czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Lubuskie ma budżet na 2021 rok
Radni województwa lubuskiego przyjęli budżet województwa na rok 2021. Za głosowało 22 radnych, przeciw było 7, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W dyskusji o budżecie radni pytali o wydatki na promocję. – W tym zakresie uwzględnione zostały wydatki na organizację połączeń lotniczych oraz projekty realizowane ze środków UE. Na promocję regionu zaplanowaliśmy więc 4 mln zł. W tym roku odwołaliśmy imprezy masowe i przekierowaliśmy te środki na walkę z pandemia. Mam nadzieję, że ten rok będzie już inny. Jednak jeżeli realizacja tych zadań będzie niemożliwa, środki te zostaną przekierowane na inne ważne zadania. Radni dopytywali także o wydatki na infrastrukturę sportową. - Większość zadań to kontynuacja. Przyszedł też czas na modernizację bazy sportowej w Gorzowie. To dbałość o zrównoważony rozwój – zainwestowaliśmy w ośrodek w Drzonkowie, więc przyszedł czas na Gorzów – wyjaśniła marszałek E. A. Polak.

Radni zwrócili także uwagę na kwotę zapisaną na Fundusz Inicjatyw Samorządowych. – Wiem, że oczekiwanie gmin jest większe, szczególnie duża część z nich utraci większość dochodów. Chcę zapewnić ze biorąc pod uwagę nadchodzący kryzys gospodarczy, ostrożnie planujemy wydatki – wyjaśniła. Podkreślała, że samorządy mogą czerpać ze środków UE. W kończącej się perspektywie w Regionalnym Programie Operacyjny dla Lubuskiego zapisano ponad 4 mld zł. Marszałek podkreślała, że zarząd województwa poważnie potraktował wnioski radnych do budżetu. - Staraliśmy się jak najwięcej wniosków przyjąć do realizacji. Czerpiemy z państwa inwencji. Ale finansujemy to co jest możliwe w ramach naszego skromnego budżetu. Zapewniam o otwartości i elastyczności – podkreślała.

Do uwag na temat wydatków na transport odniósł się członek zarządu Marcin Jabłoński.
- Przyjęliśmy stanowisko skierowane do rządu dot. realizacji inwestycji infrastrukturalnych w regionie. Podpisaliśmy także długoletnią umowę na organizację przewozów regionalnych. Podjęliśmy wysiłek żeby uporządkować planowanie w tym obszarze. Zgłosiliśmy także projekty do Planu Odbudowy. Więc ta dbałość o infrastrukturę jest mocno akcentowany w działalności zarządu – wyjaśnił. Odniósł się także do kwestii pomocy dla przedsiębiorców. - To nie jest zadania samorządu, tylko realizowane z budżetu państwa. Nie jest więc to wpisane do budżetu. Ta pomoc, której zdołaliśmy udzielić pochodziła ze środków UE. Postaraliśmy się także o zwiększenie tego wsparcia i uzyskaliśmy taką zgodę w ostatnich dniach. Będzie to ok. 15 mln zł. Do tej pory na pomoc przedsiębiorcom skierowaliśmy 45 mln zł – podkreślał M. Jabłoński.

Budżet na miarę czasów

W budżecie na rok 2021 dochody województwa zaplanowano na poziomie 534,3 mln zł – to niewielka różnica w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to wydatki zaplanowano na poziomie 547 mln zł. Dochody z podatku CIT zaplanowano na kwotę 106 mln zł (103 mln w roku 2020), a z podatku PIT – 39 mln zł (40 mln zł w roku 2020). Wydatki zaplanowano na kwotę 556,5 mln zł (604,8 mln zł w 2020 r.). W przyszłorocznym budżecie wydatki majątkowe stanowić będą 28,68 proc. ogółu, a bieżące – 71,32 proc. W budżecie zaplanowano deficyt w wysokości 22,2 mln zł, który w całości będzie pokryty z kredytu i przeznaczony na realizację inwestycji.

Najwięcej na transport, infrastrukturę i komunikację
Najwięcej środków w planie finansowym na rok 2021 zapisano na dostępność transportową i teleinformatyczną – 55% ogółu wydatków. 73,2 mln zł przeznaczone zostanie na organizację przewozów kolejowych. 22,8 mln zł – to dopłata to przewozów autobusowych. W budżecie znalazły się także środki na realizację projektu „ODRA VELO-ODER VELO – budowa systemu informacji turystycznej dla rozwoju infrastruktury rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim”. Lwią część środków przeznaczono także na realizację Wojewódzkiego Planu Budowy i Modernizacji Dróg – to 71,5 mln zł.

Rozpędu nabiorą także projekty związane z cyfryzacją: e-urząd i e-zdrowie, czyli nowe usługi dostępne da mieszkańców, szczególnie ważne w kontekście zmian, jakie przyniosła ze sobą pandemia. W przyszłym roku ruszy także budowa Parku Technologii Kosmicznych – jednej z większych lubuskich inwestycji, której celem jest wsparcie innowacyjnej gospodarki. Dział związany z cyfryzacją i nowoczesnymi technologiami zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości przyszłorocznych wydatków.

Zdrowie jednym z priorytetów
Na trzecim miejscu pod względem wydatków uplasowała się ochrona zdrowia. W tym obszarze zaplanowano kontynuację modernizacji oddziału onkologii w Zielonej Górze (2,5 mln zł) oraz utworzenie ośrodka geriatrii w Torzymiu (2 mln zł). Rozpoczęta zostanie także realizacja nowej inwestycji, czyli rozbudowy hospicjum przy Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze (1 mln zł). Nowym zadaniem są także szczepienia przeciwko grypie dla seniorów (1 mln zł). Lubuskie kontynuować będzie także projekt dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro. Będzie to już piąta edycja programu, na którą przeznaczono 500 tys. zł Realizowany będzie także projekt profilaktyki raka jelita grubego realizowany w ramach EFS. Na ten cel zapisano 1,6 mln zł. Samorząd wspierać będzie także kształcenie lekarzy. Na funkcjonowanie kierunku lekarskiego przeznaczono 3 mln zł, a na stypendia dla przyszłych medyków i pielęgniarek 1,3 mln zł.

Samorząd dla obywateli
W przyszłorocznym budżecie nie zabrakło środków na inicjatywy obywatelskie. Kontynuowane będą wszystkie programy - budżety obywatelskie dla młodych, seniorów i obszarów wiejskich. Pojawi się także budżet inicjatyw samorządowych - 6 mln zł.

W 2021 roku samorząd nie zapomni także o kulturze. Na ten cel zapisano 32 mln zł. Kontynuowane będą wielkie inwestycje: modernizacja teatru w Zielonej Górze, zakończenie modernizacji filharmonii oraz kompleksowy remont w muzeum w Bogdańcu. Dokończona zostanie również inwestycja związana z rozbudową Regionalnego Centrum Animacji Kultury W przyszłorocznym budżecie pojawią się także środki na dwa nowe programy związane ze sportem i turystyką. Samorząd będzie realizował także działania w obszarze polityki społecznej. Jedną z ważniejszych inwestycji będzie wsparcie remontu nowej siedziby domu dla samotnych matek i kobiet w ciąży w Zielonej Górze. Na ten cel w projekcie budżetu zapisano pół miliona złotych. Zadanie realizowane będzie we współpracy z miastem Zielona Góra.

Wsparcie dla obszarów wiejskich
Ważnym obszarem w budżecie województwa jest także rolnictwo, środowisko i wsparcie obszarów wiejskich. W tym obszarze kontynuowane będą prace związane z opracowaniem audytu krajobrazowego oraz dofinansowanie wyłączenia z produkcji gruntów rolnych i przeznaczenie ich pod budowę dróg dojazdowych do pól. Dodatkowe środki dla gmin przeznaczone zostaną na renowacje zbiorników wodnych. N beneficjentów czekają też jeszcze środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Lubuskie postawi także na promocję zdrowej żywności poprzez przystąpienie do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz realizację programu Kupuj lokalnie.

Lubuskie kontynuować będzie także działania z zakresu współpracy zagranicznej oraz promocji i rozwoju innowacji.

Podczas obrad, radni przyjęli także Wieloletnią Prognozę Finansową dla Województwa do 2033 roku.

LUM


21 grudnia 2020 19:36, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Vipio"

ul. Wróblewskiego 37 A/10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 783 53 55
branża: Reklama - nietypowe usługi <czytaj dalej>
"Hydromel-4" Zakład Budowlany Andrzej Wągrowski

ul. Kazimierza Wielkiego 61, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 07 40
branża: Budowlane usługi - hydrotechniczne <czytaj dalej>
Usługi Transportowe Aneta Jabłońska

pl. Słoneczny 8 m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 880 612 360
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
Aktualne "Romantyczki"
„Romantyczki” wracają na afisz Teatru Mostów. 16 i 17 marca gorzowski ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i ... <czytaj dalej>
Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
admin ego:
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej