
Wyprzedzanie się ciężarówek na autostradzie nie tylko irytuje kierowców aut osobowych, ale hamuje ruch i jest po prostu niebezpieczne. Niestety, wielu kierowców ciężarówek nic sobie z tego nie robi.
Władze Słowenii wprowadzają całkowity zakaz wyprzedzania na autostradach. Kierują się potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa i płynności ruchu. W Polsce to zjawisko również spędza sen z powiek kierowców, choć i u nas obowiązuje zakaz wyprzedzania przez ciężarówki.
Władze Słowenii zdecydowały o wprowadzeniu zakazu wyprzedzania się pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 7,5 tony na wszystkich autostradach w kraju. Przepis ma obowiązywać od 1 listopada tego roku. Decyzję umotywowano wynikami testów, które przeprowadzono na 250-kilometrowym odcinku słoweńskiej A1. Od 15 stycznia 2020 r. obowiązywał tam zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo i płynność ruchu.
Złamanie zakazu wyprzedzania pojazdów ciężarowych przez ciężarówki będzie kosztował kierowcę 300 euro.
Jak jest w Polsce?
Aktualnie kierowcy ciężarówek mogą zostać ukarani za wyprzedzanie na zakazie, a także blokowanie ruchu poprzez czasochłonny manewr wyprzedzania lub przekroczenie dozwolonej prędkości. Wysokość kary może wynieść nawet 500 zł i 6 punktów karnych. W rzeczywistości przepis zakazujący wyprzedzania na zakazie łamany jest wielokrotnie każdego dnia, a kierowcy karani sporadycznie. Zdarza się, że nawet zgłoszenie takiego zdarzenia na numer 112 powoduje irytację po drugiej stronie telefonu.
W Polsce zakazem wyprzedzania dla ciężarówek wprowadzonym przez GDDKiA są objęte odcinki autostrad A1, A2, A4, A6 i A8:
● A1 – na wysokości MOP Głowno i Wiśniowej Góry oraz na wszystkich budowanych odcinkach autostrady z zasadą ruchu 2+2, czyli na trasie Tuszyn–Piotrków Trybunalski, Kamieńsk–Radomsko, Radomsko do granicy woj. łódzkiego i śląskiego.
● A2 – na obu jezdniach na odcinku Łódź–Warszawa,
● A4 – między węzłami Brzeg–Strzelce Opolskie, na odcinkach między Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim, przy węźle Legnickie Pole i Lubiatów, pomiędzy węzłami Kostomłoty i Gościsław oraz Udanin i Budziszów. W województwie śląskim pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Ostropa, w małopolskim od węzła Balice do Brzesko,
● A6 – obostrzenie obowiązuje pomiędzy węzłami Klucz i Podjuchy,
● A8 – zakaz wyprzedzania ciężarówek jest pomiędzy węzłami Wrocław Północ i Psie Pole.
Wprowadzenie zakazu wyprzedzania pojazdów ciężarowych przez ciężarówki na trasie nie tylko poprawia płynność ruchu, gdyż sam manewr może trwać nawet kilka minut i zablokować wszystkie pasy, ale również bezpieczeństwo. Dla kierowców samochodów osobowych wyprzedzające się na trasie ciężarówki mogą stanowić duże zagrożenie.
Wprowadzenie zakazu tego manewru na wszystkich autostradach w Słowenii to wyraźna odpowiedź władz na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czy w Polsce również wprowadzony zostanie całkowity zakaz wyprzedzania ciężarówek na wszystkich autostradach?
Ministerstwo Infrastruktury w Polsce nie planuje na ten moment wprowadzenia zakazu wyprzedzania ciężarówek na wszystkich autostradach ze względu na istniejące ryzyko pogorszenia stanu bezpieczeństwa na drogach. Władze uważają, że dochodziłoby wówczas do znacznego spowolnienia ruchu, a nawet nagminnego łamania zakazu. Resort uważa, że obecne rozwiązanie z wprowadzeniem odcinkowych zakazów wyprzedzania ciężarówek jest w zupełności wystarczające.
Oprac. redakcja wg Yanosik
Foto Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>