sobota 9 grudnia 2023     Aneta, Leokadia, Wiesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Aktywni żyją dłużej
eGorzowska - 12031_2Pnlw7sGiheajOaRGupq.jpgBył Gaudeamus, był wykład inauguracyjny, byli studenci i zaproszeni goście. 27 października w Bogdańcu Uniwersytet III Wieku wszedł w nowy rok akademicki.

Nowy rok akademicki dla seniorów po raz pierwszy otworzyła nowa prezes Stowarzyszenia Bogdaniecki Uniwersytet III Wieku Janina Grzecznowska.

W czwartkowe popołudnie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu odbyła się uroczystość inaugurująca działanie UTW z nowym zarządem. Tworzą go:
Janina Grzecznowska – prezes, Stanisława Freis – zastępca, Barbara Tyborska – skarbnik
Krystyna Popko-Lambryczak – sekretarz oraz Maria Traczyk – członek.
Zajęcia będą się odbywały w nowo otwartej Gminnej Bibliotece Publicznej, bo tam mieści się siedziba UTW.

- Docelowo chcielibyśmy wrócić do stanu pierwotnego sprzed lat, kiedy było ponad 100 słuchaczy naszego uniwersytetu i w tym celu otwieramy nowe sekcje – mówiła prezes Grzecznowska.
Po inauguracji liczba chętnych do zajęć w sekcjach: gimnastyki oraz tańca terapeutycznego (prowadząca Małgorzata Reks), plastycznej (Urszula Kołodziejczak), języka niemieckiego (Edyta Kiełpińska), turystycznej (Halina Muszer) i nordic walking (Stanisława Bednarska) zbliżyła się do 50. Ale to dopiero początek.
– Wyzwania stoją przed nami. Jesteśmy otwarci na sugestie płynące ze środowiska lokalnego, bo nie chcemy narzucać form aktywności. Jeśli będzie wola utworzenia ciekawej sekcji, być może muzycznej, możemy taką otworzyć – mówiła Janina Grzecznowska. - W tej chwili realizujemy jeszcze zadania zaplanowane do końca roku, natomiast z nowym zarządem pracujemy nad planami na przyszły rok. Nasze działania statutowe są skierowane głównie do seniorów z gminy Bogdaniec, aczkolwiek bardzo chętnie przyjmiemy do naszego zespołu osoby spoza gminy. Mamy porozumienie z UTW w Gorzowie, że na zasadzie zapisów na ciekawe sekcje, za opłaceniem czesnego, możemy się studentami wymieniać – dodała nowa prezes.

W czasie wieczoru inaugurującego kolejny rok akademicki nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu Gaudeamus igitur – pod dyrekcją Jana Piśko i z towarzyszeniem zespołów śpiewaczych: Jagienki i Śpiewaj Mi oraz wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła dyr. muzeum Ewa Pawlak. Mówiła o „Ludziach jako lokalnym dobru kultury”. Wychodząc z naukowej definicji, przypomniała, że takich ludzkich dóbr kultury gmina Bogdaniec ma wiele, by wspomnieć tylko Adrianę Szklarz, która realizuje Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im.prof. Zbigniewa Religi, znanego w całej Polsce piosenkarza Błażeja Króla z Jenina czy młodszego nieco artystę muzycznego Łukasza Reksa. Ewa Pawlak podkreśliła, że każdy, kto wykazuje się aktywnością, kto działa na rzecz gminy i zostawia tu po sobie ślad, jest lokalnym dobrem kultury.

Na uroczystości inauguracji roku akademickiego pojawili się zaproszeni przedstawiciele gorzowskich uczelni.
– Chcemy podnieść rangę działania naszego uniwersytetu i nadać mu akademickości. W najbliższym czasie podpiszemy z uczelniami porozumienia co do współpracy i mam nadzieję, że one będą wspierały naszą działalność swoimi wykładami – podkreśliła prezes J. Grzecznowska.

Czesne za semestr od studenta wynosi 60 zł. To nie wystarczy, by prowadzić tak szeroką działalność, dlatego większość zadań UTW realizuje w ramach projektów dofinansowanych przez wójta gminy Bogdaniec Krystynę Pławską. W jej imieniu list i podziękowania przeczytała przewodnicząca rady gminy Beata Wiśniewska:
„Uniwersytet III Wieku w Bogdańcu odcisnął już trwałe piętno na życiu kulturowym oraz społecznym naszej gminy. Od początku stał się atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego dla naszych seniorów. Daje mieszkańcom naszej gminy szeroką ofertę uczestniczenia w życiu publicznym i realizowania swoich pasji poprzez uczestnictwo w szerokim wachlarzu sekcji (…) Serdecznie dziękuję wszystkim studentkom i studentom UTW, a szczególnie jego organizatorom za aktywność społeczną.”

Obecna wśród gości starosta powiatu gorzowskiego Magdalena Pędziwiatr również podkreślała aktywność społeczną seniorów, życzyła im energii, kreatywności i realizowania pomysłów.
– Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w czterech ścianach – powiedziała.

W imieniu akademickiej części Gorzowa, głos zabrała rektor Wyższej Szkoły Biznesu Anna Czekirda:
– Inauguracja jest ważnym wydarzeniem – mówiła. – Ten trzeci wiek, do którego ja też się już zaliczam, to jest szczególny moment, bo wydaje się, że zakończyliśmy działalność zawodową, ale wciąż jesteśmy młodzi duchem i tę młodość powinniśmy pielęgnować. Bo jeśli się ruszamy, ruszamy też nasze szare komórki (…), wciąż jesteśmy młodzi, czujemy się potrzebni, aktywni. Wiele badań naukowych potwierdza to, że im jesteśmy aktywniejsi, tym dłużej i lepiej żyjemy. Życzę państwu takiej aktywności, podnoszenia wiedzy, chęci działania. Każdy z nas – nawiązując do wykładu Ewy Pawlak – może być dobrem kultury, czego państwu życzę.

W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Mini Twist prowadzony przez Małgorzatę Reks oraz zespoły śpiewacze: Jagienki i Śpiewaj Mi pod kierunkiem Jana Piśko.

W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2022-2023 uczestniczyli również: dziekan gorzowskiego zamiejscowego wydziału kultury fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotr Żurek oraz prodziekan Piotr Wójciak, prezes UTW w Gorzowie Halina Urban, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce Estera Piwońska-Fabianowicz, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu Anna Janasz-Durbajło, twórca i pierwszy prezes UTW Bogdaniec Eugeniusz Cytlak, proboszcz parafii w Jeninie Zbigniew Bujanowski.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/44

, zdjęcie 2/44

, zdjęcie 3/44

, zdjęcie 4/44

, zdjęcie 5/44

, zdjęcie 6/44

, zdjęcie 7/44

, zdjęcie 8/44

, zdjęcie 9/44

, zdjęcie 10/44

, zdjęcie 11/44

, zdjęcie 12/44

, zdjęcie 13/44

, zdjęcie 14/44

, zdjęcie 15/44

, zdjęcie 16/44

, zdjęcie 17/44

, zdjęcie 18/44

, zdjęcie 19/44

, zdjęcie 20/44

, zdjęcie 21/44

, zdjęcie 22/44

, zdjęcie 23/44

, zdjęcie 24/44

, zdjęcie 25/44

, zdjęcie 26/44

, zdjęcie 27/44

, zdjęcie 28/44

, zdjęcie 29/44

, zdjęcie 30/44

, zdjęcie 31/44

, zdjęcie 32/44

, zdjęcie 33/44

, zdjęcie 34/44

, zdjęcie 35/44

, zdjęcie 36/44

, zdjęcie 37/44

, zdjęcie 38/44

, zdjęcie 39/44

, zdjęcie 40/44

, zdjęcie 41/44

, zdjęcie 42/44

, zdjęcie 43/44

, zdjęcie 44/44


28 października 2022 10:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Serce rośnie i duma wielka. Nina zawsze NAJLEPSZA.Gratuluję wszystkim Paniom ich aktywności Tobie Haniu zawsze wspaniałych artykułów i znakomitych zdjęć.
Maria , 28.10.2022, 15:24, 46.215.210.49 ##

Pięknie wykonane zdjęcia przez Panią Hannę Kaup, które pokazują jak wspaniale była zorganizowana Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w UTW Bogdaniec. Życzę nowych pomysłów i realizacji nakreślonych zadań.
Anonim_9195, 28.10.2022, 22:15, 83.20.229.209 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bud-Mar" Marian Cielasiński

ul. Zubrzyckiego 3 a l. 17, Gorzów Wlkp.
tel. 608 675 285
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
"Mini Shop" Sklep Obuwniczy M. Baniewicz

ul. Sikorskiego 109, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 10 56
branża: Obuwie - detal <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4a.jpg
admin ego:
Huelva z Wybrzeża Światła
Huelva leży na Wybrzeżu Światła (Costa de la Luz), słynącym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Klasztor Tentudia
Monasteiro de Tentudia, czyli klasztor Tentudia rozsiadł się na wzgórzu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej