poniedziałek 20 maja 2024     Aleksander, Bernardyn, Bazyli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O dziennikarskiej manipulacji i nadinterpretacji
Publikujemy wyjaśnienie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze w sprawie przestrzegania Prawa prasowego.

"Apelujemy o przestrzeganie Prawa prasowego i etyki dziennikarskiej.

W publikacji zamieszczonej w Gazecie Lubuskiej w wydaniu z 18 lipca 2022 r., autorstwa redaktora naczelnego tego tytułu Janusza Życzkowskiego – zarówno tytuł: „Atak na niezależność „Gazety Lubuskiej”, jak i nadtytuł „Zarząd Województwa chce zmieniać skład redakcji” brzmią absurdalnie i są wynikiem nadinterpretacji i manipulacji.

Red. nacz. Janusz Życzkowski przywołał w swoim artykule fragmenty pisma, które 14 lipca 2022 r. skierował do niego Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego Paweł Kozłowski. I tak, jak mają w zwyczaju redaktorzy i dziennikarze GL, piszący o działaniach Zarządu Województwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – z pisma wybrano tylko te fragmenty, które pasowały do uwiarygodnienia nieprawdziwej tezy zawartej w tytule i nadtytule publikacji.

Na pismo Rzecznika Prasowego Zarządu Województwa Lubuskiego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zachęcamy redakcję do wykazania się odwagą i opublikowania pisma Rzecznika w całości.
Ponadto wyjaśniamy, iż Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak nie nalegała na spotkanie z Prezesem Oddziału Polska Press w Zielonej Górze Grzegorzem Widenką. Do podobnych spotkań pomiędzy marszałek, a prezesem oddziału G. Widenką, podczas których omawiane były projekty realizowane przez gazetę czy zasady współpracy na linii urząd marszałkowski – redakcja, dochodziło już wcześniej.

Prezes Widenka, wiedział, jaki będzie temat spotkania, tj. publikacje redakcji Gazety Lubuskiej o samorządzie województwa lubuskiego z pominięciem zapisów prawa prasowego, przyjął zaproszenie i w sobotę przyszedł do Urzędu Marszałkowskiego w towarzystwie prawnika. Marszałek Polak towarzyszyli radca prawny urzędu oraz rzecznik zarządu województwa.

Spotkanie miało charakter oficjalny. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaproponowała nawet wspólne zdjęcie i publikację informacji ze spotkania na oficjalnym portalu urzędu lubuskie.pl. Prezes Widenka odmówił.

Rzeczywistą intencją pisma Rzecznika była troska o to, aby przekazywano opinii publicznej prawdziwe informacje. Pokazują to poniższe fragmenty tego pisma, których z oczywistych powodów nie przytoczyła GL.

„Zgodnie z art. 1 Prawa prasowego prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Z tym uprawnieniem prasy nikt nie polemizuje, jednak brak jest zgody na nagminne łamanie wskazanej w tym artykule przesłanki rzetelnego informowania obywateli”.

„Działając, jako Rzecznik Prasowy Biura Zarządu, wyrażam protest i apeluję o przestrzeganie prawa! Łamanie podstawowych norm prawnych Prawa prasowego i etyki dziennikarskiej musi być wyraźnie potępiane. Brak reakcji skutkuje bowiem godzeniem się na wprowadzanie społeczeństwa w błąd w ważnych dla niego kwestiach, a na to nie można się godzić”.

„W pełni akceptując fakt, że niezbywalnym prawem dziennikarza jest prawo do krytyki, a więc do oceny przedstawianych faktów, wzywam jednak do respektowania podstawowych norm Prawa prasowego i apeluję o rzetelne i wszechstronne gromadzenie materiałów, a w konsekwencji do rzetelnego i godnego wolnych mediów informowania opinii publicznej o ważnych dla niej kwestiach. Prawo do informacji i wolność słowa oraz prawo do krytyki również podmiotów publicznych ma swoje granice i podlega ocenie przez sądy w przypadku wystąpienia na drogę sądową. W interesie społecznym jest, aby informacje były prawdziwe i rzetelne. Natomiast wybiórcze, jednostronne zbieranie informacji i nie konfrontowanie ich ze wszystkimi stronami skutkuje przekazywaniem opinii publicznej informacji nieprawdziwych (…).”

Jak nierzetelna jest praca dziennikarzy GL, pokazuje właśnie artykuł z 18 lipca 2022 r. Poza manipulacją tekstem pisma Rzecznika, nawet zdjęcie wprowadza opinię publiczną w błąd. Nie podano miejsca i okoliczności jego wykonania.

My więc wskażemy: zdjęcie pochodzi z 2016 roku z konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, na której byli obecni dziennikarze różnych mediów regionalnych."

Zdzisław Haczek

Biuro Prasowe Gabinetu Zarządu
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

19 lipca 2022 08:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


I czemu tu się dziwić - obecna GL to przecież organ PZPRu/Polskiej Zjednoczonej PRawicy .
Marek z Rybakowa, 20.07.2022, 21:52, 5.172.255.41 ##

Posłuchajcie po wakacjach, po 12.10 program "otwarty mikrofon radia zachód". Tam widać, jak można mających inne zdanie ""spacyfikować", przerywanie, wyłączanie, ośmieszanie....i nawet pan wymieniony na początku artykułu tam się udziela.
Takie fjne radio, taka niezła gazeta lokalna i tyle....
Anonim_1858, 20.07.2022, 22:35, 83.20.91.219 ##

W artykule brakuje kontekstu sprawy, czyli pracy za seks, skargi kobiety do zaufanej posełkini, która tylko rozmawiała z Urzędem Marszałkowskim. Teraz nikt nic nie wie, posełkini, marszałkini, spychologia. Wypróbowana metoda - nabrać wody w usta,a każda afera sama minie. Bezradni nieporadni politycy, jak widać dobrzy w zastraszaniu i mobbingu na każdym szczeblu.
Wielkie słowa na tęczowych paradach o prawach i równości, a na co dzień seksizm i mobbing ma się dobrze w półświatku.

A skoro w czerwonym województwie, czerwona gazeta (spadek po PZPR jak ktoś pisze) nagłaśnia skandal, musiała zostać przekroczona granica wytrzymałości i kolesiostwa.
Może tym razem jaśnie panująca marszałek ze świtą wreszcie poleci.
Anonim_4235, 23.07.2022, 12:16, 37.248.250.27 ##

W tym kraju wszystko stoi na głowie. Pani najpierw wpisuje się do PO, potem o mobingu informuje marszalka czy innych polityków. Póki co jest słowo za slowo, a od takich spraw jest prokuratura nie politycy. Czyzby sama chciała załatwić coś politycznie? Mnie marszałek ni ziebi ni grzeje, ale na kilometr czuć polityczny atak przeciwników. Ciekawe ilu da się na to nabrać. No i swoją drogą sprawa tzw. dziennikarza też jest gruba. Kto zatrudnia takich skompromitowanych ludzi?
Anonim_4973, 23.07.2022, 14:44, 188.146.134.125 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Romic" Sklep Komputerowy Romuald Prokop

ul. Obrońców Pokoju 76 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 03 33
branża: Komputery - sprzedaż <czytaj dalej>

Nowe władze Ruchu Miejskiego LDM
W piątek 17 maja odbyło się zebranie Ruchu Miejskiego Ludzie ... <czytaj dalej>
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
Na co stać gospodynię domową
W nowym filmowym tygodniu czekają nas kolejne premiery. Koniecznie zobaczcie ... <czytaj dalej>
Internat i poradnia
Zniknęły rusztowania wokół budynków przy ul. Warszawskiej, w których powstają: ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4baa.jpg
admin ego:
Bartek z Zagnańska
Bartek z Zagnańska – odwiedzając Świętokrzyskie absolutnie nie można go ... <czytaj dalej>
admin ego:
Juliusz Kulesza „Julek”
Juliusz Kulesza „Julek” 19 maja skończył 96 lat. Nazywam się Juliusz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9923:
O ile tablice edukacyjne i "lecznicza zieleń" podrożą koszty inwestycji?
"... W naszym interesie jest by ten miś był jak najd <czytaj dalej>
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej