
Tuż za Gorzowem i Kłodawą, przy skręcie na Łośno pojawiła się tablica informująca o tym, że mamy krainę rybołowa.
Rybołowy to piękne ptaki, których populacja spada od drugiej połowy XIX w. Dziś w Polsce żyje niespełna 30 par. Dwie z nich zadomowiły się w Puszczy Gorzowskiej.
Rybołowy występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce – na Mazurach, na pograniczu Wielkopolski, Lubuskiego i Pomorza Zachodniego. Europejskie zimują w Afryce i basenie Morza Czerwonego. Na przełomie kwietnia i maja samica składa od dwóch do czterech biało-brązowych lub biało-niebieskich jaj z ciemnymi plamkami. Młode wykluwają się po 5 tygodniach. Dorosłe ważą do 2 kg, ich długość sięga 70 cm, a rozpiętość skrzydeł – do 185 cm. Rozpoznać je można po szaro-brązowym wierzchnim upierzeniu i białym spodzie. Z daleka przypominają dużą mewę. Żywią się wyłącznie rybami, których w sezonie para z dwójką młodych zjada od 125 do 170 kg.
Na spadek populacji wpływa degradacja żerowisk, specjalne wymagania co do warunków gniazdowania oraz nielegalny odstrzał ptaków. Pełną diagnozą zajmuje się projekt Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie
Józef Kruczkowski zapowiada, że wkrótce pojawi się album o tych pięknych ptakach. Powstaną też nowe tablice promujące ochronę rybołowów, a do niektórych szkół trafią specjalne podręczniki.
Tekst i foto Hanna Kaup
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>