poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
eGorzowska - 13626_Z3AqsxxhCzbLgyUZkk8.jpgTo centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom.

- To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych w Gorzowie marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

W Gorzowie Wlkp. powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Zaprezentowano je w środę, 3 kwietnia 2024 r.

– Zaprosiliśmy państwa po to, żeby opowiedzieć o czymś, co uważam za bardzo ciekawe przedsięwzięcie i niezwykle wartościowy projekt, który – miałem takie wrażenie – zaczął obrastać legendą jak yeti. W tym sensie, że wszyscy o nim słyszeli, a nikt nie widział. Pomyśleliśmy więc, że czas najwyższy pokazać coś, co jest warte blisko 60 mln złotych. To jeden z większych projektów realizowanych w tej chwili w regionie. Po zakończeniu takich projektów, jak most w Milsku, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy Park Technologii Kosmicznych, to jedna ze sztandarowych inwestycji, która jest już realizowana kilka lat. Poczuwam się do odpowiedzialności za ten projekt również dlatego, że byłem twórcą jego założeń – przyznał marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Inwestycja składa się z trzech elementów:
1. Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – Data Center
  • Szacowana wartość projektu: 31 733 333,00 zł, dofinansowanie: 26 973 333,05 zł, wkład własny: 4 759 999,95 zł.
  • Projekt zakończono w IV kwartale 2023 r.
2. „Rewitalizacja budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – etap I"
  • Wartość projektu: 27 433 492,21 z czego 12 664 276,00 zł stanowią środki własne Beneficjenta a 14 769 216,21 zł. środki UE.
3. „MedBrain L – lubuski projekt wsparcia diagnostyki i medycyny systemami Sztucznej Inteligencji"
  • Wartość projektu: 8 000 000,00 zł, z czego 1 200 000,00 zł stanowią środki własne Beneficjenta a 6 800 000,00 zł. środki UE.

Będziemy przygotowani do funkcjonowania w cyfrowym świecie
Praca nad Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych rozpoczęła się blisko 5 lat temu. – Był to projekt rewolucyjny – wychodził naprzeciw potrzebom i wyzwaniom, jakie później okazały się faktem, gdy przyszedł kryzys związany z pandemią COVID-19, zamknięciem wszystkiego, co funkcjonowało wokół nas i koniecznością przestawienia się w bardzo szerokim, wcześniej niewyobrażalnym zakresie na usługi cyfrowe. Wtedy właśnie realizowana była ta część projektu, która dotyczyła rewitalizacji obiektu przyszłego centrum – wyjaśnił lubuski marszałek.

W związku z kryzysem covidowym pojawiły się kłopoty na rynku wykonawców, wzrosły też ceny, wydłużył się więc okres realizacji projektu. Ostatecznie jednak na rewitalizację budynku przy ul. Walczaka podpisano umowę opiewającą na blisko 28 mln złotych.

Projekt to również sposób na wpisanie się w pewne założenia polityki unijnej, która mówi m.in. o poszukiwaniu efektu synergii w realizowanych projektach. – Stąd projekt rewitalizacyjny – przywracanie do nowych funkcji pięknego, zabytkowego, ale już mocno podniszczonego obiektu i dostosowanie go do projektu cyfrowego, który jest realizowany w tym miejscu – czegoś, co jest wyzwaniem przyszłości i nowej technologii – dodał marszałek.

– W ten projekt są wpisane założenia nowej instytucji, która jest fundamentem różnych funkcji cyfrowych i teleinformatycznych potrzebnych dla całego województwa celowo umiejscowionym w Gorzowie. Ważne projekty mające znaczenie regionalne realizowane są nie tylko w jednym miejscu, ale w wielu miejscach, w tym także oczywiście w Gorzowie – stwierdził marszałek Marcin Jabłoński.

Centrum bezpiecznych danych i inkubator innowacji

Projekt ma umożliwić całej sferze publicznej w województwie lubuskim wykorzystanie bezpiecznej infrastruktury teleinformatycznej. To część stanowiąca centrum danych, w którym będą przechowywane dane z lubuskich jednostek ochrony zdrowia czy administracji publicznej. – To, dlaczego ważne jest bezpieczeństwo danych, pokazało wszystko, co wydarzyło się wokół nas w ostatnich dwóch latach – wojna w Ukrainie, wojny hybrydowe, cyberataki. Ten projekt w swoich założeniach przewidywał pewne rzeczy. Jest kontynuowany i będzie umożliwiał w przyszłości przygotowanie się na takie sytuacje, kiedy wszystkie dzieci muszą uczyć się zdalnie i potrzebne są ogromne zasoby do tego, żeby utrzymać infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwoliłaby np. szkołom w całym województwie wykorzystać nowoczesne metody nauczania. Tu chcemy posadowić tę infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwoli zgodnie z obowiązującymi przepisami na stworzenie czegoś, co nazywa się security operation center. Każda z jednostek ochrony zdrowia musi mieć takie centrum. Chcielibyśmy, aby nie tworzyły tych centrów wyspowo, tylko u siebie, ale żeby było to działanie przemyślane. Stąd w nazwie jest centrum usług wspólnych, bo jeśli pewne rzeczy, nakłady i funkcje się uwspólni, wtedy efektywność całego przedsięwzięcia będzie dużo większa. Chcielibyśmy posadowić tutaj także wszystko, co wiąże się z informacją przestrzenną województwa – plany zagospodarowania przestrzennego wszystkich samorządów lokalnych. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli szybki, swobodny i pełen dostęp do informacji, które wiążą się z terenem, na którym mieszkają i na którym chcą zainwestować. Do 2026 r. wszystkie samorządy w Polsce muszą przygotować plany ogólne, co jest wymogiem Komisji Europejskiej i wynika z konieczności spożytkowania funduszy unijnych. Później muszą kontynuować te prace poprzez uchwalanie planów szczegółowych, do czego również potrzebne są gigantyczne zasoby teleinformatyczne. Takie właśnie będą w tym miejscu – zapowiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Dodatkowo w Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych znajdą się dane o infrastrukturze drogowej. Takie rozwiązanie jest wszechstronne, ale również tanie. – Koszty takiego wspólnego działania będą niewspółmiernie niższe niż gdyby próbować budować serwerownie w klasycznym wydaniu w każdym z miejsc, czyli w jednostkach ochrony zdrowia czy jednostkach samorządowym – tłumaczy marszałek województwa lubuskiego.

Ponadto centrum ma służyć jako miejsce rozwoju innowacji technologicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. We współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. lubuski samorząd zainicjował projekt MedBrain dotyczący zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Poza szpitalem w Gorzowie obejmuje on wojewódzkie lecznice w Zielonej Górze i Torzymiu.

– Liczymy, że w okolicach czerwca 2024 r. ten projekt będzie się zbliżał do zakończenia. Myślę, że to będzie funkcjonalne, bardzo nowoczesne, ładne miejsce i będzie inspiracją do wielu ciekawych działań w zakresie nowoczesnych technologii oraz platformą do współpracy choćby z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. – podsumował marszałek Marcin Jabłoński.

CLOUD G, czyli chmura danych w Gorzowie
Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych to nazwa robocza. – Myślimy nad komercyjną nazwą dla tego przedsięwzięcia. Mamy kilka pomysłów. Jednym z najnowszych jest G CLOUD albo CLOUD G. „G" – od Gorzowa, a „cloud" to oczywiście wirtualna chmura – wyjaśnił Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego.

Lubuskie.pl
Paweł Wańczko/lubuskie.pl


4 kwietnia 2024 10:21, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


z analfabetami, którzy płaczą, że Pegasus szpieguje
Anonim_6779, 10.04.2024, 17:22, 18.228.26.85 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bojko Danuta Gabinet Alergologiczno-Pulmonologiczny

pl. Jana Pawła II 50 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 63 33
branża: Lekarze - alergolodzy <czytaj dalej>
Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Biernat Elżbieta

pl. Jana Pawła II 18 m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 668 383 714
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Pawlukowicz Ubezpieczenia" Aleksandra Pawlukowicz

ul. Władysława Łokietka 1 l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 38 01
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
Wakacje Polaków 2024
Wakacje 2024 - Polacy chcą podróżować na własnych zasadach. Od kilku ... <czytaj dalej>
Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5156:
Zaraz emigranci, którzy zostali wpuszczeni "biedni ludzie według T..." zaczną zabijać policję. <czytaj dalej>
Anonim_4638:
Takie dni, takie wydarzenia sprawiają, że doceniam jeszcze bardziej nasze miasto. Super, że włączają się w NSK nawet takie placówki jak Zachod <czytaj dalej>
Maria :
Haniu.Piękne podsumowanie Szlaku.Dla mnie ważne bo mało widziałam. Wczoraj tylko Filharmonia bo tańczyła moja Hania.. <czytaj dalej>
Anonim_8875:
Tylko Gorzów! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej