
Zanim marszałek województwa lubuskiego
Elżbieta Anna Polak przekazała tę sensacyjną wiadomość na swoim profilu społecznościowym, pisały o tym media ogólnopolskie. Na terenie powiatu nowosolskiego, wschowskiego i zielonogórskiego mamy nowe złoża miedzi i srebra.
W poniedziałek rano marszałek Polak napisała:
„Właśnie zostały zatwierdzone złoża Nowa Sól a to jest 848 481 tys. ton rudy, 10 583 tys. ton miedzi, 36 410 tys. ton srebra. Ta decyzja Głównego Geologa Kraju oznacza, że złoże Nowa Sól staje się samodzielnym bytem prawnym i zostanie wpisane do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich. Firma Miedzi Copper poinformowała mnie, że wznawia program wierceń. Bogactwo lubuskiej ziemi będzie zagospodarowane. Od pamiętnego otwarcia programu wiertniczego na otworze Mozów 1 C1 w dniu 26 lutego 2013 r. minęło 7 lat, ale jak widać warto być cierpliwym i konsekwentnym.”
Trzeba dodać, że Spółka Zielona Góra Copper należy do kanadyjskiej firmy Miedzi Copper Corp i w związku z odkryciem planuje uruchomić kopalnię. Kosztowałaby około 15 mld zł. Wspomniane odkrycie jest w Polsce pierwszym od ponad 40 lat całkowicie nowym odkrytym złożem.
Jak pisze businessinsider.com, złoże zlokalizowane jest w województwie lubuskim na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko, w powiecie nowosolskim, gminy Sława w powiecie wschowskim oraz gminy Bojadła w powiecie zielonogórskim.
Od dziewięciu lat kanadyjska firma Miedzi Copper Corp prowadzi w naszym województwie poszukiwania miedzi i srebra. Wykonała 20 otworów wiertniczych, z których 19 pozytywnych.
„Spółka podaje, że budowa kompleksu wydobywczego w woj. lubuskim kosztowałaby 13-15 mld zł. Zgodnie z przygotowanym przez EY opracowaniem, uruchomienie nowej kopalni wiązać się będzie z utworzeniem 8,6 tysiąca miejsc pracy. Ponadto przyniesie ok. 1,3 mld złotych rocznie dodatkowych przychodów budżetowych” – czytamy na businessinsider.com.
Komentarz
Można oczywiście podzielać radość z odkrycia, ale po pierwsze, spółka nie jest polska tylko kanadyjska, nie wiadomo jeszcze na pewno, jak będą wyglądały zyski i do czyjej kieszeni trafią. Inna wątpliwość jest taka, że to złoża położone najgłębiej, więc tak poważna ingerencja to potencjalne niebezpieczeństwo dla okolicznych terenów i ich mieszkańców. Oby nie była to kolejna grabieżcza działalność człowieka.
Hanna Kaup
foto Facebook Elżbieta Anna Polak
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>