sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Aktywni żyją dłużej
eGorzowska - 12031_2Pnlw7sGiheajOaRGupq.jpgBył Gaudeamus, był wykład inauguracyjny, byli studenci i zaproszeni goście. 27 października w Bogdańcu Uniwersytet III Wieku wszedł w nowy rok akademicki.

Nowy rok akademicki dla seniorów po raz pierwszy otworzyła nowa prezes Stowarzyszenia Bogdaniecki Uniwersytet III Wieku Janina Grzecznowska.

W czwartkowe popołudnie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu odbyła się uroczystość inaugurująca działanie UTW z nowym zarządem. Tworzą go:
Janina Grzecznowska – prezes, Stanisława Freis – zastępca, Barbara Tyborska – skarbnik
Krystyna Popko-Lambryczak – sekretarz oraz Maria Traczyk – członek.
Zajęcia będą się odbywały w nowo otwartej Gminnej Bibliotece Publicznej, bo tam mieści się siedziba UTW.

- Docelowo chcielibyśmy wrócić do stanu pierwotnego sprzed lat, kiedy było ponad 100 słuchaczy naszego uniwersytetu i w tym celu otwieramy nowe sekcje – mówiła prezes Grzecznowska.
Po inauguracji liczba chętnych do zajęć w sekcjach: gimnastyki oraz tańca terapeutycznego (prowadząca Małgorzata Reks), plastycznej (Urszula Kołodziejczak), języka niemieckiego (Edyta Kiełpińska), turystycznej (Halina Muszer) i nordic walking (Stanisława Bednarska) zbliżyła się do 50. Ale to dopiero początek.
– Wyzwania stoją przed nami. Jesteśmy otwarci na sugestie płynące ze środowiska lokalnego, bo nie chcemy narzucać form aktywności. Jeśli będzie wola utworzenia ciekawej sekcji, być może muzycznej, możemy taką otworzyć – mówiła Janina Grzecznowska. - W tej chwili realizujemy jeszcze zadania zaplanowane do końca roku, natomiast z nowym zarządem pracujemy nad planami na przyszły rok. Nasze działania statutowe są skierowane głównie do seniorów z gminy Bogdaniec, aczkolwiek bardzo chętnie przyjmiemy do naszego zespołu osoby spoza gminy. Mamy porozumienie z UTW w Gorzowie, że na zasadzie zapisów na ciekawe sekcje, za opłaceniem czesnego, możemy się studentami wymieniać – dodała nowa prezes.

W czasie wieczoru inaugurującego kolejny rok akademicki nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu Gaudeamus igitur – pod dyrekcją Jana Piśko i z towarzyszeniem zespołów śpiewaczych: Jagienki i Śpiewaj Mi oraz wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła dyr. muzeum Ewa Pawlak. Mówiła o „Ludziach jako lokalnym dobru kultury”. Wychodząc z naukowej definicji, przypomniała, że takich ludzkich dóbr kultury gmina Bogdaniec ma wiele, by wspomnieć tylko Adrianę Szklarz, która realizuje Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im.prof. Zbigniewa Religi, znanego w całej Polsce piosenkarza Błażeja Króla z Jenina czy młodszego nieco artystę muzycznego Łukasza Reksa. Ewa Pawlak podkreśliła, że każdy, kto wykazuje się aktywnością, kto działa na rzecz gminy i zostawia tu po sobie ślad, jest lokalnym dobrem kultury.

Na uroczystości inauguracji roku akademickiego pojawili się zaproszeni przedstawiciele gorzowskich uczelni.
– Chcemy podnieść rangę działania naszego uniwersytetu i nadać mu akademickości. W najbliższym czasie podpiszemy z uczelniami porozumienia co do współpracy i mam nadzieję, że one będą wspierały naszą działalność swoimi wykładami – podkreśliła prezes J. Grzecznowska.

Czesne za semestr od studenta wynosi 60 zł. To nie wystarczy, by prowadzić tak szeroką działalność, dlatego większość zadań UTW realizuje w ramach projektów dofinansowanych przez wójta gminy Bogdaniec Krystynę Pławską. W jej imieniu list i podziękowania przeczytała przewodnicząca rady gminy Beata Wiśniewska:
„Uniwersytet III Wieku w Bogdańcu odcisnął już trwałe piętno na życiu kulturowym oraz społecznym naszej gminy. Od początku stał się atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego dla naszych seniorów. Daje mieszkańcom naszej gminy szeroką ofertę uczestniczenia w życiu publicznym i realizowania swoich pasji poprzez uczestnictwo w szerokim wachlarzu sekcji (…) Serdecznie dziękuję wszystkim studentkom i studentom UTW, a szczególnie jego organizatorom za aktywność społeczną.”

Obecna wśród gości starosta powiatu gorzowskiego Magdalena Pędziwiatr również podkreślała aktywność społeczną seniorów, życzyła im energii, kreatywności i realizowania pomysłów.
– Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w czterech ścianach – powiedziała.

W imieniu akademickiej części Gorzowa, głos zabrała rektor Wyższej Szkoły Biznesu Anna Czekirda:
– Inauguracja jest ważnym wydarzeniem – mówiła. – Ten trzeci wiek, do którego ja też się już zaliczam, to jest szczególny moment, bo wydaje się, że zakończyliśmy działalność zawodową, ale wciąż jesteśmy młodzi duchem i tę młodość powinniśmy pielęgnować. Bo jeśli się ruszamy, ruszamy też nasze szare komórki (…), wciąż jesteśmy młodzi, czujemy się potrzebni, aktywni. Wiele badań naukowych potwierdza to, że im jesteśmy aktywniejsi, tym dłużej i lepiej żyjemy. Życzę państwu takiej aktywności, podnoszenia wiedzy, chęci działania. Każdy z nas – nawiązując do wykładu Ewy Pawlak – może być dobrem kultury, czego państwu życzę.

W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Mini Twist prowadzony przez Małgorzatę Reks oraz zespoły śpiewacze: Jagienki i Śpiewaj Mi pod kierunkiem Jana Piśko.

W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2022-2023 uczestniczyli również: dziekan gorzowskiego zamiejscowego wydziału kultury fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Piotr Żurek oraz prodziekan Piotr Wójciak, prezes UTW w Gorzowie Halina Urban, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce Estera Piwońska-Fabianowicz, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu Anna Janasz-Durbajło, twórca i pierwszy prezes UTW Bogdaniec Eugeniusz Cytlak, proboszcz parafii w Jeninie Zbigniew Bujanowski.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/44

, zdjęcie 2/44

, zdjęcie 3/44

, zdjęcie 4/44

, zdjęcie 5/44

, zdjęcie 6/44

, zdjęcie 7/44

, zdjęcie 8/44

, zdjęcie 9/44

, zdjęcie 10/44

, zdjęcie 11/44

, zdjęcie 12/44

, zdjęcie 13/44

, zdjęcie 14/44

, zdjęcie 15/44

, zdjęcie 16/44

, zdjęcie 17/44

, zdjęcie 18/44

, zdjęcie 19/44

, zdjęcie 20/44

, zdjęcie 21/44

, zdjęcie 22/44

, zdjęcie 23/44

, zdjęcie 24/44

, zdjęcie 25/44

, zdjęcie 26/44

, zdjęcie 27/44

, zdjęcie 28/44

, zdjęcie 29/44

, zdjęcie 30/44

, zdjęcie 31/44

, zdjęcie 32/44

, zdjęcie 33/44

, zdjęcie 34/44

, zdjęcie 35/44

, zdjęcie 36/44

, zdjęcie 37/44

, zdjęcie 38/44

, zdjęcie 39/44

, zdjęcie 40/44

, zdjęcie 41/44

, zdjęcie 42/44

, zdjęcie 43/44

, zdjęcie 44/44


28 października 2022 10:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Serce rośnie i duma wielka. Nina zawsze NAJLEPSZA.Gratuluję wszystkim Paniom ich aktywności Tobie Haniu zawsze wspaniałych artykułów i znakomitych zdjęć.
Maria , 28.10.2022, 15:24, 46.215.210.49 ##

Pięknie wykonane zdjęcia przez Panią Hannę Kaup, które pokazują jak wspaniale była zorganizowana Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w UTW Bogdaniec. Życzę nowych pomysłów i realizacji nakreślonych zadań.
Anonim_9195, 28.10.2022, 22:15, 83.20.229.209 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kiciński Andrzej Zakład Tapicerski

ul. Bolesława Krzywoustego 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 36 45
branża: Tapicerskie usługi <czytaj dalej>
"Cash4you" Bankomat

ul. Wróblewskiego 30, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Bergandy Bernadeta Tłumacz Przysięgły Języka Włoskiego

ul. Obrońców Pokoju 5, Gorzów Wlkp.
tel. 603 250 445
branża: Tłumacze - przysięgli <czytaj dalej>

Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
A może do Tirany
Polskie Porty Lotnicze poinformowały o wynikach przewozowych lubuskiego lotniska Zielona ... <czytaj dalej>
Wyjątkowy Dzień Dziecka
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce zorganizował 4 czerwca Dzień Dziecka ... <czytaj dalej>
Problemy na Rondzie Santockim
Podjęliśmy interwencję w sprawie zgłaszanych przez gorzowian problemów przy wjeździe ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4c.jpg
admin ego:
Wakacje Polaków 2024
Wakacje 2024 - Polacy chcą podróżować na własnych zasadach. Od kilku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nokia i skradziony parasol
Dziś spaliśmy na dziko na obrzeżach Tampere. Specjalnie wybraliśmy to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
EmbannyYQ:
buy cialis online india 153 reports 207 reports 249 reports 196 reports 190 reports 106 reports 153 reports 191 reports 192 reports 201 reports 211 re <czytaj dalej>
Anonim_8251:
bo wiesniak wyszedl z wioski i teraz ma sie za miastowego tylko słoma z butów wystaje <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Północ jest zapyziała województwa bo radni politycy i prezydent Gorzowa myślą tylko o sobie jako o pempku świata całkowicie ignorując mieszka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
"Spektakularny" sukces. No cóż Zielonogórzanie sie cieszą... <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej