
Publikujemy interpelację radnej
Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta
Jacka Wójcickiego.
Szanowny Prezydencie,
na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o przyjęciu Programu ochrony środowiska dla Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na lata 2021-2030. Nie chciałabym się skupiać na tym, że dokument jest skanem, ciężko w nim wyszukać jakiekolwiek zagadnienia i nie ma w nim nawiązania do poprzedniej strategii: nie zauważyłam żadnych dokumentów oceniających, ale chciałabym się skupić na udziale społeczeństwa w jego tworzeniu.
Ustawa Prawo ochrony środowiska Art. 17. 4 stanowi, że organ wykonawczy gminy zapewnia możliwość udziału społeczeństwa na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie programu ochrony środowiska.
Z kolei ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku (...) w art. 3 pkt 11) określa, że przez podanie informacji do publicznej wiadomości rozumie się:
a) udostępnienie informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (...)
b) ogłoszenie informacji, w sposób zwyczajowo przyjęty, w siedzibie organu (...)
c) ogłoszenie informacji przez obwieszczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscu planowanego przedsięwzięcia, a w przypadku projektu dokumentu wymagającego udziału społeczeństwa – w prasie o odpowiednim do rodzaju dokumentu zasięgu.
Informacja o przystąpieniu do opracowania POŚ wraz z informacją o możliwości składania uwag w formie obwieszczenia była podobno widoczna na stronie do 4II2021 r. a dostęp do strony archiwalnej BIP jest tylko z dedykowanego linku – nie sposób wyszukać tego obwieszczenia za pomocą wyszukiwarki.
Jako osoba śledząca miejskie poczynania nie wiedziałam nic o prowadzonym procesie aktualizacji tego programu. Zatem trzeba być mocno zdeterminowanym i wiedzieć, czego się szuka, aby tak podane dokumenty odnaleźć. Tym bardziej w formie odpornego na wyszukiwanie skanu lub na elektronicznej tablicy informacyjnej w UM, gdzie – aby się dostać – trzeba przedrzeć się przez ochronę.
Nie można zatem mówić o żadnym udziale społeczeństwa w tworzeniu tego strategicznego dokumentu. Na dowód – informacja o liczbie zgłoszonych uwag: ZERO.
Umowa społeczna, jaką zawarliśmy na początku Pana pierwszej kadencji - a jako taką traktuję Regulamin Konsultacji Społecznych z Mieszkańcami Gorzowa Wlkp. – zakłada realny wpływ mieszkańców na istotne dla społeczności sprawy.
§25. Prowadząca konsultacje jednostka organizacyjna Miasta dokłada wszelkich starań do zapewnienia jak najszerszego dostępu do informacji o przedmiocie konsultacji poprzez wszelkie dostępne kanały komunikacji ze społecznością lokalną.
Akcja informacyjna powinna być prowadzona z wykorzystaniem możliwie wielu kanałów informacyjnych, jednak nie mniej niż czterech spośród niżej wymienionych:
1) Biuletyn Informacji Publicznej,
2) oficjalny serwis internetowy Miasta,
3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.,
4) ogłoszenia w minimum trzech lokalnych środkach przekazu (prasa, radio, telewizja), w tym poprzez ogłoszenia płatne, a także wysyłkę informacji prasowych,
5) informacyjne spotkania i debaty publiczne z udziałem mieszkańców, ekspertów, przedstawicieli Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Rady Miasta Gorzowa Wlkp.,
6) przekazanie informacji Radzie Miasta Gorzowa Wlkp.,
7) plakaty i ulotki, pozostałe materiały promocyjne rozmieszczone w dostępnych, uczęszczanych przez mieszkańców i docelowe grupy interesariuszy miejscach w tym miejscach użyteczności publicznej, np. przychodnie zdrowia, szkoły,
8) organizacja wydarzeń w przestrzeni publicznej, w tym informowanie o konsultacjach w trakcie imprez masowych, np. sportowych oraz tych organizowanych przez Miasto,
9) udostępnienie informacji w środkach komunikacji miejskiej,
10) pozostałe formy dostosowane do przedmiotu i przyjętych form konsultacji.
Nie odwołując się zatem do przepisów, bo jak pisałam wyżej, uczyniono im zadość, ale do uczciwości władzy wykonawczej wobec mieszkańców, zwracam się z apelem o wycofanie tej uchwały z porządku obrad i skierowanie dokumentu do prawdziwych konsultacji społecznych, zgodnych zapisem w załączniku do uchwały Nr XVII/171/2015 Rady Miasta Gorzowa Wlkp.: §1. Konsultacje społeczne z mieszkańcami Gorzowa Wlkp. to otwarty proces dialogu władz z mieszkańcami, mający na celu podjęcie przez władze optymalnych decyzji w sprawach publicznych mających wpływ na jakość życia mieszkańców.
Marta Bejnar-Bejnarowicz
Klub Kocham Gorzów
foto pixabay
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>