piątek 1 grudnia 2023     Natalia, Blanka, Eligiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Parki i rezerwaty to świątynie przyrody
eGorzowska - 12011_485nnx4OphEh7aGJqUqj.jpgSpacer po Rezerwacie Przyrody Dębowa Góra w Bogdańcu, rozpoznawanie drzew i liści, konkurs wiedzy o krajobrazie, obserwacja mchów, porostów i grzybów oraz babrzyska dzików, wreszcie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek – to elementy spotkania zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Tegoroczny Dzień Krajobrazu przebiegał pod hasłem: „Krajobraz: doświadczam w pełni.”

W czwartkowe przedpołudnie 20 października z Nadleśnictwa Bogdaniec do Rezerwatu Dębowa Góra wyruszyła grupa młodzieży z klasy VII Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza z opiekunką Anną Rudowską-Szablą oraz przedstawicielki seniorów z gminy pod opieką pracowników nadleśnictwa i RDOŚ.

- Mamy tu bardzo dobrą współpracę nadleśnictwa i lasów państwowych z RDOŚ w Gorzowie i często realizujemy wspólne działania – mówił nadleśniczy z Bogdańca Piotr Pietkun. – Dzisiaj chcemy więcej powiedzieć o krajobrazie, a jak krajobraz, to oczywiście las, łąki śródleśne. To szeroki temat i warto o nim mówić, szczególnie tam, gdzie ten krajobraz jest, czyli w terenie. Takich spacerów organizujemy dość dużo z okazji różnych inicjatyw, a idea jest taka, by spotykać się w lesie.

Zaraz po przekroczeniu granicy Rezerwatu Dębowa Góra, pracownik RDOŚ Michał Bilewicz zwrócił się do młodzieży:
- Zapamiętajcie sobie jedną rzecz: Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody to jest świątynia przyrody. To najcenniejsze obszary w całym naszym regionie. My tę przyrodę chronimy, a teraz wchodzimy do zaczarowanego lasu, gdzie człowiek jest tylko gościem i chodzimy tylko po specjalnie wyznaczonych ścieżkach – mówił.

W czasie spaceru padało wiele pytań i odpowiedzi, a prowadzący przekazali mnóstwo interesujących informacji.
– Formy ochrony przyrody również podlegają kategoryzacji. Najważniejsze są Parki Narodowe – to obszary, które muszą mieć minimum 1000 ha – tłumaczyła starsza specjalistka służby leśnej Nadleśnictwa Bogdaniec Aldona Bernacka, ekspert od współpracy dydaktycznej. – Na drugim miejscu są Rezerwaty Przyrody, jak tu nasz Dębowa Góra. Nie możemy ingerować w ten obszar, nie możemy też chodzić po nim bez zgody RDOŚ. Oprócz innych form ochrony przyrody mamy użytki ekologiczne i pomniki przyrody. Prawie 58 proc. powierzchni naszego nadleśnictwa to są obszary Natura 2000, która objęta jest dwoma dyrektywami: ptasią i siedliskową. My jesteśmy tzw. ostoją ptasią i chronimy głównie rzadkie ptaki.

Po niemal dwugodzinnym spacerze z obserwacją krajobrazu i poznawaniem go niemal wszystkimi zmysłami, po konkursach z nagrodami, po wspólnych zdjęciach, na placu przy Nadleśnictwie Bogdaniec czekało na uczestników ognisko i pieczenie kiełbasek.

- Jestem zachwycona – powiedziała na zakończenie nauczycielka Anna Rudowska-Szabla, a wtórowali jej uczniowie. – Oni są zadowoleni, bo z reguły, jak chodzimy do naszego lasu, to tu przy arboretum, a ta lewa strona to cudowna sprawa. To szlak, który graniczy z rezerwatem, to przepiękne malownicze tereny. To, co tu się zdarzyło, na pewno im się podobało i to będzie wiedza, która zostanie z nimi na dłużej.

Pamiętajmy więc o przyrodzie i krajobrazie nie tylko z okazji święta.
- Warto troszczyć się o krajobraz, bo mamy na to wpływ. Warto też go doceniać, a nie niszczyć, bo to dom dla zwierząt i ptaków. My musimy się zachowywać tak, jak byśmy przyszli do kogoś w gościnę i uszanować ten spokój i porządek – apelował nadleśniczy Piotr Pietkun.

KRAJOBRAZ:
Otaczająca nas przestrzeń, często wyróżniająca się charakterystycznymi cechami
przyrodniczymi, topograficznymi czy historycznymi. Aby zwrócić uwagę na jego piękno i potrzebę ochrony z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Od 2017 roku za sprawą Rady Europy zyskał on ogólnoświatowy wymiar, stając się Międzynarodowym Dniem Krajobrazu. W tym roku obchodzono go pod hasłem: „Krajobraz: doświadczam w pełni”.

W województwie lubuskim nie brakuje pięknych, mających naturalny charakter, krajobrazów. Możemy je smakować, wsłuchiwać się w odgłosy i napawać różnorodnymi zapachami. Oddychanie leśnym powietrzem zawierającymi fitoncydy, czyli naturalne substancje, wydzielane m.in. przez drzewa, hamujące rozwój mikroorganizmów jest doskonałym przykładem leczniczych właściwości zapachu krajobrazu.

By zachować piękne, cenne przyrodniczo miejsca i rzadkie gatunki, wiele z nich obejmuje się różnymi formami ochrony. W naszym województwie ustanowiono 67 rezerwatów przyrody i 76 obszarów Natura 2000. W celu promowania atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz udostępnienia chronionych obszarów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie, Lasy Państwowe, samorządy, Liga Ochrony Przyrody i PTTK współpracują od wielu lat. Wytyczają szlaki m.in: w rezerwacie przyrody Bogdanieckie Cisy, Szlaku Puszczy Gorzowskiej czy realizują film o łagowskich rezerwatach.

Piękno lubuskiej przyrody stało się tematem wielu wydawnictw. Nie znajdziemy ich w księgarniach, lecz można je znaleźć na stronach internetowych wydawców, organizacji przyrodniczych czy urzędów.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/31

, zdjęcie 2/31

, zdjęcie 3/31

, zdjęcie 4/31

, zdjęcie 5/31

, zdjęcie 6/31

, zdjęcie 7/31

, zdjęcie 8/31

, zdjęcie 9/31

, zdjęcie 10/31

, zdjęcie 11/31

, zdjęcie 12/31

, zdjęcie 13/31

, zdjęcie 14/31

, zdjęcie 15/31

, zdjęcie 16/31

, zdjęcie 17/31

, zdjęcie 18/31

, zdjęcie 19/31

, zdjęcie 20/31

, zdjęcie 21/31

, zdjęcie 22/31

, zdjęcie 23/31

, zdjęcie 24/31

, zdjęcie 25/31

, zdjęcie 26/31

, zdjęcie 27/31

, zdjęcie 28/31

, zdjęcie 29/31

, zdjęcie 30/31

, zdjęcie 31/31


21 października 2022 07:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Fajne ale z grzybow to ja tylko prawdziwki i podgrzybki oraz maslaki. A z blaszką mnie nie interesują
Anonim_2853, 21.10.2022, 21:02, 37.248.154.153 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
admin ego:
Stąd wypływali w świat
Z Chipiony blisko do Sanlúcar de Barrameda. Zagraniczni turyści nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej