na grę drużyn bijących się o awans, a już z góry zakładających złożenie broni po wywalczeniu tego awansu ? Dla dobra całego środowiska piłkarskiego ziemi lubuskiej i całej piłki nożnej powinniśmy dbać i ułatwiać drogę klubom grającym (mamy nadzieję z powodzeniem) o jak najwyższe cele, a będących jednocześnie stabilnymi finansowo i organizacyjnie, przy równoczesnym zainteresowaniu licznych miłośników piłki nożnej. Jeśli zaś chodzi o Zastal Zieloną Górę czy inne - jeśli się pojawią - drużyny to z nieskrywaną radością będziemy witać każdego uczestnika ligi. Nigdy nie stawiamy sobie sztucznych barier, a jeśli są działacze chcący reaktywować futbol w Zielonej Górze pod nazwą Zastal to będziemy pierwsi, którzy pomogą, bo dla nas najważniejsza jest piłka nożna. Jesteśmy dalecy od tego, aby blokować komukolwiek możliwości rozwoju, a kibice zrzeszeni w Niebiesko-Białych dobitnie udowadniają każdego dnia, że nie obca jest im ciężka praca, która w perspektywie ma przynieść pomyślność lubuskiej piłce nożnej.

MIT nr 4
KS Stilon nie jest kontynuatorem tradycji piłki nożnej w Gorzowie Wlkp.

Od początku istnienia Zakładów Włókien Chemicznych w Gorzowie i drużyny piłkarskiej związki tych dwóch podmiotów były nierozłączne. Zwraca jednak uwagę fakt, że ZKS Stilon był klubem wielosekcyjnym i skupiał w sobie wiele dyscyplin sportowych m.in. piłkę nożną, koszykówkę kobiet, siatkówkę, etc. Po wycofaniu się zakładu ze związku
z piłką nożną w Gorzowie istniał Klub Sportowy Stilon, ale już bez kooperacji z zakładem, ciągle funkcjonując jako klub – spadkobierca tradycji i historii poprzednika. Nigdy natomiast nie doszło do likwidacji klubu, toteż nigdy nie doszło do faktycznego zerwania związku z historią klubu w tym sekcji piłki nożnej. Reasumując Klub Sportowy Stilon jest naturalnym kontynuatorem tradycji i historii powstałego w 1947r Klubu „Jedwabnik”, a następnie „Włókniarz”, „Unia” i „ZKS Stilon”

Podsumowując chcemy dodać, że jesteśmy pełni wiary, iż podczas obrad LZPN zwycięży zdrowy rozsądek i nadrzędny cel w/w organu jakim jest dbałość o rozwój piłkarstwa w administrowanym regionie, a mądrość życiowa jak i „futbolowa” wszystkich 15 członków obrad będzie początkiem nowego Stilonu na mapie piłkarskiej Polski.

Uwagami na nurtujący nas w/w temat pragniemy podzielić się z władzami LZPN
w sposób bezpośredni, przy pomocy powyższego list otwartego, jednocześnie publikując go na łamach naszego portalu oraz poprzez lubuskie i ogólnopolskie media.

Ze sportowym pozdrowieniem

(podpisu brak)


21 czerwca 2011 18:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1.jpg
admin ego:
Gontowiec nad Pucyfikiem
W piątek buszowaliśmy nad Pucyfikiem, jak niektórzy nazywają Zatokę Pucką, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła jako skansen historii myśli ludzkiej
Wojciech Eichelberger na pierwszym miejscu wśród przyczyn depresji dzieci i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej