sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gmina Bogdaniec
w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej
eGorzowska - 11480_hQIKnsUEG3iMRU6rAY2.jpgW Witnicy piętnastu przedstawicieli lubuskich gmin podpisało umowę przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowy Zasób Nieruchomości Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.

Od minionego roku w Polsce powstają spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ta, podpisana 1 kwietnia w Witnicy, jest drugą w województwie lubuskim i nosi nazwę: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.

Wśród 15 gmin, które przystąpiły do podpisania aktu notarialnego, były m.in.: Bogdaniec, Santok, Witnica, Ośno, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Słońsk, Dębno czy Myślibórz.
- Dzisiejszy dzień jest ważny dla gminy Bogdaniec. Podpisujemy umowę w sprawie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – powiedziała wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska. – Spółka, która powstanie i której członkiem z dniem dzisiejszym zostaje gmina, będzie mogła wybudować pewną liczbę mieszkań dla mieszkańców gminy. Wszystko będzie zależało od zapotrzebowania, a to określimy w czasie ankietyzacji.

W ankiecie gmina wskaże, kto może ubiegać się o przyznanie mieszkania, jakie muszą być spełnione wymogi, jaki będzie czynsz do opłacania, czy po jakimś czasie będzie można to mieszkanie wykupić.

Gmina Bogdaniec – tak jak inne gminy, które przystąpiły do spółki, uzyskała z Rządowego Programu Inicjatyw Mieszkaniowych 3 mln zł.

– To jest kwota, którą jako aport finansowy wnosimy do spółki, podobnie jak każda inna gmina. To stworzy fundusz zasobowy, z którego będą mogły być projektowane, budowane, rozbudowywane, kupowane bądź wynajmowane nieruchomości służące jako zasób mieszkaniowy do zawierania umów z potencjalnymi zainteresowanymi – wyjaśnia wójt Krystyna Pławska i podkreśla, że Krajowy Zasób Nieruchomości to pomysł nowy, a ma na celu przyspieszenie budowy mieszkań dla osób potrzebujących z średniej i niższej klasy finansowej.

- Dziś podpisujemy umowę, czyli dokonujemy sformalizowania wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem spółki i utworzeniem konta. Następny etap to będzie wkład pieniężny i aktem notarialnym przekazanie wkładu rzeczowego w postaci działki pod zabudowę mieszkaniową. W międzyczasie będziemy prowadzić ankietyzajcę wśród zainteresowanych, żeby wiedzieć, ile takich mieszkań potrzeba na obszarze gminy. Potem musi powstać projekt zasobu mieszkaniowego, a po wskazaniu kosztów realizacji zadania okaże się, czy gmina będzie musiała jeszcze jakiś wkład finansowy ponieść, czy będzie się mieścić w tych środkach, które już przekazaliśmy. Gdyby wyliczyć stawkę metra kwadratowego, jaką trzeba dziś przeznaczyć na budowę lokali mieszkalnych, to przy cenie deweloperskiej 8 tys. zł, gmina za te pieniądze mogłaby postawić ponad 300-metrowej powierzchni lokal – wylicza Krystyna Pławska.

Wśród 15 gmin, które w pierwszy piątek kwietnia podpisały akt notarialny spółki, są gminy, które stawiają pierwsze kroki tak jak Bogdaniec, ale są też takie, jak np. Dobiegniew, które mają już dokumentację i wybrane miejsca.
– Jesteśmy na różnym etapie – zaznacza Krystyna Pławska. – Natomiast gmina Bogdaniec właściwie weszła do spółki rzutem na taśmę, bo początkowo zastanawialiśmy się, czy warto. Po dłuższej analizie doszliśmy z radą gminy do wniosku, że dobrze wykorzystać szansę i przystąpić do takiego tworu, który daje nam możliwość powołania substancji mieszkaniowej dla tych, którzy jej potrzebują. Z naszego budżetu sami nigdy takiego zadania byśmy nie podjęli – podsumowała wójt gminy Bogdaniec.

Krajowy Zasób Nieruchomości
KZN jest osobą prawną utworzoną na mocy ustawy z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, nowelizowanej Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r.
Nadrzędną misją KZN jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in.: gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit, budujące mieszkania społeczne.

Dla kogo mieszkania w SIM?
Dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, dysponujących środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak o zbyt niskich dochodach na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
• Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową.
• Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny.
• Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 2/7

, zdjęcie 3/7

, zdjęcie 4/7

, zdjęcie 5/7

, zdjęcie 6/7

, zdjęcie 7/7


2 kwietnia 2022 08:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A gorzów nie zbuduje ani jednego!
Anonim_3428, 03.04.2022, 01:43, 37.248.158.149 ##

Nie ma co się pakować w szemrane inwestycje.
Anonim_8873, 03.04.2022, 18:41, 37.248.154.131 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Wojcieszyce 65" Ul.Osiedlowa 7a-7b

Ul.Osiedlowa 7a-7b, Wojcieszyce 65
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Z.Łękbud" Łęk Zbigniew

ul. Armii Polskiej 41 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 794 186 912
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego:
W roli głównej wiolonczele
Na zakończenie sezonu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej, koncert o tytule ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
Katarzyna Winkiewicz-Więcław :
Panie Marku, dziękujemy za piękne słowa :) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Natalia Ślizowska. Powróciła w nasze strony, objęła prestiżowy (po nieudacznych politykach) lokal w centrum miasta i się zaczęło. I trwa. Nie <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Bardzo dobre fotografie - pokazują tę niezwykłą ale jakże ważną dla współgrania uważność, zwracanie się do partnerów by dobrze, idealnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej