poniedziałek 17 czerwca 2024     Albert, Laura, Adolf
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Najlepsza reprezentacja rządu w terenie
eGorzowska - 13319_xTlDwjO5NXwbSEHKjQGh.jpgKonferencja prasowa wojewody lubuskiego Marka Cebuli z nowymi wicewojewodami i dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego odbyła się 17 stycznia.

Została zaplanowana, by przedstawić nowe władze wojewódzkie, które tworzą: wojewoda Marek Cebula, pierwszy wicewojewoda Dariusz Popławski, drugi wicewojewoda Tomasz Nesterowicz oraz dyrektor generalny Radosław Wróblewski.

– Będziemy stanowili zgrany zespół koalicyjny, odpowiedzialny za funkcjonowanie rządu Rzeczypospolitej Polskiej na lubuskim odcinku – mówił wojewoda Marek Cebula. – To oznacza, że bierzemy się ostro do pracy. Odpowiadamy za organizację państwa polskiego wzdłuż zachodniej granicy, w środkowej jej części. Pod wojewodów podlegają służby zespolone i niezespolone, stąd od dzisiaj ruszamy z organizacją pracy. Mam nadzieję, że będziemy mogli uspokoić Lubuszan co do bezpieczeństwa związanego z wysoką wodą. W tej chwili ona opada, lodołamacz wpłynął na rzekę Wartę, więc w tym zakresie jesteśmy bezpieczni. Chciałbym też uspokoić Lubuszan, jeśli chodzi o wszystkie służby: policję, straż pożarną, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, służby weterynaryjne czy sanepidu. Wszystkie są pod kontrolą. Została odwołana Lubuska Kurator Oświaty. To nie oznacza zatrzymania funkcjonowania i nadzoru nad oświatą w województwie lubuskim. Mamy to wszystko pod pełną kontrolą, mamy zespół profesjonalistów, z którymi będziemy współpracowali, by Lubuszanie czuli się bezpieczni i żeby wiedzieli, że mają do dyspozycji urząd, który jest firmą usługową dla wszystkich Lubuszan.

Wicewojewoda Tomasz Nesterowicz zaczął od autoreklamy.
– Macie państwo przed sobą osoby nieprzypadkowe. Za każdym z nas idzie jakieś doświadczenie, jakaś historia życiowa… Trzeba pamiętać, że podstawową rolą urzędu wojewódzkiego jest realizacja i dostosowywanie polityki państwa w danym regionie. My jesteśmy gwarantem, że ta współpraca będzie się bardzo dobrze układała, dlatego że jak mało kto znamy ten samorząd. Nasze życie jest związane z samorządem lubuskim w różnych jego wymiarach. Pan wojewoda Popławski jest gwarantem tego, że gdyby była godzina „W” czy zadziało się coś niewłaściwego, temat działań antykryzysowych też mamy opanowany, dlatego że jego doświadczenie życiowe jest związane z wojskiem i właśnie działaniami kryzysowymi. Śmiem twierdzić, że już na starcie jesteśmy jednym z lepszych zespołów wojewodów w Polsce… Niezależnie od tego, że jesteśmy przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych, działamy wspólnie. Jesteśmy gwarantem tego, że decyzje rządu tu w województwie lubuskim będą z całą konsekwencją realizowane, że współpraca urzędu wojewódzkiego z samorządami będzie bardzo dobrze przebiegała.

O swoich zadaniach krótko powiedział dyrektor generalny Radosław Wróblewski:
– Pełnię funkcję od wczoraj. Moją rolą jest zarządzanie urzędem wojewódzkim..., a rolą nas pracowników – opieramy się przede wszystkim na ustawie o służbie cywilnej – przede wszystkim profesjonalne, rzetelne, uczciwe i konsekwentne wykonywanie tego, co związane jest z pracą urzędu wojewódzkiego, a więc polityki państwa, reprezentowanie go w województwie lubuskim i co najważniejsze, sprawna, profesjonalna, rzetelna obsługa naszych interesariuszy. I m.in. to zadanie spoczywa na dyrektorze generalnym.

– Bardzo się cieszę, że do współpracy mam osoby, które znam… Współpracuję z najlepszymi z najlepszych i podkreślam, że będzie to najlepsza reprezentacja rządu w terenie Polsce – dodał Marek Cebula. – Zadbamy, by o nas było głośno w pozytywnym tego słowa znaczeniu… Tu są zatrudnieni profesjonaliści. Lubuski Urząd Wojewódzki był wielokrotnie nagradzany na arenie ogólnopolskiej, więc uważam, że pracują tu osoby przygotowane do pełnienia służby cywilnej na najwyższym stopniu zaawansowania. Na ten moment nie przewidujemy zmian.

Łączyć, nie dzielić

Wojewoda odpowiadał też na pytania dziennikarzy. Fakt, że on sam i jego zastępcy są z południa województwa skomentował:
– Mam wrażenie, że podział na północ i południe istnieje w głowach polityków, czasami reporterów, a na pewno nie ma go w głowach Lubuszan. Jeśli państwo spojrzycie na mapę wyborczą, Lubuszanie z północy i południa głosowali na różne osoby. Ci z południa głosowali na tych z północy i odwrotnie. Nie pozwolę dzielić województwa na północ i południe. Wszyscy jesteśmy stąd. Nie będzie też podziału na wschód i zachód. Nie pozwolę na to tak samo, jak zawsze będę mówił o dwóch równorzędnych stolicach wojewódzkich w Gorzowie i Zielonej Górze. Jeśli ktokolwiek będzie miał takie zakusy, żeby próbować dzielić, to ja będę łączył, bo całe moje życie samorządowe to łączenie, dialog, współpraca i podejmowanie decyzji w konsensusie i zgodzie. Oczywiście, mamy prawo się różnić, bo demokracja to piękne różnienie się i dialog. Nie będą drzwi LUW zamknięte dla żadnej opcji, ale i żadnej osoby. Jesteśmy firmą usługową dla Lubuszan i taką misję będziemy pełnili wspólnie przez następne lata.

Wykluczenie komunikacyjne, ochrona zdrowia, środowisko

Marek Cebula wymienił też najważniejsze zadania na najbliższy czas:
– Najważniejsze to zajęcie się rzeczami, które są istotne punktu widzenia funkcjonowania województwa. Mam zgłoszenia dotyczące zarówno wykluczenia komunikacyjnego związanego z Gorzowem, ale też z ochroną zdrowia – mówię o kardiochirurgii w Gorzowie. Mamy sytuację skomplikowaną w tej chwili na granicy zachodniej – mówię o kontrolach po stronie niemieckiej. Z sygnałów, które do mnie płyną, sytuacja jest do rozwiązania, ale o nich będziecie państwo na bieżąco informowani. Mamy też raport, dotyczący spraw związanych z czystością środowiska – mówię o zagrożeniach ekologicznych i o sprawie związanej z rzeką Odrą, która do nas spływa z innego województwa. Jestem po spotkaniu z wojewodami: dolnośląskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Mówiliśmy o problemach komunikacyjnych Gorzowa. Zaproponowałem rozwiązanie, nad którym będziemy pracowali. Jeśli chodzi o Dolny Śląsk, rozmawialiśmy o tym, by mieć rękę na pulsie w sprawie monitorowania Odry. Niestety, Wody Polskie wydały tyle pozwoleń wodno-prawnych na spust ścieków do naszych rzek – mówię o całym dorzeczu Odry, a to stanowi 1/3 powierzchni kraju. Dlatego zwracam uwagę, że bez współpracy z województwami ościennymi nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemów. Chcemy mieć na stałe monitoring rzeki Odry. Spotkałem się z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, który mnie poinformował, że na ten moment mamy zaledwie jeden czujnik kontrolujący on-line wpływające z województwa dolnośląskiego wody Odry.

Odbudować kontakty z sąsiadami
– Ale pamiętajmy, że musimy rozwiązać coś, co było zupełnie zaniedbane, czyli odbudować kontakty z naszymi sąsiadami. Nie wyobrażam sobie, że mieszkam w bloku, a sąsiedzi na mnie warczą albo ja ich wyzywam od najgorszych. Dla mnie to jest niezrozumiała sytuacja. Będę unikał tego typu retoryki i dialogu z naszymi sąsiadami. Rzeka Odra jest graniczną w środkowym odcinku w województwie lubuskim i musimy akceptować to, że rozmawiamy o wspólnych problemach wspólnie. Mam nadzieję, że zarówno kwestę kolejek na granicy uda się rozładować jak i uregulować sprawę rzeki Odry w cywilizowany sposób na drodze dialogu z sąsiadami, a nie że oni nam krzywdę robią, jakby Odra nagle zaczęła płynąć w drugą stronę.

Gorzowska kardiochirurgia
Poproszony o wyjaśnienie kwestii gorzowskiej kardiochirurgii wojewoda M. Cebula mówił:
– Sprawa jest o tyle skomplikowana, że zgodnie z ustawą o świadczeniach, mamy problem taki, że strategia została ustalona na pięć lat do przodu i ona będzie obowiązywała do 2027. Zgodnie z ustawą, można w połowie robić audyt, jeśli chodzi o kontraktowane świadczenia. W tym przypadku ten audyt jest przeprowadzany w tej chwili. NFZ nie może rozpisać konkursu zgodnie z ustawą, która obowiązuje. Zmiany mogłyby być wprowadzone formalnie od 1 stycznia 2025 r. Natomiast jestem po rozmowach zarówno z panią minister zdrowia Izabelą Leszczyną, jak i przedstawicielami NFZ i mam nadzieję, że szybko uda nam się podjąć takie decyzje, które będą powodowały – samorządowcy na to zwracają uwagę, że trudno przewidzieć przyszłość zwłaszcza w dobie takich sytuacji, jak mieliśmy z covidem – na pięć lat do przodu i w związku z tym kontraktowanie powinno się odbywać w trybie ciągłym i płynnym, a nie że wyznaczamy sobie cezury czasowe, jak w tym przypadku, że możemy w połowie obowiązywania strategii przystępować do ewentualnych jej zmian. Skierowałem też pismo do prezesa NFZ i mam nadzieję, że decyzje będą zapadały szybko i uda się doprowadzić do tego, że jeśli chodzi o kardiochirurgię, być może będzie można rozpisać ten konkurs. W tej sprawie odbyłem szereg spotkań, zarówno z senatorem Komarnickim, jak poseł Krystyną Sibińską oraz prezesem Ostrouchem oraz dyr. oddziału NFZ w Zielonej Górze Ewą Skrbeńską. Jesteśmy po obiecujących rozmowach, mam nadzieję, że to się uda rozwiązać, natomiast musi być zielone światło odpalone przez prezesa NFZ z Warszawy, żeby można było ogłosić konkurs na świadczenia wcześniej niż po zmianie strategii.

Demografia

W kontekście wykluczenia komunikacyjnego Gorzowa i całego województwa nowy wojewoda powiedział:
– Jednym z wyzwań województwa lubuskiego jest demografia. Możemy zapanować nad nią, jeśli ludzie w ciągu 60-75 minut będą mogli dojechać do swojego miejsca pracy poza województwem. Wtedy oni tu wrócą. Ale jeśli dojazd będzie trwał dłużej, oni się stąd wyprowadzą. Poszukają mieszkania bliżej miejsca pracy. Żeby do tego wykluczenia komunikacyjnego nie doprowadzić, żeby Lubuszanie stąd nie wyjeżdżali, musimy być dobrze skomunikowani ze Szczecinem, Berlinem, Poznaniem i Wrocławiem. To jest priorytet. Gorzów to jest dla mnie jedno z największych wyzwań najbliższego czasu.

Tekst i foto Hanna Kaup


17 stycznia 2024 21:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


To wszystko dobrze wybrzmiewa w ustach gorzowskich władz.Jeśli zobaczymy to w praktyce,będzie dobrze...
Maria , 18.01.2024, 12:22, 178.235.191.41 ##

:))))))))
Anonim_4978, 18.01.2024, 18:58, 31.60.21.29 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Fenix" Kowalstwo Artystyczne Dariusz Cybulski

ul. Walczaka 43 b/2, Gorzów Wlkp.
tel. 502 161 164
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>
"Cadet" S.C. Anna Bezulska Michał Bezulski

ul. Obrońców Pokoju 50 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 600 880 648
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>

Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
admin ego:
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5156:
Zaraz emigranci, którzy zostali wpuszczeni "biedni ludzie według T..." zaczną zabijać policję. <czytaj dalej>
Anonim_4638:
Takie dni, takie wydarzenia sprawiają, że doceniam jeszcze bardziej nasze miasto. Super, że włączają się w NSK nawet takie placówki jak Zachod <czytaj dalej>
Maria :
Haniu.Piękne podsumowanie Szlaku.Dla mnie ważne bo mało widziałam. Wczoraj tylko Filharmonia bo tańczyła moja Hania.. <czytaj dalej>
Anonim_8875:
Tylko Gorzów! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej