poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Burzliwa XX sesja
eGorzowska - 10262_mgf9TiLLErPs6cfuuZG2.jpg24 sierpnia br. odbyła się XX zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Obrady odbyły się w trybie zdalnym. Radni dyskutowali na temat raportu o stanie województwa i wykonaniu budżetu za rok 2019.

Raport o Stanie Województwa przedstawiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Zaprezentowała potencjały regionu. - Pod względem PKB jesteśmy w środku tabeli. Jak na taki mały region nie mamy co narzekać, mamy 9. miejsce w kraju. Mamy duży wzrost liczby firm. Obecnie to 117 tys. To jest nasz ogromny potencjał. Nasza gospodarka stoi mikro, małymi i średnimi firmami, być może dlatego nie poddajemy się kryzysom. Bezrobocie nigdy nie było tak niskie w 20-letniej historii województwa. Zadłużenie to 231 mln, wydatki w ubiegłym roku wyniosły ok. 600 mln. Bardzo ostrożnie dysponujemy środkami publicznymi – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wśród potencjałów znalazła się infrastruktura naukowo-badawcza. Mamy 5 parków naukowo-technologicznych i budujemy kolejny. Ważne jest także utworzenie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Plusem regionu jest także najmniej zadłużona ochrona zdrowia – to awans z ostatniej na pierwszą pozycję w zestawieniu regionów. Lubuskie ma także doskonałą dostępność transportową (A2, A4, S3, port lotniczy) i teleinformatyczną. Mówiąc o stanie województwa marszałek wskazała na deficyty regionalne. To m.in. migracja młodych, która w pewnym stopniu wpływa także na niewielki spadek liczby ludności. Deficytem jest także słabość uczelni wyższych. Dlatego samorząd mocno wspiera uczelnie wyższe, np. finansując powstawanie nowych kierunków kształcenia. Słabościami regionu są także niska innowacyjność i wykluczenie transporotowe.
Głosowanie nad raportem poprzedziła burzliwa dyskusja. Radni województwa zwracali uwagę na dane dot. demografii: liczba urodzeń, wyludnianie regionu, a także starzejące się społeczeństwo. Wskazywali także na niską pozycję regionu w kraju pod względem innowacyjności, a także dochodów per capita, średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw, liczby zakładów pomocy społecznej. Zwracali także uwagę na brak konkretnych działań w zakresie ochrony środowiska. Wątpliwości wzbudziła także sprawność wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na te wątpliwości odpowiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Mamy wizję: Zielona Kraina Nowoczesnych Technologii to cel, do którego zmierzamy. Taki cel wyznaczyła sobie też Unia Europejska. Nie ukrywamy deficytów. Jesteśmy świadomi, że posiadamy w regionie słabe punkty. Dlatego też aktualizujemy Strategię Rozwoju Województwa. Rozmawiamy z różnymi środowiskami. To jest wspólny dokument - nasza wizja i nasz kompromis. Wspólnie wypracowujemy fundamenty rozwoju. Realizacja tych zadań jest możliwa dzięki funduszom europejskim. To nie jest wyścig szczurów. Pieniądze muszą być dobrze wykorzystane. Staramy się je dobrze zainwestować i dobrze rozliczyć – wyjaśniła.

Marszałek odniosła się także do danych rankingowych dot. innowacyjności. - Rankingi nie są tak ważne, jak poziom życia mieszkańców. Siłą naszego regionu są nasze stolice. Gdyby Zielona Góra była innowacyjna, również region byłby bardziej innowacyjny. Prawdą jest, że musimy odrobić straty. Zgoda, że nasza innowacyjność jest niska. Samorząd województwa przeznaczył olbrzymie pieniądze na rozwój innowacyjności, m.in. budowę parków naukowo-technologicznych. To zaprocentuje, ale trzeba odczekać, aby dane te znalazły się w statystyce – dodała. Marszałek podkreślała, że nietrafione są argumenty krytyki dot. ochrony zdrowia. - Dekadę temu ochrona zdrowia była naszym deficytem i jest to przykład na to jak odwrócić trendy i z deficytów zbudować potencjał – podkreślała E. Polak.

Marszałek odniosła się także do krytyki związanej z brakiem działań dot. ochrony środowiska. - Musimy się zmierzyć z problemami w regionie. Nie zamiatamy ich pod dywan. To nie tylko powietrze w Żarach, ale także składowiska odpadów. Dlatego powołaliśmy komisję klimatu. Dlatego jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Klimatu. Zleciliśmy ekspertyzę na temat jakości powietrza w Żarach, spotykamy się z samorządem, z inwestorami, prowadzimy badania powierza. Okazuje się, że na stan powierza wpływ ma niska emisja. W odpowiedzi na ten problem jest program wymiany kopciuchów. Staramy się odpowiadać na potrzeby mieszkańców – wyjaśniła marszałek.
Elżbieta Anna Polak podkreślała, że Zarząd Województwa zrealizował wszystkie zadania, które zaplanowane zostały w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Wśród nich m.in. zakończenie budowy Ośrodka Radioterapii i bazy HEMS, wiecha na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, zakończenie budowy mostu w Skwierzynie, rozpoczęcie budowy mostu w Milsku, zakończenie modernizacji teatru w Gorzowie, modernizacja instytucji kultury, nowe połączenia kolejowe, program Lubuskie Talenty, stypendia, programy profilaktyczne, inwestycje w młodych, pikniki zdrowia, okrągłe stoły, dialogi obywatelskie, które prowadziliśmy z Komisją Europejską.

Raport o stanie województwa uzyskał pozytywną opinię wszystkich komisji Sejmiku Województwa. Za udzieleniem wotum zaufania Zarządowi Województwa głosowali radni Koalicji Obywatelskiej, przeciw byli radni klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy. Od głosu wstrzymali się radni klubu Samorządowe Lubuskie. W związku z brakiem bezwzględnej większości głosów: 15 głosów za, 11 przeciw, 4 wstrzymujących się, radni województwa nie udzielili zarządowi województwa wotum zaufania. - Teraz nie wcześniej niż za 14 dni będzie rozpatrywany wniosek o odwołanie zarządu. Do tego wymagane jest 3/5 ustawowego składu czyli 18 głosów – wyjaśniła przewodnicząca sejmiku Wioleta Haręźlak.

Kolejny punkt obrad to uchwała dot. wykonania budżetu za 2019 rok. Dochody województwa osiągnęły pułap 489,1 mln zł, czyli 99,4% zakładanego planu. Do samorządowej kasy w ramach podatku CIT wpłynęło 98,4 mln zł, a w ramach podatku PIT – 40,3 mln zł (plan: 36 mln zł). Województwo wydało 525,1 mln zł. Oznacza to, że deficyt województwa wynosi 36 mln zł.

Największe środki w ramach budżetu województwa przeznaczone zostały na transport i komunikację. - Są to środki przeznaczone na funkcjonowanie przewozów regionalnych, dopłaty do autobusowych biletów ulgowych, realizację połączeń lotniczych. Cały czas realizujemy wojewódzki program budowy i modernizacji dróg – wyjaśniła marszałek Polak. Duże środki przeznaczone zostały także na sprawy społeczne. To stypendia, modernizacja obiektów kultury, wsparcie organizacji pozarządowych, realizację programu in vitro, czy programy dla młodych, seniorów i środowisk wiejskich.
Sprawozdanie z wykonania budżetu pozytywnie zaopiniowały wszystkie komisje Sejmiku Województwa oraz co ważne Regionalna Izba Obrachunkowa. Radni sejmiku przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za rok 2019, ale nie udzielili absolutorium zarządowi województwa. Za głosowało 14 radnych, 11 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

XX zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego została zwołana na podstawie art. 15zzx ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.) zarządzono obradowanie w zdalnym trybie.

LUM

24 sierpnia 2020 19:55, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


wizją powinnna być budowa mieszkań takich w najmie z dojściem do własności
z tbs i innych programów
TEGO SIĘ NIE ROBI bo za głupich mamy polityków (i radnych)
Anonim_8378, 26.08.2020, 00:01, 31.0.122.252 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Nordic Hangers" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 15 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 55 37
branża: Tworzywa sztuczne <czytaj dalej>

Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s.jpg
admin ego:
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Ludie:
порно <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5156:
Zaraz emigranci, którzy zostali wpuszczeni "biedni ludzie według T..." zaczną zabijać policję. <czytaj dalej>
Anonim_4638:
Takie dni, takie wydarzenia sprawiają, że doceniam jeszcze bardziej nasze miasto. Super, że włączają się w NSK nawet takie placówki jak Zachod <czytaj dalej>
Maria :
Haniu.Piękne podsumowanie Szlaku.Dla mnie ważne bo mało widziałam. Wczoraj tylko Filharmonia bo tańczyła moja Hania.. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej