
W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie dotyczące rozwoju Kolei Wschodniej (Ostbahn) linii 203.
Berlin, Brandenburgia i województwo lubuskie to regiony, które chcą rozbudowy zrównoważonych systemów mobilności. Ma to sprzyjać ochronie klimatu. By osiągnąć ten cel Kluczowe znaczenie ma w tym linia 203 w Polsce, po stronie niemieckiej nazywana Ostbahn, łącząca Berlin z Piłą. Pełni rolę ważnego korytarza transportowego dla osób i towarów. Od dawna linia wymaga modernizacji, z tego powodu 5 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze podpisano memorandum na rozbudowę efektywnej, zelektryfikowanej i dwutorowej linii.
- Memorandum jest dowodem i symbolem współpracy. To namacalne potwierdzenie wyznaczonych priorytetów po obu stronach granicy. Wskazujemy, co chcielibyśmy w najbliższym czasie osiągnąć. Dużą wagę przykładamy do przedsięwzięć na polsko-niemieckim pograniczu i ekologicznego rozwiązywania problemów transportu zbiorowego - mówił wicemarszałek
Marcin Jabłoński.
- Nie zaczynamy dzisiaj, współpracujemy od dawna. Od kilku lat mamy Szczyt Kolejowy, który integruje jednostki centralne oraz operatorów kolejowych. Nadal trzeba jednak wykonać wiele pracy - tłumaczyła
Kathrin Schneider Minister Infrastruktury i Planowania Przestrzennego, która podpisała memorandum z ramienia rządu Brandenburgii.
W 2016 r. województwo lubuskie i Brandenburgia uruchomiło połączenia: Gorzów Wlkp.–Kostrzyn–Berlin oraz Zielona Góra-Frankfurt nad Odrą-Berlin Lichtenberg a także Wrocław-Żary-Forst-Cottbus–Berlin. Jak zapowiada Urząd Marszałkowski, w przyszłości współpraca ma przyśpieszyć, dzięki likwidacji barier związanych np. z różnicami prawnymi w obu krajach.
- Infrastruktura kolejowa w ogromnej części nie leży w gestii samorządu. Musimy mnóstwo rzeczy uzgadniać z partnerami centralnymi. Staramy się jednak wskazywać priorytety na polsko-niemieckim pograniczu. Wykorzystujemy wszystkie szanse, aby przyspieszyć działania i inwestycje na liniach kolejowych między naszymi krajami - podsumował Marcin Jabłoński.
oprac. redakcja
foto By Marcinekk2 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4525066
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>