piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sukcesy lubuskiego
eGorzowska - 11273_kuMgVLOMO7trYok3xD0v.jpgUrząd Marszałkowski chwali się sukcesami. Oto jego podsumowanie.

Rok 2021 dobiega końca. Czas więc na podsumowanie. Oto hity 2021:

Przyjęcie Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030

To najważniejszy dokument strategiczny dla województwa lubuskiego, który wyznacza kierunek rozwoju regionu. Wskazano w nim wizję dla Lubuskiego: Zielona kraina nowoczesnych technologii, cele oraz listę projektów kluczowych do realizacji.

Szczepienia na COVID-19
Samorząd województwa intensywnie wspierał promocję szczepień na COVID-19. Urząd Marszałkowski włączył się do akcji szczepień w zakładach pracy, dzięki czemu urzędnicy mogli się zaszczepić. Dodatkowo, samorząd województwa dal mieszkańcom regionu możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką podczas pikników zdrowia.

Szczepienia na grypę dla seniorów
Ze środków budżetu województwa realizowany był program szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Na ten cel zapisano w budżecie 1 mln zł. Program realizowany był we współpracy z samorządami, które współfinansowały szczepienia. Swoich mieszkańców przeciwko grypie postanowiło zaszczepić 12 lubuskich gmin: Czerwieńsk, Dobiegniew, Kargowa, Kożuchów, Łęknica, Nowa Sól – miasto, Świebodzin, Trzebiechów, Żary, Żary o statusie miejskim, miasto Zielona Góra i powiat nowosolski.

Modernizacja Teatru Lubuskiego

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zmienia swoje oblicze. Po zakończeniu modernizacji będzie dysponował m.in. Sceną Teatru Lalek wraz z zapleczem, Sceną Letnią wraz z zapleczem, czy muzeum lalek. Koszt inwestycji to 15 285 961 zł, w tym wkład własny to 6 874 730 zł. Zgodnie z planem inwestycja powinna zakończyć się 30 listopada 2022 roku.

Lubuskie Talenty – kolejnych 340 stypendystów

Już trzeci raz Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał uczniom szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących z naszego regionu stypendia. Wsparcie finansowe otrzymało 149 osób ze szkół podstawowych i 209 z liceów. Projekt współfinasowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Stypendyści szkół podstawowych otrzymają comiesięcznie 600 zł, dla uczniów liceów ogólnokształcących województwa lubuskiego przewidziano 800 zł.

Lubuskie Forum Innowacji – 12 partnerstw w ramach inteligentnych specjalizacji

W wyniku działalności forum powstało 12 partnerstw (nauki i biznesu) w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji. Wprawdzie nakłądy na innowacyjność są u nas niskie, ale nastąpił ich dynamiczny wzrost, największy w Polsce. To skok ze śladowego 0,14 proc. do 0,78 proc. PKB. Zwraca uwagę silny udział przedsiębiorstw w tych nakładach - to jedna czwarta i oznacza to, że mamy tu poziom najsilniej rozwiniętych regionów świata. Region ma również bardzo wysoką produktywność nakładów i duży eksport produktów innowacyjnych.

Walka o unijne środki dla Lubuskiego na nową perspektywę

W ramach alokacji podstawowej region lubuski otrzymał 737 mln euro. Jeżeli rezerwa w wysokości 71 mld zł zostałaby podzielona wg tego samego algorytmu Lubuskie mogłoby liczyć na 980 mln euro. Niestety ministerstwo przy podziale rezerwy zastosowało inny – skomplikowany, nietransparentny i niesprawiedliwy sposób podziału. W wyniku czego Lubuskie otrzymało łącznie o 120 mln euro mniej. Władze regionu mocno protestowały przeciwko takiemu podziałowi. Ostatecznie skierowano skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Skarga została rozpatrzona pozytywnie. Negocjacje z ministerstwem trwają. Trwają także prace nad nowym programem regionalnym dla województwa lubuskiego – Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027.

Da Vinci w gorzowskim szpitalu
Robot da Vinci został zakupiony przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - 10 mln zł. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych operacji chirurgicznych z zakresu urologii, ginekologii, czy też chirurgii bariatrycznej. Dzięki niemu chirurg może wykonać zabiegi laparoskopowe, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi. Dzięki niemu skraca się czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

Fundusz Inicjatyw Samorządowych – 6 mln dla szpitali powiatowych na walkę COVID-19
Sejmik Województwa, zgodnie z rekomendacją Lubuskiej Rady Samorządowej zdecydował o podziale kwoty 6 mln zł pomiędzy 12 lubuskich powiatów. Środki te ostatecznie zostały przeznaczone za zakup niezbędnego sprzętu w szpitalach powiatowych. W 2021 roku odbyło się sześc posiedzeń LRS.

Nowe połączenia lotnicze z Babimostu: polecieliśmy do chorwackiej Rijeki, a od 23 grudnia latamy do Lwowa

4 lipca wystartowało nowe wakacyjne połączenie z lotniska Zielona Góra/Babimost do chorwackiej Rijeki. 29 czerwca do siatki wakacyjnych połączeń po rocznej przerwie wróciło także czarterowe połączenie z turecką Alanyą. Natomiast od 23 grudnia do siatki regularnych połączeń z lotniska w Babimoście dołączyły loty do Lwowa. Ponad 3 tys. pasażerów we wrześniu 2021 r. skorzystało z naszego portu lotniczego. Pasażerowie połączeń czarterowych stanowili prawie 43 proc. wszystkich odprawionych na lotnisku w Zielonej Górze. We wrześniu padł też rekord dekady, jeśli chodzi o liczbę operacji lotniczych - wykonano 338 startów i lądowań. To przede wszystkim efekt coraz większego zainteresowania lotami szkoleniowymi oraz General Aviation, które bardzo dobrze rozwijają się na lubuskim lotnisku.

Pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego
26 czerwca, po sześciu latach nauki mury uczelni opuścili pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego. W ciągu wielu lat funkcjonowania kierunku lekarskiego, samorząd województwa aktywnie wspierał jego działalność zarówno w zakresie funkcjonowania, jak i niezbędnych inwestycji. Mowa o dziesiątkach milionów złotych. W tej kwocie zawiera się m.in. modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej, czy też dostosowanie infrastruktury gorzowskiego szpitala do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych. Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, w tym ze środków unijnych i budżetu samorządu województwa. We wrześniu poznaliśmy wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego. To państwowy test niezbędny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce. W tym roku najlepiej zdali go absolwenci kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego!

Produkty z czapką - znakiem towarowym Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego
W 2020 roku Lubuskie zostało przyjęte do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, której głównym celem jest promocja rozwoju tradycyjnej inowoczesnej żywności opartej na lokalnych surowcach. Sieć została utworzona, aby promować potrawy regionalne, wzmacniać tożsamość, być platformą współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń między wytwórcami, przetwórcami, restauratorami i sprzedawcami, wspierać rozwój istniejących i nowo powstających podmiotów działających w oparciu o lokalne i regionalne zasoby żywności. Znak towarowy białej czapki kucharskiej na niebieskim tle z nazwą regionu oznacza, że trafiliśmy na produkt bardzo wysokiej jakości, wytwarzany z surowców pochodzących z danego regionu. "Czapką" mogą być oznakowane także lokale gastronomiczne. W tym przypadku oznaczone dania w karcie, pochodzą z produktów regionalnych. Obecnie takim znakiem może się pochwalić 15 lubuskich producentów.

Zakupy sprzętu dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Pomimo, że w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka funkcjonuje obecnie szpital tymczasowy dla chorych na covid-19 trawają przygotowania do uruchomienia szpitala dziecięcego. Na wyposażenie CZMiD Samorząd Województwa przeznaczył łącznie 35 mln zł. 20 mln zł to środki europejskie, które udało się uzyskać dzięki negocjacjom z Komisją Europejską. 15 mln zł pochodzi z budżetu województwa. Dzięki temu Szpital Uniwersytecki może kompletować wyposażenie.

Do lecznicy trafiły już m.in.:
-Rezonans – 4,2 mln zł
-Aparat RTG – 1,5 mln zł
-Tomograf – 2,6 mln zł
- pięć wysokiej klasy respiratorów do Klinicznego Oddziału Neonatologii (koszt jednego to ok. 130 tys. zł)
-dwa najwyższej klasy ultrasonografy do wykonywania badań położniczych w komplecie z dodatkowym osprzętem: komputerami, drukarkami i systemem archiwizującym
- 111 wózków wielofunkcyjnych: medycznych, anestezjologicznych reanimacyjnych, zabiegowych, a nawet do przewożenia czystej bielizny - 0,5 mln zł
- pięć najwyższej klasy aparatów do znieczuleń
- trzy wysokiej klasy aparaty do dekontaminacji z ozonowaniem i lampami UV
- 42 specjalistyczne łóżka
- dwie chłodziarki do odpadów medycznych
- 34 wagi: przenośne dla niemowląt (17 sztuk), dla dorosłych (11 sztuk) oraz krzesełkowe do zadań specjalnych (6 sztuk).
- wózki do przewozu pacjentów w pozycji leżącej
A to nie koniec zakupów. Sprzęt sukcesywnie dociera do lecznicy.

30 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie
W tym roku świętowaliśmy 30. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami. W październiku w Gdańsku odbyły się 45. Obrady Komisji ds Współpracy Regionalnej i Przygranicznej z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak i członka zarządu Tadeusza Jędrzejczaka. To były 10 obrady pod współprzewodnictwem lubuskiej marszałek.

Realizacja programów Lubuska Baza Turystyczna i Lubuska Baza Sportowa

2,7 mln zł przeznaczono na realizację programu, polegającego na budowie, przebudowie lub modernizacji obiektów sportowych. W 2021 roku zawarto z samorządami 42 umowy, np. 500 tys. zł trafiło na rozbudowę bazy sportowej o nowe obiekty w ramach udzielonej Gorzowowi Wlkp. dotacji.

Uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

12 900 000 zł przeznaczono na rozpoczęty w 2021 roku projekt Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Jego liderem jest Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, a partnerami urząd marszałkowski, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zielonej Górze. Jest to pilotaż, który obejmuje powiat zielonogórski i miasto Zielona Góra. Centrum będzie działało do 2023 roku. W ramach projektu wsparcie otrzyma 2600 osób do 21. roku życia.

Pikniki Zdrowia

Samorząd województwa zorganizował 12 pikników zdrowia w gminach, które wzięły udział w programie szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Ich celem była promocja wczesnej diagnostyki i profilaktyki. Podczas pikników swoją ofertę prezentowały lubuski jednostki ochrony zdrowia. Była także możliwość zaszczepienia się przeciwko covid-19.

Dzienna chemioterapia w Gorzowie Wlkp.

Od maja 2021 roku działa nowy pododdział dziennej chemioterapii w gorzowskim szpitalu. Budowa kosztowała ponad 5 mln zł, z czego 3 mln zł dofinansował samorząd województwa. Dzienna chemio-terapia to duża sala z 32 stanowiskami. Obiekt ma też dodatkowe pomieszczenia do kompletowania leków, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz poczekalnię dla ok. 50 pacjentów.

EUWT na polsko-niemieckim pograniczu

Lubuskie uzyskało zgode MSZ na utworzenie na polsko-niemieckim pograniczu Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. Nasz region jest członkiem założycielem. To ukoronowanie wieloletnich starań o to, aby na pograniczu lubusko-saksońsko-brandenburskim powstałą wspólna i transparentna organizacja, zarządzająca polsko-niemieckim obiektem znajdującym się na liscie UNESCO.

Nasi olimpijczycy i paraolimpijczycy błyszczeli w Tokio
Lubuszanie śledzili ich zmagania z zapartym tchem. Zarząd województwa lubuskiego na specjalnym spotkaniu już po zakończeniu igrzysk pogratulował naszej ekipie sportowego sukcesu. Samorząd województwa lubuskiego na przygotowania do tej najważniejszej sportowej imprezy przeznaczył 350 tys. zł.

O regionie głośno w całym kraju

W 2021 roku odbył się z sukcesem I Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Brało w nim udział 17 dawnych piwnic i 26 winnic. Nietypowo, bo w ramach kilku wydarzeń obchodziliśmy Święto Województwa Lubuskiego - także podczas jubileuszowej 50. edycji Lubuskiego Lata Filmowego.

LUM

30 grudnia 2021 20:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


lubuskie jest przed warmińsko mazurskim bodaj najbiedniejsze w Polsce.
i to jest najlepsze odzwierciedlenie porażki a nie sukcesu lubuskiego.
Anonim_4749, 31.12.2021, 15:27, 31.0.127.28 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Spin-Papier" Sp. z o.o.

ul. 9 Maja 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 20 62
branża: Kserokopiarki - sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
Mazan Piotr Obróbka Metali

ul. Dowbór-Muśnickiego 22 m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 508 614 754
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>
"Poczta Polska" S.A. Urząd Pocztowy Gorzów Wlkp. 7

ul. Śląska 77, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 84 06
branża: Urzędy Pocztowe <czytaj dalej>

A może do Tirany
Polskie Porty Lotnicze poinformowały o wynikach przewozowych lubuskiego lotniska Zielona ... <czytaj dalej>
Wyjątkowy Dzień Dziecka
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce zorganizował 4 czerwca Dzień Dziecka ... <czytaj dalej>
Wiktoria Kuczyńska z kontraktem
Wiktoria Kuczyńska podpisała kontrakt na sezon 2024/2025 z gorzowskim KS ... <czytaj dalej>
Przejęli klucz na tydzień
Od barwnego korowodu wokół stawu w parku Wiosny Ludów rozpoczął ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej