czwartek 29 lutego 2024     Lutosław, Roman, Teofil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Program duszpasterski na czas epidemii
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze opublikował program duszpasterski na czas epidemii.

Nakreślono w nim schemat stopniowego wychodzenia z obowiązujących obecnie ograniczeń, adekwatnie do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i powolnego "odmrażania" gospodarki i różnych dziedzin życia społecznego. Program nosi tytuł "Zgromadzę was na nowo", zaczerpnięty z księgi proroka Ezechiela (11,17), i pozwala - jak czytamy w dokumencie - "mimo tak wielu niewiadomych – wyraźniej zobaczyć drogę, która przed nami".

Pełny tekst programu opublikowano na stronie internetowej diecezji (https://diecezjazg.pl/program-duszpasterski-diecezji-zielonogorsko-gorzowskiej-na-czas-epidemii/). Poniżej skrótowo przedstawiam najważniejsze myśli dokumentu.

W myśl założeń programu działania duszpasterskie uwzględniają obowiązujące przepisy sanitarne, a każdorazowe złagodzenie reżimu sanitarnego zmieniać będzie model duszpasterski w stronę bezpośredniego uczestnictwa wiernych i duszpasterzy w liturgii i formacji. Wyznaczone zostały trzy prognozowane etapy tych zmian:

Etap I – „Możliwość” - Na tym etapie nie tyle zachęcamy, co stwarzamy możliwość szerszego udziału wiernych w duszpasterstwie. Dotyczy ona osób dorosłych, zdrowych i wyrażających pragnienie udziału w modlitwie oraz liturgii, przy poszanowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych.
Etap II – „Zachęta” - Gdy tylko warunki epidemiczne i przepisy sanitarne na to zezwolą, pojawi się perspektywa zachęty i zaproszenia do udziału w życiu Kościoła większej liczby wiernych. Zachęta nie będzie jednak jeszcze jednoznaczna z przywróceniem zobowiązania np. do udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. czy w jakichkolwiek innych wydarzeniach.
Etap III – „Odnowa” - Mając nadzieję na przezwyciężenie epidemii, licząc się zarazem z możliwością koniecznych zmian w zachowaniach społecznych i formach duszpasterskich, na tym etapie przewidujemy odrodzenie życia chrześcijańskiego we wszystkich jego wymiarach, co będzie pociągać za sobą m. in. odwołanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz przywracanie innych powinności.

Obecnie - z dniem 1 maja - diecezja wkracza w pierwszy z przedstawionych wyżej etapów. Przy uwzględnieniu aktualnie obowiązujących ograniczeń (limit osób, dystans, zasłanianie twarzy) oprócz sprawowania mszy św. w kościołach można również odprawiać nabożeństwa i urzadzać spotkania modlitewne grup parafialnych, z zastrzeżeniem, że te ostatnie dopuszczają udział wyłącznie osób dorosłych i nie mających żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Z zachowaniem tych zasad w kościołach możliwe jest również organizowanie spotkań przygotowujących do chrztu dla rodziców i chrzestnych oraz kursów przedmałżeńskich.

Wspólnotowe przygotowanie do przyjęcia I Komunii św. będzie możliwe po otwarciu szkół. Obecnie natomiast dopuszcza się - o ile takie jest pragnienie zainteresowanych rodziców - indywidualne przygotowanie i udzielanie dzieciom sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii św. Może się to odbywać także w niewielkich grupach. Przygotowanie do bierzmowania i sprawowanie tego sakramentu pozostaje wciąż zawieszone do odwołania.

Chrztu, po odpowiednim przygotowaniu rodziców i chrzestnych, można udzielać z uwzględnieniem limitu osób oraz obowiązujących zasad sanitarnych. Przy zachowaniu tych samych zasad można również błogosławić małżeństwa. Zachowuje się dotychczasową formę pogrzebu (jedna stacja przy grobie, msza pogrzebowa bez trumny). Dotychczas obowiązujące normy zachowuje się także przy sprawowaniu sakramentu pokuty (spowiedź z zachowaniem dystansu w pomieszczeniach poza kościołem lub w tradycyjnych konfesjonałach, o ile są otwarte, zaopatrzone w folię ochronną i często dezynfekowane).

Podczas mszy św. i nabożeństw posługę liturgiczną mogą pełnić jedynie osoby, które ukończyły 13 rok życia. Młodsze dzieci mogą uczestniczyć we mszy św. tylko pod opieką rodziców.

Usilnie zaleca się wiernym przyjmowanie Komunii świętej na rękę.

Zamiast tradycyjnej zbiórki na tacę zaleca się ustawienie w odpowiednim miejscu w kościele koszyka do zbierania ofiar. Należy również umożliwić wiernym dokonywanie wpłat na konto parafialne.

W czasie epidemii, w związku z mniej licznym udziałem wiernych w niedzielnych mszach św., ważne jest uruchomienie adekwatnych kanałów komunikacji. Dlatego parafie powinny zatroszczyć się, o utworzenie - jeśli dotąd tego nie uczyniły - stron internetowych lub profilów w mediach społecznościowych. Zaleca się również księżom wykorzystanie Internetu do prowadzenia działalności duszpasterskiej. Należy jednak pamiętać, że wszelkie transmisje celebracji liturgicznych są jedynie substytutem pełnego uczestnictwa.

MSZA SW. W ROKITNIE W UROCZYSTOSĆ NAJSWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI
W sobotę 2 maja br. o godz. 11.00 bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św. odprawianej w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie z okazji liturgicznych obchodów uroczystości NMP Królowej Polski, a także Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Liturgia będzie transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

DYSPENSA NA 1 MAJA
Bp Tadeusz Lityński udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym aktualnie przebywającym na terenie diecezji zielonogósko-gorzowskiej dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, w piątek 1 maja 2020 r. Jednocześnie biskup zachęca korzystających z dyspensy do podjęcia innych form pokuty, zwłaszcza uczynków pobożności i miłości.

ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii
Rzecznik Prasowy

29 kwietnia 2020 19:35, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sucharczyk Danuta Zakład Usługowy

ul. Bolesława Chrobrego 14 /15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 63 07
branża: Chemia gospodarcza - detal <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Parkowa" w Lipkach Wielkich

ul.Szosowa 105ef, Lipki Wielkie
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
Półpasiec pozostawia długotrwałe dolegliwości
Półpasiec oczami pacjentów: ból i brak informacji o chorobie oraz ... <czytaj dalej>
Ukraina też walczy o Polskę
„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska. Pozwolę sobie przypomnieć ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dziewiąty cud świata
Wracamy na ścieżki Bohuslänu położonego nad cieśniną Skagerrak w północno-zachodniej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_8262:
Słowo " Wielkopolski" kojarzy się z terenami gdzie szanuje się pracę, chce się bogacić, postępować wg pewnych zasad i bycia zdyscyp <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim i w Wielkopolskim chciałbym umrzeć. Tak do wczoraj myślałem. Ale skoro mogłem zmienić nazwisko, to i na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej