poniedziałek 4 grudnia 2023     Barbara, Bernard, Krystian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gmina Bogdaniec
w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej
eGorzowska - 11480_hQIKnsUEG3iMRU6rAY2.jpgW Witnicy piętnastu przedstawicieli lubuskich gmin podpisało umowę przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowy Zasób Nieruchomości Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.

Od minionego roku w Polsce powstają spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ta, podpisana 1 kwietnia w Witnicy, jest drugą w województwie lubuskim i nosi nazwę: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.

Wśród 15 gmin, które przystąpiły do podpisania aktu notarialnego, były m.in.: Bogdaniec, Santok, Witnica, Ośno, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Słońsk, Dębno czy Myślibórz.
- Dzisiejszy dzień jest ważny dla gminy Bogdaniec. Podpisujemy umowę w sprawie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – powiedziała wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska. – Spółka, która powstanie i której członkiem z dniem dzisiejszym zostaje gmina, będzie mogła wybudować pewną liczbę mieszkań dla mieszkańców gminy. Wszystko będzie zależało od zapotrzebowania, a to określimy w czasie ankietyzacji.

W ankiecie gmina wskaże, kto może ubiegać się o przyznanie mieszkania, jakie muszą być spełnione wymogi, jaki będzie czynsz do opłacania, czy po jakimś czasie będzie można to mieszkanie wykupić.

Gmina Bogdaniec – tak jak inne gminy, które przystąpiły do spółki, uzyskała z Rządowego Programu Inicjatyw Mieszkaniowych 3 mln zł.

– To jest kwota, którą jako aport finansowy wnosimy do spółki, podobnie jak każda inna gmina. To stworzy fundusz zasobowy, z którego będą mogły być projektowane, budowane, rozbudowywane, kupowane bądź wynajmowane nieruchomości służące jako zasób mieszkaniowy do zawierania umów z potencjalnymi zainteresowanymi – wyjaśnia wójt Krystyna Pławska i podkreśla, że Krajowy Zasób Nieruchomości to pomysł nowy, a ma na celu przyspieszenie budowy mieszkań dla osób potrzebujących z średniej i niższej klasy finansowej.

- Dziś podpisujemy umowę, czyli dokonujemy sformalizowania wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem spółki i utworzeniem konta. Następny etap to będzie wkład pieniężny i aktem notarialnym przekazanie wkładu rzeczowego w postaci działki pod zabudowę mieszkaniową. W międzyczasie będziemy prowadzić ankietyzajcę wśród zainteresowanych, żeby wiedzieć, ile takich mieszkań potrzeba na obszarze gminy. Potem musi powstać projekt zasobu mieszkaniowego, a po wskazaniu kosztów realizacji zadania okaże się, czy gmina będzie musiała jeszcze jakiś wkład finansowy ponieść, czy będzie się mieścić w tych środkach, które już przekazaliśmy. Gdyby wyliczyć stawkę metra kwadratowego, jaką trzeba dziś przeznaczyć na budowę lokali mieszkalnych, to przy cenie deweloperskiej 8 tys. zł, gmina za te pieniądze mogłaby postawić ponad 300-metrowej powierzchni lokal – wylicza Krystyna Pławska.

Wśród 15 gmin, które w pierwszy piątek kwietnia podpisały akt notarialny spółki, są gminy, które stawiają pierwsze kroki tak jak Bogdaniec, ale są też takie, jak np. Dobiegniew, które mają już dokumentację i wybrane miejsca.
– Jesteśmy na różnym etapie – zaznacza Krystyna Pławska. – Natomiast gmina Bogdaniec właściwie weszła do spółki rzutem na taśmę, bo początkowo zastanawialiśmy się, czy warto. Po dłuższej analizie doszliśmy z radą gminy do wniosku, że dobrze wykorzystać szansę i przystąpić do takiego tworu, który daje nam możliwość powołania substancji mieszkaniowej dla tych, którzy jej potrzebują. Z naszego budżetu sami nigdy takiego zadania byśmy nie podjęli – podsumowała wójt gminy Bogdaniec.

Krajowy Zasób Nieruchomości
KZN jest osobą prawną utworzoną na mocy ustawy z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, nowelizowanej Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r.
Nadrzędną misją KZN jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in.: gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit, budujące mieszkania społeczne.

Dla kogo mieszkania w SIM?
Dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, dysponujących środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak o zbyt niskich dochodach na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
• Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową.
• Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny.
• Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 2/7

, zdjęcie 3/7

, zdjęcie 4/7

, zdjęcie 5/7

, zdjęcie 6/7

, zdjęcie 7/7


2 kwietnia 2022 08:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A gorzów nie zbuduje ani jednego!
Anonim_3428, 03.04.2022, 01:43, 37.248.158.149 ##

Nie ma co się pakować w szemrane inwestycje.
Anonim_8873, 03.04.2022, 18:41, 37.248.154.131 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Hades" Usługi Pogrzebowe Małgorzata Figaj

ul. Żwirowa 57, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 18 09
branża: Pogrzebowe usługi <czytaj dalej>
Kaczmarek Krystyna Akademia Pozytywnego Życia

ul. Przemysłowa 14 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 49 11
branża: Rehabilitacja <czytaj dalej>

Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
W sprawie ronda przy Słowiance
Pierwsza część nowego ronda przy Słowiance /30 listopada ma być ... <czytaj dalej>
Pieśniarz-wędrowiec z Bledzewa
Na drugie listopadowe spotkanie Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła znaną ... <czytaj dalej>
Połączy Górczyn z Os. Europejskim
Za kilkanaście dni, 11 grudnia, ruszy komunikacja między Górczynem a ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
admin ego:
Jeśli do Frankfurtu, to przez Kostrzyn
To niebywałe, że śnieg, który spadł w andrzejki, wcale nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Piękne Arcos de la Frontera
Do pięknego Arcos de la Frontera podchodziliśmy dwukrotnie. Właściwie raz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej