sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tylko jeden lubuski zabytek dostał dofinansowanie
Lubuskie zabytki niedocenione. Z 10 wniosków tylko jeden z dofinansowaniem.

10 wniosków złożył Samorząd Województwa Lubuskiego do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie otrzymał tylko jeden – remont kościoła w Międzyrzeczu.

Na lubuskiej liście projektów znalazły się:
  • "Kontynuacja prac konserwatorskich odkrywkowo-sondażowych i pasowych w celu określenia chronologii i nawarstwień w Sali widowiskowej teatru" – Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
  • "Remont konserwatorski Leśniczówki - Główny Budynek Administracyjny i wystawienniczy" - Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli.
  • "Wymiana instalacji elektrycznej i sanitarnej w budynku Willi w Zespole Willowo-Ogrodowym w Gorzowie Wielkopolskim" - Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta.
  • "Przebudowa i adaptacja wnętrz w zabytkowym budynku Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze" - I ETAP.
  • "Prace remontowo-budowlane oraz konserwatorskie Kościoła Filialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Międzyrzecz-Obrzyce".
  • "Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w budynku będącym siedzibą ZDW, położonym przy al. Niepodległości 32 w Zielonej Górze".
  • "Remont budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „MEDYK” w Gorzowie Wlkp. – II etap termomodernizacji".
  • "Rewitalizacja dziedzictwa naturalnego poprzez rewitalizację parku szpitalnego przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu".
  • "Remont budynku oraz ogrodzenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „MEDYK” w Zielonej Górze".
  • "Rewitalizacja i renowacja wybranych elementów nieruchomości pałacu, będącego siedzibą szpitala dziecięcego - SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze".
- To były dobrze uzasadnione wnioski. W piątek okazało się, że 137 projektów z naszego regionu dostało dofinansowanie. Zdawać by się mogło, że dla Lubuskiego było to bardzo dobre rozstrzygnięcie. Ale z tego rozstrzygnięcia jasno wynika, że nie był to fundusz dla instytucji publicznych, lecz fundusz kościelny. Samorząd Województwa Lubuskiego otrzymał wsparcie na jeden projekt, bo mamy tylko jeden kościół – w szpitalu psychiatrycznym w Międzyrzeczu Obrzycach – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. To zaskakująca decyzja, bo w regionie mamy dużo zabytków, choćby 252 zamki, pałace i dwory.

- Zebrałam informacje od moich kolegów, czy to tylko Lubuskie zostało w ten sposób potraktowane. Okazuje się, że trend jest taki sam w całej Polsce. Wszędzie tam, gdzie rządzi opozycja, gdzie prezydenci są z PO, albo nie kłaniają się rządowi Prawa i Sprawiedliwości, dofinansowanie wynosi zero, albo jeden kościół – dodaje lubuska marszałek.

Przykłady? Białystok - 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; Ciechanów - 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; Inowrocław - 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; Lublin - 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; Olsztyn - 0 projektów dofinansowanych; Pruszcz Gdański - 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; Puck - 0 dofinansowanych projektów; Rzeszów - 3 złożone projekty, 0 dofinansowanych; Tarnów - 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; Jelenia Góra - 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (kościół); Kołobrzeg - 1 dofinansowany projekt (kościół); Lądek Zdrój - 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (kościół); Mielec - 9 złożonych projektów, 1 dofinansowany (kościół); Płock - 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (katedra); Wałbrzych - 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (kościół); Warmińsko-Mazurskie - dofinansowanie w 82 proc. dla kościołów; Wrocław - 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (organy kościelne).

- Wnioski składały samorządy, nie kościoły. Tytuł naboru to Rządowy Programu Odbudowy zabytków, a nie fundusz kościelny. Wygląda na to, że jest to fundusz dziękczynny dla kościoła za pozwolenie na występu artystyczne funkcjonariuszy PiS na Jasnej Górze – komentuje Elżbieta Anna Polak.

Wicemarszałek Łukasz Porycki podkreślił, że Lubuskie złożyło 10 projektów na kwotę 28 mln 190 tys. zł (z wkładem własnym na łączną kwotę prawie 600 tys. zł) dotyczące pilnych remontów zabytków: – Część tych zabytków oczywiście remontujemy w ramach regionalnego programu operacyjnego, jednak nie na wszystkie obiekty wystarczy środków z kończącej się już perspektywy. Pytanie brzmi, czy te wnioski były konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków? Czy osoba, która stoi na straży zabytków w województwie lubuskim, opiniowała te wnioski pod względem pilności remontów? Czy to tylko politycy PiS-u wedle uznania przydzielali te środki?

- Nikt nie jest przeciwko temu, żeby kościoły czy instytucje kościelne otrzymały wsparcie. Można to było nazwać „Fundusz na ochronę zabytków kościelnych”, a dodatkowo z tych 3,5 mld zł przeznaczyć jakieś pieniądze na instytucje związane z samorządem - i sprawa jest jasna i czytelna. Moim zdaniem, państwo, gdzie jest dobry gospodarz, powinno planować to, co zamierza zrobić. I przez te osiem lat, gdyby wojewódzki konserwator zabytków nie miał 400 tys. zł na ochronę zabytków rocznie, ale przynajmniej 4-5 mln zł, można by systematycznie dokonywać tych napraw – dodaje wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

LUM


18 lipca 2023 22:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bar-4" S.C. P.Leszko R.Sokołowski E.Staszak M.Wieczorek

ul. Bolesława Chrobrego 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 30 01
branża: Restauracje <czytaj dalej>
"Libra" Krzysztof Tutko

ul. Walczaka 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 99 88
branża: Okna <czytaj dalej>

Ukryli je w żywności
KAS zatrzymała narkotyki. Były ukryte w pojemnikach z żywnością. Funkcjonariusze z ... <czytaj dalej>
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
Raj w cieniu piekła
Na szczególną uwagę w nowym filmowym tygodniu zasługuje "Strefa interesów". ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Taka wiosna
Wybraliśmy się wczoraj na rekonesans w nasze najbliższe lasy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Rita:
Hi, ydah this paragralh is really good and I habe learned lot of things from it
concerning blogging. thanks.
3D 시제품 <czytaj dalej>
Gina:
newshe sterling silver wedding ring sets for women - localheadlinesnow.com, <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej