środa 19 czerwca 2024     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oczywisty konflikt interesów
eGorzowska - 12345_PRumSTQ4QdPW8bJOAC8.jpgPublikujemy list, który przesłał do redakcji Jerzy Wierchowicz.

Zgodnie z przepisem art. 6 pkt 2 ustawy „o wojewodzie i administracji rządowej” wojewoda jest zobowiązany do zapewnienia współdziałania wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej. Wojewoda Dajczak obowiązku tego nie wypełnia. Wręcz przeciwnie, postawa jego jako przedstawiciela administracji rządowej jest zaprzeczeniem wykonania tego obowiązku. Od początku swojej kadencji, od końca roku 2018 nie uczestniczył w żadnej sesji Sejmiku Lubuskiego jako organu samorządowego. Sesji odbyło się 50. Nieliczni jego przedstawiciele na poszczególnych sesjach z reguły nie zajmowali istotnego stanowiska w ważnych dla województwa sprawach. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek współdziałaniu Wojewody z organami administracji samorządowej.

Taka postawa Wojewody świadczy o demonstracyjnym lekceważeniu ustawowego obowiązku, o braku szacunku dla prawa, a przede wszystkim o braku zaangażowania w rozwiązywanie ważnych dla mieszkańców województwa problemów.

Przykładem pasywnej postawy Wojewody był jego brak aktywności w zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze w roku ubiegłym. Jedynym dającym się zauważyć jego zachowaniem w tej sprawie był spektakularny przelot śmigłowcem nad obszarem katastrofy, zakończony stwierdzeniem, iż masowe zatrucie ryb w rzece Odrze istotnie ma miejsce.

Cały ciężar walki ze skutkami tej katastrofy spoczywał na samorządzie województwa, samorządach lokalnych, wędkarzach i mieszkańcach, i tylko dzięki ich wysiłkom udało się zminimalizować jej skutki.

Nie ma potrzeby wykazywać dalszych zaniedbań Wojewody wobec najważniejszego zarzutu, jaki należy mu postawić, tj. jego zachowania groźnego dla życia i zdrowia mieszkańców, polegającego na sabotowaniu, wręcz zwalczaniu bardzo ważnej sprawy, jaką jest konieczność utworzenia oddziału kardiochirurgicznego w wojewódzkim szpitalu w Gorzowie Wlkp. Sytuacja w tej sprawie jest dramatyczna. Umieralność mieszkańców naszego województwa z powodu chorób układu krążenia jest najwyższa w Polsce i taki stan trwa od lat. Są to dane oficjalne.

By zmienić na lepsze tę sytuację, poprawić ten tragiczny bilans, od kilku lat zabiega Dyrekcja szpitala w Gorzowie, czyniąc starania o utworzenie oddziału kardiochirurgii. Dzisiaj jedynym szpitalem z takim oddziałem jest w naszym województwie szpital w Nowej Soli.

Wojewoda od prawie trzech lat jest przeciwny tej inicjatywie. Pisząc wprost, kryje się za jego postawą oczywisty konflikt interesów na linii pieniądze publiczne a interes prywatny. Otóż w szpitalu w Nowej Soli prywatna spółka w wydzierżawianych pomieszczeniach wykonuje świadczenia z zakresu kardiochirurgii, na zasadzie wyłączności, posiadając kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Właścicielem i prezesem tej spółki jest konsultant wojewódzki ds. zdrowia. Jest oczywistym, iż tenże nie jest zainteresowany w powstaniu innego oddziału kardiochirurgii w naszym województwie ze względów merkantylnych. A w interesie mieszkańców, leży to, by na północy województwa powstał oddział kardiochirurgii, oparty o wieloprofilowy szpital publiczny, jakim jest szpital w Gorzowie Wlkp. Tak, by chorzy z całego województwa mieli szybszy, łatwiejszy, dostęp do leczenia. Nie leży to natomiast w interesie spółki działającej w szpitalu w Nowej Soli czyli w interesie jej właściciela czyli konsultanta ds. zdrowia przy Wojewodzie Lubuskim.

Konflikt interesów jest oczywisty. Wojewoda mimo wielu uchwał samorządów lokalnych, także Sejmiku Lubuskiego, wniosków przedstawiających tę sytuację, stawianych przez dyrekcję szpitala w Gorzowie, wniosków popieranych przez mieszkańców Gorzowa w postaci ponad 12 tysięcy podpisów, utrzymuje ten stan faktyczny, nie odwołuje konsultanta, nie likwiduje oczywistej niemal korupcjogennej sytuacji, trwa z niewiadomych względów – a których można się domyślać – na stanowisku, iż nic złego się nie dzieje.

Sprawa jest bulwersująca, gdyż szpital w Gorzowie jest doskonale przygotowany do otwarcia oddziału kardiochirurgii. Posiada kadrę, sprzęt. Brak jedynie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia uwarunkowanego akceptacją Ministra Zdrowia, a tej nie ma, gdyż Wojewoda, kierując się interesem prywatnej spółki, przedstawia negatywną opinię co do powołania oddziału, sporządzoną przez swojego konsultanta ds. zdrowia, żywotnie zainteresowanego tym, by taki oddział nie powstał ze względów, o których wcześniej wspomniałem.

„Naszym priorytetem będzie onkologia i kardiologia. Rak i choroby serca są ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich. To jedne z największych zagrożeń zdrowotnych w naszym kraju”. Powiedział premier Mateusz Morawiecki na I posiedzeniu Sejmu 19.11.2019 wygłaszając expose. Ideę powstania oddziału kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu popiera europoseł Elżbieta Rafalska, która skierowała list w tej sprawie do Prezesa szpitala gorzowskiego.

Czy w tej sytuacji utrzymywanie pana Władysława Dajczaka na stanowisku Wojewody służy dobru obywateli? Gdy działa on na szkodę województwa? Gdy toleruje skandaliczną sytuację na styku pieniądze publiczne-pieniądze prywatne, nawet działa wbrew priorytetom własnego rządu? Odpowiedź jest jedna. Po stokroć nie.

Jerzy Wierchowicz
foto archiwum redakcji


22 lutego 2023 13:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Żenująca i prymitywna manipulacja obrazem - odpowiednio dobrane zdjęcie by pokazać nielubianego wojewodę przy liście lubianego polityka preferowanej opcji politycznej. Niektórzy nie wyrastają z krótkich majteczek choć mają długie obiektywy.
Anonim_2178, 22.02.2023, 18:32, 31.0.180.101 ##

Jaki pan taki kram, bezduszność i tak zwane olewanie swoich obowiązków stało się normą w tym nierządzie.
Anonim_7355, 22.02.2023, 19:39, 176.221.120.104 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Różanki II"

Ul. Gorzowska 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Auto-Szyby" S.C. Jarosław Raczkowski Piotr Sułecki

ul. Zielona 33 -34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 27
branża: Samochody - szyby <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej