
Oficjalnie od 3 października imię prof. Lucjana Agapowa nosi rezerwat Buki Zdroiskie. Uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy i pamiątkowego kamienia zorganizowały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie i Lasy Państwowe.
MiÅ‚oÅ›nik przyrody, jej obroÅ„ca i naukowiec, pracownik gorzowskiej AWF, wspóÅ‚twórca DrawieÅ„skiego Parku Narodowego, prof. Lucjan Agapow ma w rezerwacie Buki Zdroiskie swój pamiÄ…tkowy obelisk. Jego symbolicznego odsÅ‚oniÄ™cia dokonali: organizatorzy i goÅ›cie spotkania – w tym samorzÄ…dowcy, na których terenie znajduje siÄ™ rezerwat, przedstawiciele poszczególnych nadleÅ›nictw oraz instytucji zwiÄ…zanych z ochronÄ… Å›rodowiska - rodzina – w tym żona, córka, syn i synowa – a także przyjaciele. OprawÄ™ muzycznÄ… zapewniÅ‚ zastÄ™pca nadleÅ›niczego KÅ‚odawa
Tadeusz Szyszko, który rozpoczÄ…Å‚ i zakoÅ„czyÅ‚ część poÅ›wiÄ™conÄ… odsÅ‚oniÄ™ciu tablicy i pamiÄ…tkowego kamienia sygnaÅ‚ami myÅ›liwskimi granymi na trÄ…bce.
O nadaniu rezerwatowi Buki Zdroiskie imienia profesora Lucjana Agapowa zdecydował regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie
Józef Kruczkowski po tym, jak prof.
Ludwik Lipnicki z AWF na pierwszym posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przedÅ‚ożyÅ‚ tÄ™ propozycjÄ™, która zostaÅ‚a przyjÄ™ta jednogÅ‚oÅ›nie.
- Pana profesora znaliÅ›my wszyscy tu obecni, o czym Å›wiadczy fakt, że przybyliÅ›my tu w takim gronie – powiedziaÅ‚ prof. Ludwik Lipnicki, który z dr.
Piotrem Grochowskim przypomniaÅ‚ sylwetkÄ™ i dorobek L. Agapowa, podkreÅ›lajÄ…c jego wkÅ‚ad w ochronÄ™ przyrody oraz rozwój naukowy. Warto przypomnieć, że profesor byÅ‚ autorem i wspóÅ‚autorem kilkudziesiÄ™ciu prac na temat walorów przyrodniczych nie tylko województwa lubuskiego, gniazd bociana biaÅ‚ego, wystÄ™powania pijawek czy wpÅ‚ywu zanieczyszczeÅ„ atmosfery na florÄ™ i faunÄ™ naszego regionu. – Profesor byÅ‚ również autorem koncepcji korytarzy ekologicznych, która staÅ‚a siÄ™ wzorcem dla innych regionów Polski – dodaÅ‚ prof. Lipnicki i zakoÅ„czyÅ‚ stwierdzeniem, że odsÅ‚oniÄ™cie tablicy to najmniej, co można byÅ‚o zrobić, by uczcić pamięć profesora.
W czasie spotkania poruszano również wÄ…tki osobiste. – Kiedy okoÅ‚o 30 lat temu przybyÅ‚em na te tereny, poznaÅ‚em dwóch ojców mojej drogi zawodowej. Pierwszym byÅ‚ prof. Lipnicki, a drugim prof. Agapow – podkreÅ›liÅ‚ dr Piotr Grochowski. – DziÄ™ki nim jestem tu i teraz, a ten kontakt zaowocowaÅ‚ pasjÄ… i miÅ‚oÅ›ciÄ… do ochrony przyrody – dodaÅ‚. Swoje wystÄ…pienie zakoÅ„czyÅ‚ zdaniem: - Profesor Ludwik Agapow byÅ‚ wielkim czÅ‚owiekiem, choć niezbyt wysokiego wzrostu.
Z kolei dyr. Józef Kruczkowski przypomniaÅ‚, że spotkaÅ‚ prof. Agapowa, gdy koÅ„czyÅ‚ Technikum Elektryczne. – Nie miaÅ‚em ciÄ…gu do elektryki, chciaÅ‚em skoÅ„czyć Technikum LeÅ›ne, ale ojciec inaczej zdecydowaÅ‚. Wtedy zmieniÅ‚em jednak kierunek wyksztaÅ‚cenia. ZapisaÅ‚em siÄ™ na kurs przygotowawczy na studia i trafiÅ‚em na profesora. DziÄ™ki niemu dostaÅ‚em siÄ™ na upragniony kierunek – wspominaÅ‚. WyraziÅ‚ również zadowolenie z tego, co zdarzyÅ‚o siÄ™ 3 października w rezerwacie Buki Zdroiskie. – CieszÄ™ siÄ™, że to siÄ™ dzieje – podkreÅ›laÅ‚. – Jako instytucja zajmujÄ…ca siÄ™ nadzorem, chcemy również przygotować ten teren, by ludzie mogli z niego korzystać. Warto zobaczyć ten urokliwy rezerwat jesieniÄ…, kiedy zÅ‚ota buczyna piÄ™knie wyglÄ…da w dolinie rzeki Santoczna. Chcemy przypominać i upowszechniać nazwisko Lucjana Agapowa, który tu pracowaÅ‚ i kochaÅ‚ las.
W czasie spotkania swoje wstÄ…pienia mieli również: regionalny konserwator przyrody
Andrzej Korzeniowski, który przedstawiÅ‚ sytuacjÄ™ rezerwatu w kontekÅ›cie planu ochrony lasu bukowego; nadleÅ›niczy
Tomasz Kalembkiewicz z Nadleśnictwa Kłodawa i
Grzegorz Jankowski z NadleÅ›nictwa Strzelce KrajeÅ„skie, którzy omówili szczegóÅ‚y zwiÄ…zane z obszarem swoich dziaÅ‚aÅ„.
Wydarzeniu towarzyszyÅ‚a również wystawa osiÄ…gnięć dydaktycznych i naukowych prof. Lucjana Agapowa, a także zdjęć fotografa i miÅ‚oÅ›nika przyrody ze Zdroiska
Kazimierza Króla, którego zdjÄ™cia udostÄ™pniÅ‚a małżonka. Na zakoÅ„czenie obrad krótki program muzyczny, prezentujÄ…cy tematyczne piosenki przedstawiÅ‚ ZespóÅ‚ Bukowina, a nastÄ™pnie chÄ™tni mogli udać siÄ™ na miejsce widokowe rezerwatu Buki Zdroiskie, by podziwiać piÄ™kno przyrody.
Rezerwat Buki Zdroiskie im. prof. L. Agapowa to ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo obszar. Prowadzą tamtędy oznaczone trasy piesze i rowerowe. Rzeka Santoczna dzieli rezerwat na dwie części: jedna leży na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, a druga - Nadleśnictwa Kłodawa.
Tekst i foto Hanna Kaup
PEZERWAT PRZYRODY BUKI ZDROISKIE IM. PROF. LUCJANA AGAPOWA
Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 12 października 1982 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody (Monitor Polski z 1982 r Nr 25,poz 234)
ZarzÄ…dzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 8 sierpnia 2019 r. r., w sprawie rezerwatu przyrody „Buki Zdroiskie im. prof. Lucjana Agapowa”, (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2019 r., poz. 2218) ustanawia rezerwat przyrody o powierzchni 78,42 ha, poÅ‚ożony w gminach Zwierzyn i Strzelce KrajeÅ„skie, powiat strzelecko-drezdenecki oraz gminie Santok powiat gorzowski, województwo lubuskie. Rezerwat zlokalizowany jest w obrÄ™bie miejscowoÅ›ci Zdroisko w gminie KÅ‚odawa. Rzeka Santoczna dzieli rezerwat na dwie części, część póÅ‚nocno-wschodnia poÅ‚ożona jest na terenie NadleÅ›nictwa Strzelce KrajeÅ„skie, a poÅ‚udniowo-zachodnia na obszarze NadleÅ›nictwa KÅ‚odawa.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze wzglÄ™du na szczególne wartoÅ›ci przyrodnicze i naukowe lasów liÅ›ciastych o cechach naturalnych wraz z charakterystycznymi gatunkami roÅ›lin i zwierzÄ…t, a także utrzymanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci spontanicznie zachodzÄ…cych naturalnych procesów przyrodniczych na obszarze rezerwatu.
Walory przyrodnicze i społeczne:
-
poÅ‚ożenie na stromych zboczach doliny rzeki Santoczna, rozcinajÄ…cej równiny sandrowe;
-
wystÄ™powanie lasu mieszanego o charakterze buczyny przy póÅ‚nocno- wschodniej granicy zwartego europejskiego zasiÄ™gu buka;
-
wystÄ™powanie wiÄ™kszoÅ›ci drzewostanów bukowych w optymalnej i terminalnej fazie rozwojowej;
-
położenie w granicach Ostoi Ptasiej Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001 oraz Ostoi Siedliskowej Natura 2000 Ostoja Barlinecka PLH080071.
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>